Nesmělý řidič Uberu Stu (Kumail Nanjiani) touží po pětihvězdičkovém hodnocení od svých zákazníků a tak se snaží udělat vše pro jejich maximální pohodlí a naprostou spokojenost. Od milého úsměvu, nekonečné trpělivosti až po bonbóny zdarma. Ale když mu do auta nastoupí nevrlý obrovský chlap jménem Vic (Dave Bautista), zjistí, že úsměv a trpělivost na něj zrovna nezabírají. A bonbóny už vůbec ne. Z nerudného pasažéra se vyklube tajný policajt, který má zrovna po oční operaci, a tak nemůže řídit auto. Na cestu do akce, na jejímž konci by mělo být dopadení drogového dealera, si proto poněkud netradičně objedná právě Stuův Uber. Tím začíná jejich neuvěřitelná bláznivá spolujízda, kdy se nejistý Stu chtít nechtíc postupně zapojuje do Vicovy policejní akce. Zpočátku mu nahrazuje jeho nejistý zrak, ale jak akce nabírá obrátky, přebírá iniciativu a stává se pro tento den postrachem celého podsvětí. A pětihvězdičkové hodnocení a úsměvy už příliš neřeší. Ale možná bude Vic nakonec patřit mezi jeho nejspokojenější pasažéry a pomůže Stuovi vylepšit skóre. (CinemArt)

filmfanouch

Dnes na téma trochu jinak pojatého Buddy filmu AKA Stuber AKA Spolujízda. Hlavní dvojici- řidiče Uberu a policistu, který nemůže kvůli dočasnému oslepnutí řídit a proto si najme Uber- tvoří zajímavá dvojice Kumail Nanjiani a Dave Bautista. Jeden je profláklý pakistánský komik, druhý bývalý wrestler, který se dal na herectví a dočkal se slušné řady rolí od Draxe v Marvelu po Hinxe v bondovce Spectre. Bautista už se ve filmovém žánru jednoduše prosadil a na rozdíl od Nanjianiho ho v rámci žánru komedie čeká premiéra. A tak to vlastně funguje i v samotném filmu- Nanjianiho Stu hází jeden vtípek za druhým, zatímco Bautista je především ten drsňák, který komediální hlášky hází jednou za čas ale je to především drsnej polda. Potěší ale fakt, že to je fajn film! Žádná revoluce v žánru buddy komedie, žádná komediální či akční pecka, na divné zápletce ,, řidič Uberu vozí osleplého policistu a snaží se s ním dopadnout drogového dealera, který je přezdíván vrahem policajtů´´ ovšem staví překvapivě slušně. A funguje to především díky dvojici Nanjiani-Bautista, která je sice netradiční ale rozhodně ne slabá. A jejich vzájemná chemie ve finále není vůbec špatná. Celý film tak postupně dvojka jezdí po městě z bodu A do B atd.. aby našli stopy k Teijovi. Vždycky se potom objeví vtípky, které staví na tom kam hlavní dvojka zrovna dorazila nebo koho zrovna vyslýchá. Do toho se pořád staví vtipy na tom, že je Bautista slepý a Nanjiani chce pětihvězdičkové ohodnocení na Uberu a zároveň získat srdce své nejlepší kamarádky kterou platonicky miluje. Většina vtipů vlastně sází na stejná témata, jsou ale pořád k smíchu a pobaví. Taková postava Bautisty je vypracovaná hodně solidně, má osobní důvod Teija dopadnout a zároveň ho mrzí, že nemá tolik času na vlastní dceru, kterou ovšem trochu tak kvůli práci zanedbává. Jeho aktuálním smyslem života je prostě dopadnout Teija a udělat pro to všechno. Bautista je prostě nasranej polda ze starý školy a na pozitivně a mile naladěného pakistánce, který udělá cokoliv pro 5 hvězdiček na aplikaci Uber jednoduše nemá náladu. Postava Nanjianiho je přesný opak Bautistovy postavy. Milý, pozitivně naladěný ind, který se trápí tím, že nedokáže říct své nejlepší kamarádce, že by rád byl něco víc a zároveň nechce přijít o práci řidiče Uberu. Nanjiani je sympaťák a především dokáže jako komik prodat každý fór a to i ten sebeslabší, který vlastně ve finále vůbec není k smíchu (nejvíc v tomhle ohledu vyniká jeden fór o Ryanu Goslingovi). Co se týče té romantické podzápletky ta mi přišla hrozně nedomyšlená, zbytečná a především ve finále opravdu nikam nevedla a její ukončení už je přímo vztyčený prostředníček. Smutné na ní je navíc fakt, že už nějak od půlky je celý konec téhle podzápletky předvídatelný a reálně tak nemůže překvapit nikoho. A to je škoda. Problém je také ten, že když dojde na humor a gagy tak ten film šlape. Jakmile ale dojde na akci je to výrazně slabší. A to je škoda především v pasážích kde se o slovo přihlásí Iko Uwais nebo spíš pěsti Ika Uwaise. Tenhle indonéský rváč se ve Spolujízdě zahanbit nenechá, bohužel ale když dojde na akci ať fyzickou nebo střílející tak akce není kdovíjak přehledná a kamera se v úvodní akční sekvenci zbytečně třese. Pak už to zas tak hrozné není, ta akce je ale pořád nevýrazná a především ne kdovíjak přehledná. A to je ve finále škoda. Jako buddy komedie se slušně doplňující se hlavní dvojkou to ale funguje hodně slušně. Nějakou převratnou pecku by neměl čekat nikdo, především většina dějových oblouků a zvratů je hodně předvídatelná dopředu, Nanjiani a Bautista to ale hodně táhnou nahoru a především prodají většinu fórů. A to už dnes bohužel není záruka žádné komedie.... () (méně) (více)

