Králíček Jojo

• Kanada

• Austrálie

Komedie / Drama / Válečný

USA / Nový Zéland / Česko, 2019, 108 min

Na prekvapenie film lepšie funguje v dramatickej rovine, než v komediálnej. Spočiatku sa síce na Hitlerovi, fanatických deťoch a bláznivej židovskej dehumanizácii pobavíte, ale neskôr sa do popredia dostáva vzťah Joja s matkou a Joja s Elsou. Možno menej zábavné, ako som čakal, ale skutočne príjemné a ľudské. P.S. Scartlett Johansson a Sam Rockwell boli super, Thomasin McKenzie veľmi sympatická. P.S.S. FO Hitler!(4.1.2020)

Scarlett a malej tlouštík naprosto úžasní ... Česká stopa v pozadí mi taky udělala radost a celé to bylo zábavné a fakt neskutečně vtipné ... Zároveň si to zachovalo zvláštním způsobem vážnost a odkaz toho filmu je naprosto jasný ... Waitiki zase dokázal , že je dobrej ... Sakramensky dobrej, ale pořád mi u něho něco chybí... Takže za čtyři, ale o fous ;)(5.1.2020)

Chvilku mi trvalo si srovnat optiku (jak moc se film bere vážně a jak moc jde v té satiře přes závit). Nutno říct, že hladina není vyrovnaná. Začátek je fenomenální, pak nastane sešup do nudy a najednou probíráme vážná témata (až na dřeň). Nevím jestli je to dobře. Mě moc to kolísání nevyhovovalo. Takže za mě úspěch tak na půl.(6.1.2020)

Z poněkud "jackassovského" počátku se vyklubal moc pěkný film. Byl jsem velmi spokojen.(13.1.2020)

Ono si to myslí a tváří jak to není vtipný. Pokud by se jednalo pouze o satiru a vtípky, asi bych se možná i zasmál, ale film obsahuje velké množství scén, kde humor jde stranou, takže vlastně nevím co jsem si měl vybrat. Jasně nebylo to zrovna šťastné a veselé období, ale pak zase proč tolik recese, nehledě na to, že nechápu proč se pořád paroduje Hitler a omílá holocaust, už by si židi mohli vymyslet něco nového :)))(20.1.2020)

• Daddko

20 min, viacej sa to vydržať nedalo(25.1.2020)

Když to začlo, začal jsem se smát německý verzi I Wanna Hold Your Hand, ale asi po minutě mi došlo, že to je v tomhle kontextu dost děsivý, zatrnulo mi a zatrnuto jsem měl po zbytek filmu. Těch pár vtípků je načasovanejch tak, že nemaj šanci odlehčit trpkost a tíživost toho, co člověk doopravdy sleduje. Na konci, když si člověk oddechne u úvodních tónů Heroes od Bowieho, dostane opět ránu kladivem německ verze. Uff, to mě dokonale vyndalo.(28.1.2020)

Perfektná kombinácia humoru, vážnosti a príbehu. Ani si neviem vybrať, či sa mi viac páčil Sam Rockwell, malý Jojo alebo Scarlett! Odporúčam každemu kotlebovcovi. 4,3*(2.2.2020)

Dětský naivní a zidealizovaný pohled na 2. světovou válku. Skvělá výprava k tomu dotváří poeticky-dětskou atmosféru. Trochu jsem se obával, že Waititi bude trochu neobratně kombinovat scénky k popukání s Hitlerem a vážné dramatické scénky. Naštěstí, i když se to ze synopse může jevit divoce, jsou scény s Hitlerem pro mě pouze "úsměvné" a nemají čistě komediální účel, ale primárně vyjadřují vnitřní pochody v hlavě desetiletého chlapce. Díky tomu film celkově nepůsobil jako mišmaš žánrů a nálad; a univerzální motivy rodiny, první lásky, strachu, dospívání a ztráty ideálů na mě zapůsobily silněji, než jakákoliv scéna s vtipným Hitlerem.(9.2.2020)

Tak trochu divná satira, ktorá o čo menej je v prvej polovici absurdná a vtipná, o to viac je v tej druhej napínavejšia a precítenejšia. V nej totiž Waititi akoby sa prestal hrať na vytretého vodcu (čo mu veľmi ani nejde) a začal konečne poriadne režírovať (čo mu ide podstatne lepšie). Urobiť to hneď zo začiatku, tak je z Jojo Rabbit viac než zapamätovateľná tragikomédia, takto je z nej skôr iba nemastná-neslaná jednohubka, ktorá neurazí, no zároveň jej človek na konci nebude poriadne ani heilo... pardon, tlieskať.(31.12.2019)

