Králíček Jojo

• USA Jojo Rabbit (více)

Být v nacistické Třetí říši malým blonďatým klukem znamená poměrně dost přímočarou kariéru. Tedy aspoň na jejím začátku. Jedním z prvních kroků je členství v organizaci Hitlerjugend, čili v „Hitlerově mládeži,“ což obnáší trochu vojenského drilu, pálení závadných knih, vyhazování věcí do vzduchu, nenávidění židů a podobné hraní si na vojáčky i na válku. A to v partě se spoustou Hitlerovi též velmi oddaných kamarádů. Smysl a cíl to má jednoduchý: stát se řádným a plnohodnotným nacistou. A tím chce být i desetiletý kluk Jojo (Roman Griffin Davis), kterému v tom pomáhá jeho imaginární přítel, tak trochu nablblý Adolf Hitler (Taika Waititi). Adolf Jojovi radí v různých životních situacích a podporuje jej v jeho správném náckovství. Zlom v Jojově životě nastane v okamžiku, kdy zjistí, že jeho maminka (Scarlett Johansson) ukrývá v podkroví židovskou dívku (Thomasin McKenzie). Od té chvíle musí malý Jojo čelit svému vlastnímu zaslepenému nacismu a s tím mu jeho vymyšlený Hitler už může jen velmi těžko poradit. I když se docela snaží. (CinemArt)

filmmovier

Další filmové překvapení a další velká lahůdka. Mix bláznivé komedie, satiry a skutečného válečného dramatu (mrazivá scéna tam je nejedna a film krásně přechází od zábavného tónu k zatraceně vážnému a zpátky) plná neskutečně sympatických postav (nejen hlavní dětská dvojice a výtečný Taika Waititi, který konečně plně využil Hitlerův komický potenciál, ale i Scarlett Johansson, která je úplně fantastická, jen škoda, že ve výsledku v menší roli). Sakra, vždyť mně tady bavila i ta Rebel Wilson, hlavně na konci, když šla se samopalem na nepřítele. A ten brejlatej kluk byl taky sympaťák. U Králíčka Jojo jsem nejednou vybuchnul smíchy, tohle je fakt geniální filmařina, je tady hromada zábavných momentů a super hlášek, a jak už jsem psal, i vážné momenty a dialogy fungují absolutně na výbornou. Tohle je veliká radost. Na Oscarech rozhodně budu fandit, ačkoliv konkurence je letos silná. 95%. ()

chelseaman22

Jojo Rabbit stojí a padá na příslušníkovi hitlerjugend, který si Židy představuje jako mix čerta s oslem, přičemž toto stvoření by optimálně mělo mít tři ocasy a nadmíru potentní genitál. Nicméně po střetnutí se s tímto monstrem příslušník zjistí, že tento mix se spíš podobá árijcům, avšak nadočnicové oblouky a stav bankovní konta se liší. 80 % Celosvětový příjem k 25. 1. 2020: $44,574,637, což je 3,18 násobek rozpočtu ()

jedna_vrana

Ak ste doteraz nevideli iný film od Taiki Waititiho, najlepšie by bolo pozrieť si najprv niečo z jeho predošlej tvorby (What We Do in the Shadows, možno Boy). Mám totiž pocit, že ho v tejto snímke nepochopíte. Taika je po otcovi Maur a po matke Žid, takže nehrozí, že by si robil srandu z Hitlera v zmysle: „Pošlime tých protivných Židov do plynových komôr“. Práve naopak, on dvíha varovný prst nad tým, aké je jednoduché manipulovať. Ako zatvárať oči nad tým, čo hrozí nepriateľom obludného režimu. Decká v tomto filme to zahrali na úrovni, možno Jojo ani netušil ako sa modrooký blonďáčik hodí do programu strany, vlastne ani neviem, ako sa obliekol do uniformy a začal fandiť Hitlerjugend. Heilovanie v jednej minúte asi 30-krát je odkazom na ceremoniál, ktorý svedčí o fanatizovaní davu. Ak sa dobre nastavíte na pozeraný film, budete sa smiať (občas), ale skôr vám bude behať mráz po chrbte. Scéna, keď Scarlett Johansonn vystupuje v pozícii otca je mrazivá a pravdepodobne predstavuje schému, keď v mnohých rodinách zostala matka s deťmi a otec... kdesi na fronte. Myslím, že Waititi stavia na inteligenciu diváka, či dokáže zachytiť posolstvo momentu. Prečo hrá na konci Bowieho „Heroes“ si zistite sami... „Dovoľte si všetko prežiť, krásu aj hrôzu, žite ďalej, nič nie je konečné“ – Reiner Maria Rilke. ()

