Všechno bude

• Slovinsko Zimske muhe (více)

Typický outsider čtrnáctiletý Mára (Tomáš Mrvík) a jeho kamarád dvanáctiletý Heduš (Jan František Uher) podniknou cestu za svobodou. Mára ukradne auto a svými průšvihy ohromí i mladou stopařku (Eliška Křenková). Všichni jsou na útěku, na dobrodružné cestě, užívají si náhlou svobodu, kterou už možná nikdy nezažijí. Až do okamžiku, kdy Máru chytne policie. Vyslýchá ho policistka (Lenka Vlasáková) s policistou (Martin Pechlát) a my spolu s nimi váháme, co je realita a co smyšlený chlapecký svět, někdy je těžké rozlišit pravou skutečnost od té vyfantazírované… (CinemArt)

Big Bear

No vida, dva z Audiny a pes! Mám rád roadmovie. Ubíhající měnící se svět  za okny aut, vlaků, kamionů .... a hrdiny prožívající stále nová dobrodružství na svých cestách za někým, při útěcích nebo jen v rámci obyčejného toulání... Na tenhle počin jsem byl zvědav, protože jsem na něj slyšel opravdu rozporuplné názory. A roadmovie není v našich vodách zase tak častým počinem. Ústřední dvojice hrdinů mi přišla strašně nesympatická, ale později jsem se nějak s nimi sžil. Hlavně mně vytáčel ten bumbrdlík. Kdo má doma teenagery v podobném věku, ví, že i přes úpornou snahu znich udělat lidi od nich může čekat cokoliv... Všechno ví nejlépe a od chvíle kdy se z rodiče (boha) stal debil je rodič ten posledním od koho by si pubescent nechal radit do života... Šlohnout auto, zdrhnou a jít do cizinecké legie je super nápad! Prachy, ženský dobrodružství...  Divák do snímku naskočí jako jeden z hrdinů  a netuší vlastně proč se kluci rozhodli utéct. Ale v tohle věku těžko hledat logiku v jejich myšlení. Jak zpíval Wabi Daněk  ... Parta drsňáků co něvědí a zatím jenom tuší... !  Sama cesta se svými příhodami je docela fajn a i docela uvěřitelná. Vtipné na tom je to, že psanci na svém útěku vlastně chtě nechtě páchali jeden dobrý skutek za druhým a to se mi na tom líbí nejvíce. Jak píší jiní, některé scény bych zkrátil také, třeba tu masturbační mám-li být konkrétní. Ono někdy stačí naznačit a má to stejnou váhu jako dlouhé hekání... Ale asi to tak pan režisér chtěl. Opravdu výborná byla Lenka Vlasáková. Ten její ledový nekompromisní pohled! :-) Nejdříve nalomí zločince křupkama, pak cigárem a nakonec ho rozloží nekompromisně na kousíčky...  kamarád Necrotongue to v závěru své recenze skvěle popsal ,,ta by zřejmě zlomila i nejednoho československého partyzána či parašutistu'' :-). Potvrzuji a tesám do kamene! Myslím si, že v té bídě současných českých filmů je tohle docela zajímavá záležitost, která se kupodivu obešla jak bez omlouvání Němcům jak jsme byli zlí, tak bez nezbytných homosexuálních scén bez nichž si dnes kinematografii ani nelze představit... Ve filmu se mi i líbila kamera.  A proto sečteno podtrženo tomu šoupnu o hvězdičku navíc, protože je to tu dle mého názoru podhodnocené.   Dvám za 4 odklepnutí popela na utopenou masařku. * * * * ()

ChewieDC

Je to takový ten film, který když vidíte, přijde vám fajn, na české poměry je nečekaně zdařilý, ale uběhne pár dnů a postupně se vám začne vypařovat z hlavy, protože není absolutně ničím výjimečný. V českém kontextu snad jen tím, že není blbý, všichni hrají dobře a dialogy nešustí papírem. Což je fajn, ale trochu málo. ()

