poster

Stopař (festivalový název)

 • USA

  The Hitch-Hiker

Drama / Film-Noir / Krimi

USA, 1953, 71 min

 • M.E.J.L.A.
  ***

  Náhodou, nebylo to vůbec špatné. Hlavně díky skvělému záporákovi v podání Williama Talmana, který si svou roli vyloženě užívá, a kameře Nicholase Musaracy, který si umí poradit jak se stísněným prostorem auta, tak s rozlehlými mexickými (ve skutečnosti americkými) pouštěmi. Jediný noir, který režírovala žena. Paradoxně se v něm žádná ženská postava nevyskytuje. 3 1/2(20.8.2009)

 • Houdini

  NFR 1998(2.4.2004)

 • Bebacek
  ***

  Noir v režii ženy, Idy Lupino, se inspiroval skutečnými událostmi, jež se odehrály v Californii počátkem 50. let. Dva muži udělali jednoho odpoledne osudovou chybu - vzali stopaře, ze kterého se záhy vyklubal masový vrah...(4.11.2007)

 • D.Moore
  ****

  Herce jsem neznal, o režisérce jsem věděl pouze to, že ji později v jedné epizodě Columba zabil Johnny Cash... Je to ale úplně jedno, protože Stopař je povedený noirový thriller, místy skoro hitchcockovský, který si vystačí s málem.(17.3.2018)

 • Martin741
  ***

  Moja fascinacia filmom noir opat pokracuje, tentokrat padla volba na noir Hitch-Hiker. Reziserka Yda Lupyno mi fakt nic nehovori, a ako film -noi je toto len priemerna noirova jazda. Dvaja muzi na aute brazdia nekonecne polopustne dialavy, pricom zoberu stopara, z ktoreho sa vyklube masovy vrah. Film je pomaly, ma svoje tempo, nikam sa neponahla, ale co je horsie, nie je tu ani chyru po hereckych vykonoch a poznal som len Edmonda O´Briena /Divoka Banda a Man Who Shoot Liberty Valance/. Pre mna vsak nudny noir, videl som film na iwannawatch.to : 60 %(19.1.2016)