Remivsremi

Krásná satira, která má, hlavně ke konci, až trýznivě reálné momenty a scény. Film drží pohromadě, dokáže vyvolat mnoho emocí a na konci budete mít chuť si to projet znovu od začátku. Herci jsou výborní a jen těžko se hledá nějaká výtka. Pro mě nejlepší Waititiho projekt. 80% ()

UhLee

(8/10). 8. Zhlédnutý kandidát na Oscara 2020. Velmi nápaditá a vtipná satira na Áďu. Taika zde předvádí, že si tuto roli neskutečně užívá a chce Áďu co nejvíce zesměšnit. Daří se mi to skvěle. Nejlepší části jsou prvních 15 a posledních 5 minut. To jsem byl přikovaný k obrazovce a smál jsem se od ucha k uchu. Vtipy jsou zde velmi nápadité, úderné a černé. Jde vidět, že je Taika momentálně na vrcholu a moc dobře ví co dělá. ()

Motinski

Film ktorý v sebe skrýva viac ako sa na prvý pohľad zdá a ukážkovo mixuje ľahký humor s tragikomediou. Vojnové pozadie dodáva šmrnc, herci sú skvelí a scenár obsahuje plno vychytavok. Jeden z tých originálnejšich filmov posledných rokov ktorým mi Waititi trochu prípomínal Andersona. ()

Dado

Vynikajúca tragikomédia, ktorá v priebehu necelých dvoch hodín dokáže výstižnou satirou poukázať na absurdnosť nacistického režimu a zároveň (čo si na filme cením ešte viac) vierohodne preniesť na plátno strach, utrpenie, ale i nádej ľudí zasiahnutých vojnou v odlišnom svetle, než v akom sa o to doteraz s väčším či menším úspechom pokúšali iní filmári. K jednotlivým aspektom filmu nemám žiadne vážne výhrady; zachytenie rozkladajúcej sa Tretej ríše v českých kulisách bolo dôsledné, herecké výkony zo strany ostrieľaných hollywoodskych tvárí i mladých nováčikov presvedčivé. Osobitnú zmienku musím venovať hudobnému sprievodu - nemecká verzia Bowieho Heroes zapasovala do záverečnej scény absolútne dokonale. (90%) ()

