Calibre

Scénografie:

Miren Marañón

Masky:

Kat Morgan

Až nepříjemně realisticky a syrově je zde vyobrazeno veškeré dění. Všechno, co se týpkům stalo, se dalo nějakým způsobem očekávat. Nejsou zde žádné náhody, všechno se děje tak nějak přirozeně a proto to na mě působilo tak autenticky a zároveň dost charismaticky. Nedá se říct, že bych fandil hlavní dvojici přes to co udělala a jak dál postupovala - ale snad každej z nás by se takhle v té situaci zachoval. Je to jako spirála. A konec mi prostě přijde férovej. Výborná audiovizuální stránka - tedy zejména hutný zvuk hladí uši a prostředí je oku lahodící. Je to slow burn, ale tak napjatý že jsem pomalu ani nedýchal. Perfektní thriller i se skvělými charaktery, kde se nehraje na zápornou stranu ani tu hodnou. Postavy vykonávaj kritická a instinktivní rozhodnutí, proto na mě každá postava působila lidsky a přišlo mi, že sleduju spíš konflikt větších rozměrů, než že by to bylo jen o těch dvou - přál jsem si, ať to mezi nimi dopadne tak nějak... přátelsky i po tom všem, protože to je jediný způsob jak se z toho dostat. Démony si každej ponese zvlášť.(11.10.2019)

Netflix navazuje na dobrou tradici nízkorozpočtových, nikoliv pitomých britských slasherů. Calibre jako každý alespoň slušný film, který vykazuje ambici napínat a děsit, staví na existující, zpravidla neuvědomělé kolektivní obavě. Dva mladí, perspektivní muži se odjíždějí zrekreovat na venkov, kde jsou následně nuceni čelit všemu možnému, co známe ze Straw Dogs, The Wicker Man a Deliverance. V souladu s reflexi a senzibilitou, která byla počátku 70. let nepřístupná, jsou karty rozdány korektně. Hrůza z vidláků sice není neopodstatněná, nicméně zatěžko je fandit i arogantním městským hejskům, natahujícím do nevinných končin puch investic, grantů a dalších hoven, aniž by své bližní považovali za něco víc než standardní un-people. Dynamiku tragédie nepohání konflikt dobra a zla, nýbrž osudová rozesranost světa, v němž se různě pošramocení lidé dostávají do velmi nepříjemných situací. Jednotu místa a času zajišťuje nepříjemně dlouhý víkend ve skotském prdelákově v rámci pohanského svátku Alban Eiler; Aischylos Scotus. Antické proporce dramatu jdou k duhu příběhu, svědčí ale i žánru? Nemohou, jsou s nimi v rozporu. Sledovat vážně neutěšený vývoj událostí může mít katarzní účinek, ale když čekáte cosi jiného, dostaví se prostě dřina.(18.11.2018)

Netflix se opět předvedl. Nízkorozpočtový komorní thriller s tou pravou hutnou atmosférou skotského venkova. Aneb jak se nevinný lovecký víkend záhy změní v pořádné drama. Tagy jsou zde jasně napsané: venkov, přátelé, lov, vražda, pocit viny, pomsta. Až mi občas bylo fakt nepříjemně, ale o to asi především šlo!(24.10.2018)

Solidní věc, kterou kazí poněkud nepovedený konec. Jinak se jedná vcelku o vydařený, filmový počin, kde se potvrdí staré přísloví, že každá akce vyvolává reakci. Když je akce zpackaná, tak na sebe drsná a zničující reakce nenechá dlouho čekat. Na závěr poučení pro všechny. Když střílíte na srnce, dávejte si sakra pozor, ať se dobře trefíte, jinak přijdete o něj a (možná) i to co nejcennější, co máte.(9.8.2018)

Co nám ten film vlastně nabídnul.Dva nesympatický pitomce,situaci,kterou jsme už x-krát viděli,a partu ostrovních buranů,který vypadaj vždycky stejně.Vlastně se nemáte o koho opřít.O ty dvě hovada ne,a o burany už vůbec,prostě tady chybí hlavní postava,který budete přát.Konec spíš neuvěřitelnej,ale vlastně jen těch posledních dvacet minut za něco stálo.Ale bomba to neni,a ani nikdy nebude.50%.(17.7.2018)

• - Název filmu se objeví až před závěrečnými titulky. (griph)

• - První a poslední scéna byla natočena ve stejný den. (MeanWhile)