Pátrání po Klausovi Barbiem (TV film)

• Česko

Hunting Down Klaus Barbie

Dokumentární / Historický / Životopisný

Francie, 2017, 52 min

Klaus Barbie (a.z.)

Francouzský dokument o honu na Klause Barbieho, šéf lyonského gestapa v letech 1943–44,který poslal do koncentračních táborů více než 7500 Židů a mučil nebo nechal deportovat 14 000 francouzských odbojář. Svým způsobem fascinující způsob jak se vyhnout jako válečný zločinec potrestání - po válce pomáhal Američanům proti komunistům s kterými na rozdíl od Němců neměli zkušenosti, pak v Bolívii dělal poradce diktátorům, CIA asistoval u likvidace Che Guevary a německé tajné službě pomáhal prodávat ve velkém zbraně do Jižní Ameriky. Vlády měli jiné problémy než honit nacisty, takže se před soud dostal jen díky novinářům a aktivistům až v roce 1987, kde zemřel. Co je to za cynickou náturu dokazuje historka, kdy už jako hledaný zločinec přistál nouzově v Paříži a šel dát kytku na památník umučeného šéfa odbojářů Muellena , kterého měl na svědomí.(15.1.2020)

Vysoce zajímavý dokument, který přináší sice skličující, ale nijak převratné ani nové zjištění, že mnohé ze států, které by nás rády učily demokracii se v případě potřeby sami nevyhýbají metodám ani individuím, nemajícím s demokracií pranic společného a že všechny krásné řečičky o "vyrovnáním se s vlastní minulostí" jsou (jako v tomto případě ze strany Německa) jen pokryteckými žvásty.(17.1.2020)