Expremiéri

Robert Fico (E07)

(epizoda)
Slovensko, 2018, 26 min

BarVo

O politike sa rozprávať odmietol a nedobre spravil. Tam má svoje frázy naučené dokonale. Miesto toho sa nechal nachytať na banálnych (a pritom bazálnych) otázkach študentky a videli sme absolútne myšlienkové a hodnotové prázdno. Pravda je relatívna, o morálke nevie vlastne nič, so svedomím naňho nechoďte. Ale že bol najdlhšie v SR premiérom - 10 rokov sme počuli každú tretiu minútu. A ak ho ešte aj po 50-tke štve, že jeho spolužiaci grázli mali vždy najkrajšie baby, tak ho úprimne ľutujem. ()

Radko

Viem, že nasledujúcim názorom pár ľudí pobúrim. Považujem RF za manažérsky najschopnejšieho slovenského politika. Spôsob, akým viedol rokovania vlády, bol bezprecedentne dokonalou ukážkou dôslednej prípravy prerokúvaných materiálov. Viackrát som bol týchto rokovaní účastný, a tiež zažil rokovania vlády za iných predsedov vlády, viem teda o čom píšem. Krátky dokument ukazuje expremiéra ako človeka, nie politika. On ale ľudskú tvár navždy stratil v politike. Za najväčšiu vec, ako hovorí, považuje rekonštrukciu bratislavského hradu, no v skutočnosti sa najviac pyšní desaťročným premiérstvom, ako v dokumente oveľa častejšie pripomína. Oveľa viac, ako nejaký hrad. To, že sa popri funkcii zaplietol s oligarchami a korupciou, to je fakt. Nakoľko, to nech si vysporiada so svojím svedomím (a možno časom aj so súdmi). A nakoľko tým obrúsil, či dokonca zrezal jeho ideál socializmu s ľudskou tvárou, ktorý vychvaľuje ako ideál, spolu s Alexandrom Dubčekom. Každopádne režisérka ukázala, napriek výhrade Roberta Fica, že zakázal v priebehu nakrúcania rozprávať sa o politike, ako sa v každej z minikapitol sa k politike nejakým spôsobom vracia. Jednoducho, politika mu učarovala, a naplno ho ovládla. A on jej odovzdal všetko. So všetkým dobrým aj zlým, čo to prinieslo a s čím sa zaplietol. Neidealizujem ho. Nikdy som Ficovi, ani jeho strane Smer  - slovenská sociálna demokracia nedrukoval, ani  ju nevolil. Len konštatujem, že Slovensko na lepšieho premiéra zatiaľ nedospelo. Politika a kompromisy, ktoré musel uzatvárať (s rôznymi pozornosťami v ich mene), z neho zároveň spravila monštrum s verejne slabo (alebo takmer vôbec) prezentovaným zmyslom pre humor. A to je v dokumente vystihnuté celkom presne. ()

Marze

Je vidět, že to má Fico v hlavě srovnané a ne náhodou byl nejdéle sloužícím premiérem. Nyní to vypadá na jeho návrat. Dokáže bránit před slabými stránkami jinak výborného projektu Evropské unie. Tím je import amerických ideologií, revize historie (včetně shazování soch), potlačení všech náboženství, zejména křesťanství, všech konzervativních a rodinných hodnot a nahrazení domácí kultury a následného úbytku obyvatel pracovní silou z Afriky a Blizkého východu. V závěru Fico mluví o receptu přežít v politice "plné zlých lidí". Tedy o zásadě nebýt osobní a a pravidlu "Když vás pomlouvají a dělají vám zle, tak žijete. Když vás začnou litovat, tak je s vámi velmi zle". ()

Cheeter

Jako představení osobnosti provedeno dobře, poznali několik tváří Fica, který tento dokument pojal jako sebepropagaci. Na druhou stranu jsme vůbec neviděli, jak se vyvíjela jeho politická kariéra, která byla velmi bohatá. Trochu promrhaný potenciál. ()

