Mazací hlava

• slovenský

Mazacia hlava

Fantasy / Horor / Mysteriózní / Sci-Fi

USA, 1977, 90 min

Malý spoiler (pokud to u tohoto filmu jde:): Jen těžko popsatelný a vysvětlitelný film, který nám-divákovi nic neusnadňuje a všechny spekulace a teorie, jak si to teda vysvětlujeme, nechává pouze a jen na nás. Dusnou atmosféru podtrhuje velmi kontrastní černobílá barevnost a divná, kakafonická, industriální hudba (anebo častěji tóny). Spousta teorií, každý, jakoby viděl trochu jiný film, každá scéna zapůsobí na každého z nás jinak, a jak to vidím já? Přiznám se, že ani nevim :) ale nezabránilo mi to nedat plné hodnocení. Je to pro mě taková Lynchova osobní výpověď, možná záblesky a polovzpomínky na jeho prenatální období, rané dětství, hledání lásky a jistoty v našem divném světě, Henryho znetvořené "dítě" může být Lynch sám a Henry s Mary jeho rodiče a jejich vztah k němu, nebo celý film třeba nic neznamená a šprýmař Lynch se celý život baví nad všemi rádoby odborníky a vykladači tohodle (jeho) filmu(ů). Od půlky jsem film sledovala skoro s krajním odporem, tančící dívka a kolem ní padající embrya byl teda nemalej hnus. A po následující scéně, kde je vytahuje z postele jsem si musela dát na pár minut pauzu v projekci :). Každopádně umění je tu od toho, aby nás pobízelo a lákalo k fantaziím, přemýšlení, aby v nás probudilo něco neznámého a tajemného a to se Mazací hlavě, alespoň u mě, povedlo.(23.9.2008)

Aniž bych ho viděl, Eraserhead na mě vždy působil jako něco kultovního. Čekal jsem něco odlišného, ne až tak záměrně divný, těžko vstřebatelný film zapáchající experimentem. Pan květák se zklíčeně kymácí z jedné pochybné reality do druhé, aby se skoro navečeřel u rodičů své bývalé/současné dívky, ale ještě než stihne rozkrojit cukající se vytékající kuře, matka a s ní dcera zkolabují a následně se dozví, že bude tátou. Dítětem je ale jakýsi hnijící zárodek, který navíc do už tak vypjaté situace ještě ke všemu nezavře hubu. S tím, že celý 'příběh' doprovází slizské spermie a jedno vajíčko podobné meteoru, či co, pěvkyně se dvěma velkými vředy namísto tváří, vypsychované topení, fičení větru, obrázek s atomovým hřibem, svůdná sousedka a další bizardnosti podobého ražení. Plus jeden šílenec co někde ve vesmíru tahá za nitky. A výrobna tužek s gumou z mozku. Jo, už z tohohle popisu vám to musí být jasné, David Lynch se nechal unést.(13.11.2007)

• gogo76

Toto je trošku silná káva aj na mňa. Tento film vám naozaj vymaže hlavu. Kto zvládne prvých päť minút, vie čo ho čaká v nasledujúcich minútach. Dlhé, čiernobiele zábery s depko hudbou, minimum dialógov, dlhé pohľady do divných očí a postavy o ktorých sa ťažko dá povedať, že sú normálne. K tomu všetkému "malý votrelec", ktorý tú depresívnu atmosféru ešte znásobuje. Niektorým filmom D. Lyncha nerozumiem a možno ani on sám. Ťažko povedať, čo tým chcel básnik vyjadriť, ale isté je, že to nepotrebujem vidieť znova. D. Lynch je nepochybne veľmi zručný režisér a pokiaľ nemá za cieľ šokovať, dokáže vytvoriť nádherný film ako Sloní muž, či Príbeh Alvina Straighta. Toto je čistá depka s jasným zámerom šokovať a znechutiť, čo sa mu celkom podarilo. 40%.(10.7.2011)

Tento film je jako Rubikova kostka; začnete, kde se vám zachce, začnete v kterémkoliv místě, začnete u muže, který si nevzal ráno antidepresiva, nebo u dítěte, co vypadá jak protáhlý šlem s paznehty, a vynoříte se se stejným pocitem, že Mazací hlava je ze své podstaty nesymetrická a že abychom čemukoliv porozuměli, musíme si ze sklepa donést vlastní interpretační nářadí.(14.8.2007)

Temná a "nepochopitelná“ vize Davida Lynche. Děj, pokud je tak obsahu filmu možno říkat, působí jako ta nejhorší noční můra. Deprese, bezútěšnost, beznaděj a strach jsou ještě ty lepší pocity, které budete během sledování filmu cítit. I přes toto všechno je zážitek z tohoto filmu silný, nenahraditelný a jaksi nepopsatelně uchvacující. Přesně popsat děj by bylo nemožné, snažit se vylíčit scény samoúčelné. David ve svém díle vykreslil svět, tvořený rozpadlými továrnami, temnými činžáky a všudypřítomným šerem, ve kterém by asi nikdo z nás nechtěl žít. Tento svět totiž nemá své základy na povrchu. Dnes už kultovní klasika a bible undergroundu, o které rozhodně nemluvte před půlnocí.(19.1.2008)

• - Při pracích na Mazací hlavě a ještě než začal meditovat, napadl Lynche comics Nejvzteklejší pes na světě (The Angriest Dog in the World), který o deset let později prodal časopisu L.A. Leader. (Tomket)

• - Kameraman Frederick Elmes realizoval několik dosud nenatočených zvláštních obrazových efektů, pro zlověstnou rámcovou scénu s mužem u pák ve svém vlastním pokoji. (Tomket)

• - Charles Bukowski viděl film v začínající kabelové televizi a vyjádřil se slovy: "Máme kabelovou televizi a první film, který jsem viděl, byla Mazací hlava. Řekl jsem: ‚Co to je?‘ Nemohl jsem pochopit, co to je, ale bylo to tak silné. Kabelová televize nám otevřela nový svět. Budeme sedět před takovými věcmi po staletí a čekat, co bude příště? A když se začalo s Mazací hlavou, budeme sedět a klikat spínačem. Dál nic." (SeanBean)