Malarkey

Ještě, že v Americe pořád existují scénáristi, kteří se nebojí stále dokola psát akční buddy komedie. Spolujízda sice není žádná velká jízda, ale na komediální úrovni je v pohodě. Dave Bautista je pro mě sympaťák, kterého bych klidně vídal častěji. Kumail Nanijani pro změnu týpek vzešlý ze stand up comedy, který stále může jen a jen překvapit. Spolu jim to navíc docela šlape, hlášky jsou v pohodě. Tak co víc chtít? Sice období Smrtonosně zbraně je tatam, ale jako odpočinkový film je absolutně ucházející. ()

M.i.k.e

ale jo...sice je tady víc mrtvých než opravdu povedených vtipů,ale zase když už se v té kadenci nějaký vtip povedl opravdu sem se zasmál.Bautista se snaží a není tak toporný jako obvykle a Nanjiani zase všechno komentuje tak jak jsme zvyklí,ale nevychází mu to tak často jako například v Pěkně Blbě.Stuber každopádně není žádný průser a zabaví celkem pohodlně.Jeden z těch filmů,kde mi 3 hvězdy přijdou málo,ale čtyři zase moc...70% ()

Shakers

Dava Bautista je tuším čoraz lepší alebo si to minimálne viac užíva. Akčná stránka je prekvapivo dobrá (potešil aj Uwais), no ta vtipná, mi už tak dobrá nepríde. Nanjiani k Bautistovi celkom sedí, len tie vtipy mi tam prišli niekedy nasilu našrobované. Inak fajn jednohúbka, ktorá je v závere celkom zábavná 65% - 3*. ()

BOURQUE

Jednorázová, odľahčená akčňá komédia, založená na dominancii dvoch odlišných charakterov (D. Bautista a K. Nanijani). Práve „silná odlišnosť“ charakterov je kľúčovou časťou a v podstate akýmsi záchranou celého filmu. Všetko iné, ako aj vedľajšie postavy a príbeh, idú bokom. P.S.: I. Uwais stále má dobrú kondičku. Osobné hodnotenie: 72% (***) ()

• Amo Cortez (Rene Moran) rozbije zadní sklo u dveří Stuova vozu, po akční scéně u doktora Brancha je najednou nevysvětlitelně opraveno. (Zix.)
  • Celosvětová premiéra proběhla 13. března 2019 na filmovém festivalu South by Southwest v Austinu (Texas, USA). (BMW12)