Nájemný lovec putuje na Vnější okraj, aby našel jiné Mandaloriany. (Disney+)

TheDarKnig

Slušný začátek sezony, zatím nedojde k ničemu extra objevnému (nepočítaje poslední záběr + pár perliček, kdy fanouškovské srdíčko zaplesá), ale pokud to je dostatečně vtahující, vůbec mi nevadí vidět ani Mandaloriana při tradiční práci lovce odměn. Při čemž dostaneme vhled do fungování Tatooinu a života na něm, jak toho inteligentního, tak toho zvířecího. Příjemně to rozšiřuje záběr celého vesmíru, stejně jako kvalitnější vedlejší questy ve videohrách. PS: 50 minut uběhlo ani jsem si nevšiml, to taky něco znamená.. a tempo vyprávění i prokreslení postav nebude tolik trpět. ()

Eliott

Scéna která zde otevírá děj je vyšperkovaná do dokonalosti. Mandalorian opět dokazuje, že není potřeba příliš děje a stačí dát dohromady sympatického hlavního hrdinu, roztomilou figurku a cíl a výborná epizoda je hned na světě. ()

3DD!3

Klasický westernový otevírák vnadící Fettem. Favreau si protlačil větší prachy a vysekl poklonu Duně. Trikových scén je více a vypadají lépe. Dějově se extra neposuneme, ale svět se rozšířil poměrně pěkně. Baby Yoda v kýblu na chcaní nemá chybu. ()

Kaka

Dvojka navazuje přesně tam, kde to zabalila jednička. Je to rychlé, svěží, plné odkazů na klasické filmy a zároveň nechybí pro odlehčení trochu humoru a vtipných momentů. Mandalorian se zatím jeví jako Indy z budoucnosti, potažmo rovnou z jiné galaxie. Skvěle vychytaná akce s pouštním červem, na seriálovou produkci špičkový vizuál. ()

-bad-mad-wolf-

Mandalorian na to jde pomalu X-Files stylem - mytologický epizody střídá s "monster" epizodama (tady by se tedy spíš dalo říct "pracovníma" epizodama, jelikož Mando obvykle jde a za informaci musí splnit protislužbu). A je to vlastně dost fajn. Maximálně oddechová jízda ze SW světa, který někdo zaplatil pekelně drahej kabátek. ()

