Pašerák

• Austrálie

• Nový Zéland

Krimi / Drama / Thriller

USA, 2018, 116 min

Keď Clint zlovestne prižmúri oči, vycerí zuby a povie: "Shoot that motherfucker!", je to stále tam. Aj polku si zatancuje, aj pokurizuje, aj dve dievčatá si vezme na motel ("Len zavolám kardiológovi, či je to OK.") "Pašerák" je viac ako príjemný oldchool, má pohodové tempo, je tam dosť veľa vtipných hlášok, ale je to aj napínavé a trochu dojímavé.(13.1.2019)

Labutí píseň Clinta Eastwooda o světě, který už je nenávratně pryč. Tak přesně takto by se dal v pár slovech popsat jeho nejnovější snímek The Mule, který vypráví příběh o staříkovi, jenž si na stará kolena začne přivydělávat jako pašerák kokainu. Jak jistě všichni čekáte, i zde najdete precizně soustruženou režii, která se v dokonalé harmonii snoubí v silném příběhu a jeho postavách. Právě ty, vyjma příběhové linie, jsou výkladní skříní celého snímku. Všichni herci své party odehrávají s patřičnou noblesou (Andy Garcia, Bradley Cooper), avšak i přesto zde značně vyčnívá právě Clint Eastwood, který je i přes svůj pokročilý věk sochou kovanou z čirého charismatu, přičemž jeho herecký výkon tomu dokonale odpovídá. Už od prvních minut stopáže jeho postavě Earla Stonea bude fandit a prožívat s ním všechny jeho chmury. Co tedy dodat na závěr? The Mule je ve své niterné podstatě krásně staromilský a typicky neodolatelně "eastwoodovský". Pokud totiž, stejně jako já, milujete všechny jeho předchozí snímky, The Mule se Vám bude určitě velmi líbit. Clint Eastwood zde pořád dokazuje, že ještě umí na stříbrná plátna přivést poctivý chlapský snímek, z něhož dýchá to pravé filmové srdce. Výborná práce! „You're right. I thought it was more important to be somebody out there than the damn failure I was here at my own home.“(26.3.2019)

Earl Stone (Clint Eastwood) je tvrdohlavý válečný hrdina, který nemá dobré vztahy s rodinou, protože veškerý svůj čas věnuje zahradě. Ve chvíli, kdy přijde skoro o všechno, přijme nabídku a nevědomky se z něho stane kurýr pro mexický drogový kartel... Všechny peprný hlášky a moudra, který Eastwood řekne, stojí za to. Clint Eastwood je hollywoodská legenda, která dokáže oslovit publikum i v takhle požehnaném věku.(21.3.2019)

Eastwood má stále neotřesitelné charisma a je to pořád badass. Skvostně hláškuje, užívá si svojí roli a po hodině jí i naplno procítí do kamery. Jestliže je něco, co tenhle film má, tak je to naprostá sebereflexe jeho charakteru. Už to není děda, co na všechny ukazuje prstem..ve vypjatých rozhovorech neprocedí mezi zuby ponižující nadávku, ale dá druhým lidem kolem něj za pravdu. Taky je to možná poslední jeho film a můžu říct, že odešel na absolutním možném vrcholu. Nepopírám, pár prvků se mi zdá nedotažených, ale ani chvíli jsem se nenudil, bylo to parádní dobrodružství s úžasným soundtrackem a ke konci fungovalo i napětí. Na emoce rozhodně též dojde a hlavně film působí dospěle, old-schoolově audiovizuálem, je zde plejáda známých herců i v menších rolích a z filmu je znát láska k němu. Na pět hvězd mi film sám o sobě nevychází, ale jelikož jsem po té dlouhé době Clinta viděl ve filmu hrozně moc rád a odvedl fantastickou práci, tak budu hodně vstřícný.(3.4.2019)

Výtečný film, který mě hodně bavil. Skvělý příběh, dobrá kamera, excelentní Clint Eastwood a dobře namíchaný humor s dojetím. Někteří herci tam sice za moc nestojí a čekal jsem asi trochu jiný konec (ideálně hodně krvavý), ale celkově to prostě byly velmi příjemné 2 hodinky. Velký respekt k Eastwoodovi za toto!(1.6.2019)

• - Přesto, že film není přesnou životopisnou rekonstrukcí, je inspirován pašerákem Leonardem Sharpem (1924–2016), který ve velmi pozdním věku pracoval pro drogový kartel. (ClintEastwood)

• - Je to už druhý film, ve kterém si Ignacio Serricchio (Julio) zahrál gangstera a španělsky hovořícího člena kartelu. Tím prvním filmem byl Mstitel bezpráví 2 (2014). (kesinaa)

• - Film s rozpočtem 50 milionů amerických dolarů debutoval v USA a Kanadě na druhém místě žebříčku s tržbami 17,5 milionů dolarů. A protože Clintova cílovka chodí do kina pozvolna a ne nutně o prvním víkendu, po pětačtyřiceti dnech promítání tržby překročily hranici 100 milionů dolarů. Je to v jeho půl století trvající kariéře režiséra teprve pátý kousek, kterému se to povedlo. (Petr.Kocfeld)