Hataraku saibó (TV seriál)

• Japonsko

はたらく細胞

• Japonsko

Hataraku saibou

Cells at Work!

Animovaný / Akční / Komedie

Japonsko, 2018, 13x24 min

Ken'iči Suzuki

Myslím, že jako doplněk ke studiu krve a imunity je to skvělý materiál s krásnou grafikou, který pobaví či poučí, dokonce mne překvapuje, kolik faktů a detailů je v anime správně (i co se týče různých patogenů (např. vzhled, "barva", strategie), obranných mechanismů a dalších referencí). Navzdory tomu všemu je však dějová linka slabinou celého seriálu. I přes jisté kvality si nakonec nemůžu odpustit srovnání s legendární sérií Byl jednou jeden život, jež považuji za lepší, komplexnější a ucelenější studijní materiál, ale i tak je podle mého názoru Hataraku Saibou krásná oddechovka pro každého nadšence fyziologie lidského těla. Silnější 3*(3.6.2019)

SonGoku už mě předběhl a teď nevím, co napsat. :D Ono se toho totiž víc než že se jedná o japonský remake Byl jednou jeden... život snad ani napsat nedá. Jen je to celé v roztomilejším hávu a nechybí ani přehnané násilí. Ale jako vzdělávací materiál to funguje a to je nejdůležitější. Pro mě drop po 3. a epizodě a 5,5/10(15.7.2018)

• SonGokussj

Japonská verze francouzského a starého Byl Jednou Jeden Život. Samozřejmě více akční a více afektované a absolutně ne tak roztomilé, jako francouzský originál. Může být dobré, kdo ví. První episoda nebyla zlá, ale nebyl to můj šálek kávy. Spíše bych se koukl znovu na ten starý :-) Byl Jednou Jeden Japan 1EP drop Nehodnoceno %(8.7.2018)

Bol raz jeden život na japonský štýl. Pozrel som si prvých niekoľko dielov. Zo začiatku sa dostaví vzrušenie a pobavenie, no po pár dieloch zistíte, že idú šablónovito. Zakaždým sa objaví nejaký vírus, či baktéria a čelí jej nejaký iný druh bielej krvinky. K tomu nechýba otravná neschopná červená krvinka, ktorá je večne v ohrození. Chýba väčšia rozmanitosť príbehu. Bunky nie sú len o krvi a jej boji so škodlivinami.(18.10.2018)

"Jednou z nejlepších věcí na tomto anime je fakt, že vám dá rakovinu." přečetl jsem si v diskuzi u jedné z episod a můžu v podstatě souhlasit, protože část s rakovinotvornými buňkami byla jednou z těch nejlepších (třeba spolu s dvoudílným finále). Každopádně je to skvělý nápad udělat takhle smysluplné anime, které naučí diváky spoustu nových věcí o svém těle a pokud alespoň jednoho přinutí k tomu, aby o své tělo lépe pečoval, pak je to dobře odvedená práce. Samozřejmě to ale není nic nového (což si na rozdíl od některých diskutujících na různých fórech z Ameriky a Asie plně uvědomuji), protože už jako malý jsem miloval a hltal každý díl francouzské série Byl jednou jeden život a tak se nemůžu vyhnout srovnávání. Obě série mají své kouzlo a mnoho sympatických postav, obě série nám toho poví hodně (i když tohle anime je díky vysvětlivkám a popisům mnohem faktičtější), obě ukáží spoustu běžných tělesných procesů, ale i některé nestandardní zážitky. Ovšem je to francouzský seriál, který bych spíš pustil svému (imaginárnímu) dítěti, protože ten je mnohem méně násilný a asi i celkově kouzelnější. Tady se spíš cílí na starší obecenstvo a jako doplněk k hodinám anatomie třeba na střední bych to klidně sledoval. Mezi klady musím rozhodně zmínit ending, který je velice milý (takže hned putuje do mé sbírky anime hudby) a také samozřejmě vyzdvihnout neskutečnou roztomilost krevních destiček (které prostě museli skončit jako součást mého profilu). Přesto ale, i když je Hataraku Saibou bezesporu jedním z těch nejlepších anime seriálů této sezóny, fakt, že u mě nakonec pořád tak nějak vítězí Byl jednou jeden život (protože tohle anime u mě zažehlo v mládí touhu stát se doktorem, o kterou jsem přišel, když jsem viděl záběry z reálné operace srdce...), vede k tomu, že nedokážu dát víc než jen 8,3/10 - ale rozhodně doporučuji!(29.9.2018)