filmfanouch

Jsou Star Wars značka, která by měla být dojena skrz ´´televizní´´ seriály? Ještě 2 roky nazpátek bych vám řekl, že nikoliv a jakékoliv tehdejší plány na to, že Jon Favreau chystá pro streamovací službu Disney+ hraný Star Wars seriál bych hnedka začal odsuzovat. Jenomže čím dál tím více slibů o tom, že nás čeká velkolepý zážitek, který se z fleku vyrovná filmové tvorbě a především luxusně vypadají upoutávky naznačili, že jsem možná byl až za příliš přehnaného pozéra. No a pak před rokem přišel výsledek- 1. série Mandaloriana byla úžasná, splňovala víceméně vše, co chce fanda Star Wars od Star Wars a především se skutečně vyrovnala celovečerním filmům a v případě osekání na délku celovečerního filmu by na velkém plátně bezpochyby působila jako jeden z největších blockbusterů loňského roku. Šlo o úspěch jak po kritické tak i divácké stránce a tak logicky muselo dojít na obnovení seriálu pro 2. sérii, kterou nám naštěstí situace kolem COVID-19 neodložila a tudíž se od dnešního dne můžeme skutečně radovat z toho, že každý pátek dorazí nová epizoda Mandaloriana. A naštěstí to navíc vypadá, že se druhou sérii klesat nebude. První epizoda druhé série/Devátá epizoda celého seriálu s podtitulem The Marshal je režírovaná samotným Jonem Favreauem. Ten je tvůrcem, showrunnerem i scenáristou seriálu, během 1. série ovšem nestihl režírovat byť jen jediný díl a mrzelo ho to. Hned startem 2. série si ale svou absenci na režijní židli 1. série vykupuje a ujmul se tak režie epizody, která by měla rozevřít vrátka skrz celé 2. sérii a dokázat, že 2. sérii se opravdu klesat nebude. A povedlo se mu to! Druhá série svým startem vůbec neklesá oproti té původní. Hned od začátku se daří budovat auru, že se opět díváme na něco velkolepého, na něco obrovského, co by si svou přítomnost na velkém plátně vyloženě zasloužilo. Start Mandaloriana II skutečně vypadá jako obrovský filmový blockbuster, který chcete vidět na co největším plátně a to především, když se v závěrečné akční sekvenci roztáhne obrazovka na 25 x 14 metrů a skutečně to působí jako ta velkolepá sekvence, která se v IMAXU roztáhne na co největší šířku a velikost, abyste si tuhle epickou závěrečnou bitvu mohli užít, co to jde. Mandalorian se opět představuje jako neskutečně cool hrdina a už v úvodní sekvenci se předvede jako neskutečný bad ass, který sice pod beskarovou zbrojí skrývá čisté srdce, to ovšem neznamená, že byste ho chtěli rozzuřit, o čemž se mimochodem přesvědčí i postava Gora Koreshe v podání Johna Leguizama, přičemž bitka s jeho pohůnky je stejně tak stylová, jak naznačovali ukázky. Zároveň je tu pořád nejroztomilejší McGuffin všech dob AKA Baby Yoda, který s Mandem pořád tvoří tu nejvíc nepravděpodobnou dvojici a je radost na tuhle zvláštní dvojici pohledět. 2. sérii Mandaloriana se už v samotném úvodu opět podaří představit vše co si od Star Wars představuje- Očividně pestrý svět různých ras, vyloženou atmosféru a pocit toho, že jsme ve světě předaleké galaxie, což se daří i díky méně či více očividným odkazům na široký svět Star Wars a především skutečnou atmosféru toho, že se díváme na epickou sci-fi jízdu. Pilot druhé série si většinu času drží vybudovanou westernovou atmosféru, kde tentokráte opět trávíme čas na planetě Tatooine, což je opět stavidlem pro několik odkazů od legendárního droida R5, který je dost možná nejvíce neuznaný hrdina předaleké galaxie až po Sarlaccovu jámu. Přitom ale nehrozí, že byl Chapter 9 nutně kopírovala Chapter 5, protože se Mando tentokráte vydá na zcela jiný okruh planety Tatooine a především se zde funkčně podaří napojit seriál na širší mytologii světa Star Wars. Zatím co 1. série představila zcela nové postavy, 2. série by měla více sázet na známé postavy, které tak seriál definitivně zapojí do širšího kontextu. Velmi funkčně se zde ukáže, jak na zničení Hvězdy smrti II zrovna mohla reagovat malá vesnička na Tatooine a především se zde konečně začíná pracovat s postavou Boby Fetta. Ne, Boba Fett si tuto epizodu pro sebe neukradne. Je tu ovšem postava Cobba Vantha, který si od Jawů zakoupil Fettovo brnění a nyní tak brání své město jakožto maršál v brnění Mandaloriana. Do role Vantha zde byl obsazen Timothy Olyphant, který je v téhle roli neskutečně sympatický a především i přes začáteční rozepře pramenící z toho, že Mandalorian tak úplně nesnese, že mandaloriánské brnění nosí někdo, kdo není Mandalorian podaří mezi těmito dvěma muži vybudovat vzájemný respekt a víceméně přátelství. Cobb Vanth je především postava, která se svou expozicí skrz (mimochodem velmi funkčně využitý) flashback představí jako velmi zajímavý charakter a tak začnete doufat, že Cobba Vantha v podání Olyphanta nevidíme naposled. Chapter 9 skutečně představuje westernovou zápletku, kde vesničku terorizuje jeden Kraytský drak a je tak na Mandovi a Vanthovi, aby ve spolupráci s tuskenskými jezdci tuto stvůru zastavili. Design téhle potvory je neskutečně zajímavý a především ta závěrečná konfrontace s ní, která je skutečně vystřižena jako z IMAX plátna a je jednoduše kulervoucí a bude zajímavé sledovat, zda se nějaká akční sekvence v 2. sérii bude moc vůbec této konfrontaci vyrovnat. Kameraman Baz Idione parádně pracuje s osvícením a už pilotem 2. série se ukazuje, že vizuálně se opravdu níž nepůjde. Je to neskutečně nádherný a především se opět daří budovat iluzi, že vše kolem je živé. Poušť vypadá realisticky, veškeré kulisy vypadají živě a po stránce kostýmů se tu opět někdo neskutečně vyřádil a především zbroj Boby Fetta skutečně jako by vypadla té z Impéria vrací úder a Návratu Jediho. Skladatel Ludwig Göransson vytvořil též novou muziku, která se též vyrovná té ze série první a celkově je Chapter 9 ideálním předpokladem toho, že 2. série skutečně poklesem nebude. A jen doufám, že s tím závěrečným WOW momentem se bude ještě nějak pracovat. Protože jenom pohled na tohoto dříve nejnebezpečnějšího a aktuálně očividně zničeného zabijáka mi dává do hlavy jedinou myšlenku..... CHCI VÍC! () (méně) (více)

