Reklama

Reklama

King Skate

  • angličtina King Skate (více)
Trailer

Dokument, který získal Českého lva pro Nejlepší český dokument roku 2018, o průkopnících skateboardingu v totalitní šedi Československa 70. a 80. let. Kultovní postavy české skateové historie vyprávějí příběhy zlámaných kostí, nezlomných přátelství a divoké jízdy za svobodou uprostřed komunistické nesvobody... King Skate je věrný portrét jedné generace, který není určen pouze skejťákům, zarytým fanouškům skateboardingu nebo pamětníkům. Nabízí univerzální dokumentární zážitek, který radostným způsobem vypráví o době normalizace a šedi v Československu 70. a 80. let. Východiskem pro film se stala kniha Prkýnka na maso jsme uřízli: Český skateboerding před rokem 1990, kterou napsali Martina Overstreet a Michal Nanora. Film měl světovou premiéru na MFF Karlovy Vary 2017. Účastnily se jí skateboardingové legendy a ve vyprodaném Velkém sále hotelu Thermal ji sledovalo přes 1200 diváků. „Bylo to něco úplně jiného, úplně nového, nekonečný mejdan, adrenalin, odlišení," vzpomínají protagonisté filmu King Skate, průkopníci skateboardingu v Československu, na období 70. a 80. let, kdy si za železnou oponou vytvořili vlastní svobodný svět. Hrdinové filmu na podomácku sestavených prkýnkách brázdili ulice, klouzali se v bazénech i na u-rampách a organizovali vlastní závody. Do party nadšenců patřili například Petr Forman, Ivan „Zobák“ Pelikán či budoucí mistr světa Luděk Váša. Film je představuje prostřednictvím unikátních archivních záběrů. Nesoustředí se přitom jen na skateboarding jako takový, ale především na zachycení dobové atmosféry, emocí a mimořádných lidských příběhů. Dokumentární film King Skate poskytuje svědectví o tuzemském vzniku, vzestupu a pádu subkultury „skejťáků“. Vychází i z bohatých archivních materiálů, o jejichž existenci nemá běžný našinec ani potuchy. Ve filmu byla využita i soukromá sbírka Vojty Kotka. Kromě oficiálních záběrů spartakiád tak můžeme sledovat na prvních dobových domácích videích bezstarostné jízdy i průběh neznámých skateboardových soutěží. (Česká televize)

(více)

Diskuze

PŘIDAT PŘÍSPĚVEK
DavCnuk

DavCnuk (hodnocení, recenze)

Super dokument, jediné, co mě tam neskutečně štvalo byl ten nevyvážený zvuk, kdy přes hudbu několikrát nebylo vůbec rozumět, co říkají. Škoda, protože soundtrack je jinak pecka. 

Brtniik

Brtniik (hodnocení, recenze)

Tak na tohle se těším! V Jihlavě? Pčítám, že jsem stejný ročník a prkno jsem také potkal...

na příspěvěk reagoval Hawaj

Uživatel Hawaj smazal svůj příspěvek.

makule

makule (hodnocení, recenze)

Skvělý film o skvělých lidech v mizerný době. Věřím, že pro dnešní mladou generaci je to super způsob, jak ukázat, jak mizerná doba to byla. Třeba si i díky tomuto filmu více uvědomí, jak cenná svoboda je. Tleskám.

Hawaj

Hawaj (hodnocení, recenze)

Poznámka pro Yuri69, německej film "This Ain't California" je čistá fikce s pár reálnejma jménama a trochu reálnejma kulisama. Já se radši dívám na realitu nebo aspoň snahu o její popis.

Související novinky

Metronome Festival Prague je za dveřmi

Metronome Festival Prague je za dveřmi

16.05.2019

Metronome Festival Prague patří mezi tři největší hudební festivaly v České republice a mezi největší metropolitní festivaly v Evropě. Letos uvede světové hvězdy, jakými jsou například zpěvák…

Nominace na Ceny české filmové kritiky 2018

Nominace na Ceny české filmové kritiky 2018

03.01.2019

Rok se s rokem sešel a přichází na řadu rozhodování o nejlepších filmech roku. Tentokrát je řeč o ryze domácích filmech a ke slovu se dostanou pro změnu kritici, dnes byly totiž čerstvě oznámeny…

Reklama

Reklama