Až na vrchol

Mark Neale

Grant Gee

Brad Pitt

Jerry Chater

Tohle nějak není vono. Místy v dokumentu sice jsou rozhovory se samotnými jezdci nebo s lidmi ze zákulisí, často to jsou ale takové ty obecné řeči, které uslyšíte v průměrném rozhovoru po závodě. Nějaký pohled mimo závody tu je sice také, ale většinu z těch 130 minut vyplňuje popis jednotlivých šampionátů a závodů. Jako sestřih těch pár sezón z pohledu několika jezdců je to fajn, jako kvalitní dokument si u mě Hitting the Apex neobstojí.(28.12.2015)

„Keď som sa vrátil, nechcel som s ním hovoriť. Vyhýbal som sa mu. Ľutujem to, pretože život je príliš krátky nato, aby sme mali nepriateľov." Vidno, že Mark Neale je naozajstný fanúšik MotoGP a každým svojím dielom sa zlepšuje. Hitting the Apex je objektívny dokument, v ktorom každý zo šestice jazdcov, ktorým sa Neale venoval, dostal primeraný priestor a fakty v ňom neboli prekrúcané, naopak vecne a zaujímavo podané. Scény s Marcom Simoncellim veľmi dojímavé. Napriek tomu dávam iba štyri hviezdičky, pretože vyše dvojhodinová stopáž uberá na podmanivosti, akou sa vyznačovali Faster a Fastest. No teším sa na ďalšie pokračovanie, ktoré bude mapovať aj sezónu 2015 a hlavne jej kontroverzný záver. 85 %(17.12.2015)

MotoGP sledujem už dobrých zopár rokov (aj keď v poslednej dobe už pomenej), a tak ma tento dokument celkom potešil a pekne som si zaspomínal na sezóny, kedy som MotoGP sledoval prakticky najintenzívnejšie. V hlavnej úlohe ikony posledných pár rokov - Rossi, Lorenzo, Stoner, Pedrosa, Simoncelli a Márquez. Mená, ktoré v posledných rokoch kráľovskej triedy MS cestných motocyklov, znamenajú pojem! Naozaj dobre zvládnutý dokument, ktorý nám rad za radom chronologicky predstavuje príbeh, do ktorého sa postupne pridávajú nový a nový hrdinovia (bohužiaľ, jeden aj odchádza). Každý z jazdcov zažil svoje vzostupy v podobe víťazstiev či titulov, ale aj pády v podobe smoly a zranení. A keď už bola reč o tom fenoméne Valentino vs. zvyšok sveta, akosi sa v tomto dokumente zabudlo na jedného majstra sveta, ktorý v podstate ako prvý preťal to Rossiho majstrovské ťaženie = Nicky Hayden, ktorý je navyše dokonalým príkladom veľkého vzostupu a náhleho pádu vo výsledkových listinách. Ale inak veľmi dobrý dokument, ktorý okrem samotného závodenia pekne prezentoval aj to celé zákulisie, ktoré k tomu neodmysliteľne patrí.(1.10.2015)

• neoBlast

Dokoukal jsem naprosto ubíjející monstrum, které se dá definovat snadno: od fanoušků pro fanoušky. Nechápu. Pokud fandíte motorkám a GP sledujete pravidelně, tak si jenom opakujete známá fakta a příběhy z televize. Pokud k filmu přicházíte téměř neposkvrněni (já), budete se ztrácet v příliš mnoha závodnících, některých zkratkách a příliš deskriptivních pasážích kde se opakuje do zblbnutí. Technická stránka mně (osobně) přišla otřesná, k nevyhnutelným televizním záběrům se tvůrci nesnaží přidat nic navíc a "osudové" příběhy nikdy nedosáhnou uspokojivé dramaturgie. Až na vrchol by chtěl mít stejně velký dopad mězi sportovními dokumenty jako před pěti lety Senna, ale při srovnání s ním se velmi rychle ukáže kdo je tady boss. 30 %(6.3.2016)

Až vrcholově skvělý film. Dokument pojednávající o závodnících Moto GP je asi hlavně speciální v tom, že se v mém hledáčku objevil čistě kvůli velmi pozitivnímu hodnocení. Ale o to ani nejde. Jde o to, že mě osobně motocyklové závody skoro vůbec nezajímají a krom Valentina Rossiho zde vlastně nikoho neznám. Ale o to víc se právě tento film dokonalým jelikož mě dokázal tam vtáhnout do centra dění a do světa Moto GP až z toho bolí. Každá informace byla skvělá a přínosná, každý portrét byl něčím osobitý a zajímavý. Celý film byl v tomto ohledu skvělý. Dokáže zaujmou i laika a neznalce, což je ve výsledku do nejdůležitější.(3.11.2017)