Mandalorian

• USA The Mandalorian (více)
USA, (2019–2023), 16 h 29 min (Minutáž: 31–59 min)

Tvůrci:

Jon Favreau

Série(3) / Epizody(24)

Recenze uživatele Kinofil k tomuto seriálu (18)

Season 1 (2019) (S01)

|| PG-13 || Disney/Lucasfilm || Rozpočet 1. série: $120 mil. || Nejočekávanější SW seriál dopadl stejně jako nejočekávanější spin-off Rogue One. Samotný úvod je dostatečně zajímavý na to, aby nalákal na další díly, které bohužel tolik zajímavé nejsou jen, aby kleslo nadšení na minimum a závěr vás zase dostal do sedla a navnadil na druhou sérii. Ono samotnou 1. sérii bych rozdělil na půl, kde jedna půlka jsou samostatné epizodky s jednoduchým až prázdným dějem a postavami. Kdežto druhá půlka vrací zpět to nejzajímavější včetně hl. postav. Vedení by si mělo lépe pohlídat tvůrce pracující na jednotlivcých dílech. Stejně jako filmy, i zde vsadili na "každý natočí 1 díl a pak to dáme nějak dohromady". Favreau má zkušeností dost, ale chybí mu větší cit pro postavy. Vlastně i ten vizuál nevypadá zrovna na ekvivalent 4h filmu za $120 mega. Vše je příliš komorní způsobem prázdnoty/pustiny, než nedostatkem prostředků a financí. Trpěl na to The Last Jedi, který zavíral děj až moc do interiérů a vyplňoval zábavu nedůležitými vedlejšími linky na hl. děj. Zápletky pochází z dob seriálů v 90. letech a málo navnazují na další zhlédnutí a mytologie Mandalorianů by se dala odbýt během jedné epizodky. Naštěstí vše táhne charakteristický Mando, ňuňavý Baby Yoda aka The Child a dokonce i ten černoch a ta ženská (zapomněl jsem jména). Záporák o ničem, humor skvěle decentní (hlavně Yoda), akce jak kdy a výborná hudba, kterou jsem si po 5 dílech oblíbil (převážně Main Theme). Jako celek je to v pohodě a před druhou sérií si to dám rád znovu. Hodnocení 1. série: 80%. ()

Kapitola 1: Mandalorian (2019) (S01E01)

|| TV-14 || Disney/Lucasfilm || Zajímavé. Moc víc k tomu po 1. epizodě říct nejde. Prostředí poutavé, postavy temné stejně jako příběh, hudba se snaží vynikat a celkem jí to jde. Přesto se nemůžu zbavit dojmu, že mám vědět víc a chápat o co jde. Na ploše 30 minut se nám má otevřít nový SW svět a my se do něj ponořit. Zatím plavu na hladině, jelikož nevím, co mě čeká pod ní. Černobyl pojednával o profláknuté události z neprozkoumaného úhlu. Aby bylo jasno, těžko se navazuje vztah na něco, co je tak tajemné. Tohle nebude 20x30 minut, ale jen 8x30 a proto mám pocit, že nás čeká přílišná nedoslovnost. No počkám si na další, ten rozhodne. Edit: Nerozhodl. Třetí už ano. 65%. ()

Kapitola 2: Dítě (2019) (S01E02)

|| TV-14 || Disney/Lucasfilm || Moc velký pokrok se nekoná. Spíše si musíme zvyknout a přijmout jaké to je. Příběh jakožto veškeré podání je stále minimalistické. Malý Yoda (jeho druh nemá název) je roztomilý a rovněž tajemný a jsem rád za využití loutek. Víc nám toho 2. díl nenabídl. Snad příště přistane na zajímavější planetě se zajímavějším děním. Edit: Naštěstí ano. 75%. ()

