Calibre

Anna Griffin

Chris Wyatt

Scénografie:

Miren Marañón

Dokonalá psycho hardcore...žiadne potoky krvi a vyvrhnuté vnútornosti ale do poslednej sekundy filmu prepracovaná chladná a krutá dráma ktorú spôsobila jedna jediná sekunda...podotýkam veľmi nešťastná....reči o blbom konci neriešte..film má možno jediný správny a logický koniec..na svete je málo uveriteľných thrillerov a toto je jeden z nich..na konci si položte otázku ako by ste sa zachovali A, byť v koži jednej strany a B, v koži druhej strany...potom budete mať jasno prečo má film koniec aký má...citový masaker za 90 % p.s. mzss1 zmeň si komentár ...vyspoiluješ tu celý film kámo !(3.10.2018)

Netflix se opět předvedl. Nízkorozpočtový komorní thriller s tou pravou hutnou atmosférou skotského venkova. Aneb jak se nevinný lovecký víkend záhy změní v pořádné drama. Tagy jsou zde jasně napsané: venkov, přátelé, lov, vražda, pocit viny, pomsta. Až mi občas bylo fakt nepříjemně, ale o to asi především šlo!(24.10.2018)

Občas se v nabídce originálních filmů od Netflixu chce povrtat trochu hlouběji, člověk pak narazí i na filmy, které za něco stojí, jejich propagace je ale bohužel naprosto nulová. Calibre je napínavý film z deštivé, mlhou pokryté skotské vysočiny o posledním svobodném víkendu dvou parťáků z dětství. Co začne jako pohodová rozlučka se svobodou, proložená alkoholem a lovem divoké zvěře, se v okamžiku mění na nejhorší víkend jejich životů. Režisér Matt Palmer od začátku nijak netají svoje záměry, od prvních okamžiků je jasné, že se na tomhle víkendu něco podělá a film nebude žádnou buddy komedií o tom jak se Vaughn (Jack Lowden) se svobodou loučil. Z toho plyne největší problém filmu – předvídatelnost, když dojde v úvodu k hlavnímu zvratu (ten je největším a zároveň jediným překvapením a OH SHIT! momentem filmu), který změní chod celého snímku, je naprosto jasné, co se bude po zbytek děje odehrávat. Calibre tohle celé naštěstí vyvažuje napínavostí a skvělou atmosférou, velkou zásluhu na tom má i dvojice ústředních herců Jack Lowden a Martin McCann, kteří umějí přenést tu nesnesitelnou nervozitu, která je skličuje na publikum. Díky tomu si i přes svou předvídatelnost drží film převahu nad divákem, i přesto, že se až na zmíněnou jednu výjimku ve filmu nestane nic zas až tak nečekaného, pořád cítíte, že to celé může hodně rychle nabrat spád dolů z kopce. Je to asi takhle – to jak se film bude odehrávat uhádnete nejspíš hodně rychle, Calibre vás ale dokáže pořád držet na pochybách. Hodně celkovému obrazu filmu dodává atmosféra skotské vesnice a odtažitost jejích drsných obyvatel, kteří se s ničím a nikým moc nepářou, kulisy filmu jsou opravdový highlight, bez kterého by jen těžko fungoval. Calibre bych zařadil k té povedenější části z produkce Netflixu, Matt Palmer se ukazuje jako zdatný režisérský nováček, tak snad mu Netflix nebo někdo jiný pomůže jeho talent dále rozvíjet. 69%(7.11.2018)

Baladický pololesní thriller s příjemnou kamerou a temnou hudbou o přátelství, které je vystaveno těžké zkoušce. Vina si zaslouží trest. Vinných je nakonec více. Z dvojice přátel je ale jeden potrestán krutěji, protože žít po zbytek života s krví na svých rukou a probdít noci plné nočních můr, je trestem nejvyšším. Venkovská komunita se sice řídí prastarými pravidly, jenže Anglie není Amerika, a tak zabít někoho jen tak bez následků prostě nejde. Pravda, starší horory si s tím hlavu nelámaly, jenže časy se mění. Kupodivu se všichni obešli bez mobilních telefonů, což je trochu zvláštní. Jinak krásné lesy, tajemná atmosféra, napětí. Proč čekali s hledáním pohřešovaných až na večer, je mi záhadou, ale nejspíš šlo jen o filmařský záměr. Nic bombastického, jen se mi na Calibre dobře dívalo.(30.10.2018)

Aj nepodľahnúť megalomanstvu môže mať devastačné účinky. Realita z toho srší na všetky možné strany škótskej vysočiny, a budovanie civilnej napätej atmosféry ide režisérovi odo ruky. Výborne dielo, ktoré nevsádza na hrdinstvo, prvoplánovosť, ale na odskúšané veci, ktoré fungujú aj v závere. Pocit viny vždy zostane, ale nemôžem si pomôcť v realite dostanete podmienku, lebo to nie je vražda. Zbytočne si hlavní hrdinovia okolo seba točia slučku. Inak ale surové dielo, a Netflix ma zasa prekvapuje. A v dobrom. (videné 12.10.2018, BDrip)(13.10.2018)

• - Název filmu se objeví až před závěrečnými titulky. (griph)

• - První a poslední scéna byla natočena ve stejný den. (MeanWhile)