SimpanzJi

Satirická podívaná se odehrává ve Třetí říši v době války. Malý Jojo se touží dostat do války, aby mohl být Hitlerovým strážcem, a proto se s kamarádem Yorkim dostává na výcvik Hitlerjugend, kde se má všechno naučit. Výcvik má na starosti skoro až hvězdná dvojice Sam Rockwell a Rebel Wilson, kteří vytváří opravdu skvělé kombo. Ostatně, kdykoli se na scéně objeví Rebel Wilson, převálcuje všechno ostatní. První část snímku je hodně parodická, na rozdíl od těch ostatních. To podtrhuje primárně sám režisér Waititi v roli imaginárního Hitlera (ač je sám tvůrce židovského původu), kterého si Jojo představuje v hlavě jako svého nejlepšího kamaráda. Expozice snímku je primárně založena na zesměšnění Hitlera a nacismu jako absurdní ideologie, která bohužel nemá hranic. Scénáristický bod obratu ale nastane ve chvíli, kdy Jojo doma najde ukrytou holku Elsu, o které zjistí, že je Židovka. V tu chvíli se poetika Králíčka Joja zcela změní. Zatímco byla první část parodická, pomyslná druhá část už silně zavání válečným dramatem a dostává se do více intimní roviny mezi samotnými představiteli, ať už jsou to rozhovory syna s matkou (skvělá Scarlett Johansson), rozhovory syna s Elsou anebo to ze všeho nejintimnější, rozhovory matky s Elsou. Právě to jsou chvíle, kdy se film absolutně mění a Waititi zkušeně přechází z parodie přes komedii až do dramatu. Žánrový rozptyl Králíčka Joja je tedy veliký, ale zároveň přesně vyměřený. Waititi už díky svým zkušenostem s dramatickou tvorbou přesně ví, kdy má která část skončit. Hlavní postavou se tak na chvíli stává právě matka, o které se divák dozvídá, že názory svého syna vůbec nepodporuje a svoji vlast momentálně nesnáší. Svěřit se s tím může jenom Else, kterou ona sama ukryla na své půdě, a doufala, že ji Jojo neobjeví. Vznikají tak zvláštní tajemství mezi čtyřmi postavami, které celý příběh vedou. Jojo a Elsa se spolu baví, protože se Jojo snaží zjistit všechno podstatné o židovské rase. Elsa a matka vedou konverzace o lásce, ale nesmí se to dozvědět Jojo. A to, že se Jojo sblížil s Elsou, možná i trochu zamiloval, což ale není schopný odhadnout, se zase přestává líbit imaginárnímu kamarádovi Hitlerovi. Casting Králíčka Joja je opravdu velmi povedený, a velmi úzce je spjat s jednotlivými (skvěle napsanými) charaktery, kterým jejich představitelé plně dostáli. Dá se skoro říct, že co postava, to skvost dotažený do dokonalosti, ať už mluvíme o hlavních rolích (především debutující dvanáctiletý Roman Griffin Davis, který už má na kontě nominaci na Zlatý Glóbus), tak o těch epizodních (například úžasně slizký Stephen Merchant). V hlavě vám rozhodně uvízne samotné finále, nebo spíše doznění snímku. Závěr se totiž obrací zpátky do příběhu a nechává hlavních dva hrdiny tancovat na tématickou píseň, která nechá celý snímek doznít až při závěrečných titulcích. Používá tak stejného postupu, který se například ve stejném roce objevil u norské Psychobitch Martina Lunda anebo, před pár lety, v Charlieho malých tajemstvích. S druhým jmenovaným filmem je Králíček Jojo spjat právě výběrem závěrečné písně. A s podobnými pocity, jako když končí Charlieho putování životem, za tónů písně Heroes Davida Bowieho končí i jedna z nejlepších filmových satir 21. století. () (méně) (více)

Lachtaan

16 - Láska a jiné závislosti. 17 - Příchozí. 18 - Hráči se smrtí. 19 - Raubíř Ralf a internet. A letošní kulatá 20? Králíček Jojo. Střídmě netradičně pojatá satira na jedno velmi frekventovaně obsazované téma. Z dětských pohledů jsme tu z období Holocaustu měli už pár mnohdy spíše rádoby srdceryvných děl, zatím se ale nedostavil kousek, kde by nám pohled na válku vyprávěla opačná strana barikády a ke všemu tím odlehčeným způsobem. Novozélandský vizionář nám zkrátka ukázal, že se dá na tohle temné období našich dějin pohlížet i dost jinak, než jen s odporem vůči nacistické myšlence. I mezi nimi se nacházeli prostí lidé s vlastními ideály o budoucnosti Říše. ()

Johnny.ARN

Čakal som väčšiu pičovinu. Toto je len klasické židovské vyplakávanie a lovestroy na pozadí robenia si srandy z Ríše. Pritom sa tam dalo zasmiať len v úvode na tom kempe. Inak je to útok na city a karikatúra v jednom. A bez nemeckej techniky, hlavne že amíci jej tam majú jak nasranej. Nominácie absolútne mimo mísu. Rockwell však vie podržať aj takýto dríst. Súcitná 1 z 5 ()

