Králíček Jojo

• USA Jojo Rabbit (více)

Být v nacistické Třetí říši malým blonďatým klukem znamená poměrně dost přímočarou kariéru. Tedy aspoň na jejím začátku. Jedním z prvních kroků je členství v organizaci Hitlerjugend, čili v „Hitlerově mládeži,“ což obnáší trochu vojenského drilu, pálení závadných knih, vyhazování věcí do vzduchu, nenávidění židů a podobné hraní si na vojáčky i na válku. A to v partě se spoustou Hitlerovi též velmi oddaných kamarádů. Smysl a cíl to má jednoduchý: stát se řádným a plnohodnotným nacistou. A tím chce být i desetiletý kluk Jojo (Roman Griffin Davis), kterému v tom pomáhá jeho imaginární přítel, tak trochu nablblý Adolf Hitler (Taika Waititi). Adolf Jojovi radí v různých životních situacích a podporuje jej v jeho správném náckovství. Zlom v Jojově životě nastane v okamžiku, kdy zjistí, že jeho maminka (Scarlett Johansson) ukrývá v podkroví židovskou dívku (Thomasin McKenzie). Od té chvíle musí malý Jojo čelit svému vlastnímu zaslepenému nacismu a s tím mu jeho vymyšlený Hitler už může jen velmi těžko poradit. I když se docela snaží. (CinemArt)

pds

Po dlhom čase opäť film v ktorom je humor, dojatie, skvelí herci, a hlavne jedinečný pohľad na hrôzu vojny a fanatizmu očami 10,5 ročného chlapca. Za mňa 95%. ()

jigsaw44

Je to niečo medzi vojnovou drámou a satirou, v ktorej prevláda viac dráma. Občas však niektoré dramatické scény neposobia dramaticky, kedže po nich (alebo pred nimi) je humorná scéna a opačne. Je to taký príbeh 10 ročného chlapca, ktorý prechádza od nacistickej idoologii k ľudskosti. ()

cortez

Tak nevím no, mi to přišlo že se ten film hledal, ale nenašel. Na začátku to mělo nasměrováno k nějaké parodii - dělání si srandy z fanatiků (viz první scény Davise, obsazení Rebel Wilson, a postava ztvárněná Samem Rockwellem) ale pak se to zvrhlo v táhlou tragikomedii. Spíš možná i ta komedie je navíc, snad jenom v tragické drama o tom jak vyprchaly iluze a člověk procitnul z fanatického zaslepení. Prostě na jednu stranu z toho asi měla být děsná sranda, ale v průběhu si Waititi možná řekl, že by to vzbudilo u někoho negativní reakce - protože prostě druhá světová válka a zabíjení židů..., že to je pro někoho třeba tabu a o tom se možná nemá vtipkovat, a blablabla, (a někdo by tu srandu nepochopil), tak tomu dál nádech a zakončení veskrze dramatické. škoda no. ()

m.arta

Miluju jeho humor, Taika je prostě bůh! Opět se mi trefil do noty a tento film, stejně jako všechno co od něj znám, obsahuje to, co přesně od filmu chci. Divné vtípky, akce, drama a nepředvídatelnost. Bála jsem se, jak uchopil tohle těžké téma ale tleskám... Film jsem viděla včera v kině v Tauranze na Zélandu, těším se, až se dočkám alespoň anglických titulků (něco mi tam sem tam utíkalo). Bylo krásné vidět česká jména v titulcích a pyšnit se, že jsem taky z Česka a že česká tvorba přispěla do jeho filmu. ()

hufnagel

Akoby sa režisér nevedel rozhodnúť,či to bude satira,alebo dráma a skončilo to dosť divným nepresvedčivým mišmašom. ()

Franki69

Události posledních měsíců II. světové, viděné očima desetiletého kluka s krásnou duší a bujnou fantazií. Také ale kluka nacistickou propagandou naprosto oblblého natolik, že jeho imaginárním dětským hrdinou je Adolf Hitler, skvěle parodovaný režisérem a scénáristou celého filmu, Taikou Waitikim (maorsko-židovského původu). V reálném světě chce malý JoJo do hitlerjugend, má jediného kamaráda, je tak trochu zbabělec a po zranění granátem žije osamoceně s maminkou a s vědomím, že táta „někde bojuje“. A jak se záhy ukáže, také s puberťální židovkou, kterou maminka ukrývá na půdě. ** Taika Waitiki dokázal na plátně skloubit praštěnou komedii, bez jakýchkoliv servítek dost nekorektně karikujicí vše, co pravicoví náckové ve vzpomínkách na třetí říši adorují s lidským dramatem, vystavěném na prostém faktu, že desetileté dítě zažívá dobu hrůz, které válka přináší. ** Výraznou atmosféru filmu vdechla výprava oku severočecha důvěrně známých lokací z Žatce, Úštěka a Lenešic. ** Musím říct, že trailery mě nepřipravili na to, co uvidím. Byl jsem natěšenej na chytrou, v duchu režisérových předchozích filmů vystavěnou komedii, utahující si ze všeho, co je alespoň trochu "nazi". Dostal jsem ale nečekaně i drama, místy velmi kruté, vyplněné dialogy dvou dětí. A pokud nemáte srdce z kamene, pak Waitikiho hru přijmete a dostane se vám jednoho z nejhumanističtějších filmů, které kdy byly o druhé světové válce natočeny. Chvíli jsem váhal, jestli dám plný počet, ale pak jsem se upomenul na skvěle hrajícího Sama Rockwella a dávám plných 100%. ()

