Abeceda (studentský film)

USA, 1968, 4 min

Peggy Lynch

Zvuk:

David Lynch

Těžko komentovat něco tak smyslnedávajícího. Přesto na mě tahle krátkometrážní záležitost zapůsobila kladně (pokud se to o filmu, který ve vás vzbuzuje pocit odporu a zhnusení dá říct) - některé prvky mi přijdou poměrně nudné (vyskakování písmen aj.), ale vynahrazují to jiné vynikající Lynchoviny - úchylné "ňafání", výkřiky A! B! C!, fanatické děvče a závěrečná krvácející scéna. To vše dohromady ve mě evokuje velmi nepříjemný pocit... I Přesto se k téhle záležitosti ještě rád vrátím, protože mi, jako divákovi, nabídne něco, co v sobě nemají ani jiné filmy klasické délky - emoce...(18.9.2008)

• lakikaki

Depresívne a maximálne nedávajúce zmysel. To u Lyncha nie je nič neobvyklé, ale toto je už trochu prehnané. ČSFD ma však pekne sklamala - 74% - ale som si istý, že keby v titulkoch nefigurovalo to "David Lynch", poslali by to tu všetci do odpad!-u, prípadne aj do iných nie príliš príjemných miest...(28.12.2007)

Stejný styl animace jako u "Six men getting sick" ještě s děsivějším dějem. Dětský hlasy spolu s můžským (operním) vytváří příjemnou náladu, ale hned začně tzv. knučení štěněte a to ve mě vyvolalo nepředstavitelnou tíseň, které po chvíli přestane. Už s úlevou si oddechuji. Lynch mě nenechal si ani odpočinout a už je tu další zvuk... Režisér tohoto animovaného "kraťasu" si vás vychutná až do poslední scény.(9.1.2004)

Vidím tyto 4 minuty jako surrealistický obraz, ze kterého si každý musí odnést něco jiného. Pro mě se abeceda stala vtělením základních "dogmat" které normální člověk za dogmata nepovažuje. Přece, proč bychom měli věřit v abecedu? Abeceda je základ veškeré komunikace ale pro blázna se toto může stát i smyslem jeho života. Celý tento pohybliví obraz jsem viděl jako život abecedy, která je nejprve sama formována a poté přípustná forma formuje lidskou mysl. Ale určitě je chybou v tomto podobenství hledat jenom jeden význam.(30.7.2008)

ABECEDA = depresivní noční můra od A do Z. Jde o spojení animovaného a hraného filmu. Vše je velmi nezvykle, avantgardně zpracované. Tento film skutečně není určen dětem! Dětem nepouštět, ani o něm zbytečně nevyprávět Poznámka: v hlavní a jediné roli tohoto filmu se objevuje Lynchova první manželka - Peggy Lynch.(14.9.2003)

• - Na film finančně přispěl i otec Davida Lynche. (Tomket)

• - Bílá postel, na které leží Peggy, se dnes nachází v majetku Freda Elmese, Lynchova pozdějšího kameramana. (Tomket)

• - Pláč, který ve snímku můžeme slyšel, patří Lynchově dceři Jennifer. (Carodej_pes)