poster

Strýček Sam

 • Česko

  Vivat Amerika!: Den nenávisti

 • USA

  Uncle Sam

 • Slovensko

  Vivat Amerika!

 • Velká Británie

  Uncle Sam

Horor

USA, 1996, 89 min

 • SOLOM.
  ***

  Pro všechny ty americké vlastence a jejich příznivce musel být tento film svým způsobem opravdovým „balzámem na duši“. Ani ne tak svým obsahem (samotným příběhem), ale spíše všemi těmi záběry na americké vlajky, vlaječky a oslavou Dne nezávislosti se všemi těmi tradicemi, které jej doprovází. Na podobné věci jsme si však už u amerických filmů zvyklí. William Lustig a scénárista Larry Cohen vsadili na osvědčenou kartu v podobě obživlého zabijáka, která se jim vyplatila již ve filmu Maniac Cop, leč tentokrát nedokázali okouzlit tolik diváků, o čemž svědčí i malé hodnocení napříč internetem. Hlavní záporák Sam Harper totiž nebyl žádný opravdový „vlastenec“, ale psychopat a agresivní násilník, jehož smrt spíše rodinu a blízké okolí potěšila, než aby se utápěli ve smutku.On však rozhodně není žádným bojovníkem (mstitelem) za spravedlnost, jen prostě miluje zabíjení. Během své krvavé cesty použije k likvidaci svých obětí opravdu různorodé prostředky / zbraně, takže se nemusíte bát, že by šlo jen o nudný stereotyp. I proto si mě tento slasher získal na svou stranu. Za vůbec nejlepší bych označil asi polovinu filmu, kdy atmosféra začne nabírat na obrátkách a počet mrtvých se neustále zvyšuje. Začátek je totiž zdlouhavým seznamováním s rodinnými příslušníky a několika důležitými postavami v ději, no a samotný závěr (po pěkném ohňostroji a grilování) se mi nelíbil vůbec. 50%(12.2.2018)

 • Goldbeater
  **

  Z toho zmanipulovaného psychopata s mrtvým výrazem v očích jsem měl silné mrazení v zádech - a to nemluvím o titulním zabijákovi Strýčku Samovi, ale o tom malém klukovi, kterému bychom měli ve filmu fandit a který to svým nehereckým výkonem neskutečně stahuje dolů. Christopher Ogden byl opravdu castingová chyba. Ve všech dalších ohledech je Strýček Sam tuctové přihlouplé béčko, které vyloženě neurazí, ale sedla by mu daleko větší dávka humoru (jako ve scéně závodu ve skákacích pytlích) a hlavně jiný dětský herec v hlavní roli! PS. Text „nejlepší krvák 90. let“ na dvd obalu české distribuce je taky dobrý vtip. [SITGES 2018](19.10.2018)

 • LION-MR.T
  ***

  Scénář Larry Cohen. Režie William Lustig. Vrahovi by spíše lépe seděla vojenská uniforma než oblek strýčka Sama. Spojitost a vykrádačka Manica Copa je tu zřejmná. Jak si tiše připíná medajle,stejný střih a záběr jak v Maniac Copovi,stejná historka jak ve druhé díle a zmrzlých v zákopech. Ti dva se nezapřou,jde ale o průměrnou zábavu s pár zajímavými momenty jako oběšení na stožáru s americkou vlajkou,které si tady užijeme dost. Robert "Aligátor" Forster si,už jednou prošel mordem zmiňované dvojici v Maniac Copu 3 an lékařském sále,tady je odpálen rachejtly,šerif je proboden vlajkou. K tomu,abychom se dostali musíme přežít nezáživnou půl hodinu s dětským hercem,který mě svoji zažraností do války lezl na nervy. Oba tvůrci vycházejí ze staré školy,takže žádné blbé počítačové animace,všechno kaskadérské kousky,proč ten ohnivý konec mi tak připomínal Maniac Copa 2 nevím,ale nápad znižený strýčka "vrahouna" Sama dělem nebyl zrovna špatný,samozřejmě,že zapalovač se nechce zapálit,ikdyž během filmu fungoval normálně. V závěru z toho vychází,že se jedná o filmu s rozpočtem videofilmu,který mi hodně připomíná od tvůrců,kteří vykrádají sami sebe,ale pokračují ve svých starých stopách s pár zajímavými momenty.(3.4.2007)

 • Jamal
  odpad!

  Takovouhle blbost už jsem dlouho neviděl. Sledoval jsem to totálně bez zájmu. Chlápek co uhoří ve vrtulníku, kterej žije i jako mrtvola, nehty má jak nějaká šelma, a kuži totálně spálenou na černej uhel. Nepřišlo mi to ani jako horor, spíš taková nudná podívaná, jak zabíjí jednoho po druhém. Finální konec bez jakýkoliv emocí či strachu. Atmosféru jsem měl jak ulitou, v jednu ráno, sám v bytě.... a stejně nic.(20.12.2007)

 • ricci.s
  ***

  Tak napokon to nebolo až také strašné ako som čakal (a ako hovoria hodnotenia). Obyčajný slasher s trochu netradičným zabijakom a podarenými vraždami (najlepší bol "ohňostroj"), takže klasická, primitívna zábavka, ktorá aspoň nenudí. Ten rozmaznaný fagan v hlavnej úlohe mi však liezol neskutočne na nervy! Škoda, že prežil, to však bolo od začiatku jasné. Ale aspoň tam bolo nejaké odseknutie hlavy či sekerka do čela. Priemer.(9.9.2011)

 • - Spoiler: V závěru filmu vystřelí hlavní hrdinové na Strýčka Sama z děla. Štáb toto však nikomu ve městě neoznámil. Exploze proběhla ve dvě hodiny ráno a byla slyšet v celém městě La Verne. Mnoho naštvaných lidí tehdy volalo policii, což vedlo k tomu, že město La Verne se rozhodlo nikdy nepřijímat žádosti jiných filmařů na natáčení. (Caelos)

 • - Film je věnován italskému hororovému tvůrci Luciovi Fulcimu. Na jeho snímek Pastor Thomas (1980) odkazuje i závěrečná scéna filmu. (Caelos)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace