Mazací hlava

• slovenský

Mazacia hlava

Fantasy / Horor / Mysteriózní / Sci-Fi

USA, 1977, 90 min

David Lynch je možná magor. David Lynch je možná génius. Kdybych chtěl parafrázovat Karla Čapka, řekl bych, že David Lynch je továrna na absurdno. David Lynch je člověk, který si libuje v nejrůznějších bizarnostech a nesmyslných situacích a příbězích. Mazací hlava je přesně taková. Trochu bizarní, trochu nesmyslný a trochu švankmajerovský film, kterým se David Lynch proslavil. Je to sice bejkárna, ale „něco na tom je“. David Lynch má to štěstí, že prvním filmem, která jsem od něj viděl, byl božský Mulholland Drive, protože kdybych viděl jako první Mazací hlavu, asi bych si k němu hledal dalekou cestu. David Lynch je nezaškatulkovatelný. David Lynch je David Lynch. A mám ho rád. Sám nevím proč. Ale Mazací hlava mne tedy příliš neuchvátila.(6.12.2007)

Mazací hlava je...jak to říct... je to lynchovina na el-tou... Na ploše devadesáti minut dokázal režisér tak neskutečným způsobem zamíchat filmovými konvencemi a divákovou hlavou, že hodně lidí tento snímek (a následně Lynche jako takového) nevydýchá hodně hodně dlouho. Potemnělý sál, na plátně jakýsi Henry Spencer toužící po buclaté zpěvačce, jež neodolatelně zpívá In Heaven Everything Is Fine, bizarní milostný vztah... Symboly, které mají anebo taky nemusejí mít smysl, jenž divákovi je důsledně skryt a k jehož odhalení autor nenechává ani minimum klíčů... Tohle všechno tvoří páteř a nosnou konstrukci surreálného světa dekadentní industriální společnosti, kde hlavní lidskou vlastností je frustrace a kolem vládne jakési postmoderní temno. Není nutné pochopit tento film (nebo se o to nějak přehnaně snažit) . Stačí na sebe nechat působit atmosféru tohoto podivného světa, který je nereálný, ale cosi živého v něm přesto je. Navíc ta fantastitcká zvuková kulisa... Viděl jsem Mazací hlavu dvakrát a pořád mě ten snímek svým způsobem fascinuje, byť to není úplná špička. 3 a 1/2 *(16.12.2006)

Celkom starostlivý otec ten Henry. A to mám silný pocit, že to malé nie je ani jeho. Žena ho opustí, nezvládne rolu matky. Henry z toho chytá depku. Pani s tučnými lícami ho volá do neba. Ešte aj pre susedu je nezaujímavý, doslova muž s deckom na krku. Koniec je taký, aký sa dá vlastne čakať, veď v nebi každému je hej. Keby to nebolo miestami také divné, bol by to celkom dobrý Aki Kaurismäki. Ale keby to nebolo také divné, nemalo by to tú super atmosféru ... pekné divočiny sa tomu Lynchovi snívajú.(27.1.2017)

• Radyo

Tento film Davida Lynche mi málem vymazal moji osobnost. Už po 15 minutách sledování se ve mně začalo z té pakárny probouzet moje dosud skryté schizofrenní dvojče a na konci filmu jsem ležel v křesle s poslintaným límcem u košile a vyhaslýma očima. Dokonalý výplach mozku, říkám si dnes. Jiní musí fetovat, mi na to stačil tenhle film. A zajímá vás jak jsem zase přišel k sobě ? Moje tehdejší žena mi ten film pustila pozpátku. Řeknu vám, takhle naopak mi to přišlo nějak smysluplnější.(30.7.2002)

• Chrustyn

David Lynch to nemá v hlavě v pořádku a ukázal to i v tomto prvním výraznějším filmu v jeho režijní kariéře. Těžce pochopitelný snímek, který útočí na diváka všemi směry těžkou, depresivní atmosférou a hlasitými industriálními zvuky okolí. Nevěřím, že je divák schopen pochopit vše, co se ve filmu odehraje a řekl bych, že to nevěděli ani ti co na filmu pracovali.(26.7.2009)

• Jack Fisk

• - Sid Solo, vedoucí laboratoře CFI v Hollywoodu, slíbil Lynchovi, že zdarma vyvolá negativy. Připojil Mazací hlavu k mnohem dražšímu černobílému filmu Petera Bogdanoviche Papírový měsíc (1973). (Tomket)

• - Eraserhead údajně v mnohém vychází z Lynchova strachu z otcovství, kterou promítl do postavy Henryho. Jeho tehdejší žena Peggy Lynch byl v průběhu natáčení těhotná. (Othello)

• - Film bol premietaný v pôvodnej verzii publiku iba raz. Režisér David Lynch ho následne po projekcii upravil do súčasnej podoby. (Raccoon.city)