classic

» Penzisti nielen na Slovensku sú donútení si ešte privyrábať, aby sa ich finančná situácia zlepšila « 『 Takmer 90. ročný americký, rasistický dôchodca Earl Stone má taktiež asi extrémne nízky dôchodok, lebo dostane ponuku na pravidelnú brigádu, ktorú neodmietne 』Je to práca na krátky úväzok. Vodičský preukaz vlastní. Čochvíľa vymení staré za nové, hovorím o aute. Bude sa mu dariť. „V peniazoch môže doslova plávať” ... _Má to háčik ? Kde je pes zakopaný ? Samozrejme, že áno ! Zaplietol sa totiž s mexickým drogovým kartelom, ktorému preváža „ťažké drogy,” a tým pádom inkasuje štedré finančné odmeny, ale i napriek tomu jeho vzťahy v rodine sú na bode mrazu, sú úmrtvené ! Onedlho mu taktiež začne stúpať na päty húževnatý agent DEA - Colin Bates, či aj samotná kriminálna organizácia ho chce odstrániť, lebo sa na čas odmlčal, a to len preto, aby bol so svojou smrteľne chorou manželkou. Dianne Wiest mi bola sympatická už v Nožnicovorukom Edwardovi. Ani s ňou si väčšinou nerozumel, ba ani so svojou dcérou a vnučkou. Prečo ? Lebo nikdy nebol tam, kde ho potrebovali... _ Je vôbec obdivuhodné, že v tak pokročilom, vysokom veku ešte “Dirty Harry” nakrúca zároveň pred kamerou i za kamerou. No, musím ho pochváliť, ale nie vychváliť, to by muselo byť trochu vyššie celkové hodnotenie ! FILM : Dá sa povedať, že si ho kradne pre seba a ostatné vedľajšie postavy sú tu iba do počtu. Ide s-ó-l-o, a vážne to stojí za to ! A na záver ešte jedna zaujímavosť. Filmová dcéra Iris je skutočná dcéra Alison Eastwood. PS : Technické zložky ma extra neoslovili. ()

Arsenal83

Nikdy by som nepredpokladal, že sa pri Eastwoodovom filme dá nudiť. Ale starý pán to teraz dokázal. A pritom on tie úlohy mrzutých dedkov má zmáknuté, no gangsterský popis filmu sľuboval niečo väčšie než sme dostali. Neskutočne pomalé tempo, málo hudby, slabšie dialógy a mexický kartel nebezpečný jak splašené kurence. ()

Stanislaus

Pašerák nesází na čistou syrovost a nelítostnou depresérii jako Gran Torino či Million Dollar Baby. Eastwoodův nejnovější snímek má vcelku pohodový podtón, což by se vzhledem k tématu pašeráků a kartelu mohlo zdát být jako fail, ba dokonce "oxymóron", nicméně opak je pravdou. Clint zvládá na prahu devadesátky tančit, zpívat a hláškovat jako mladík a sem tam převést pár metráků drog. Vedle pašerácké linie se film soustředil i na rodinně-vztahovou tematiku, a i když tvůrci chvílemi hráli na city, tak i přesto jsem tuto rovinu uvítal a nijak mi nevadila. Nejde sice o Clintův masterpiece, ale i tak film napne, pobaví i dojme - a o to v kině přece jde. A třešničkou na dortu je naprosto skvělé herecké obsazení. ()

Ivoshek

Ten film není ničím zásadně překvapivej, jenže Clint má něco jako kouzlo, kterýmu je hrozně těžké odolat. Ti jeho staříci, co si prošli korejskou válkou a na stará kolena se pustí tu do boje s místní barevnou mafií, tu pro jinou barevnou mafii pašují koks, jsou prostě nabití charismatem. Nejde mu nefandit, aby to všechno zvládnul. Není to tak silný film jako byl třeba Gran Torino, ale pořád je to skvělé pokoukání. A třeba scéna, kdy si ho za odměnu pozve šéf kartelu na party, je prostě skvělá. ()

