Darkened Room

Krátkometrážní / Drama / Experimentální
USA, 2002, 8 min

Krátkometrážny film David Lyncha je natočený digitálnou kamerou a zavedie nás do tmavej, temnej izby, v ktorej je zamknuté mladé dievča. Stále plače a volá o pomoc, nevie ako sa tam dostalo ani čo bude ďalej. Potom prichádza ďalšie dievča, ktoré sa s ňou začne záhadne rozprávať a v náznakoch niečo vysvetľovať. (genetique)

WANDRWALL

David Lynch je pro mě ten režisér, co psané slova mistrů Americké literatury přenáší do obrazů. A je jedno, jestli jde o krátkou povídku či text s delším rozsahem. Cíl je jasný. Ukázat násilí ať už ve formě psané tak obrazové. To první je těžší, to druhé je snadnější. Názor v tomhle směru neměním. A nikdo mi ho racionálními argumenty nevyvrátí. Mnohé postupy násilí jsou nelogické, tak jako chod života na Zemi. Proč by tedy měly být i filmečky D. Lynche vždy logické a pro každého?***(6.10.2010) ()

Tomcat.C

Možné vysvětlení (interpretace). Na začátku filmu se objeví mladá dívka, Asiatka, která nám sděluje: "Mám kamarádku. Moje kamarádka sedí v potemnělém pokoji. Moje kamarádka pláče. Vidíte ji? Já ji vidět nemůžu. Mluví? Ne... Nedívejte se na ni!" a potom zakryje svoji tvář. Nejzajímavější z tohoto monologu je ten závěr, ze kterého se dá vyvodit, že mluví o sobě ("Já ji vidět nemůžu. Nedívejte se na ni!" a zakryje svůj obličej). V nitru se něčím trápí ("pláče"), ale nechce o tom mluvit ("Mluví? Ne."). Potom vidíme v temné místnosti sedící blondýnku a ležící loutku panáka. Blondýnka říká: "Slyšíte mě? Pojďte sem, prosím! Někdo o ní zase něco říká. Nenechávejte mě tady! Pojďte sem! Prosím!". Pokud blondýnka představuje nitro, vědomí té mladé Asiatky, tak z jejího "monologu" se dá usoudit, že Asiatka vnitřně stojí o pomoc (Pojďte sem, prosím!), chtěla by se svěřit ("Slyšíte mě?"), ale neudělá to, protože se bojí, že by se tím dostala do řečí ("Někdo o ní zase něco říká."). Chtěla by také opustit nějaké místo (domov?), které s tím jejím trápením souvisí ("Nenechávejte mě tady!"). Otevřou se dveře a z vedlejší místnosti, kde stojí mužská postava, přichází brunetka, která následně terorizuje blondýnku: "Mám ve spodničce díru. A nevím, jak se tam objevila. Nevíš o tom něco? Ne? To mě dovede opravdu naštvat. Myslíš, že si takových věcí nevšimnu... Všimnu si každého zatraceného detailu. S tím, co se ti stalo, nic nenaděláš. A i kdyby ano...už je pozdě cokoliv dělat. Je to tvoje chyba, víš to? Ty hodinky nikdy ani nešly...a ty je jdeš koupit...jenom abys naplnila své paranoidní představy...o tom, jak se má dělat to či ono. Jsi na omylu...pokud si myslíš, že to všechno je jen zlý sen. Chápeš to?". Blondýnka představuje vědomí, takže brunetka by mohla představovat nevědomí. Nevědomí přece ví všechno ("Všimnu si každého zatraceného detailu."). Asiatka se uvnitř obviňuje ("Je to tvoje chyba, víš to?") za něco, co stěží mohla ovlivnit a nejde napravit ("S tím, co se ti stalo, nic nenaděláš. A i kdyby ano...už je pozdě cokoliv dělat."). Brunetka původně stála ve vedlejší místnosti společně s mužskou postavou. Pokud brunetka představuje nevědomí, mohlo by to znamenat, že Asiatka chce zapomenout na nějakého muže (vytěsnit vzpomínky na něho do nevědomí). Hlavním klíčem k pochopení filmu je podle mě loutka panáka ze kterého vede šňůra. Loutka představuje něco mrtvého, panák odkazuje na mužské pohlaví a šnůra inklinuje ke šňůře pupeční. Na první pohled to vypadá, že Asiatka porodila mrtvé dítě (syna)… Ale loutka je oblečená. Má boty, kalhoty, tílko a nedopnutou košili na břiše. Na základě těchto skutečností se dá vyloučit, že představuje novorozence… Šňůra tedy může představovat přetrhané vazby a oblečení může odkazovat na staršího muže (nedopne knoflíky). Neživost loutky pak může znamenat, že Asiatce je tento muž lhostejný (je pro ni "mrtvý")... Zdá se, že loutka panáka a mužská postava představují stejného muže. Brunetka se v jednu chvíli, když peskuje blondýnku za díru ve spodničce, zničehonic otočí na mužskou postavu: „To mě dovede opravdu naštvat. Myslíš, že si takových věcí nevšimnu...ale všimnu.“. Takže z „díry ve spodničce“ obviňuje společně blondýnku a tohoto "muže". Dalším klíčem k pochopení filmu je „díra ve spodničce“, která podle mě asociuje…, že Asiatka přišla o panenství. Neměla šanci to udělat v budoucnu tak, jak si původně vysnila („Ty hodinky nikdy ani nešly...a ty je jdeš koupit...jenom abys naplnila své paranoidní představy.“) a skutečně se jí to stalo („Jsi na omylu...pokud si myslíš, že to všechno je jen zlý sen.“). „Chápeš to?“. Tahle otázka asi patří hlavně divákům a já v ní vidím pomrkávání Davida Lynche. Myslím si, že za trápením mladé Asiatky stojí vynucený incest s otcem. () (méně) (více)