Vančura

Z mé strany nenaplněná očekávání a nepochopení (spousta scén tam podle mě prostě nedává smysl) hraničí až s averzí (scéna společného honění v autě je megatrapná; a co to udělali s Eliškou Křenkovou, že tam vypadá tak ošklivě?). Hnusné lokace, nesympatické obsazení, a naprosto strašlivý soundtrack. Oceňuji na tom filmu asi jenom tu formu, kdy se současnost střídá s retrospektivou, až se v závěru obě časové roviny efektně protnou (ke kvalitám scénáře by asi ještě šel počítat dobře odposlouchaný slang dnešních teenagerů, byť je kvůli tomu ten film protivně vulgární - a btw. mám dost pochybnosti, zda je skutečně dobře odposlouchaný, protože podle mě slovo "čurina" nikdo neříká). Od filmu tvůrců, o kterých VÍM, že umí, jsem čekal výrazně víc - Všechno bude se podle mě vykouří z hlavy hodně rychle. Mimochodem trochu mi to připomnělo 3 roky starý studentský film Road-Movie, u něhož jsem v kině pociťoval podobné pocity nepochopení a otrávenosti, proč bych měl sledovat nějaké dvě nesympatické postavy (o nichž v podstatě film nesdělí vůbec nic), které - v podstatě odtrženi od reality - jedou odnikud nikam. Po prvních dvou skvělých filmech, které jsem velmi chválil, šlápl podle mě Omerzu do třetice vedle, chvále většiny kritiků navzdory. UPDATE 23.09.2019 - Dal jsem filmu druhou šanci při televizní premiéře a ani napodruhé jsem mu nepřišel na chuť. Samozřejmě si uvědomuji, že většina mých výtek je čistě subjektivních, ale nemohu jinak. Soundtrack mě zde fakt sere, ta hudba mi extrémně nesedla, a vydatně podporuje můj odpor k tomu filmu jako takovému. Rovněž tak Jan František Uher - doteď nechápu, kde to tlusté individuum vyhrabali, a koukat na něj se rovná čistému utrpení. Dokážu ještě pochopit, že to dostalo Českého lva za nejlepší film (i když tou anketou osobně zcela opovrhuji), ale že ho dali i jemu, to je fakt výsměch. Vždyť mu kolikrát ani není rozumět, protože jeho artikulace je jedna velká katastrofa. Nově mi navíc přišlo, zda Heduš s Márou (ty jejich přezdívky mi mimochodem přijdou strašně trapné) tou svojí rádoby drsnou sexuální rétorikou ve skutečnosti nechtějí maskovat (možná i sami před sebou), že jejich skutečná sexuální orientace (minimálně v případě Heduše, kde mi to přišlo téměř markantní) bude spíše homosexuálního než heterosexuálního rázu (ve filmu je hned několik scén, které tomu nasvědčují, například když se Mára pokouší Heduše svléknout a zatáhnout ho do vody, nebo již zmíněná scéna se společnou masturbací, kdy Heduš na Máru s velkým zájmem upřeně hledí, ač mu to Mára zakazuje). A konečně mi ještě přišlo, že celý příběh by celkem šlo interpretovat jako takovou moderní pohádku, kdy hloupý Honza (Mára) vyrazí se svým (pravděpodobně) teplým společníkem Hedušem do světa, splní 3 úkoly, které jsou mu uloženy - 1) záchrana psa, 2) záchrana stopařky před znásilněním, 3) záchrana dědy před infarktem, a v závěru je konfrontován s dospěláckou proradností, což je mu iniciačním momentem k jeho dospělosti, v níž se - na místo návratu za teplou domácí pec - vydává opět do světa s Hedušem, který se osvědčil při zkoušce, jak osvobodit svého druha ze zajetí. Celkově mě na tomhle filmu prostě asi nejvíc mrzí to, že velmi dobře znám osobu scenáristy, a když uvážím, jak je to sečtělý a inteligentní člověk, s neuvěřitelným přehledem i v kinematografii, tak mi je prostě líto, že podle jeho scénářů zatím přišly na svět 2 filmy, které mě tak strašlivě neoslovují, a jejich poetika se míjí s mým vkusem tak moc, až mě to zaráží a nedokážu to pochopit - a asi z toho pramení ten můj obrovský smutek, že Pýcha nepíše takové scénáře, jaké bych chtěl, aby psal - a toto mé - do značné míry nejspíš infantilní - rozčarování je pro mě hlavním důvodem, proč nemohu tento film vzít nikdy na milost. Myslím, že velmi dobře chápu jeho smysl a to, k čemu se svými uměleckými prostředky dopracovává, ale moje osobní divácké vyladění je bohužel (zatím) úplně jinde. Snad to vyjde do třetice s Adminem... () (méně) (více)

