Pašerák

Pašerák

• Austrálie

Krimi / Drama / Thriller

USA, 2018, 116 min

Má rád kvetinky, veľmi zodpovedne šoféruje a nemá problém povedať členom kartelu, čo si o nich myslí. Clint Eastwood znova dokazuje, prečo je už cez 50 rokov jednou z najväčších hereckých osobností Hollywoodu. Svojím charizmatickým a úprimným zobrazením roly starého vojnového veterána, ktorý vo svojom živote urobil viac chýb, než môže kedy odčiniť, tomuto filmu pridáva aspekt ľudskosti a umožňuje nám vcítiť sa do protagonistovych myšlienok a motivácií. Okrem Eastwooda má film v sebe aj plno ďalších známych mien, ako Bradley Cooper, Andy Garcia, Michael Peña alebo Laurence Fishburne. Bohužiaľ, okrem Coopera, ktorý mal asi dve scény, v ktorých dostal šancu si zahrať niečo hlbšie než len generického detektíva, sa nikomu inému moc spotlightu neušlo. Príbeh Earla Stona je vcelku zaujímavý, miestami veľmi vtipný, inokedy napínavý. Eastwoodova réžia je určite nadpriemerná, s toľkými skúsenosťami na filmovom pľaci sa niet čomu diviť, občas mi však pripadala trochu ťažkopádna. Najmä pri scénach, ktoré mali reagovať na momentálnu politickú atmosféru v USA, tie tam fakt vytŕčali a a narúšali dynamiku filmu. Našťastie Eastwoodov politický komentár bol celkom striedmy. Interakcia Earla a členov kartelu, s ktorými sa počas filmu zoznámi, ma svojim kontrastom prelínajúcich sa polstroročím vzdialených svetov bavila asi najviac. Dosť ma potom zamrzelo, že niektoré linky boli bez obhliadnutia sa opustené. Linky, ktoré do konca dotiahnuté boli, zas na mňa nemali až taký dopad, o aký sa film asi usiloval. Aby som to zhrnul, the Mule je príjemný film, ktorý je úplné vhodný na sobotné popoludnie, so skvelým Clintom Eastwoodom, avšak s viacerými príbehovými problémami. Nečakajte, že to bude ďalšie Million Dollar Baby alebo Gran Torino a myslím, že by ste si to mohli celkom užiť. 6/10(13.1.2019)

Keď Clint zlovestne prižmúri oči, vycerí zuby a povie: "Shoot that motherfucker!", je to stále tam. Aj polku si zatancuje, aj pokurizuje, aj dve dievčatá si vezme na motel ("Len zavolám kardiológovi, či je to OK.") "Pašerák" je viac ako príjemný oldchool, má pohodové tempo, je tam dosť veľa vtipných hlášok, ale je to aj napínavé a trochu dojímavé.(13.1.2019)

Možno posledný film Clinta Eastwooda. Môže nás ešte prekvapiť, no osobne si myslím, že toto bude záver jeho kariéry. A je vôbec úžasné, že má 88 rokov a ešte nám dokáže priniesť film s takou dávkou energie a charizmy ako tu. "The Mule" som z filmu bral, že pôjde o vážnu drámu. A aspekty toho tam sú, no vďaka Clintovi Eastwoodovi je film v mnohých miestach oveľa uvoľnenejší, príjemnejší a poviem pravdu aj živší než som čakal. Všetky scénky s Earlom sú super a musím povedať, že Clint je bez debaty najlepším elementom celého filmu. Tá jeho charizma celý film robí zaujímavým, pôsobí veľmi úprimne a reálne. Ani raz som pri ňom neváhal. Bol fantastický. Bradley Cooper je podľa mňa tiež dobrý. A celkom mám pocit, že dáva do role typického policajta trošku viac ducha a života. Jeho kolega ale je trošku iná story. Michael Pena je maximálne nevyužitý. V podstate by som sa mohol opýtať, načo je v tomto filme? Nič o ňom nevieme, nič tomu nepridá, len tam proste je. A to je celé. Trošku problémy by som našiel ale aj v príbehu. Najprv som mal pocit, že je to story, kde Earl potrebuje zarobiť prachy na to, aby si opäť získal priazeň svojej rodiny, na ktorú celý život zabúdal. A na prvom mieste boli jeho záľuby a práca. A spočiatku to tak pôsobí. No potom sa vo filme objavujú už len veľmi zriedka. A preto, hoci je pre mňa záverečný moment medzi Dianne Wiest Clintom Eastwoodom uveriteľný, tak som sa nemohol ubrániť pocitu, že to mohlo byť urobené silnejšie, keby sme viac videli, ako sa snažil ku svojej rodine viac dostať a ako sa tie vzťahy opäť obnovovali. To by tomu mohlo niečo dodať. No často ho vidíme užívať si život vo svojom Lincolne. A je tam skvelý, ale mám pocit, že mohol toho viac povedať zo svojho rodinného života. Takže v tomto film trošku mohol podať viac. Ale myslím si, že vďaka tomu príjemnému tónu, Clintovej charizme a celkovo skvelému spracovaniu si ma film získal na svoju stranu. Možno mohol byť ešte o niečo silnejší, no rozhodne ide aj tak o skvelý film, ktorý odporúčam v kine vidieť. Čeknite si ho a uvidíte sami. Hodnotenie: B+(13.1.2019)

Škoda škoda, že Clint nemal k dispozícii lepší scenár. Rodinnej línii, na ktorej sa tu tak stavia, som vôbec neveril. Povrchne spracovaná, s mnohými dejovými skratkami, pritom toľkokrát sa snažiaca agitovať a „predať“ nám rodinné hodnoty. Policajná línia s Bradleym hrá výrazne druhé husle a ani tí gangstri za veľa nestoja. Film tak výhradne ťahá Clint. A nie je to len úcta k jeho vráskam, ale stále z neho srší charizma a ironické hlášky! Gran Torino je srdcovka, ale toto je výrazne za...(10.1.2019)

Odstátý čajíček o páté bez potřebného dramatického drajvu. Zajímavý pouze Eastwoodovou osobností a jeho staříkem s diskutabilním charakterem, který se coby manžel, táta a děda zasnaží vylepšit vztahy v rodině. Tato rovina nepřináší nic silné a už vůbec ne originální, a thrillerová linka s pašováním působí v rámci současných žánrových standardů sice sympaticky starosvětsky, ale nestrhne. Záporáci nejsou dostatečně scary a o našeho “hrdinu” se v ohrožení z jejich strany zas tolik nebojíme. Možná i proto, že by skoro nikomu v jeho příběhu nechyběl.(24.12.2018)

• - Přesto, že film není přesnou životopisnou rekonstrukcí, je inspirován pašerákem Leonardem Sharpem (1924–2016), který ve velmi pozdním věku pracoval pro drogový kartel. (ClintEastwood)

• - Natáčení probíhalo v Atlantě a okolí (stát Georgia). (ClintEastwood)

• - Poprvé od snímku Krvavá stopa (2002), se na Eastwoodově filmu nepodílí jeho dvorní kameraman a dlouholetý kolega Tom Stern. (ClintEastwood)