HellsAngel

Veľmi odvážny film, ktorý na temné obdobie moderných dejín hľadí očami dieťaťa a ponúka nesmierne potrebnú dávku nadhľadu a satiry. Jojo je v mnohých momentoch skvelou snímkou, ktorá zvláda rovnako obratne pracovať s humornou stránkou, ako to robí s dramatickými scénami, takže aj keď v divákovi dokáže vyvolať nejeden úprimný úsmev, zároveň ho donúti k premýšľaniu o podstate ideového fanatizmu. Najmä konverzácie s imaginárnym priateľom Hitlerom skutočne utkvejú v pamäti a Taká Waititi si preto zaslúži veľkú pochvalu za samotný nápad, ako aj jeho herecké prevedenie. Film sa ale žiaľ v niektorých momentoch bojí zájsť ďalej a všetky načrtnuté motívy rozvinúť vo väčšej miere, čo síce na vyrozprávanie jeho posolstva nie je potrebné, avšak na to, aby sa z neho stalo skutočne nezabudnuteľné dielo, je to nevyhnutné. ()

halberdier

Taika Waititi se po megaprojektu Thor: Ragnarok vrátil k menší produkci a natočil válečnou satiru Jojo Rabbit, která střídá vážné scény s těmi až absurdně komickými. Bohužel jako celek film nefunguje na stoprocent a ani jedna rovina nenabízí nějakou nezapomenutelnou scénu, přestože jsou některé hodně vtipné a originální. Hlavním kladem jsou určitě herecké výkony většiny obsazení včetně toho titulního v podání Roman Griffin Davise. Jojo Rabbit se probojoval až k oscarové nominaci za nejlepší film, kterou pak zaslouženě nevyhrál. Jde o zajimavé spojení komedie a dramatu, kterému však chybí silnější momenty jako např. tématicky podobnému Život je krásný. (7/10) ()

Zlty_Dodo

nic proti, len Berlin rozhodne nedobyli US boys.. za tento faul by potreboval niekto vytahat za usi a povinne dostudovat zakladnu skolu. ()

Novko

Nikdy bych nečekal, že komediální režisér Taika Waititi vytvoří něco tak vážného. Je sice pravda, že první polovina byla taková veselejší, sluníčková a vtipná, až do doby kdy SPOILER: zemřela Jojova matka a začala válka. Neznám moc filmů, kde by bylo tolik postav a všechny by byly sympatické. Jak už Jojo, Yorki, Hitler v podaní Taiky nebo Sam Rockwell. A rozhodně si Waititi toho Oscara za scénář zasloužil. 8,5/10. ()

mouzi

Tak ani Honzik z Chobotnicek, ani mysticky krasna Thomasin a ani skvely a teply Sam Rockwell tuto sracku nezachranili. Ten film se asi snazil predat nejake poselstvi, ale to bylo tak v poslednich 10 minutach, coz je dost malo. Jsou tam hezke momenty a podobne picovinky, ale jinak tomu schazelo to hlavni: ZANR. Ten film nevedel, kam se zaradit. Zpocatku jsem to chtel vypnout po 5 minutach, ale dal jsem tomu sanci. V pulce stopaze jsem se rozhodl, ze to teda sjedu az do konce. No a ono se hovno stalo, porad to zustala nezaraditelna picovina. Jako sorry, ale bud tocim komedii, nebo sracku, nebo voboje, ale proboha - nesnazim se do toho tlacit drama. Takovy Parazit dokazal obsahnout hned 3 zanry (minimalne) a nikomu to neprislo debilni, naopak za to dostal Oscara. Ale tohle ne, Wajkyky.. P. S. Prakticky me cely film celou dobu dost sral. ()

kolly13

Vizuální a příliš infantilní bych překonal, ale dementní scénář a pitvoření jsem po půlce nerozdýchal a vypnul to. Není to vtipné, správně to deidealizuje masového vraha, ale stylem, který mne nudil a co víc, otrávil. I můj čas má určitou hodnotu. ()

Kalda69

Kdyby na pozadi nebyla ta hrozna valka, tak bych se nerozpakoval dat plnej pocet ale rozhodne Sam Rockwell vali a uvodni pisnicka od Beatles I want hail your hand je odbouravajici. ()

kokofek

Mám ráda tento typ humoru.Nezesměšňuje vážné věci, ale naopak je tímto kontrastem činí ještě vážnějšími.Pohled dítěte na hrůzy a tragédie je zcela odlišný od pohledu dospělých.Příroda je moudrá a dokáže děti chránit.Samozřejmě do určité míry.Umělci potažmo režiséři jsou také velké děti a proto je snímek tak zdařilý.Jsem také pyšná,že vznikal za naší české spolupráce. ()

KolarikKing

Válečná satirická komedie, která vás rozesměje i rozesmutní. Zatímco první polovina filmu je hodně komediální, tak v té druhé to přejde do dramatu a musím říct, že to funguje. Všichni herci výborní, není tu žádný slabý článek. A Waititi si toho Hitlera opravdu užíval. ()

Chris Evans ztvární legendárního herce

10.02.2020

Ceny BAFTA – výsledky

Ceny BAFTA – výsledky

03.02.2020

73. ročník udílení Filmových cen Britské akademie je za námi, kdo slaví, a kdo naopak odešel domů s prázdnou? Nejlepším filmem bylo nakonec zvoleno válečné drama 1917 Sama Mendese. Snímek si odnesl… (více)