Králíček Jojo

• Austrálie

Komedie / Drama / Válečný

USA / Nový Zéland / Česko, 2019, 108 min

• Necron

nonsense overhype! potencial velky, ale nevyuzity - vsechno zajimave a vtipne obsahuje trailer. pobavil yorki (archie yates) a taika waititi se svym vtipnym hitlerovskym prizvukem a taneckama.(8.2.2020)

Výborný inteligentní scénář a herci, chytrá kombinace temného filmu a černé absurdní komedie. Když film občas zpomaluje kvůli naivitě dětství, umí připomenout, co za hrůzy zažili naši prarodiče.(14.2.2020)

Film, který je k zamyšlení i film, který patří k tomu nejlepšímu, co jsem za uplynulý rok v kině viděl. Králíček Jojo je dramatem i černou komedií s velice propracovaným scénářem. Každá osoba v něm hraje svou předem danou úlohu vůči hlavnímu hrdinovi, chlapci kterému říkají Jojo. Jojo je antisemitský, propagandou ovlivněný kluk jemuž Třetí říše ukradla dětství. Vidí svět černobíle a jeho imaginárním kamarádem je Adolf Hitler. Teď ale zjistil že se v jeho domě ukrývá židovka. A právě interakce s ní, začne narušovat jeho antisemitskou jednotu. Jak zřejmě z výše řečeného vyplívá, příběh je velice vrstevnatý. Zároveň ale svým způsobem naivní - přece jen vidíme svět očima malého chlapce. Je v něm plno skrytých významů i ironie. Herci zde hrají excelentně ať v dětských či dospělých rolí. Taika Waititi zabodoval a vytvořil dílo, které si opakovaně moc rád připomenu. Obří palec nahoru i doporučení a plný počet hvězd. 85%(31.12.2019)

Perfektné! Tragikomická smutno-pekná dojemná satira - asi takto by som označil tento pozoruhodný a nesmierne originálny film. Na prvý pohľad možno komédia, ale keď tak človek číta medzi riadkami, tak je to presne ten typ filmu, ktorý v sebe ukrýva obrovskú symboliku a množstvo skrytých odkazov. Ja som bol spočiatku filmu síce trochu skepticky, ale musím uznať, že čím ďalej sa dej a zápletka rozvíjali, tak priamo úmerne rástol aj môj záujem a filmový zážitok. Roman Griffin Davis v úlohe chlapca Jojo, bol naozaj vynikajúci! Samozrejme, aj všetci ostatní. Za mňa zatiaľ jeden z TOP filmov roku 2019! P.S. Ten koniec bol fakt roztomilý.(17.1.2020)

(31.12.19/Cinema city)(21.1.2020)

Originální mix válečného dramatu a parodie na vše okolo nácků a jejich vypíčených ideálů. Někdy jsou ty skoky z dramatu do komedie trochu těžce naroubované, jindy je to zase příliš vážné, v celku ale výborně pobaví (především vše s Dolfiem) a člověk z kina odchází s úsměvem na rtech. Johansson a Rockwell jsou výborní, stejně jako ústřední dvojice dětských herců. Film roku to rozhodně není, ale komedie roku určitě.(26.1.2020)

Chichester, 5.1.2020 Tohle je naprosto perfektní film a jsem strašně rád, že jsem se na něj vydal do kina. Taika Waititi to uchopil skvěle a já se dlouho nebavil u něčeho takhle originálního. Na druhou stranu se mi líbí, že i když tam nechybí vtip, tak to skvěle funguje i v dramatických okamžicích a několikrát přijdou opravdu překvapivé scény, kdy k slze není daleko. Jsem nadšený z toho, že není třeba fekálního humoru, aby vznikla dobrá komedie. Postavy zajímavé, obsazeno skvěle, příběh milý a lidský, takže podle mě není moc, co vytknout. Rozhodně film, který se vyplatí vidět. Navíc je krásné sedět v Anglii v kině a vidět krásy z Čech.(5.1.2020)

Perfektní....plakal jsem 😉 smál se co víc si přát. Herecké obsazení na výbornou.Ps: Verbale jsi z OV.? Chtěl bych tě poznat a moc....(20.1.2020)

Waititi je poslední dobou můj velký oblíbenec a proto jsem byl neskutečně zvědavý, jak naloží s takovou látkou.Musím přiznat, že vlastně jsem ve finále dost spokojený. Humor fungoval tam, kde fungovat měl a vážná rovina filmu, nesla i perfektní poselství a dala jasně najevo Taikovu myšlenku. Nemůžu se ale zbavit pocitu, že kdyby to celé byla jedna velká satira, tak by to víc sedělo do Waititiho stylu, protože tohle odvětví zvládá fakt elegantně. Každopádně, hrozně příjemná záležitost, co má hloubku. You're not a Nazi, Jojo. You're a ten-year-old kid who likes dressing up in a funny uniform and wants to be part of a club. (27.1.2020)