pepino

Musím říct že mě Lynch docela zklamal. První asi 2 minuty je atmosféra slušná, tajemná, čekal jsem co se stane. Pohled na tu brečící holku byl docela děsivý. Pak tvše ale začne ochabovat, včetně atmosféry a už to připomíná jen nějaké homevideo... To je snad poprvé co mě Lynch zklamal. A to jsem od něj viděl už pěknou řádku filmů. ()

GodComplex

Napoprve jsem z toho sice nebyl buhvijak nadsen, ale s odstupem casu jsem se na to podival znovu a... klasika - Lynch opet nezklamal. Hluboke, temne, mysticke dilo, ktere i za 8 minut dokaze automaticky vest k premysleni a moznym interpretacim, tedy k faktoru, v nemz je prave David Lynch mistr. Hodnoceni je samozrejme nutne brat s ohledem na kratkometraznost a home-made kvalitu snimku. Vsechno ostatni ale vali, zejmena vsechny 3 herecky jsou excelentni. Roztomila temna introduction asiatka, na gauci interne emo trpici blondyna a hlavne - Cerina Vincent. Jakmile ladne vstoupi na scenu v nocni kosilce, Lynch si ji dukladne zazoomuje, ona spusti svuj monolog neskutecne pritazlivym hlasem podbarvenym typicky hypnotickou dark hudbou a vy jen se zatajenim dechem zirate a snazite se krajet sex napeti, ktere svou presenci vyzaruje. 7/10 ()

mirec88 odpad!

Kórejské dievča - izba s bábikou, mladé dievča - kórejské dievča zakrýva rukou kameru - izba, mladé dievča s rozmazaným make-upom od sĺz sa kýve na posteli - pýta sa, či ju niekto počuje - samozrejme nikto - otvárajú sa dvere - ale však si túto hovadinu pozrite sami :) - http://www.youtube.com/watch?v=WUKTWYBwfPA ()