Kapitola 3: Hřích (2019) (S01E03)

|| TV-14 || Disney/Lucasfilm || Tak to tvůrci po dvou utahaných epizodách pochopili. Nelze točit miniseriál s nicneříkajícími epizody, ale buď nás zahrnout akcí, nebo prohloubením postav. Zde se vyskytuje obojí, i když hlavně akce vyniká. Konečně se zajímám, co bude dál, než jen "bude další díl lepší?". Kamera i hudba jsou stále boží, tak ať to vydrží. 80%. ()

Kapitola 4: Útočiště (2019) (S01E04)

|| TV-14 || Disney/Lucasfilm || Zdá se, že si Ep. 4 udržela zajímavost a akční dění ze Ep. 3. To je dobrá zprává, protože se nám seriál přehoupl do druhé půlky, ve které nebude možné zpomalovat a zahalovat vše tajemstvím. I přes to, že jsem se dozvěděl o Mandalorianovi v tomhle díle nejvíc, pořád mám pociti, že mám jako vědět, kdo Mandaloriani jsou a těžko se tak k němu vytváří pouto. Ke komu se pouto vytváří snadno je Baby Yoda. Jeho roztomilost si krade každou scénu pro sebe až mám chvíli pocit, že je on hlavní postavou. Tvůrci rozhodně udělali šikovný krok a jakoby tušili, že se po Ep. 1 strhne internetové šílenství a proto má Yoda s každým dílem více prostoru. 80%. ()

Kapitola 5: Pistolník (2019) (S01E05)

|| TV-14 || Disney/Lucasfilm || Mírný krůček zpět, ale jinak si to udržuje napětí. Konečně můžeme říct, že je zdejší divoký západ opravdu divoký. Nikomu se nedá věřit a všem jde jen o jediné. Stále mi ovšem chybí cliffhanger na závěr, který ně donutí se těšit na další díl. Každá epizoda je doslova epizoda stojící na vlastních nohou, což není úplně zlé, ale zde bych preferoval ucelenější story. 75%. ()

Kapitola 6: Vězeň (2019) (S01E06)

|| TV-14 || Disney/Lucasfilm || Takhle se mi to líbí. Hororové pojetí tomu mnohem víc sedí, než prázdné putování vesmírem. Tento díl dává vzpomenout na to, čím Star Wars zaujme nejvíc - laserové přestřelky (když už ne meče). Hudba opravdu skvělá a vyniká. Příběh se ovšem nikam dál neposunul. Zbývají 2 díly a nemám tušení, jako to chtějí zakončit. I přes to beru tento díl jako příjemnou akční podívanou. 80%. ()

Kapitola 7: Zúčtování (2019) (S01E07)

|| TV-14 || Disney/Lucasfilm || Tak se nám to těsně před koncem rozjelo. Aspoň, že tak. Konečně mě zajímá, co se s Mandem stane stejně tak s jeho adoptivním synem. Jde se víc do akce a více se prozkoumává tajemno celého příběhu. Postavy z předešlých dílů se vracejí a konečně dostávám pocit, že to před tím nebyly jen nahodilé epizody. I tak se to mělo rozjet někde ve 4. epizodě a ne v 7 z 8. Poprvé se opravdu těším na další díl. Což v době psaní komentáře po premiéře Epizody IX je dost kontroverzníl. Ano můžu říct, že Mando letos o chlup převálcoval Skywalkera. Pořád ale mají jednu epizodu na to, to pohnojit. Opatrně, Disney! 80%. ()

Kapitola 8: Vykoupení (2019) (S01E08)

|| TV-14 || Disney/Lucasfilm || Povedlo se! Důstojné zakončení skvělých posledních 3 epizod. Když je od začátku očekávání téměř na nule, pak potěší jakékoliv vyvrcholení. Konečně můžu říct, že jsem se o postavy zajímal, bál a fandil jim. Odpovědělo se na většinu důležitých otázek, ale zůstalo jich dost pro další sérii. Taika Waititi se s tím umí poprat. Takto měla vypadat hned první epizoda nebo alespoň druhá polovina série. Scéna s nešikovnými Stormtroopery, z nichž jeden je sám Taika, je geniální. Závěr je epický vrámci možností. Povedlo se vytvořit vztah hl. postav mezi sebou stejně tak i hl. postavy samotné. Do té doby byli jen do počtu pro jednu epizodu. Stále se však nepovedlo vytvořit dostatečně nebezpečného záporáka nebo hrozbu. 85%. ()

