Expremiéri

• angličtina Ex Prime-Ministers
všechny plakáty

Epizody(7)

Cyklus portrétov siedmich bývalých slovenských premiérov, nakrútený študentami VŠMU. Projekt nadväzuje na rovnomenný úspešný projekt Českej televízie. Základnou myšlienkou je priniesť reflexiu novodobých politických elít na Slovensku očami študentov Ateliéru dokumentárnej tvorby FTF VŠMU, ktorí nie sú pamätníkmi udalostí a dejov a môžu priniesť nezaťažený pohľad pri rekonštrukcii a hodnotení udalostí a osobností. Sedem dielov cyklu, každý v dĺžke 26 minút, sa venuje jednotlivým expremiérom SR od roku 1989. Cyklus je sériou autorských dokumentov, ktoré reflektujú nedávnu minulosť a zároveň pátrajú po súčasnom osude bývalých premiérov a ich vplyve na dnešnú spoločnosť. Výsledkom je doplnenie projektu v rámci spoločných dejín Česka a Slovenska, čím sa zároveň umožňuje umelecká a profesionálna konfrontácia mladých českých a slovenských dokumentaristov. (RTVS)

ghatos

Vladimír Mečiar - moc jsem nepochopil režijní záměr. Stará vs. mladý o Mečiarovi, který tam vlastně skoro není. Navíc se člověk nic kloudného, ani nového nedozví. 50%. Ján Čarnogurský - věcné, dobře vystavěné...na slovenské poměry neobvyklý politik. 75%. Josef Moravčík - název jeho strany byl super :) . Nepříliš známá postava. 64%. ()

mico5000

Zatiaľ sme mali možnosť vidieť tri časti, a som s nimi spokojný. O Číčovi by som nevedel nič, Čarnogurského nemám za celoživotného idiota vzor Danko ale pána čo sa zatvrdil v sebe. Že je Mečiar zaujímavejší a mohlo to byť o ňom je fakt, ale to ako ho vnímajú jeho bývalí voliči a exčlenovia je oveľa zaujímavejšie pretože Mečiar síce odišiel, ale voliči ostali. ()

MG10 odpad!

Ani mladý kuchár - učeň by nemal vydať do placu jedlo, z ktorého sa ľudia otrávia, rovnako by sa malo včas stopnúť vydanie týchto, za mňa veľmi amatérsky spracovaných diel. Dosť často som sa cítil ja sám za študentov trápne, hlavne keď pokladali naivné a nikam nevedúce otázky. Jedna vec je natáčať ako umelec dokument, druhá vec je natáča dokument o nejakom, veľmi konkrétnom témate. Šport sa dá, verím zvládnuť, ale púšťať sa do politiky? Ďaľšia vec, čo ma mrzí, že sa vôbec nevyčerpal potenciál toho, čo mohli premiéri ponúknuť. Totálne amatérsky spracované "dokumenty" ktoré s pravými dokumentami, ktoré majú výpovednú hodnotu, nesahajú bohužiaľ ani po 1mm hrubú podrážku. ()

argus123

Videl som epizodu o Mečiarovi. Proste tragedia, nejake mlade ucho čo hovno vie o tej dobe ide točiť tendenčnym spôsobom dokument, cely film sa hada so svojou kolegyňou ktora tu dobu zažila. POzitivne či negativne reakcie ludí maju velky prínos k filmu, ale zaverečna scena kde sa konečne objavil Mečiar a tak dlho čakany rozhovor nakoniec nebol lebo došiel čas. Však scenky s fajkov mieru v Trenčíne su dôležitejšie. Tešil som sa na to, ked sa Mečiar vyrozprava a odhali aj niečo zo zakulisia. Tak sa zdá že v mainstreame bude ešte dlho vládnuť jediny pohlad na Mečiara, a to ich pohlad. A bude to do tej doby takyto trend trvať, dokial tam budu zamestnany taky ludia ako aj ten režiser. Usmrkany, a tendenčný. ()

kacer4

Videné zatiaľ po Mečiara. Ďalej nemám síl. Rozdeliť jednotlivé osobnosti medzi rôznych tvorcov je dobrá myšlienka. O Milanovi Čičovi som doteraz vôbec nepočul. Ján si spravil vlastnú politickú reklamu, ale dozvedel som sa veľa nového. Ale Mečiar?! To si tvorcovia spravili srandu? K oveľa menej významným osobnostiam ako je on sa vyjadrujú vtedajší politici, komentátori, filozofovia. A k Vladovi sa vyjadruje bývalá novinárma s výstredným chovaním a mierne pohnutými názormi (nevadí že uniesli Kováča ml., veď jeho otec bol zlodej). O Mečiarovi sa dozvieme len to, že rodičia súčasného starostu jeho rodnej obce sa s ním hrávali. Babička si pamätá, že Vlado bol chytrý. Ale roľník si pamätá divokú privatizáciu (tí, ktorí o nej nepočuli môžu zúfať, že sa dozvedia viac) a prezradí, že ho bolí zaľúdok. Ďakujem pekne. ()