Vodnářka

Musí se to stát v tu správnou dobu. V okamžik, kdy jsou ti dva ve svém životě nejsvobodnější - je jim dvanáct a čtrnáct, jeden vezme auto a druhý se k němu trochu násilím připojí. Jejich těžko uvěřitelné přátelství nezná hranice - ve vztazích, v životě, ani ve světě, což je zásadní pro celý příběh, který by v jakémkoliv jiném momentu jejich života nefungoval. Nevíme, co přesně se stalo před tím, jen z náznaků snímku odtušíme, že jsou oba podobně nechtění jako jejich psí společník Šakal, kterého na poslední chvíli zachrání z rybníka, nebo jako obtloustlé mouchy, které se válí na parapetu policejní stanice. Od jejich odjezdu z šedi Ústecka, po celou jízdu promrzlou krajinou, s nimi však prožíváme tomsawyerovskou jízdu plnou humoru a obrovsky jim držíme palce. Slovy Petra Pýchy: "Doma bych je mít nechtěl, ale hrozně jim fandím, aby si tu svobodu mohli ponechat co nejdéle." Omerzu se pro mě ukazuje jako čím dál zajímavější režisér, který umí na plátně rozehrát nejrůznější témata. Kromě dvou hlavních představitelů oceňuji také herecké výkony všech dospělých herců, kteří vnášejí do snímku zajímavou rovinu dospělých, co vás jednoduše podrazí. Ač film chvílemi budí dojem jakési omezené neuchopitelnosti, s každou další myšlenkou více pronikám do jeho podstaty - právě té neuchopitelné omezenosti svobody a dětských ideálů. A určitě doporučuji na něj zajít. ()

Anderton

Všecko nebolo, teda nebolo asi vôbec nič, aspoň čo sa týka sexuálnych skúseností hošanov. Nápad začať druhým bodom obratu je síce fajn, ale zase nič extra z toho neplynie, proste je to len také ozvláštnenie. Všechno bude ale nie je našťastie žiadna depka, ktorá by si na takom cool prívlastku chcela zakladať, ako napríklad sociálne drámy hrubšieho zrna. Chýbalo mi originálnejšie, alebo skôr skutočne prekvapivé rozuzlenie. Inak na film sa veľmi dobre pozerá, až som si začal postupne hovoriť, že by mohol byť aj oveľa dlhší a vôbec by mi to nevadilo. Áno, všetci herci aj neherci sú super, to je fakt. Herecky najlepšie zvládnutá scéna je telefonát do nemocnice a následná autentická chlapcova reakcia. ()

Frajer42

Spoilery! Česká verze Mexické jízdy. Ačkoli trpím nevysvětlitelnou slabostí pro road movie všeho druhu, tak v tomto případě se neubráním nefalšovanému zklamání. K dětským hercům by měl být divák shovívavý, ale oba chlapci byli naprosto otřesní. Jsem sice rád, že režisér vybral dva "normální" kluky a ne žádné soudobé bezpohlavní buznatrixe, ale bohužel jsem ani jednomu z nich nevěřil jedinou sekundu. Tolik získaných ocenění opravdu nechápu. Všichni, kdo se na filmu podíleli museli zákonitě rozkouřit celou porotu. I přes přátelsky krátkou stopáž snímek bohužel velice brzy začne vydatně nudit. Strašně mě sralo naprosto otravně použité prolínání policejního výslechu s cestou.Všichni vedlejší herci byli rovněž totálně otřesní. Neviděl jsem jediného člověka, kterému bych věřil jeho roli. Vůbec mi nesedl zvolený humor, kdy jsem se za celou stopáž nezasmál bohužel ani jednou a nijak závratně se mi nelíbil ani příběh, který nabízel mnohem větší potenciál a takřka neomezené možnosti. Například bych uvítal zprznění stopařky. Namísto toho jsme dostali opět lehký homo nádech (přátelství, které přesahovalo zdravé heterosexuální meze), což také nápadně připomínalo Mexickou jízdu. Jako nejhodnotnější zjištění si odnáším způsob, kterak oživit utopenou mouchu. ()

