Poslední autoportrét (festivalový název)

Posledný autoportrét

The Last Self-Portrait

Dokumentární

Slovensko, 2018, 72 min

Marek Kuboš sa rozhodol nakrútiť svoj posledný dokumentárny film a natočil o tom dokumentárny film. Ten posledný. Ale uvidíme, snáď ho nepohltí komercia a keď, tak posledný respondent mu určite pôjde rád za protagonistu jeho potencionálneho projektu. Marek Kuboš je veľký sympaťák, jeho film je miernym experimentom, na naše pomery určite, má zhruba predstavu aj o tom, čo chce povedať. Často to ale hovoria aj ďalší naši významní dokumentaristi. V TV za 80%, v kine tak za 60%, predsa len je to film buď na špecializované festivaly alebo na pondelňajší večer na Dvojke.(14.12.2018)

Ten film je vlastně jako cibule: loupete, loupete a někde uprostřed, pod vrstvou všech těch natěsno pospojovaných slupek, stojí obnažený filmař (v jednom momentě doslova) – autentický člověk, jehož autor celou dobu hledá a touží ho postavit před objektiv kamery. --- více v mé recenzi pro 25fps (odkaz v ext. recenze)(29.10.2018)

Dokumentárny film o tom, ako sa točia dokumentárne filmy. Alebo vlastne o tom, ako sa točiť nedajú, lebo na všetko treba 300 potvrdení a súhlasov a každý si rozmyslí, čo povie na kameru, ak nechce mať problémy. Tak to vidí autor, ale ono to až také horúce nebude, lebo dokumenty sa stále točia a nie sú len o prírode alebo dávnej minulosti. Akoby autor predčasne rezignoval, čo mu povedala aj mama, a týmto filmom sa to snaží ospravedlniť. No záverečný rozhovor v aute je fakt dobrý. Takže autor točiť vie, má nápady, tak prečo premrhal 15 rokov?(21.12.2018)

Uprimna a sympaticka spoved. Prijemna dlzka a temy, s ktorymi som bojoval aj ja a nakoniec prehral. Bavilo ma to. Silnych 7/10(16.9.2018)

• nascendi

Film o filme, dokument o dokumentoch, dokumentaristoch a dokumentaristike. Film, ktorému som neveril, že ho mal tvorca v hlave predtým, než ho vytvoril. Trochu mi pripomenul atramentové škvrny, z ktorých majú pacienti identifikovať obrazy, ktoré v nich evokujú. Taký kaleidoskop, z ktorého si každý vyberie to svoje. Som rád, že nehodnotím dokumenty, pretože by som bol v tomto prípade na veľkých rozpakoch.(14.4.2019)