Season 2 (2020) (S02)

|| TV-MA || Disney/Lucasfilm || Rozpočet: $120 mil. || Druhá série je jednoznačně lepší než první, ale těžko říct o kolik. I zde je hrozně utahaný, subquestový úvod, který si asi nikdy znovu nepustím a rovnou bych skočil na kapitolu 12, od které se děj pořádně rozjede. Střídání režisérů je výhoda i nevýhoda. Jsou tu jména jako Peyton Reed, Jon Favreau a Robert Rodriguez, kteří přinesli ty nejlepší epizody a měli by mít na starosti celý projekt. Pak jsou tu méně známá jména, která se utápí (nebo jsou jim svěřeny) ty slabší epizody, které spíš působí jako drahý fanouškovský projekt. Vrcholem marnosti je odklizení Baby Yody stranou, aby Mando mohl vyřešit zbytečný úkol. Celkově mi chybí charakterový vývoj a propojení toho všeho, co se událo. Důkazem toho je záporák Moff Gideon, který se objeví až je ho třeba. Tedy posunou seriál načrtnutým směrem. Naštěstí od nástupu Ahsoky je druhá půlka série jedna akční jízda za druhou směřující k nejlepšímu Star Wars finále od Pomsty Sithů. Návrat známé postavy je už trochu povinnost pro SW ságu, ale kdo by na to nadával? Favreau si narozdíl od Abramse vzpomněl, co mají fanoušci rádi a to jim naservíroval. Goransson se do toho vytasil s nejlepším hudebním motivem za několik posledních SW filmů. Otázkou zůstává, jestli má třetí série po závěru té druhé ještě smysl. Věci se totiž můžou posunout k lepšímu nebo naopak k dalším nudným subquestům. Bohužel Disney bude tuto značku dojit ještě hodně dlouho a já se obávám té druhé varianty. I přes to budu u třetí série sedět (snad už v pohodlí Disney+ v ČR). 80%. ()

Kapitola 9: Šerif (2020) (S02E01)

|| TV-14 || Disney/Lucasfilm || Zdá se, že se tvůrci pod vedením ostříleného Johna Favreau, který znovu doručil první díl, poučili z minulé trochu utahané série a pokouší se nás ihned vtáhnout do děje. Tentokrát se jim to daří na výbornou, jelikož opadá představování hlavního hrdiny Mandaloriana a navazuje se téměř tam, kde se minule skončilo. Na tomto díle (a pravděpodobně i ostatních) jsou vidět větší prachy, kterým vděčíme za hromadu akčních scén na ploše 50 minut, které hravě strčí do kapsy osmou a devátou epizodu. Obrovský palec nahoru dávám za maximální využití loutek před počítačovou animací. Jak Baby Yoda tak i ostatní kreatury, a především písečný červ vypadají úchvatně až jsem váhal, jestli nekoukám na celovečerák za 200 mega. Do toho famózní kamera snímající vyprahlou poušť Tatuinu, a správně dunivá Göranssonova hudba. Na závěr nesmí chybět známé cameo, díky kterému se máme do budoucna na co těšit. Trochu škoda Baby Yody, který tu má nulový prostor a klidně bych si ho šetřil až na další díly. První díl druhé série The Mandalorian bych se nestyděl zařadit mezi to nejlepší ze Star Wars. Snad to tak půjde dál. 90%. ()

