Maniak

• USA Maniac

New York zaplaví strach. Krvilačný maniak po nociach zabíja ženy a odnáša si so sebou ich skalpy. Napriek tak nebezpečnej situácií nie sú niektoré miestne ženy dostatočne inteligentné na to, aby chodili ozbrojené, prípadne nechodili v noci von vôbec. A niektoré na to krvavo doplatia. Zdanlivo nepolapiteľný vrah je však tiež len človek so svedomím a s jednou traumou z detstva ukrytou hlboko vo vnútri jeho komplikovanej (rozum. psychotickej) osobnosti. A práve ona trauma môže byť preňho osudnou... (oli.G)

POMO

Bratček z rodiny opusov ako Vrah Rosemary (1981) alebo The Toolbox Murders (1978) - čiže brutálny splatter slasher, úchylne sa vyžívajúci v pokiaľ možno čo najbrutálnejších vraždách náhodne vybraných obetí. Film je od prvej do poslednej minúty s vrahom, a naslúchaním jeho neustálemu chrčaniu predstiera psychologickú sondu do jeho mysle... ehm. Jedna efektná scéna (skok na auto s brokovnicou), jedna napínavá scéna (záchody v metre) a nečakaný, prekvapivo dobrý záver - to je to, čo tento béčkový brak vyťahuje na 2 hviezdy. ()

J*A*S*M

Přímočarý psychologický slasher (tato slova k sobě moc nejdou, ale jinak to nazvat neumím) s výtečným Joe Spinellem v hlavní roli. Jednotlivé scény vražd jsou dobré, dvě dokonce vynikající, jen je škoda, že je nepojí o trochu lepší příběh, poněvadž nebudeme si nic nalhávat - psychologie dobrá, děj nic moc. Atmosférickým vrcholem filmu je bez debat záchodová scéna, u níž jsem napětím téměř nedýchal, být podobného ražení celý snímek, tak už ho mám v osobní hororové topce. 70%, zaokrouhluji na čtyři hvězdy kvůli ostatními již zmíněnému posteru, ten je fakt špicovej. Horror movie of the year ()

Slasher

Regulerní příběh masového vraha, podle klasické šablony týrání v dětství - rozdvojená osobnost - impotence - ventilace narušené stránky osobnosti v zabíjení. Málokterý film s podobnou tématikou je tak povedený. Je super, že prakticky po celou dobu sledujeme vraha a ne nějaké policejní vyšetřování a podobně. To by mohlo spadnout na obsazení do hlavní role, ale Joe Spinell je fakt ukázkový. Dojde také na dvě silné scény (jo, brokovnice a záchodky) a labužnickou roli Toma Saviniho, který se také postaral o hodně dobré a hodně krvavé efekty. A končí to celkem šíleně. Rozhodně bych tenhle film neoznačil jako vyvražďovačku, spíš než to čekejte něco ve stylu Henry: Portrait of a Serial Killer. Taky mi nezbývá než pochválit plakát, je to jeden z nejlepších co jsem viděl. ()

Flipnic

Velice dobře vyvážené horrorové drama, které nepokulhává snad v žádném směru. Sice dosti přímočaré, ale v rámci celkového děje skvěle vykreslující povahu a psychické vyšinutí sériového vraha, kterého skvěle zahrál Joe Spinnell. Tvůrci nezasypávají diváka samoúčelně goreefekty, ale pokud k některému dojde, je to řemeslná práce! V závěru filmu se již psychika vraha totálně rozpadá, výborně je však ale vykreslen kontrast, jak decentně a společensky se dokáže chovat, pokud to situace vyžaduje (návštěva fotografky v salónu). Maniak se povedl, je to opravdu výborné, dobře natočené, hutné horrorové dílko ... ()