Filmmaniak

Rodinný film byl mnohem větší hardcore art, Všechno bude je oproti tomu velice divácká a uvolněná road movie o svobodě a volnosti, avšak se zjevnou sociální rovinou a s motivy chlapeckého dospívání. Ze začátku je poměrně těžké se na film naladit, neb jeho hlavními hrdiny je dvojice náctiletých chuligánů, kteří si pod tou svobodou představují hlavně krádeže aut, útěky z domova, střílení po autech z airsoftové pušky a pohrdání autoritami, což film přiživuje tím, že prezentuje dospělé postavy jako nedbalé a nezodpovědné jedince nebo jako nedůvěryhodné podrazáky. Postupem času se ale do příběhu a jeho postav nakonec vcítit lze, hlavně díky konstantně dávkovanému lehkému humoru a maximálně přirozeným hereckým výkonům hlavních protagonistů. Svoboda a uvolněnost každopádně prosákly i do struktury filmu a některých konkrétních dějových aspektů, které působí velmi neučesaně, ať už se jedná o rozdělení příběhu do dvou na přeskáčku vyprávěných časových rovin nebo třeba o způsob jakým je z policejní stanice "odklizen" na většinu filmu jeden ze strážníků. ()

Slarque

Olmo Omerzu je natolik dobrý režisér, že téměř dokázal zamaskovat i některé slabiny scénáře. Také se vydařil casting hlavních představitelů, protože Tomáš Mrvík i Jan František Uher předvádějí velmi dobré herecké výkony (možná i díky herecké koučce Elišce Křenkové). Pak je tu atmosférická kamera Lukáše Miloty a pár až hypnotických sekvencí jako je noční jízda autem. Udělat z toho zimní road-movie se nakonec také ukázalo jako šťastný nápad. Jen ten český název se mi pořád nezdá (na rozdíl třeba od anglického). ()

dopitak

Rozpory. Sice trochu šok co to sleduju, ale nedá se říct, že by to byla nuda, nebo trapárna. Dvojice policistů a útěk z fízlárny trochu pro pobavení, ale budiž, jsou malé filmy, na které se koukat dá a tohle byl jeden z nich. Při natáčení se neutopil ani jeden pes. ()

Marze

Taková road movie komedie s zábavně dojemnou dvojicí rádoby ranařem a milým cvaldou , všudypřítomným strachem a steskem Toma Sawyera a Huckleberryho Finna 21. století. Chlapci baví zlehka s nevtíravou přirozeností svého věku. Naštěstí Martin Pechlát a Lenka Vlasáková coby policisté ze ztracené varty drží přesně tóninu. Zejména Vlasáková s chápavou důvěrností, jíž halí surový podraz dospělých. Děti se tváří znalecky, ale přitom tápou až jsem se o ně bál. Vulgarity, které by u starších znamenaly čirou hrubost, z jejich úst znějí bezelstně, nevinně, dokonce něžně. Ve Všechno bude je sociální nátlak je mu zcela cizí. Omerzu vypráví bez vysvětlivek motivů či zázemí postav, každý si je dosadí sám; navíc přidává jedinečné filmařské nápady jako pohřbívání mouchy. Trošku mi rušila dvoukolejná struktura. ()

Arsenal83 odpad!

Toto vyhralo českého Oscara za najlepší film roku? Dokonca réžia, nejakí herci dostali ceny? Tak to je pekný odpad. Road movie na tých našich cestách, no ok, budiš. Ale o akom hovne to celé bolo? O tom, že nejaký ryšavý dvanásťročný tlustoprd tam každých 5 minút používa slovo šukať a mrdať? Nakoniec si ho tam chalani honia a film hraničí až s progresívnou pedofíliou. Ďakujem, je to jedno z ďalších potvrdení, že takzvané umelecké kruhy sú dnes len súborom perverzákov, ktorí si navzájom odovzdávajú ceny. ()

marhoul

No nevím... Omerzu mě tedy dosud bůhvíjak neoslovil. Zřejmě to bude generační problém. Jde sice o projekt ambiciózní, docela zajímavý, však nejraději bych ho kopla do škatulky "studentský film několika zapálených nadšenců, pro několik hodně zapálených studentských diváků", přičemž takové Jízdě to nesahá ani po kotníky. Toto že při udělování Lvů převálcovalo Tomana nebo Hastrmana??? Tímto vyjadřuji O. Trojanovi hlubokou lítost, jeho kvalitní film ve všech směrech, biják jak se sluší a patří, si porážku od tadytoho- nevím vlastně čeho, nezasloužil. Doslova mi vyskakuje staré dobré: Perly sviním! Jedna za slzy a za všechny scény na fízlárně, druhá za Šakala. Ale ruku na srdce, to jsem ještě ve velmi dobrém rozmaru. ()

