Pavúk, horolezec storočia

• Slovensko Pavúk (více)
Dokumentární
Slovensko, 2018, 82 min (Televizní verze: 2x43 min)

Portrét kontroverzní osobnosti československého horolezectví Pavla Pochylého (1945–2000), přezdívaného Pavouk. Řídil se krédem, že nemožné je jen jedna z možností. Jeho životní příběh dodnes vyráží dech. Žil ve zlaté éře horolezectví. Za skutečnost, že prostor pro výkony a řešení problémů se v Tatrách zúžil, může ve velké míře právě Pochylý. Vyřešil všechny nejvýznamnější výzvy strmých tatranských stěn, čímž se nesmazatelně zapsal do historie čs. horolezectví. (Mezinárodní horolezecký f. festival Teplice n. Met.)

Radko

Pavúka som prvý raz zaregistroval v tv debate, nedlho po novembri 1989. Priznávam, ako jediný ma upútal nielen nekonvenčným vzhľadom (obrovské sklá okuliarov mu zaberali okrem očí cca polku čela hore a polovicu líc dole) a agresîvne posadeným hlasom, skoro až krikom, ale najmä tým, čo hovoril. S mnohým som nesúhlasil, no o to nejde. Vravel som si: "Nech je aký je, spomedzi prítomných revolucionárov i boľševikov je jediný autentický a úprimný.". A naozaj, po rokoch jediný, koho si presnejšie vybavujem. Dokument vykresľuje rozporuplnosť životného príbehu talentovaného horolezca, večného rebela, problematického prieserára, veľkého zlodeja, neúspešného emigranta, väzňa, recidivistu. No predovšetkým človeka s vášňou k horám v srdci. Napriek mnohým kontroverziám i nesympatiám k jeho osobe v rámci horolezeckej komunity, bol in memoriam v ankete lezeckého spolku JAMES jednoznačne zvolený slovenským horolezcom storočia. ()

Marze

O Pavukovi slysim poprve, ale je znamo, ze zimni lezeni v Tatrach je obtiznejsi nez ve velehorach a je to dobra skola. Tento sport moc nechapu, o to vice jsem se bavil. V dokumentu probehli i historicke udalosti jako Sametova revoluce ci slavna vzpoura ve vezeni Leopoldov. Nevedel jsem ,ze Slovaci nemeli amnestii veznu v takovem rozsahu jako u nas. ()

Arsenal83

Pocta vraj jednému z najznámejších dobrovoľných samovrahov na dlhé trate. Ja milujem hory i sneh, ale musí to byť pekne pri krbe a v ruke čas s rumom alebo rum s čajom. ()

majo25

Vysoká dokumentaristická kvalita. Povedal by som možno jeden z najlepších životopisných dokumentov, aké som videl. Pritom horolezectvu nijako neholdujem. Pavol Pochylý bol podivný človek, nič jednoduché pre dokumentárny štáb zachytiť jeho osobnosť. Na jednej strane ho ide pochopiť, na druhej strane sa tlačí na jazyk označenie čistý magor. ()

agassi68

A to som si myslel, že na poli dokumentaristiky ma už nič neprekvapí. Pre mňa je Pavol Pochylý niečo ako Jára Cimrman, ale skutočný. Skvelé.. ()

Moiseiwitsch

Nemůžu si pomoct, ale Slováci točí o hodně kvalitnější dokumenty než našinci ! Z horolezeckého prostředí to je top ! Velice zajímavý příběh legendárního, byť ne zcela profláknutého horolezce Pavla Pochylého ! ()

Brano

Milujem hory, aj lezenie, ale tento dokument ma akosi vôbec neoslovil. Polovica záberov bola z politického prostredia. Miestami nezaujímavé, nudné. 3* dávam z úcty k tomuto skvelému lezcovi. A nadpis je trochu mätúci, mal by niesť názov ,,slovenský horolezec storočia". ()

Thailon

Vyborne spraveny dokument o zlozitej osobnosti. Som rad, ze sa z "muza hor" neurobil len pokorny a jednoduchy hrdina a poukazalo sa na jeho skutocnu povahu. Lebo to je dolezite, vzdy je to dolezite. ()

Crayve

Strih, kamera, logika rozprávania deja, poctivo rozpracovaná charakteristika Pavla Pochylého – všetko zvládnuté na jednotku. Film je nie len o alpinizme a láske k horám, ale aj o láske k ľuďom, o životnej filozofii, morálke, sile vôle, sebeckosti i altruizme. Ohromujúci príbeh života talentovaného horolezca je pretkaný krásnymi zábermi z hôr okorenenými mnohými citátmi na zamyslenie. Režisérovi sa teda podarilo primäť diváka k tomu aby premýšľal a prehodnocoval životné postoje, tak ako to človek robí pri pobyte vo vysokohorskom prostredí. Inšpiratívny a dôležitý kus umenia. Ďakujem zaň. ()