Flego

Pašerák Clinta Eastwooda ponúka dve roviny, jednou je rodinná dráma starého muža, ktorý sa viacej venoval pestovaniu kvetín ako svojím kvetinkám doma ( manželka a dcéra ) a druhou je krimi thriller z prostredia pašovania narkotík. Predsa len prvá rovina je silnejšia, aj Clint sa v nej lepšie cíti. V podstate však film neponúka nič nové, je len ďalšou poctivou jazdou poctivého režiséra a herca. ()

poz3n

Morálně a eticky docela rozporuplná zálěžitost. Eastwood se v divákovi snaží vzbudit soucit a sympatie s hlavní postavou (což se mu, minimálně u mě, i podařilo), když se ale nad tím pak člověk zpětně zamyslí, uvědomí si, že Pašerák je film se značně pokřivenou definicí toho, co je dobré a co špatné, a kdo a proč si zaslouží divákovu náklonnost. Tuhle nejednoznačnost podporuje i žánrová nevyhraněnost. Oficiální distribuce film propaguje jako thrillerové kriminální drama, sám bych ho ale označil spíše za černou komedii. Je tedy asi na každém, jak k filmu přistoupí a tím pádem i jak uchopí vztah k hlavní postavě. Eastwood jinak natočil slušný film, chvílemi opravdu vtipný, který rozhodně nevyniká po filmařské stránce, ale dokáže zaujmout právě postavami a jejich zobrazením. 5/10 ()

BMW12

Celkem pohodový snímek, takové role Clintu Eastwoodu v tomhle věku přesně sedí. Ale divím se, že v 88 letech řežíruje film a ještě v něm hraje hlavní roli. :-O Je to takové klidné krimi drama, pohodička, piánko... ()

rikitiki

Není to nic víc než: Starý pán se nechá najmout jako pašerák drogového kartelu. Jen ten nápad a lehce archaická režie, toť vše. Pozdní sblížení se s rodinou vyznělo jen jako dojímavé klišé. SHRNUTÍ: Clint on the road. ()

Othello

Kdyby se v tom filmu ještě hodně kouřilo, tak je to určitě nejoblíbenější film Jaroslava Kubery. Nejotravnější na filmu je to, že se snaží prodat jako outsider story starého štramáka v pro něj nepochopitelné současnosti, přičemž to dělá v době, kdy společenská poptávka v čele s výherním heslem "Make America Great Again" volá přesně po těchto typech postav a pozic. Nemluvě o tom, jak moc polomrtvý a téměř imobilní Eastwood, užívající si chrchlání kontroverzních označení minorit, což podmiňuje svým právem daným mu vysokým věkem, připomíná to neštěstí co sedí u nás na Hradě. Kdoví jestli za tím stojí více Schenk nebo Eastwood, ale zdánlivá smířlivá bezzubost filmu pak permanentně naznačuje, že ačkoli nikdo nemá nic proti lesbám ani černochům, tak období, ve kterém staří mazáci začali kvůli internetu přicházet o svou poctivou, potem kropenou práci, je stejné jako období, ve kterém už přestalo být žádoucí říkat lesbám dykes a černochům negroes. Nenechme se tedy ani na vteřinu zmást, že ten film nedělá politiku. Můžete se sice zkusit uchýlit do pohodlného eskapismu a nechat se pohltit příběhem, leč to taky nedoporučuju, protože film ani není schopný díry v logice využít ve prospěch zábavy, leč dělá přesný opak. Nudná pilcherovská část s pozdním sblížením s rodinou (ano, přijde i rakovina) je otravná sama o sobě. Pokud ale u toho musíte neustále myslet na to, že by nenastala, pokud by mexický kartel laskavě umístil do auta, které jim převáží tři metráky koksu GPS tracker, tak je prakticky nesnesitelná. O policejní práci, která vychází vlastně jenom z informací od jednoho informátora, škoda mluvit. Milovníci raného Harmony Korina či Gaspara Noého si zajisté najdou své ve scénách, kdy nemrtvý Eastwood, jemuž už z očí prosvítá světlo z druhé strany, řádí s děvkama. ()

TheEvilTwin

Na to, jak nemusím tématiku kartelů, drog a nudné, táhlé dramata, se mi ve výsledku The Mule líbil víc, než jsem si původně myslel. Šel jsem do filmu trochu skepticky, nicméně Eastwood ukázal, že prostě umí, a to jak herecky, tak za kamerou. Ačkoliv má film pomalejší tempo a je prakticky bez akce, styl vyprávění, jakým je příběh a hlavní postava podána, jsou dostatečně chytlavé a podmanivé. Ve vedlejších rolích potěší Cooper, Fishburne, Peña nebo Taissa Farmiga, ale Clint si veškeré herectví ve filmu krade úspěšně pro sebe. Na závěr nechybí ani do života důležité a emocionální ponaučení, které se povedlo výborně. Hezký, citlivý snímek a pro mě nečekaný nadprůměr, který většinu rozhodně nenudil. ()

ARI50

Ať je to jakýkoliv věk tak se nebojí zahrát, a tady ta role se mu nezkutečně hodila hodně. Ale celkový film byl takový rychlý jednoduchý bez emoci, hrozně prázdny. Nápad skvělý ale dvakrát to nevezme a nepřesvědčí. ()