MontyBrogan

Hra s žánrovými mantinelmi, alebo v tomto prípade skôr zvodidlami, aj keď film žiadny žáner vlastne ani nemá, prebieha asi tak, že príbeh pôsobí civilne, až zrazu predstaví poetickú sekvenciu vymykajúcu sa realite. A potom sa ľahko odpustí aj naivnejší záver. Deti si vymýšľajú príbehy, tak prečo nie aj zobrazované zážitky? Tento komentár venujem užívateľovi honajz2, ktorého mám rád, ale už dlho sa mi nestalo, aby som na čsfd s niekým tak veľmi nesúhlasil. :D ()

claudel

Moje očekávání byla celkem vysoká a ve výsledku jsem tak nadšený nebyl. Přesto musím ocenit filmovou kvalitu a je obdivuhodné, jak Olmo Omerzu pracoval s oběma mladými neherci. K tomu umně zvolená hudba, kamera, střih a skvělá Eliška Křenková. Otázka zní, zda má takhle vypadat film roku?! ()

Necrotongue

Na film jsem se podíval jen proto, že jsem sledoval vyhlášení Českého lva a byl jsem zvědavý na vítězný snímek. No, zlatý Hastrman. Tahle cesta dvou puberťáků odnikud nikam a zpět mě příliš nepobavila (až na určité momenty), délka některých scén byla evidentně přepálená a neustálé prostřihy do přírody mi připomněly reklamu na vodu Rajec. Pokud u mě někdo zabodoval, pak to byla Lenka Vlasáková, ta by zřejmě zlomila i nejednoho československého partyzána či parašutistu. ()

BoPo odpad!

Pič*vina o ničom, ktorá ovládla Českého lva. Film vyhral kategérie nejlepší film, nejlepší režie, vedlejší herečka, vedlejší herec, nejlepší scenář, nejlepší střih a ešte získal nominácie hlavní herec, vedlejší herečka, nejlepší kamera, nejlepší hudba. Český lev dosiahol dno. Jediná omluva by bola, keby ostatné filmy boli ešte väčšie sračky a museli tak hľadať jednookého medzi slepými. Chodiť do kina na české filmy, v závislosti od kvality toho najlepšieho z najlepších, je rovnako logické, ako si čistiť zuby cukrom. V príbehu sa neudeje nič zaujímavé, postavy sú debilkovia a debilky, jednej postave nie je miestami ani rozumieť čo práve žvatlá atď. Keby Všechno bude nedostalo nálepku ČL, tak by o tomto filme zaslúžene nikto nevedel, pretože tu neexistuje šanca, že by sa šuškandou medzi divákmi dostal medzi odporúčané filmy. Pič*vina, ktorej sa na ČSFD kultivovane hovorí ODPAD! ()

JohnCZ

Takhle divná, lehce artová socka road-movie o dvou dospívajících oprsklých fakanech tu ještě nebyla a musím říct, že mě Všechno bude do své lehce ponuré atmosféry náramně vtáhlo. Zábavná a sebejistá filmařina od úvodní scény až do konce. Takhle nějak si představuju kvalitní české nezávislé drama za malý peníz. Kluci jsou navíc herecky velmi přirození a podávají lepší výkony, jak leckterý profesionální český herec (bez přehánění). Dvě připomínky: asi žiju v nějaké jiné sociální bublině, ale proč Česko ve filmech tak často působí jako (při vší úctě) zaplivaná díra kdesi na Ukrajině? Inspirace severskými dramaty? Druhou věcí je scénář, který mi ve finále přišel až moc nedotažený (zmiznuvší postava Elišky Křenkové, děda, policejní stanice) a měl jsem pocit, že tvůrci tak trochu zahodili příležitost udělat z filmu ještě něco víc, než jen chutnou atmosférickou jednohubku. Snad příště! ()

tomeš

Je mi sympatická tahle obrazová poetika a při některých kompozicích (děda na kolečku na jezu) až mrazí. J.F.Uher hraje tak divně (slabě?), až mu vlastně toho nemotorného teenagera věříte. Policistka Lenky Vlasákové je naopak báječná. Celkově: asi na to nebudu vzpomínat. ()

Česko vybralo svého letošního kandidáta na Oscara

Česko vybralo svého letošního kandidáta na Oscara