Cappuccino

CGI príšerka vyzerala ako z hollywoodskeho trháku s veľkým rozpočtom a naozaj stála za to. Mando je stále cool, Baby Yoda milý ako vždy a Timothy Olyphant potešil. Opäť ale ide o epizódu zaoberajúcu sa (ne)obyčajnou žoldnierskou prácou, mytológia univerza sa takto nikam neposúva, čo ma veľmi mrzí. Tvorcovia sa zase miesto hlavnej línie venujú menej podstatným odbočkám. ()

dennykr

Trochu jsem se bál padesátiminutové stopáže, ale planý poplach. Mandalorian pořád neutíká k návazným dílům a soustředí svou pozornost k jednomu - stále vrstevnatějšímu - epizodnímu světu. Tentokrát má kolty proklatě nízko a zhruba do poloviny explicitně navazuje na westernové konvence - skrze prostředí pouště a opuštěného městečka, kameru snímající pistole (lasery) a oči (helmy) ve velkých detailech, ale i duelovou inscenací nebo prací se žánrovým archetypy jako je šerif, bandité a samozvaný obhájce spravedlnosti. Revizionistické westerny přijdou na mysl v polovině, kdy se jasně rozestavěné figurky trochu zamíchají. Bandité (Tuskeni) už nejsou úplně bandité, šerif není šerif a klasické duelování musí ustoupit obecnějším cílům kolektivního bezpečí a pospolitosti. Ačkoliv se Tuskeni tváří být hlavním zlounem epizody, fungují tu úplně jinak. Dostáváme spíš příjemnou dekonstrukci stereotypu Píseční lidé = anonymní monstra. // Tý žánrový rovině pomáhá i obsazení, protože Timothy Olyphant je král (neo)westernů jako Deadwood nebo Justified. Občas se pomrkne na Dunu, ale já bych klidně zabrousil až ke kultovním Tremors. Sympaticky nadsazená buddy movie o společném lovu velkých červů žijících pod zemí. Chvěju se radostí. // Za zmínku stojí i pár drobností - třeba, že celá úvodní scéna je prodlouženou a rekapitulujicí variací první scény úplně prvního dílu. Samozřejmě je super gladiátorský zápas Gamorreanů s vibročepelemi (od Knights of the Old Republic pro ně mám slabost!) a Gor Karesh potěší nadvakrát - zaprvé to je součástí oblíbené a málo viděné rasy Abyssinů a taky ho dabuje vynikající John Leguizamo. Cobb Vanth také jezdí na speederu jehož tryska silně připomíná Anakinův kluzák ze Skryté hrozby. Samozřejmostí je sarlaccem políbené brnění Bobby Fetta s nostalgickým cameem na konci. Otázkou je, jestli je to opravdu Bobba nebo libovolný (a naštvaný) klonový voják. // Posledních cca dvacet minut mi dalo vzpomenou na něco úplně (ale úplně!) jinýho. Mandalorian si udělal výlet do série Monster Hunter a závěr epizody mi připomínal to nejlepší z World. Samotářský hrdina, vybavený speciální výstrojí, přijímá zakázku na lov monstra vyznačujícího se specifickými vzorci chování a s jasně vymezeným polem lovu. Se skupinou jej najde, odhalí slabiny a ve třech fázích útoku porazí. Samozřejmě je důležité, aby příšera na konci každé z fází odhalila nějakou novou schopnost a přinutila taktiku hrdinů k modifikaci. Té paralele pomáhá i legendární status, který Krayt Dragon - v kánonu poskrovnu ukazovaný - nepochybně má. The Marshal tak stojí rozkročený mezi Star Wars, Monster Hunterem, (revizionistickými) westerny, Dunou a Chvěním. A to se mi líbí, protože - narozdíl od Anakina - mám rád písek. // PS: Zdálo se mi to nebo si Favreau v poslední třetině hrál s formáty? // PPS: Vertikální epizodická orientace vyprávění není negativum, ale v kontextu dominantně návazný tvorby ozvláštnění. ()