Jojo Rabbit stojí a padá na příslušníkovi hitlerjugend, který si Židy představuje jako mix čerta s oslem, přičemž toto stvoření by optimálně mělo mít tři ocasy a nadmíru potentní genitál. Nicméně po střetnutí se s tímto monstrem příslušník zjistí, že tento mix se spíš podobá árijcům, avšak nadočnicové oblouky a stav bankovní konta se liší. 80 % Celosvětový příjem k 25. 1. 2020: $44,574,637, což je 3,18 násobek rozpočtu(27.1.2020)

Tak tohle se hodně povedlo! Je to originální, je to vtipné a je to i smutné. Taika Waititi opět ukázal, že umí překvapit a s tímhle dle mého názoru dostal skoro každého diváka. Navíc Adolf Hitler v jeho podání je naprosto skvělý! Klaním se před jeho výběrem herců. Hlavní představitel není žádný krásný chlapec, ale normální klučina z vesnice, který se zkamarádí s židovkou, o které si myslí bůh ví co. Hodně jsem se u filmu nasmála, nevěřila jsem, že někdo dokáže z tak vážného tématu udělat opravdu povedenou satiru, Waititimu se to povedlo. Je ale pravda, že místy mi snímek přišel trochu zdlouhavější, a můj názor je takový, že jedna určitá a důležitá smrt, tam mohla být lépe zpracovaná, bohužel jsem necítila takové emoce, jako bych měla. Jinak je to skvěle natočený film, na který se vždy ráda podívám.(27.1.2020)

Po úvodní scénce se šhitlerem jsem se modlil, aby kámoš neřekl, že se zvedáme, protože už i já po tom zatoužil. Ale potom, co dostali prostor jiní a děj se později začal vybrušovat, jsem začínal měnit názor až jsem ho posunul do naprosté blaženosti. Opravdu se zde až neuvěřitelně přecházelo z humoru do husté a dechberoucí atmosféry. Bylo to strašně dobře napsáno, každá postava vám něco předá a poslední minuty filmu vás nenechají spát. ... GA Cinema(28.1.2020)

Taika Waititi je opravdu originální režisér a já se na každý jeho kousek moc těším. Ukázal, že menší vtipné produkce jsou pro nějak jako dělané v Co děláme v temnotách nebo Honu na pačlověky. Na druhou stranu ukázal, že dokáže ukočírovat i velký Hollywoodský blockbuster ve formě třetího Thora. Teď se pouští zlatou střední cestu. Králíček Jojo je více artová záležitost, ale plná velkých hereckých jmen. Celkové hodnocení je ale hodně rozporuplné, protože na parodování nacistického režimu si vylámalo zuby už více kvalitních tvůrců a ani tady nejsem jednoznačně přesvědčen, že se to stoprocentně povedlo. Ano jsou zde velmi vtipné momenty a na druhou stranu i velmi smutné momenty, kdy už člověk skoro sahá po kapesníčku, ale celkově je to takové rozporuplné. Asi je potřeba nechat film trošku uzrát nebo mu dát ještě šanci. Tady je ta hranice hodně tenká.(31.12.2019)

no podle toho hakace v kosoctverci je hned videt, ze na tom filmu se podileli i Cesi ;)(26.1.2020)

Vynikajúca tragikomédia, ktorá v priebehu necelých dvoch hodín dokáže výstižnou satirou poukázať na absurdnosť nacistického režimu a zároveň (čo si na filme cením ešte viac) vierohodne preniesť na plátno strach, utrpenie, ale i nádej ľudí zasiahnutých vojnou v odlišnom svetle, než v akom sa o to doteraz s väčším či menším úspechom pokúšali iní filmári. K jednotlivým aspektom filmu nemám žiadne vážne výhrady; zachytenie rozkladajúcej sa Tretej ríše v českých kulisách bolo dôsledné, herecké výkony zo strany ostrieľaných hollywoodskych tvárí i mladých nováčikov presvedčivé. Osobitnú zmienku musím venovať hudobnému sprievodu - nemecká verzia Bowieho Heroes zapasovala do záverečnej scény absolútne dokonale. (90%)(26.12.2019)

Zesměšňování fašistickejch ideálů je dobrej nápad a fakt jsem si chvíli myslel, že to bude nejsrandovější film roku. No, co stačí na chvíli, nestačí na celej film. Nesedlo mi to.(27.1.2020)

Ve sváteční večer 1.1.2020 jsem si asi nemohla pustit pěknější nový film, než je Jojo... Trefil se mi do vkusu přesně a ani nemám chuť to více rozvádět. Snad se bude líbit i vám. Ode mě plná palba. Scénář je naprostá pecka, nad kterou by se mohl zamyslet i úplně vymaštěný xenofobní blb.(1.1.2020)

Okrem výborného, potrebného a vysoko originálneho filmu ma samozrejme potešil aj nasratý verbal. Presne takto na nich treba.(3.2.2020)