Bloody13

Lustigův první zářez do hororových tepen (předtím točil amatérská porna), a už takhle vyvedený. Co se týče atmosféry, ta je nesmírně tíživá, syrová a špinavá. Spinell je hnacím motorem celého, krví promazaného stroje, protože právě on je ústředním bodem filmu. Je to vlastně působivá sonda do chorého mozku "obyčejného" psychopata, který si celý život nese s sebou traumata z dětství způsobené vlastní matkou. Mezi nezapomenutelné momenty patří honička v metru finišující na dámských hajzlech, a samozřejmě slavná Saviniho poprava brokovnicí. Velká škoda, že režisér už sám sebe nedokázal překonat ani dalším maniakem, tentokrát v policejní uniformě. ()

pan Hnědý

Čistokrevná hororová žánrovka se vším, co jeho milovník potřebuje vidět. Tajemné ozvěny, démonické melodie, vyšinutý psychopat Joe Spinnell, zobrazující stáhnutí čela s mozkem, průstřel hlavy s výstřikem krve na ženskou tvář, záchodová scéna při které se maximálně dvakrát nadechnete (tak rozvinuté napětí jsem dlouho neviděl) a působivý závěr! Lustigovo dobře odvedené řemeslo, které nikdy nezůstane zaprášené a moc jsem zvědavý na Khalfounův remake. ()

xxmartinxx

Příliš ejtýs. Tahle doba psychologii nepřála a Maniak by ji potřeboval jako sůl. Ve chvíli, kdy by ten film měl jít do hloubky, jen nabízí (navíc ani ne moc drsné) exploatační scény. Škoda. ()

Mr.Apache

Přerostlá verze Rona Jeremyho žije v bytě s figurínami. Po nocích vraždí a skalpuje ženy, protože v dětství na něj maminka byla zlá. Jednou si takhle vezme brokovnici, vyskočí na kapotu auta a ustřelí hlavu Toma Saviniho, sedícího uvnitř. Kdyby v Maniacovi nebyla tato legendární scéna, šlo by o hodně zapomenutelný snímek. "Ron" funí, kňourá, hovoří s přízrakem své matky a občas skalpuje další oběť. Naštěstí se později začne motat kolem fešné fotografky a její sexy modelky, takže to nakonec získá i jistý erotický náboj, který Maniaca zachraňuje od podprůměrného hodnocení. ()

Gilmour93

Summer of Frank. Na portrétování masového vraha Henryho se to příliš nechytá. Autor sice nezapře kořeny v pornografickém průmyslu, ale k překonání limitů slasheru tomu schází ta McNaughtonova chytrost a živočišnost a tak se vražedné aktivity mručícího Spinella, ač dovedně střídá festovního magora s náznaky šarmu, začnou brzy zajídat. Jeden skalp přibitý hřebíčkem navrch za masky Saviniho a Taxi Driver vibes.. ()

Radko

Svet vražedného maniaka v kocke: krutá pomsta ženám za príkorie spôsobené matkou v detstve. Skalpy obetí lepí na hlavy ženských figurín. Z nich si následne vytvára vo svojom brlohu svojrázny hárem. Olemovaný náboženskými obrázkami, plagátmi polonahých žien a zapálenými sviečkami. Oveľa viac toho vo filme nie je. Len obete, chvíle napätia pred ich exekúciou a variácie ich odstránenia. Invencia scenára tým pádom dosť deravá. Diváka môže zaujať akurát tak bizarný príbytok a myšlienkový svet vraha, atmosféra strachu a nápaditosť nakrútenia mordov. ()

petero

Moje prvé stretnutie s Williamom Lustigom dopadlo dobre. Film je jasné béčko ale veľmi kvalitne natočené, i keď len s dvomi dobrými scénami, ale i tak je výnimočný sledovaním počínania maniaka aj s jeho úchylnými myšlienkami, čo sa často v slasheroch nevidí a jednotlivé krvavé scénky sú tiež výborné. Tom Savini odviedol ako vždy kvalitnú prácičku, najlepšiu samozrejme odprezentoval na sebe. ()