AllShallFall

Ani jsme nějak nepochyboval, že by se mi to nelíbilo. Rok čekání za to opravdu stál. Dějově sice posun minimální, ale za to jsem napnutý jak struna. Všichni víme, koho to vlastně Mando hledá na Tatooine :) ()

Caszidy

Timothy Olyphant: hraje x-let šerifa v zapadákově v jednom seriálu. Jon Favreau: Time, nechtěl by sis zahrát u mě ve Star Wars? Olyphant: Wow Star Wars, konečně něco úplně jinýho, než čím jsem se proslavil. Jasně, count me in! A co jakou roli pro mě vlastně máš Jonathane? Favreau: no je tam takový zapadlý město v poušti, který ochraňuje šerif, teda sorry maršál... Olyphant: Aw shit, here we go again (alternativně: same the same, but different, but still same) Dobrá, teď trochu seriózněji - nosná kostra příběhu celého seriálu opět letí někam do pozadí, takže opět dostáváme téměř výplňovou epizodu (pokud nepočítáme cameo na konci). Potěší samozřejmě Olyphant, který je cool snad ve všem, v čem se ukáže. Skalní fanoušci pak zamáčknou slzu z fan servisu v podobě pomrknutí na hodiny a hodiny strávené hraním legendárního Knights of the Old Republic (pro neznalé, pokud jste přijali na Tatooine quest jehož výsledkem bylo zabití Kraitského draka, tak jste kromě hory XP získali i tzv. perlu kraitského draka - v téhle epizodě ji Tuskenové pracně vyhrabali z jeho vnitřností. Perlu jste mohli použít jako velice silné vylepšení světelného meče, nicméně hardcore hráči obsedantně plnící všechny questy v průběhu hry získali i daleko lepší krystaly do světelného meče. Takže se nabízelo další netradiční využití perly - pokud jste ji donesli do tábora Tuskenů, tamější "historik" se s vámi podělil o zcela zásadní informace a tajemství týkající se historie Tuskenů, Tatooinu a vlastně celé "vzdálené galaxie" - nechci úplně spoilerovat, ale Tatooine nebyl vždycky nehostinná poušť, Tuskenové nebyli vždycky nemilosrdní nájezdníci odmítající moderní techniku a nadsvětelné motory ve "vzdálené galaxii" existovaly už dříve, než tak uvádí "neomylný" archiv Jedi) ()

Lacike

Vidím, že sa nič nezmenilo. Postavy stále totálne ploché a nezaujímavé. Prázdna bandaska a zelený mončičák by mi stačili, keby som mal max 12 rokov, ale to už dávno nemám. Zdá sa, že si tvorcovia stúpli do svedomia a prihodili už aj nejaké epizódne zápletky, aby to nepôsobilo ako nekonečný rozkúskovaný film. No ale kdejaký desiatky rokov starý sci-fi seriál mal epizódne zápletky oveľa pútavejšie. Takže všetko zachraňujú len triky na ktorých sa nešetrilo a fan servis v podobe rás a lokácií povedomých z pôvodnej trilógie. Pre mňa je to ale fakt málo a divím sa jak veľa ľudom takáto dejová prázdnota stačí k spokojnosti. 4/10. ()