Pane Waititi, jste borec. Králíček Jojo je zábavný a dojemný zároveň. Herecké výkony jsou perfektní! Scarlett Johansson je jako vždycky hrozně moc fajn, Taika Waititi v roli Hitlera perfektní. Všichni děti hrají moc dobře, a hlavní postavu hraje Roman Griffin Davis tak přesvědčivě, že smekám. Ten nejlepší byl za mě nikdo jiný, než báječný Sam Rockwell, kterého jsem si v poslední době oblíbil, a myslím si, že se řadí mezi ty nejlepší herec současnosti. Hudebně je to dobře podkreslený, hlavně pro slow-motion scéně, ta byla hodně povedená. Waititiho humor dokáže fungovat, a to stejný i dojemné scény. Ve filmu je pouze jedna šokující scéna, která mě překvapila, PALEC NAHORU. Ve finále mi film zahřál u srdíčka, a řadím ho mezi ty nejlepší filmy roku 2019. Zkrátka je to film, který dostane každého, nebo aspoň mě dostal, bylo to hrozně FAJN. Waititi u mě stoupá, tak jsem zvědav na jeho nový film, ve kterém má hrát hlavní roli Fassbender. To bude něco. :-D(2.1.2020)

Výborná kombinace válečné komedie a protiválečného dramatu. Taika Waititi se zjevně vizuálně inspiroval Andersenovým dokonalým snímkem Až vyjde měsíc a stylem a kvalitou se podobá jeho předešlému Honu na pačlověky, nebo také žánrově podobně laděným filmům Život je krásný či Chlapec v pruhovaném pyžamu. Je to kvalitní kousek, k plnému hodnocení tu přeci jen existuje klišé spojené s přátelstvím židovské dívky a nacistického chlapce a předvídatelným vyústěním. Násilí je naznačeno na jednom králíčkovi a pak už jen na samém Adolfovi, takže teoreticky i pro mladší diváky je snímek celkem přístupný. Z herců mě nejvíce přesvědčila mladá Thomasin. 80 %(2.1.2020)

Tak tohle se neskutečně povedlo! Králíček Jojo se stává mým nejoblíbenějším filmem za rok 2019. Taika Waititi dokázal vytvořit bezchybnou komedii. Ptáte se, jak takovou správnou komedii vytvořit? Inu, mám zde jeden recept, který by se za mě měl ucházet o Oskarové ceny. Jako první vezmeme prostředí historicky velmi ošemetné, ale naladíme ho na komedii, abychom se nikoho moc nedotkli v souvislostech s minulostí. Do tohoto prostředí vhodíme bandu těch nejlepších herců hodících se na tyto role. Zhruba po patnácti minutách pečení na 230 stupňů přidáme ty největší hitovky co svět zná, avšak v německém provedení. Po pečlivém vykrojení z formy posypeme dojemnými scénami s roztomilými herci. No a po tomto kroku už chybí jen poslední část a tou je poleva, tedy hlavní důvod, kvůli kterému jde člověk do kina. Polevu, pokud tedy režíruje skvělý Taika Waititi, budeme dávat komediální, se špetkou nekorektního (až černého) humoru. Hurá! Máme tu nejlepší film spatřený mým filmovým očkem, tedy aspoň pro rok 2019!(3.1.2020)

Kdyz jsem cetla, ze jde o komedii z obdobi valky, tak jsem byla trochu zdesena. Dopadlo to ale vyborne. Jen to chce prekonat zacatek. Vesele, usmevne, vtipne, dojemne.(13.1.2020)

Wes Anderson si dal Musíme si pomáhat.Celý to sleduje Pavlík,známý ze seriálu Přátelé zeleného údolí,kterého dozoruje hajný Hitler/Horyna.Spojler:U bot mi ztuhly i bokorysy.(14.1.2020)

Pre mňa osobne po dlhšom čase veľmi nápaditý príbeh z obdobia 2. svetovej vojny. Je zaujímavé sledovať nacizmus očami dieťaťa. Film výborne satirizuje danú ideológiu, no zároveň sa vyhýba odľahčovaniu danej situácie. Práve naopak, ukazuje vážnosť negatívneho vplyvu na myslenie dospievajúcich. Herci sú skvelí. Dúfam, že pre Romana je to začiatok hereckej kariéri a uvidím ho hrať v ďalších snímkoch. Scarlett je jednoducho áčko. Sam je tentoraz u mňa v zapamätatelnej roli. Rebel má v sebe ten komediálny talent. Ďalší detský herec Archie to tiež zvládol. Taika ako Hitler perfektný. A v neposlednom rade treba pochváliť aj herectvo Thomasin. Film vrelo odporúčam.(26.1.2020)

Nejlepší film o náckách od Hanebných panchartů. Scarlett je vynikající a opět dokazuje, že je nejen krásná, ale i velmi dobrá herečka. I ostatní herci jsou výborní a Waititiho Adolf je boží!! 90%(2.2.2020)

