The Bigamist

USA, 1953, 80 min

Neprilis poutavy film s Edmondem O'Brienem (znamym napr. z D.O.A.), ve kterem prebiha mezi Joan Fontaine a Idou Lupino (ta ma alespon usmevave oci...) tak dlouho, az mu na to prijdou a je soudne vlacen...Cernobile.(23.7.2008)

Navzdory ohranosti námětu (manželská nevěra) a formy (melodrama) se film pokouší nastavit zrcadlo pokrytectví a dogmatismu. To se mu však daří absolutně jen v závěrečné scéně - zbytek filmu sledujeme Edmunda Gwenna, který se 90% času tváří provinile a duo pěkných dam mezi nimiž nerozhodně kormidluje. Režisérsky však nejde o žádnou hrůzu, naopak Ida využívá postupy typické po podobně laděné dramata a pracuje inteligentně i s nasvícením scény, detaily apod.(13.11.2011)

Líbí se mi,že snímek dokáže bigamistu podat jako skutečně smutného a tragického hrdinu, s kterým skoro i soucítíte. Stejně tak se mi líbí, že nešlo tvůrcům o to, mít ty nejmladší a nejkrásnější herečky. Ida Lupino a Joan Fontaine jsou krásné, ale už to rozhodně nejsou dvacítky. Právě proto do svých rolí dokonale pasují.(18.11.2014)

Množstvo filmov z tohto obdobia dostalo po mnohých rokoch nadpriemerné hodnotenia. Niektoré po zásluhe, iné...čuduj sa prečo. Nie viac ako priemerná, herecky nudná a režijne strohá intervencia do všeobecne známych podlostí vo vzťahu medzi mužom a ženou.(9.10.2015)

• Revanx

Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete.(24.1.2009)