Tosi

Zesměšňování fašistickejch ideálů je dobrej nápad a fakt jsem si chvíli myslel, že to bude nejsrandovější film roku. No, co stačí na chvíli, nestačí na celej film. Nesedlo mi to. ()

JimmyII

Geniální, procítěná a láskyplná fraška propojující satiru, monthy pythony a Diktátora, po svém, pro současnost. Scenáristicky dotažené do každého slova, nabušené nápady a vtipem. Vizuálně strhující, nádherné od kamery přes kostýmy a výpravu po lokace. Těch detailů! Herecký koncert, od titulního Romana Griffina Davise přes Scarlett Johansson, Thomasin McKenzie a Sama Rockwella až po akurátně pitvořícího se Taiku Waititiho jako Hitlera. Láska. ()

Kamkon

Když jsem byla ve Varech na "Without a Trace" a viděla z balkonu naživo Thomasin McKenzie, jak se stydlivě kroutí nohou a pisklavým hlasem (v tohle ji překonal jedině Casey Affleck - ano, on mluví i ve filmu, jako by mu někdo ždímal koule) vypráví o hraní v tomhle filmu a pak se dozvěděla, že hraje v (v tehdy uváděném jako válečný film) Jojo Rabbit, tak jsem věděla, že to chci vidět. Celkově je ten film průměrný dětský film s občas klišovitými obrázky a hluchými místy, s pár přesně mířenými super vtipy (vlčáci, blonďatí kloni, gestapo ala jehovisti) - ty se fakt povedly, jedním šokujícím momentem a krásným odkazem na "Život je krásný" a pohádkovým koncem nebo jen opojným útěkem před zoufalstvím? Nad průměr to vytahuje právě Thomasin (Roman by to sám neutáhl, ale je také talentovaný) - dokáže zahrát jak drsňačku (klidně bych si ji dokázala představit jako odbojářku), která má vlastně citlivou duši. Její mimika a výrazové herectví je neskutečně skvělé - a hlas má v naprosto normální poloze. Ne, Scarlett Johansson tady nepodává slabý výkon, protože tady o ní nešlo - nechtěla tady zastínit hlavní hrdiny, stejně jako nepřijela do Varů, protože nechtěla zastínit Thomasin, aby si to i Thomasin užila stejně jako Scarlett při prezentaci "Přízračného světa" ()

Helmutek

"Fuck off, Hitler!" Krásně čistej, klukovsky (Waititiovsky) bezprostřední a upřímnej hejt rasismu, předsudků a zrůdnosti (jakýhokoli) totalitního myšlení. Takovejch filmů moc neni a i mně tohle v poslední době přijde víc a víc důležitý přesně pojmenovávat, takže ve mně Jojo možná rezonuje víc než v někom "nezaujatym". Jojo díky tý svý dětský perspektivě dokáže absurditu xenofobních a bigotních východisek popisovat s ještě mnohem znásobenější intenzitou - napadaj mě možná jen tak dva obdobný příklady, Poláčkovskej klukovskej svět Pánů kluků a Život je krásný, ale ani v jednom ta soustředěnost nebyla na to, o čem mluví (=čemu se vysmívá) Králíček. I kdyby tohle téma nebylo aktuální, tak by to bylo skvělý a i tak by bylo potřeba si připomínat, jak nebezpečný a absurdně nelidský jsou tyhle směry myšlení - jenže ono se hlavně ukazuje, že to samozřejmě pořád aktuální je, což je vidět jak na politicích, který si volíme, tak na skutečnosti, že spousta lidí tohle jako potřebu nebo problém nevnímá ani nevidí. Je důležitý řikat, jaká hovadina je třídit lidi jakkoli a podle čehokoli, jak moc nám to leze do životů i dneska a v situacích, kdy o "nic" nejde - je důležitý řikat, kam tyhle východiska vedou, a jak moc absurdní, směšný, idiotský, odsouzeníhodný, malý, ubohý a vlastně na úrovni desetiletýho dítěte tyhle ideje jsou. A filmů, který tohle neřeknou na nějaký filozofický nebo nepřímý úrovni, ale napřímo stylem "Dyť se na to koukněte, jaká je to směšná píčovina!", těch opravdu moc neni. Za mě teda klobouk dolů před každym takovymhle pokusem, kterej smysluplně sděluje vlastně to nejsilnější, co vůbec sdělovat jde. // Parádních scén je spousta, ale určitě nikdy nezapomenu minimálně na bizarní Hitlerovsko-Jojovskej běh lesem s granátem v ruce, pak na Adolfovo škemrání "Hajlík, pojď! Aspoň jeden, malej!" a nakonec na to Jojovo vykopnutí Hitlera z okna se slovy "Fuck off, Hitler!" ()