Králíček Jojo je skutečný film! V kině se dá pořád žasnout. Jojo Rabbit, jak zní původní název, je jeden z těch snímků, u nichž vás libově „nakazí“ již první trailer, a na kinopremiéru jste natěšeni jako malé děti. Něco na tom bude, protože Králíček Jojo je film, jaký se nevidí každý den, dokonce ani každých pár let. Novozélandský rodák Taika Waititi, známý režisér třetího Thora a oblíbený tvůrce se upsal dílu velice náročnému a ziskově nejistému. Se svým talentem však udělal z Králíčka Joja, mimo jiné natáčeného v české koprodukci a s českým štábem, více než by kdo čekal. Byť komedií z období II. světové války jsme viděli hned několik, Waititiho snímek ve světě jen těžko najde obdobu. Režisér vypráví zcela jedinečně, zábavně, bez jediného klišé, a napohled ztřeštěným způsobem, za nímž ovšem stojí do detailu vyšperkovaný scénář. Dílo, které Waititi bravurně zpracoval a dotáhl k dokonalosti je postaveno na nápadu, osobitém stylu, tvůrčí odlišnosti, a vtipu. A když je režisér skutečný filmař, divák je v sedmém nebi. Nápad a hravost, to je celý klíč k úspěchu. Jojo je malý německý hoch, má imaginárního kamaráda Adolfa Hitlera, žije jen s maminkou, zatímco otec válčí v Itálii, a on touží po jediném: Být nejlepším nacistou a stát Hitlerovi po boku. Zato maminka, jakkoli syna navenek podporuje v jeho válečném úsilí, skrývá nemalé tajemství… Co mě na celém filmu baví snad vůbec nejvíce je jeho přirozená síla, jež si zakládá na upřímnosti, opravdu tvrdém humoru, a lásce k vlastním hrdinům. Malého „nácíčka“ Joja si prostě zamilujete. Což je zásluhou především hlavního představitele. Roman Griffin Davis je přírodním úkazem. Dětský (ne)herec je neskutečně přirozený, svou roli si užívá, a je zřejmé že před kamerou objevil své pravé místo. Velmi dobře mu přihrává i Thomasin McKenzie, s níž je dokonale sehraný. Výborný je i sám Taika Waititi, který dodal postavě fiktivního Adolfa Hitlera tu nejzábavnější formu, o jaké se vám vůbec může zdát. Scarlett Johansson v roli Jojovy matky vyzařuje neskonalou půvabností, a je skutečně fantastická. Obdobně potěší přítomnost jako vždy výtečného Sama Rockwella, a dále Rebel Wilsonové či Archieho Yatese v roli Jojova kamaráda Yorkiho. Atmosféru Waititi buduje už od úvodního záběru. V záplavě „Heil Hitler“ a výbuchů smíchu do deseti minut oněmíte údivem a zůstanete němí až do skončení závěrečných titulků. Humoru je akorát, stejně tak bojových scén. Křehká proporce emocí a legrace je zde hodna obdivu. Žánrově Králíčka Joja zařadit je nemožné. Těžko se spokojí s označením „válečná satira,“ přestože její prvky zajisté má, rozhodně jimi na své sto osmi minutové cestě plné nápadů nekončí. Najdeme zde romanci, válku, rodinnou komedii, i western. Nechybí ani napětí, jež se nejvíce projeví při návštěvě gestapa. V druhé půli se dostaví i slzy a válka v přímém přenosu, a finální rozuzlení, nesoucí se v duchu jednoho velkého vítězství a prohry, přežití a smrti, a lásky zároveň, je absolutní špičkou. Krásnou výtvarnou stránku dotvářejí komorní výprava a prosté, přesto však nádherné kostýmy. Všechny aspekty filmařiny se zde výtečně spojují - od „uvolněné“ stylizace a hravé hudby Michaela Giachinna, přes kameru, po samotné herce. Luxusní a průlomový je i výběr hudebních klasik od Beatles po Heroes od Davida Bowieho. U Králíčka Joja, ať už působí jakkoli, se těžko hledají chyby. Zamrzí snad jen, že některé postavy neměly až tolik prostoru, zejména pak úžasný Sam Rockwell v roli německého kapitána, toho času školitel Hitlerjugend, a samozřejmě vynikající Waititi coby Hitler. U tohoto mistrovského díla se bohužel od některých diváků dočkáme nepochopení a hysterie z důvodů morálních předsudků, pocitu zlehčování a výsměchu, takže ve finále tato skupina film v kině nenavštíví, a to je velká škoda a hlavně chyba! Králíček Jojo má v sobě totiž tak silné poselství, že všechny morální obavy hravě strčí do kapsy. A navíc, divák má po pár minutách jasno, komu se to vlastně smějeme. Králíček Jojo je kouzelná a nepopsatelná podívaná, kterou stojí za to vidět. A pak? Pak už se dá jen žasnout…85% a nejlepší hodnocení. Za nejlepší scénu považuji tu finální:-).(5.2.2020)

Takto vnímajú američania holokaust? S Rebel Wilson? 2,5*(8.2.2020)