Arkanoid

Kariéra rozložená vo vlastnom egu, pričom topiaci sa chytá akýchkoľvek slamiek, no na hladinu sa už dostať nedokáže. Chamtivé, trasúce sa ruky pri predávaní moci. A koľko káuz sa nespomenulo! Na to, ako málo času mala Lucia Kašová na prípravu, to na kvalite vôbec nevidieť. Vtipné nadpisy kapitol podtrhávajú parodovanie tohto človeka, ktorý sám seba zvládne zhovadiť v priateľskej atmosfére a pri zdanlivo nevinných otázkach. Do karát jej hrá aj zaujímavo použitá kamera v záberoch a točenie a použitie scén, kde expremiér nemá šancu robiť divadlo, čo zvyšuje autenticitu. Najlepšia a najkonfrontačnejšia epizóda série. ()

kubilov

V mnohém velmi fascinující portrét Roberta Fica, který se kroutí jako had, jakoby mimoděk se neustále prsí svými úspěchy, hranou skromností, ale díky dobrému rozhodnutí režisérky natáčet i mezi klapkami je velmi snadno odkrytá jeho snaha formátu natáčení neustále nabourávat, podrývat a jinak kverulovat. Lucii Kašovou to však prakticky nevyvádí z konceptu. A byť Fico zakázal otázky na politiku, dokument se jí nakonec věnuje poměrně dost. ()

marryy

Fico ako premiér skončilExpremiéri je projekt študentov VŠMU. Séria filmov Expremiéri sa zameriava na životbývalých predsedov vlády po revolúcií. Film o Róbertovi Ficovi sa odohráva na dvochmiestach kde mu kladie otázky redaktorka Lucia Kašová počas ich spoločnej cesty. Príbehzačína na úrade vlády kde skladá rezignáciu do rúk prezidentovi. Následne sa dej začínaodohrávať na gymnáziu v Topoľčanoch kde študoval a zároveň si spomína kde sedával.Jednotlivé zábery sú veľmi chaoticky a neúplne postrihané a človek sa v nich častokrát strácaNa otázku redaktorky Lucie Kašovej akých vlastností sa v škole naučil odpovedá veľmipohotovo s tým, že on je napíše na tabuľu päť slov, ktorými sa v živote riadi. Veľmi promptnezareagoval na otázku či patril k lídrom v triede. Jeho odpoveď znela, že nepatril k lídrom aani k takzvaným lotrom ale on bol ten zlatý stred aj keď vždy tak trochu závidel lotrom.Následne prešiel záber na Topoľčiansky hrad kam sa vybrali spolu s redaktorkou a po cesteako stúpali na zrúcaninu tohto hradu jej hovoril, že aspoň vidí ako sa pomaly hýbu práce najeho oprave s finančných prostriedkov, ktoré vláda poskytla. Na zrúcanine tohto hradu sa ho 10redaktorka spýtala na obdobie, ktoré ho najviac zaujalo alebo je jemu srdcu blízke. Poskytoljej jednoznačnú odpoveď, že to je stredovek. Podľa neho toto obdobie malo veľa temnýchstránok ale aj mnoho pekných stránok. Redaktorka mu možno položila trochu nepríjemnúotázku, či neľutuje, že odstúpil s postu predsedu vlády. Bez najmenšieho zaváhania jejodpovedal, že on nemá čo ľutovať nakoľko sa udržal najdlhšie na poste predsedu vlády a to až10 rokov čo sa nikomu inému zatiaľ nepodarilo. Následne sa presunuli na úrad vlády kde akosprievodca vysvetľoval redaktorke, ktorá miestnosť na čo slúži a s ktorými najvýznamnejšímiosobnosťami sa stretol v rámci jeho pôsobenia na úrade vlády. Tento film bol spracovanýjednoduchou formou kedy sa redaktorka pýtala Róberta Fica otázky a on sa je na to snažilodpovedať. Z hľadiska žánru ide o krátky dokumentárny film. Napriek tomu, že nie je prílišdlhý tak zobrazuje prostredníctvom otázok a odpovedí celý život Róberta Fica. Film je určenýskôr pre ľudí, ktorý sa zaujímajú o politiku, nakoľko človekovi, ktorého politika nezaujímatak pravdepodobne nedá žiadnu výpovednú hodnotu ako napríklad tomu, ktorý sa zaujíma opolitiku a možno konkrétnejšie sa by sa chcel dozvedieť niečo o živote jednotlivýchporevolučných premiérov vlády. Napriek tomu je tento diel po technickej stránke nie je úplnedobre spracovaný. Nakoľko sa natáčal z dvoch kamier pričom Róbert Fico vedel len o jedneja teda častokrát sa tam stáva, že jednotlivé zábery sú technicky neupravené a prekrývajú savzájomne. ()