• Psice

Tenhle film je jednoduše navoněná zdechlina (stejně taková, jako když o ní Oliviero Toscani mluvil v souvislosti s reklamou). Připodobnění s reklamou se nabízí jako spojnice či klíč pro interpretaci filmu - jednak ve vizuálním vyznění celého snímku – jakési nakašírovanosti, jasnému zacílení (pobavit, zalíbit se), obsahové vyprázdněnosti a posilování konzumního chování. Jojo připomíná reklamu i svou roztříštěností do klipovitých segmentů, kdy byly rádoby vtipné scény doslova poskládány vedle dramatických. Waititi bohužel nevěnoval příliš prostoru tomu, aby jednotlivé postavy ožily prostřednictvím vlastního příběhu - jako, kdyby se jen vynořovaly z jakéhosi bezčasého vakua. Kvůli nemožnosti navázání vztahu s nimi jsem je po celou dobu vnímala absolutně indiferentně – jejich osudy mě vlastně vůbec nezajímaly. A je to paradoxní obzvlášť u filmu, kde je použito vztahovosti jako stěžejního prostředku pro přehodnocení postujů a předsudků. I přesto, že měl být příběh vyprávěn optikou malého dítěte, jeho vyznění jsem vnímala jako strojené a neautentické. Obdobně na tom byla i úroveň komických scén – to, co bylo předkládáno jako vtipné, jsem vnímala jako neskutečně pitomé a prvoplánové. Nesmyslně působila i snaha o autentičnost a zároveň její nabourávání (výběr lokací x Němci mluvící anglicky), čímž Waititi zavřel vrátka symbolizaci a metaforizaci celého tématu a vytvořil tak jenom nesourodý guláš, který nedokázal obhájit. Snaha o vytržení z kulturního kontextu podle mě nepřinesla nic inovativního, spíš celému počinu jen ublížila právě proto, že se zastavila v půli cesty. Postava Adolfa Hitlera, která měla malého chlapce podněcovat coby idol, byla ve finále úplně plonková, tudíž ani projevy chlapcova fanatismu na mě nepůsobily přesvědčivě. Přitom z toho šlo vytěžit mnoho – rozpracovat mechanismy nápodoby ve smyslu „toužit podle někoho“ a téma pojmout nadčasově. Slibná a poměrně nečekaná byla scéna, kdy Jojo odmítl dát Else volnost, i když už mohl. Rozvíjet tenhle motiv dál ale nebylo možné, protože by to odporovalo myšlence „zalíbit se“. Zřejmě je lepší se zasmát a udělat z Hitlera šaška křepčícího před kamerou (je to totiž zábavné). Co na tom, že se do čela demokratických států dostává čím dál tím víc populistů a že radikálně posiluje extremismus? Je to zábavné? Nemůžu se zbavit nepříjemného dojmu, že Králíček Jojo jen pokračuje ve vytváření umělého mýtu o tom, že jsme překročili stín druhé světové války – připomíná mi to tanec kolem zlatého telete. A tak s nálepkou „an anti-hate satire“ na plakátu míří Králíček Jojo pro Oscara - kruh je uzavřen.(8.2.2020)

První Waititiho film, který není lepší než ty předchozí. A jasně, vím, že překonat Hunt for the Wilderpeople je těžko dosažitelný cíl, ale Jojo Rabbit měl všechny předpoklady k tomu, aby se mu to povedlo: nečekané zasazení, dadaistický humor, scény specificky navržené za účelem pročistit vám slzné kanálky a Waititiho jako Hitlera. Jenomže z téhle mozaiky toho drží pohromadě překvapivě málo a výsledkem je spíš kotlík nevytěženého potenciálu – jak na poli komedie, tak dramatu. Ani jednoho tu totiž není dost a ještě o sebe zvládají vzájemně zakopávat... ale hlavně to díky rozjetí příliš mnoha příliš zběžně zpracovaných motivů nedokázalo vytěžit zlato v podobě Rosie, kapitána K a nakonec ani toho Hitlera. Nebudu se tvářit, že jsem se u toho nesmál, nebo že jsem u těch nejlepších momentů nemusel zamáčknout slzu – hlavně když ty nejlepší momenty jsou na úrovni Martina McDonagha, ale popravdě si myslím, že – jakkoliv Waititiho miluju – ten McDonagh by to dostal úplně jinam.(9.2.2020)

No já vám nevím! Jako pár dobrejch gegů tam je, o tom žádná, ale jinak to na mě nějak nezapůsobilo. Možná je tím "americkým" přístupem pohledu na evropské dějiny tak nějak ne úplně uchopitelně. Jinak tedy pokus ala Wes Anderson, ale bez notné dávky absurdity, která je k tomu nutná. Tak nějak začínám chápat, proč Parazit převálcoval na Oscarech všechny ostatní. Asi jim bylo blbý to vše dát Koreji, tak si vzpomněli i na Maora.(16.2.2020)

Roztomilý Románek Griffin Davis jako Jojo se o všem radí se svým vzorem a virtuálním kamarádem Hitlerem. Jak se má ale jeho dětská duše poprat s tím, že jeho milovaná maminka ukrývá židovku a roznáší letáky a nakonec je popravena? Naštěstí se do židovky zamiluje, vyspěje, pochopí a kamarád Hitler vylítne oknem. Vynikající Taika Waititi jako Hitler a Scarlett Johansson.(12.12.2019)