Necrotongue

Clint Eastwood mě ani tentokrát nezklamal, protože se ve filmu nesnažil popírat svůj věk a neztrapňoval se v zoufalých pokusech o akční scény. Leckterý vyšším věkem obdařený akční hrdina by si z něj měl vzít příklad, aby se zbytečně nezesměšňoval a neztrácel kredit. Ale zpátky k filmu, Eastwoodův hrdina se poprvé dostal na druhou stranu zákona a udělal to na svůj věk s naprostou grácií. Tempo nebylo v žádném případě zběsilé ani svižné, přesto jsem se ani na chvíli nenudil a celou dobu jsem se dobře bavil. ()

matestlust

Nesmrtelný Clint vůbec neztratil formu a natočil, ve svém požehnaném věku, skvělé drama, podle skutečné události, kde excelentně vystřihl hlavní roli. Film nepostrádá nic z jeho klasického rukopisu a šlape jako hodinky. Ačkoliv má Eastwood lepší kousky ( za mě stále vévodí Gran Torino ), tak je The Mule dalším skvělým zářezem na jeho pažbě. 4* ()

luka4615

Labutí píseň Clinta Eastwooda o světě, který už je nenávratně pryč. Tak přesně takto by se dal v pár slovech popsat jeho nejnovější snímek The Mule, který vypráví příběh o staříkovi, jenž si na stará kolena začne přivydělávat jako pašerák kokainu. Jak jistě všichni čekáte, i zde najdete precizně soustruženou režii, která se v dokonalé harmonii snoubí v silném příběhu a jeho postavách. Právě ty, vyjma příběhové linie, jsou výkladní skříní celého snímku. Všichni herci své party odehrávají s patřičnou noblesou (Andy Garcia, Bradley Cooper), avšak i přesto zde značně vyčnívá právě Clint Eastwood, který je i přes svůj pokročilý věk sochou kovanou z čirého charismatu, přičemž jeho herecký výkon tomu dokonale odpovídá. Už od prvních minut stopáže jeho postavě Earla Stonea bude fandit a prožívat s ním všechny jeho chmury. Co tedy dodat na závěr? The Mule je ve své niterné podstatě krásně staromilský a typicky neodolatelně "eastwoodovský". Pokud totiž, stejně jako já, milujete všechny jeho předchozí snímky, The Mule se Vám bude určitě velmi líbit. Clint Eastwood zde pořád dokazuje, že ještě umí na stříbrná plátna přivést poctivý chlapský snímek, z něhož dýchá to pravé filmové srdce. Výborná práce! „You're right. I thought it was more important to be somebody out there than the damn failure I was here at my own home.“ ()

Morholt

Ten zabijácký pohled Eastwood pořád má a jde z něj respekt i přes blížící se devadesátku. Nicméně tady je za vetchého staříka, který nejde daleko pro nějakou tu hlášku a dokonce se často směje. V Clintově případě věc nevídaná, ale o to víc mi tahle jeho nová poloha sedla. Příběh sám není nijak objevný a ani zpracování není kulervoucí, ale je to natočené mile nostalgickým způsobem a dokonale zahrané. Pokud by se jednalo o Clintovu hereckou rozlučku, nemohla by být lepší. 85% ()

mm13

Adekvátnejším trestom, než presádzanie sadeničiek, by bolo umývanie hajzlov a zasratých a zryhaných postelí a podláh v štátnom (podčiarkujem) ústave pre liečbu drogových závislostí, ale inak (vďaka Eastwoodovi a napriek Cooperovi) pohoda...?! ()

Rohy212

Nerudný děda s tváří Clinta Eastwooda musí v Pašerákovi dojít životní lekce, mezitím ale převeze tunu kokainu, poplácá pár dívčích zadků, namaže si pusu, zatímco se členové kartelu hádají, a utrousí pár vulgarismů. Spíš než krimi thriller je to ale komedie. ()

Gwaihir

Krásný příběh, jenž je sice skutečností inspirován jen poměrně volně, ale přesto je nadmíru uvěřitelný, v úžasně pohodovém filmu, který jej vypráví s parádní lehkostí a humorem, a se stále vynikajícím Clintem v roli legendy, a v této podobě snad dokonce největšího borce, mezi pašeráky, který má obrovské kouzlo, a tak nelze nežli držet palce jeho počínání. 85 % ()

GeusX

Typický Clint Eastwood, to se pozná ... nejen podle toho, že hraje i v hlavní roli. Klidný příběh, žádný spěch ve vyprávění. Body dolů dávám za neuvěřitelnou naivitu, kterou měl dědula, když dostal balík prachů za převezení balíčku neznámého obsahu. A také tu tupost gangsterů, když tomu senilnímu staříkovi svěřili tu práci. (viděl jsem: 1x cz) ()