Velcí masožraví netopýři

• USA Giant Carnivorous Bats
USA, 2018, 45 min

Režie:

Jason Jaacks

Fotograf National Geographic Anand Varma, jeho tým a Rodrigo Medelin hledají dva druhy netopýra v jižním Mexiku dávných Mayů. (National Geographic)

Big Bear

Zrovna nedávno jsme doma dočetli knihu vskutku pro celou rodinu Stříbrokřídlí od Kenneth Opella. Příběh o netopýrovi, který se při tahu do zimoviště ztratí svému hlavnímu hejnu a snaží se najít cestu sám. Při tom potkává převážně noční tvory a to hodné i zlé. Jedním z nich jsou i kanibalští netopýři, kteří uprchli ze ZOO. Myslel jsem si, že tady Oppel trochu přitlačil na pilu aby byl příběh okořeněn troškem toho napětí a hrůzy. Ale spletl jsem se, protože vidím, že on má tyto prapodicné tvory nastudované dokonale. Masožraví netopýři totiž existují a to hned dva druhy. Oba žijí v Mexiku a o nich je tento dokument. Jeho cílem bylo zmapovat život těchto záhadných stvoření o nichž se toho moc neví a tak do jejich hnízdišť přírodovědci umístili kamery a na některé z netopýrů vysílače GPS. Vzniklé pořízené záběry a to i z lovu byly opravdu dechberoucí. Nejvíce mne zaujalo, že kolonie jsou velmi malé, spíše takové rodinné a že někteří netopýři nosí ulovené ptáky a myši ostatním. Fascinující bylo i že na lov se vydávaly matky s přisátými mláďaty na břiše. Příroda je opravdu neuvěřitelná a já jsem moc vděčný nadšencům z NG, že jsou schopni trávit celé dny nepohodlí někde v džungli plné moskytů a číhat na ten svůj jediný echt záběr, který toho prozradí o životě určitého druhu co nejvíce, zatímco my se na to koukáme z pohodlí a tepla našich domovů. Dávám za 5 kousanců. * * * * * ()