poster

Kono sekai no katasumi ni

 • Japonsko

  この世界の片隅に

 • Slovensko

  V tomto kúte sveta

  (festivalový název)
 • Nový Zéland

  In This Corner of the World

 • USA

  In This Corner of the World

 • Velká Británie

  In This Corner of the World

 • Austrálie

  In This Corner of the World

Animovaný / Válečný / Historický / Drama

Japonsko, 2016, 129 min (SE: 159 min)

Režie:

Sunao Katabuči

Scénář:

Sunao Katabuči

Střih:

Kashiko Kimura
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Scalpelexis
  ****

  Filmový Slice of life o obyčejném životě na neobyčejně zasáhnutém místě během druhé světové války. Mnoho příběhů o této tématice bylo již napsáno a natočeno, ale tento se věnuje té nenápadnější, civilní stránce a pohledu na hrůzy a dění během válečného stavu. Hrdinka Suzu je dokonalou reprezentací nevědomosti a celkové nemohoucnosti téměř cokoliv ovlivnit a tak jsme svědky koloběhu života, ve kterém se snažíte den co den žít a přežít do dalšího dne, bez jakékoliv představy co bude zítra. Velmý pomalý tok děje je tomu přizpůsobený a nemíní zrychlit, protože ať se v našem životě děje cokoliv, čas plyne stále dál konstantním tempem. Tento fakt by mohl mnoho diváků odradit, protože některé pasáže jsou doslova prachobyčejné (což film chce velmi důrazně znázornit) a málo vypovýdající, což naopak právě ocení milovníci klidného SoL žánru. Dočkáme se i údernějších momentů, kterých není mnoho, ale rozhodně píchnou u srdce. Je evidentní, že toto není středobod či záměr snímku a nesnaží se tragických okamžiků nebo jejich nadměrným protahování využít a zneužít k ždímání divákových emocí. Jisté velmi předvídatelné události se stanou a je jen na nás se s tím vyrovnat a jít dál, což je hlavní, i když ne tak výrazné poselství. Mírné zklamání vyjádřím na úkor tématiky kresby a snění, které tu bylo mírně načrtnuto, ale dle mě trestuhodně nevyužito. Poměrně jednoduchoučká kresba slouží jako ideální zosobnění prostého života, ale zároveň nás svou roztomilostí a poetikou chrání a kontrastuje s okolní válkou. Trochu bíce jsem i očekával od hudební stránly po velkolepém vstupu úvodní Adeste Fideles, ale dalších velkolepých znělek už jsme se nedočkali. Celkově to není špatný film; jen je trochu nevýrazný, na onu tématiku neúderný a pro mnohý může být až nepříjemně zdlouhavý. Je to hlavně o uvolnění a civilního pochopení života, jeho možností a následky neduhů v okleštěném světě války. Jednoduché to totiž nikdy není. Slabší 4*(4.4.2018)

 • Deschain
  ****

  Vidieť v našich kinách anime je vzácna šanca, ktorú neradno zmeškať. V tomto kúte sveta plynie pomaly, ukazuje každodenný život bežných Japoncov na vidieku v šťastných a potom i v menej šťastných (vojnových) časoch. Po Bosom Genovi a Hrobe svetlušiek je toto moje tretie anime v kine o zhodení atómových bômb na Japonsko. Vždy je to sila a vždy je to veľmi smutné. (Kino Slovan, Košice - Art Film Fest - 23.6.2017)(1.7.2017)

 • andel
  *****

  Prostřednictvím neotřelé a velice citlivé animace odvyprávěný příběh, který je něžný a krutý zároveň. Film postavený na kontrastu křehkosti a neobyčejné vnitřní síly hlavní hrdinky. Válečný film bez hektolitrů krve a přitom emočně silný. Napětí je vystaveno právě na rozporu mezi laskavým obrázkovým světem děvčátka, které se příliš brzy má stát ženou a blížící se katastrofou, která je ovšem vylíčena zcela v duchu filmu - bez okázalosti a velkých gest.(4.1.2020)

 • silentname
  ****

  "In This Corner Of The World" je podľa mňa veľmi pekne naanimovaný film s dobrou story, no tempo a spôsob, akým je príbeh podaný ma od neho odrádza. Prečo? Pretože mám pocit, že by sa to celé dokázalo spracovať lepšie a mohlo to mať väčšiu dynamiku. Je pravda, že film sa sústredí na život obyčajného človeka poznačeného vojnou a nemáme tu žiadneho hrdinu, ktorý by bojoval ani nič podobné. Je to proste len život. Len miestami je to trošku nudné. Najmä v prvej polke filmu. Krásne, ale veľmi pomalé a monotónne. Potom však prejdeme do druhej polky, kde sa to o niečo zdvíha. Vidíme ako jednotlivé udalosti vplývajú na našich hrdinov, vidíme to po ich psychickej stránke a najmä na konci vidíme, ako sú zničení, keď dospejeme k tomu, že všetka tá smrť, všetka bolesť a trápenia boli vlastne pre nič. Lebo nakoniec Japonsko kapitulovalo vo vojne, keď Američania zhodili bomby, ktoré zmenili svet. Film mal problém držať moju pozornosť a hoci som s výsledkom spokojný, tak mám pocit, že druhýkrát by som sa k tomu už nevrátil. Ale ak mám povedať pár skutočne nádherných momentov, tak to je maľba mora so zajačikmi a zaseknuté okno na strome, kde sa začne maľovať život našej hlavnej hrdinky. Myslím si, že film je hodný aspoň jedného zhliadnutia, no nemyslím si, že to bude film, ku ktorému sa budem rád vracať, ako k niektorým iným animovaným japonským filmom. Ak ste zvedaví, myslím si, že film stojí za pozornosť. Rozhodnite sa sami. Hodnotenie: B-(17.1.2018)

 • Danken07
  ****

  Skvelý film, ktorý by si rozhodne zaslúžil väčšiu stopáž. A to je podľa mňa aj najväčšie mínus tohto filmu, nemáme dosť času spoznať všetky postavy (polovicu si už ani nepamätám), ale najviac to uškodilo koncu filmu. Taktiež, tu nevyužili potenciál ktorý s touto látkou mali (hlavne po emocionálnej stránke). Strašne rád by som to videl vo forme 12 dielného anime seriálu. Najviac sa mi páčila atmosféra tohto anime, ktorá bola strašne ukľudnujúca, čo zároveň aj troška uškodilo tomúto filmu. Rozhodne sa mohli tvorcovia viacej venovať aj romantickej časti filmu, ktorá je docela upozadená. Ale určite to nie je priémerný film, svojou atmsférou, témou a príbehom si ma získal.(31.5.2018)