Spolujízda

• Austrálie

• Nový Zéland

Akční / Komedie / Krimi

USA, 2019, 94 min

Skuteční filmoví odborníci tu najdou mnoho inspirace a použitých schémat, ti, kteří mají v oblibě filmy s nesourodými dvojicemi se budou bavit. Když k tomu přidáme několik opravdu svižných vtipů (... řeknu otci, že masturbuješ na záchodě pro invalidy - Tak já to budu dělat jen na normálním!), vidím to na poctivých 70 %. Protože systém hvězdiček podobné hodnocení neumožňuje, budu tentokrát poněkud štědřejší.(9.7.2019)

Dnes na téma trochu jinak pojatého Buddy filmu AKA Stuber AKA Spolujízda. Hlavní dvojici- řidiče Uberu a policistu, který nemůže kvůli dočasnému oslepnutí řídit a proto si najme Uber- tvoří zajímavá dvojice Kumail Nanjiani a Dave Bautista. Jeden je profláklý pakistánský komik, druhý bývalý wrestler, který se dal na herectví a dočkal se slušné řady rolí od Draxe v Marvelu po Hinxe v bondovce Spectre. Bautista už se ve filmovém žánru jednoduše prosadil a na rozdíl od Nanjianiho ho v rámci žánru komedie čeká premiéra. A tak to vlastně funguje i v samotném filmu- Nanjianiho Stu hází jeden vtípek za druhým, zatímco Bautista je především ten drsňák, který komediální hlášky hází jednou za čas ale je to především drsnej polda. Potěší ale fakt, že to je fajn film! Žádná revoluce v žánru buddy komedie, žádná komediální či akční pecka, na divné zápletce ,, řidič Uberu vozí osleplého policistu a snaží se s ním dopadnout drogového dealera, který je přezdíván vrahem policajtů´´ ovšem staví překvapivě slušně. A funguje to především díky dvojici Nanjiani-Bautista, která je sice netradiční ale rozhodně ne slabá. A jejich vzájemná chemie ve finále není vůbec špatná. Celý film tak postupně dvojka jezdí po městě z bodu A do B atd.. aby našli stopy k Teijovi. Vždycky se potom objeví vtípky, které staví na tom kam hlavní dvojka zrovna dorazila nebo koho zrovna vyslýchá. Do toho se pořád staví vtipy na tom, že je Bautista slepý a Nanjiani chce pětihvězdičkové ohodnocení na Uberu a zároveň získat srdce své nejlepší kamarádky kterou platonicky miluje. Většina vtipů vlastně sází na stejná témata, jsou ale pořád k smíchu a pobaví. Taková postava Bautisty je vypracovaná hodně solidně, má osobní důvod Teija dopadnout a zároveň ho mrzí, že nemá tolik času na vlastní dceru, kterou ovšem trochu tak kvůli práci zanedbává. Jeho aktuálním smyslem života je prostě dopadnout Teija a udělat pro to všechno. Bautista je prostě nasranej polda ze starý školy a na pozitivně a mile naladěného pakistánce, který udělá cokoliv pro 5 hvězdiček na aplikaci Uber jednoduše nemá náladu. Postava Nanjianiho je přesný opak Bautistovy postavy. Milý, pozitivně naladěný ind, který se trápí tím, že nedokáže říct své nejlepší kamarádce, že by rád byl něco víc a zároveň nechce přijít o práci řidiče Uberu. Nanjiani je sympaťák a především dokáže jako komik prodat každý fór a to i ten sebeslabší, který vlastně ve finále vůbec není k smíchu (nejvíc v tomhle ohledu vyniká jeden fór o Ryanu Goslingovi). Co se týče té romantické podzápletky ta mi přišla hrozně nedomyšlená, zbytečná a především ve finále opravdu nikam nevedla a její ukončení už je přímo vztyčený prostředníček. Smutné na ní je navíc fakt, že už nějak od půlky je celý konec téhle podzápletky předvídatelný a reálně tak nemůže překvapit nikoho. A to je škoda. Problém je také ten, že když dojde na humor a gagy tak ten film šlape. Jakmile ale dojde na akci je to výrazně slabší. A to je škoda především v pasážích kde se o slovo přihlásí Iko Uwais nebo spíš pěsti Ika Uwaise. Tenhle indonéský rváč se ve Spolujízdě zahanbit nenechá, bohužel ale když dojde na akci ať fyzickou nebo střílející tak akce není kdovíjak přehledná a kamera se v úvodní akční sekvenci zbytečně třese. Pak už to zas tak hrozné není, ta akce je ale pořád nevýrazná a především ne kdovíjak přehledná. A to je ve finále škoda. Jako buddy komedie se slušně doplňující se hlavní dvojkou to ale funguje hodně slušně. Nějakou převratnou pecku by neměl čekat nikdo, především většina dějových oblouků a zvratů je hodně předvídatelná dopředu, Nanjiani a Bautista to ale hodně táhnou nahoru a především prodají většinu fórů. A to už dnes bohužel není záruka žádné komedie....(13.7.2019)

Teda on mě ten film docela vypálil rybník, protože já čekal píčovinu až k tatrám a ono ne, mělo to docela šmrnc, hlavně humoru se dařilo. Jako kdybych chtěl být rejpavý, tak s tou slepotou to v některých scénách (kamen) nebylo tak žhavý, ale mám rejpavost u filmu, který má za cíl, uvolnit, pobavit a do hajan zapotřebí?(9.7.2019)

Něco jako Collateral, akorát bez Tomíka, takže o dost zábavnější a uvolněnější jízda. Drax Ničitel, tak jako Thor a Valkýra, zůstal na zemi, asi aby tady mohl dostát svému jménu a po vzoru Deadpoola, si obstaral svého malého a ubrečeného Dopindera, kterému se snaží během jedno dne zničit život. Proti nim stojí povedená partička drogových dealerů, kterou vede Iko Uwais, který si obarvil vlasy na blond, to asi aby zapadl mezi Jihokorejské popové zpěváky a nebo mezi Emeričany. A i ten stereotyp který v takovýhle filmech je, se daří držet na uzdě. Humor je zábavný, akce je pokaždé něco jiného a byť to neni žádná hardcore řezničina, tak oba hrdinové dostávají docela slušně na prdel. Navíc těch odkazů na starší filmy, to sem fakt nečekal, takže s klidem mohu dát plné hodnocení, protože přesně tenhle film sem potřeboval vidět.(16.7.2019)

Při sledování Spolujízdy mi na mysli vytanuly dva filmy - přímo Zabiják a bodyguard, nepřímo Noční hra - přičemž mi oba zmíněné kousky přišly ve výsledku o něco lepší. Stuber má i přesto svižné tempo a nejednu humornou scénu, ať už šlo o Vicovu slepotu či Stuovy poznámky, nicméně nemá nic, čím by překvapil, což sice člověk u podobného filmu neočekává, i tak to ale mohl být plusový bod. Ve výsledku tak jde o akční, humornou oddychovku na jedno zhlédnutí, která neurazí, ani neohromí! P.S. Neuvěřitelně mě iritoval Tedjo, který mi vzhledem ke své značně chcípákoidní tělesné konstrukci přišel až příliš overpowered.(11.7.2019)