Qitek

"Život je krásný" vol. 2. Přes naprosté počáteční nadšení (asi prvních deset minut) přišlo vystřízlivění v podobě nucené chtěnosti (Waititiho přehrávající verze Hitlera iritovala každým okamžikem, byla úplně zbytečná a trapná - obrazové, příběhové, romantické a vůbec. Jenže v jeden moment se film buď zlomí, nebo vy přistoupíte na pravidla hry a film začne krásně fungovat po všech stránkách, že na mě dolehla vlastní křivda a předsudky vůči tomuto kousku. Do toho přijde ještě nečekanej moment, kdy jsem si tak zabrečel, že to není možný. ()

Ryuuhei

Příjemná změna oproti těm klasickým válečňákům z období druhé světové. Skvěle zde fungoval naivní dětský pohled, černý humor, ale i celková barevnost a pozitivní nádech. Taika Waititi alias Hitler byl naprosto výtečný! Bohužel se objevoval hlavně v první polovině, ale neskutečně dobře pobavil! Příběhová linka byla příjemná, občas překvapivá a rozhodně duchaplná. Sice jsem měl trochu potíže s logikou v pozdější části, kdy malý kluk zůstal v podstatě sám doma a nikdo to víc neřešil, ale jinak jsem si snímek opravdu užil. ()

Mrkvič

Boží. Dlouho jsem se na film neodvažoval podívat, protože jsem čekal propadák. Trapnou podívanou, která vyčpí po čtvrt hodině. Jak dalece jsem byl od pravdy. Králíček první čtvrt hodinu baví. A nebýt herců jako Sam Rockwell, možná bych u filmu dlouho nevydržel. Když se ale na scéně objeví židovka, začne ta pravá podívaná. Thomasin McKenzie a její nepatrné úsměvy totálně rozjasnili film. Je fuk, že je okolo tolik hereckých es, když je zastínila jedna ušmudlaná židovka. Díky ní je druhá půle filmu moc moc kouzelná. ()

Karin.Kiss

Toto nie je klasická komédia. Prvá, trošku mainstreamová polovica zavádza svojimi ľahkými fórmi. To sa však rýchlo zvrtne vo vnútorný boj mladého chlapca, ktorý si začína uvedomovať dve strany mince - dve strany vojny. Veľmi úsmevný charakter podporený talentom malého herca Joja. Z krásnej a talentovanej Scarlett Johansson sa nedajú spustiť oči. Zo snímky vyžaruje veľká miera filmovej jednoduchosti. V skvelom filmovom zážitku mi prekáža jedine postava Rebel Wilson, ktorá film ťahá do frašky. ()

Chris Evans ztvární legendárního herce

10.02.2020

Ceny BAFTA – výsledky

Ceny BAFTA – výsledky

03.02.2020

73. ročník udílení Filmových cen Britské akademie je za námi, kdo slaví, a kdo naopak odešel domů s prázdnou? Nejlepším filmem bylo nakonec zvoleno válečné drama 1917 Sama Mendese. Snímek si odnesl… (více)