Kapitola 10: Pasažérka (2020) (S02E02)

|| TV-14 || Disney/Lucasfilm || Po ambiciózním úvodu přichází opět trochu mírná studená sprcha a návrat k subquestovým epizodám. Dost jsem se ztrácel o co Mandovi a jeho pasažérce jde a kam je vůbec má tento úkol zavést. Místo toho, abychom jeli rovnou za naším úkolem, si odskočíme někam na pavoučí planetu, kde sledujeme, jak Baby Yoda postupně pojídá utopence. Buď je to mnou, že se nedokážu stále naladit na epizodní vyprávění, kdy je každý díl o něčem jiném nebo tvůrcům znovu dochází nápady a natahují třídílný příběh na 8 epizod. Stejně tak i na cameo z předešlého dílu budeme čekat bůh ví, jestli ne až k závěru série. I Yoda je tu čím dál víc do počtu. Tak snad se to příště rozjede. 70%. ()

Kapitola 11: Dědička (2020) (S02E03)

|| TV-14 || Disney/Lucasfilm || 11 kapitola je o málo lepší než druhá, ačkoliv se nemůžu zbavit dojmu, že tvůrci, co má Mandalorian dělat a ztrácí čas subquesty, které neposouvají příběh dál anebo jen velmi pozvolna. Je to stejná situace jako v úvodu první série, kdy uběhly 4 epizody, než se začalo něco dít. Mandalorian stále dělá úkoly pro ostatní, ale nic pro sebe. Naštěstí se nám tu představí nové zajímavé postavy v roli dámských Mandalorianek, se kterými se doufám znovu setkáme. Paradoxně tomu škodí i kratší stopáž 30 minut, kdy mám větší pocit, že tomu něco chybí. Tam, kde Simpsonovi dokáží za 20 minut odvyprávět zápletku, která by bohatě stačila na celovečerák, zde jako by šlo o jednu nataženou scénu. Bryce Dallas Howard není zrovna nejlepší vypravěčka. Snad to napraví Rodriguez, kterému sedne westernové prostředí. Pozitive je aspoň pár odpovědí na otázku Jediů, jenž snad posunou seriál k tomu, na co všichni čekáme. Jen trochu pozdě. 70%. ()

Kapitola 12: Infiltrace (2020) (S02E04)

|| TV-14 || Disney/Lucasfilm || Už abych si zvykl, co skutečně od seriálu čekat. Je to prosté - víc Baby Yody, víc podzápletek, míň návazností a řešení záhad. Nejlépe na to byla první epizoda, co se týče vyprávění a obsahu. Favreau víc, co dělá. O těch ostatní si nejsem jistý. Alespoň se vrací víc známých postav a konečně to začíná s první sérií zapadat do sebe. Yodovy výtržnosti mi sice vždy vykouzlí úsměv, ale Disney už to přehání. Kromě toho je po celé 4 epizody úplně zbytečnou postavou. Pokud tedy zafunguje duch předchozí série, potom nás snad čekají poslední 4 akcí nabité a příběh vysvětlující epizody. Jinak nevím, kam chtějí Ashoku nacpat. Přitom materiálu je tu tak na jeden slušný celovečerní film. 70%. ()

Kapitola 13: Jedi (2020) (S02E05)

|| TV-14 || Disney/Lucasfilm || Konečně se něco začalo dít a celý příběh někam vede. Holt bez Jediů není Star Wars. Ashoka ihned vzbuzuje respekt, a byť tuhle postavu z Klonových válek neznám, očividně není radno se s ní srát. Malinko mě zarazil její křiklavý vzhled, který nezapadá do vizuálu seriálu a v každém záběru trčí ven. Na druhou stranu je to kopie 1:1 animovaného originálu, takže není na co nadávat. Obsazení rovněž trefné. Kdo ví, jak by vypadal live action Homer Simpson? Přesto nepovažuju 13. kapitolu za dokonalou pro své kvality, ale nakopnutí příběhu správným směrem. Příště už by k tomu nemuselo dojít až v půlce série. Filoni natočil druhý nejlepší díl, ale zároveň ukázal, že nezvládá reálnou akci a budování napětí. Souboj světelný meč vs. tyč mohl být epickou událostí s prvky z filmu Tiger a drak, místo toho je to PG-13 sestříhaný bordel, který se vždy utne v nejlepším okamžiku. A Michael Biehn tam dělal jako co? Nicméně chválím opět loutku Baby Yoda (Grogu), která nám i tvůrcům dokazuje, jak je důležitá hmatatelná rekvizita. Myslím, že by si k němu nikdo nevytvořil takovou oblibu, kdyby šlo o i sebelepší CGI animaci. Jsem rád, že mám, co chválit. 85%. ()