Xmilden

William Lustig je posedlý Maniaky, ať už nosí policejní oznak anebo si jen tak chodí ulicemi New Yorku. Místy velice napínavá podívaná (hlavně scéna při pronásledování zdravotní sestry v metru, tehdy opravdu člověk ocení opravdové filmové napětí). Namísto toho je zde moře scén, které působí když to řeknu slušně, hodně dementně a úchylně. Myslím že režisér si nemohl vybrat lepšího herce pro hlavní roli. Dívky jsou hezké. V autě to ovšem nejvíce odskákal Tom Savini. ()

darkrobyk

Studie psychopatického vraha s báječnými gore efekty mistra Toma Saviniho, který sám ve filmu zemře šplouchavě třeskutou smrtí... Líbilo se mi místy velmi pomalé tempo (mnohé dnešní diváky ale možná spíše otráví) - pronásledování v metru, neuvěřitelně dlouhá škrtící scéna (dnes to má oběť po pár sekundách za sebou) či zdlouhavé očekávání přepadení modelky Rity v jejím bytě. Jakási variace na Psycho a podobné filmy, fanouškům se jistě vybaví i o dva roky mladší Fulciho Rozparovač z New Yorku (že by se mistr inspiroval?). Zajímavé je také přivlastňování si žen pomocí figurin a skalpů, byť stále dokola každá z nich představuje pouze ženu jednu. Kromě masakrování obětí se dočkáme i pěkné záhrobní scénky a v závěru jedné snové brutální... Typické poctivé osmdesátky. ()

Kusko.t2

Totálne psychicky ujetý maniak zabíja ženy kvôli ich vlasom a následne ich lepí na svoje figuríny. Neustále vzdychá, jeho vnútorný narušený hlas sa zosilňuje, nevypočítavosť narastá! Vraždy nie sú pre neho vykúpením, ale čiastkové checkpointy do samotného pekla. Nenapraviteľný gore-maker účtuje. ### Klasika žánru a to vďaka svojej priamočiarosti, jednoduchosti, nechutnosti a v neposlednom rade vďaka samotnému Joeu Spinellovi a štýlovému VHS coveru, ktorý patrí medzi tie naj z pomedzi hororových. ()

S.Quentin QUALE

Vynikající atmosférický horor o vyšinutém slizounovi (skvělý Joe Spinell), který po městě nahání a vraždí mladý kočky, aby se na nich mohl ve šmajchlkabinetu ukájet. Film obsahuje několik špičkových scén, při kterých se všecko ve vás zpomalí, tohle je nejlepší Lustigův film. Na rok 1980 naprostá paráda. 80% ()

2-Xtreme

Skvelé, jedným slovom skvelé. Jeden z najlepších hororov 80-tich rokov. Milo ma Maniac prekvapil. Očakával som krásnu b-éčkovú záležitosť(ved z posteru sa nič iné ani očakávať nedá) a namiesto toho som dostal ešte krajší psychologiský slasher(aj pre mňa dosť divné slovné spojenie). Charakter hlavnej postavy sa celým filmom skvelo vykresluje, dalšie postavi vôbec nepôsobia nijako blbo a nič čo sa hercov týka nebije do očí. Detailne a precízne natočené jednotlivé scény, obzvlásť scény s akciov(na scénku na záchodoch nezabuden ešte dlho, tak intenzívne trvajúce nepäťie sa len tak nevidí). Skvelo vyzerajúce gore z rúk majsta Saviniho a hudba dodávala filmu štavu a všetko v kope tvorí jeden neuveritelný celok, ktorý graduje ku konečnému masakru. Maniac má miesto v mojej hororovej topke čo sa filmou z 80-tich rokov týka zaručené. 100% ()

pornogrind

Maniac = Celkem obstojnej slasher, kterej sice neohromí příběhem, ale nabízí celkem povedený vraždy a sem tam i nějaký vydařený gore efekty. Pochválit se dá i killer (kterej je řádně vyšinutej) i obsazení Joe Spinell(a) do jeho role. Nejpovedenější scénou filmu je pro mě ta s brokovnicí. Kdy si vlastně Tom Savini učuchtal svoji smrt. Ani tohle všechno nestačí navíc jak na 3 silný hvězdy. ()

Elijah Wood vraždící a skalpující?

Elijah Wood vraždící a skalpující?

08.11.2011

Nedávno se objevil v kostýmu Froda na placu Hobita (můžete ho vidět i ve čtvrtém videoblogu z natáčení), ale výlet na Nový Zéland trval jen několik dní a nezabrání mu plně se věnovat jiným rolím.… (více)