Padme_Anakin

Velice příjemně rozehraný úvod druhé série, jakmile se Padme ocitla na Tatooine, byla jako ryba ve vodě.. To uctivé pomrkávání po původních SW je tu hřejivě cítit a mně se to velmi zamlouvá.. Mando je skvělý, malý Yoda k zulíbání a Marshal ve zbroji působivý, upřímně řečeno Timothy Olyphant v nejpovedenější variaci.. Těším se na pokračování.. ()

filmsim

Vyjma ohrané zápletky a pocitu, že až na finální záběr, úvodní epizoda příběh nijak neposunula, se nedostatky nacházejí jen stěží. První sezónu sice nepovažuji za jeden z nejlepších seriálů loňského roku, ale i tak mě na Mandalorianovi nesmírně bavil neokoukaný pohled na známý filmový svět, ústřední postava, která dokáže oplývat charismatem i přesto, že zásadně nesundává helmu, jeho dětský zelenkavý svěřenec a na seriálovém poli jedinečná řemeslná a vizuální stránka. Všechny vyjmenované aspekty jsou zpátky a já po následujících sedm týdnů bude s nadšením vyhlížet další pátek, kdy vyjde nový díl. 8/10 Více v mých prvních dojmech na Fandíme Seriálům. ()

PKD

Jsem naprosto fascinován tím, jak lze scénář totálně o hovnu, natáhnouti skoro na hodinu a přesto nenuditi. Jedná se o zcela zbytečný díl a ti, kteří se na 2.s. teprve chystají, jej mohou s klidným svědomím, přeskočiti. Jedině, pokud je magneticky přitahuje 50min. záběrů na poušť. Favreau je buď šílenec, nebo génius. Special quest star...vykradený/ukradený píšečný červ (zde zřejmě kvůli autorským právům drak, haha) z Arrakis. Pardon z Tatooinu. Vím, že Darth Lucas vykradl pro svou SW IV od westernů, samurajských filmů, včetně Flashe Gordona až po Dunu a Nadaci, ale tohle už bylo fakt na mě moc. Už jsem jen čekal, že se z Tuskenů, vyklubou zakuklení Fremeni. Ugh. Na 2.str. i 1.s. má 1 zbytečný díl, takže skore je 1:1 ()

William_

Jak skvěle skončila první série tak stejně úžasně začíná ta druhá. Téměř 50 minutová nálož kvalitního SW westernu doplněná o parádní zápletku (neboli "kvest" pro Madaloriana). Tenhle koncept co díl, to jeden úkol, mi k tomuto seriálu neuvěřitelně sedí. ()

Lenka.Vilka

Úvodní akční sekvence je skvělá a všechno hezky přípraví, aby následovalo něco, co nazvu: nádhera. Navíc...delší stopáž dílu slyšel. Ideální k poznání šerifa, hlubší vztahy a situaci ve vesnici. A to všechno, co bylo potom? Magnifik! Pár minut řečí a klidně bych na film s tímhle námětem šla do kina. Což je za mě pro seriál lichotka  :) ()

Martrix

Je to udělané luxusně a každý dolar je vidět, ale co naplat, když je to samý nesmysl a víc než cokoliv jiného, jde jen o exhibiční fan service. Našel bych minimálně 50 epizod z animovaných klonových válek, které měly mnohem lepší příběh. A námitka, že se to jen rozjíždí neobstojí, protože to bude nakonec stejně mdlé, jako celá první řada. Chápu nadšení SW milovníků, lepší cokoliv, než nic, ale pro běžně náročného diváka je to slabota...a podotýkám, že Favreau je jeden z mých oblíbených tvůrců. ()