Kapitola 14: Tragédie (2020) (S02E06)

|| TV-14 || Disney+ || Rodriguez byl od začátku vhodná posila do utahané minisérie a doufám, že tvůrce napadlo dát mu další epizody pro třetí sérii. Ví totiž jak má podat akci, napětí a postavy. Stále je to jenom kus z příběhu odehrávající se na jedné planetě, ale tentokrát se to dá nazvat jako dlouhá akční scéna s nečekaným koncem. No dobře ne úplně nečekaným, ale takový ten "chci vidět další epizodu". Což je věc, která 4 prvním epizodám zoufale chyběla a jejich absence by příběhu jen prospěla. Jen tak dál. 90%. ()

Kapitola 15: Přesvědčení (2020) (S02E07)

|| TV-14 || Disney+ || Konečně se do Mandaloriana vkradlo nějaké napětí. Můžu říct, že velmi intenzivní napětí. Celá epizoda je opět jedna velká akční scéna, tentokrát však lépe natočená než v úvodních dílech. Chválím spolupráci mezi postavami, které mezi sebou koněčně budují vzájemný vztah než jen "pomůžuti a už tě nikdy neuvidím". Sice by to chtělo na předposlední epizodu větší tah na branku, stále mám totiž pocit, že jsme teprve za druhou půlkou, no alespoň se nezpomaluje. Bohužel se obávám, že závěrečný díl skončí téměř stejně jako v první sérii a budeme muset zase čekat na třetí. Záporák, kterého už známe, má stále málo prostoru a až moc s ním šetří. Každopádně Rick Famuyiwa se zařadil mezi čtveřici nejlepších režisérů seriálu. 90%. ()

Kapitola 16: Záchrana (2020) (S02E08)

|| TV-14 || Disney/Lucasfilm || Jednoznačně dosavadní nejlepší díl seriálu vůbec. Epizoda Rescue přináší zpět to nejlepší ze Star Wars, což jsme málem všichni po tragickém Vzestupu Skywallkera zapomněli. Sláva Favreau a Reedovi, kteří se probudili a začali se seriálem něco dělat. Spojují načrtnuté příběhové linky, Mandoš dokončuje svůj úkol a konečně dojde na konfrontaci se záporákem, který předchozím epizodám zoufale chyběl. Sice mohl být souboj s Temným mečem epičtější, stejně tak jako s Dark Troopers (kteří se pohybují tak pomalu, že jsou pro smích), ale i tak je to fajn akční podívaná. Nejvíc otázek směřuje k závěru - SPOILER - Přítomnost Luka byla poměrně jasná (který jiný slavný Jedi byl tehdy naživu?), a tak jsem jen čekal, kdo se oběví pod kapucí. Trochu smutné, že ani po 4 letech od Rogue One neumí ILM omlazování, aby herci nevypadali jako z plastu. Lukovu přítomnost beru jen jako povinné pomrknutí pro fandy a dojemné loučení s Baby Grogu pod fantastickou Goranssonovou hudbou. Až jsem se cítil, jakobych sledoval celovečerák. No a potitulková scéna s Boba Fetem je spíš jen povinný teaser pro další minisérii než důležité odhalení. 90%. ()

Zemřel Carl Weathers

Zemřel Carl Weathers