Být v nacistické Třetí říši malým blonďatým klukem znamená poměrně dost přímočarou kariéru. Tedy aspoň na jejím začátku. Jedním z prvních kroků je členství v organizaci Hitlerjugend, čili v „Hitlerově mládeži,“ což obnáší trochu vojenského drilu, pálení závadných knih, vyhazování věcí do vzduchu, nenávidění židů a podobné hraní si na vojáčky i na válku. A to v partě se spoustou Hitlerovi též velmi oddaných kamarádů. Smysl a cíl to má jednoduchý: stát se řádným a plnohodnotným nacistou. A tím chce být i desetiletý kluk Jojo (Roman Griffin Davis), kterému v tom pomáhá jeho imaginární přítel, tak trochu nablblý Adolf Hitler (Taika Waititi). Adolf Jojovi radí v různých životních situacích a podporuje jej v jeho správném náckovství. Zlom v Jojově životě nastane v okamžiku, kdy zjistí, že jeho maminka (Scarlett Johansson) ukrývá v podkroví židovskou dívku (Thomasin McKenzie). Od té chvíle musí malý Jojo čelit svému vlastnímu zaslepenému nacismu a s tím mu jeho vymyšlený Hitler už může jen velmi těžko poradit. I když se docela snaží. (CinemArt)

Kritickej

Tenhle film mi sedl už prvních okamžiků. Skvělá kombinace humoru, dojemných a tragických momentů. Vlastně si nevzpomínám na žádný jiný, který by tohle všechno dokázal tak mistrovsky spojit aniž by to působilo rušivě. ()

F_Sanchez

Hořkosladký příběh, který sice chvílemi ztrácí dech, ale za mě příjemné překvapení. Ani mě nevadila kombinace mnoha žánrů, v podstatě od satiry k tragédii, přece jen je děj vyprávěn očima malého kluka. Jojo sice není feldmarschall, ale čtyřhvězdičkový generál to je. ()

CaptainPixel

Jak uz tady zaznelo, ty prechody z horkeho dramatu do blaznive komedie mi taky nesedly. Ostrejsi britva ve strizne by tomu taky neuskodila. Aneb, tohle ani klony s nemeckymi ovcaky nezachrani. ()

Ghostface

Nepovedený špatný vtip po novozélandsku. První rádoby vtipná polovina filmu je zcela ubíjející naprosto debilním (ne)humorem, ale jakmile se film přehoupne přes půlku a začne být o trochu více vážnější, tak dojde k zázraku. Psychologický přerod hlavního hrdiny je skvělý, přičemž to zde i tahá herečka hrající židovskou dívku. Antimilitaristické ukončení taky velmi dobře pojato. Rozhodně doporučuji sledovat pouze anglickém znění, jelikož dabing je tragický. ()

Majkl235

Příjemný a dojemný film, tvorba Waititiho je prostě specifická a musí se tak na film hledět. Chápu, že někomu nemusí sedět ta přehnaná humornost v celkem tíživém nacistickém tématu plném smrti a beznaděje, ale právě onen humor nás vlastně tak ukolébává, takže když přijde nějaká drsnější a smutnější scéna, o to víc nás zasáhne. Herci skutečně dobří, hlavně David,McKenzie a Scarlett. Co ovšem moc nemusím, je ta parodická verze Hitlera. To je podle mě něco už tak ohraného a neoriginálního, že mi přijde škoda to nenahradit něčím jiným. Ono udělat tragikomedii s nacistickou tematikou a děckými herci prostě je ošidné, někdy to vypadalo spíše jako nějaký dětský výukový seriál na ČT D. Obecně vzato dobrý, film mě několikrát dojal, ale spoustu těch vtipných pasáží mě prostě spíše štvala. Filmu dávám slabší čtyři hvězdy. ()

Schkeble

hmmm takže 5 za lokace...🥵 5 za vizuál...🥵 strhávám 50 za filmem proložené pitvoření... 20 za paní Skarletu...🥵 20 za mistra Samíka... 🥵 a rovnou tam mrskneme mínus 5 za trop hodného nacisty... 7 za děti nenutící mě svým výkonem prokopnout sousedce její tenkou zeď přes níž se linou nejhrůznější a nejrůznější pazvuky... a završím to dalšími dvěma výtečníky, protože se mi chce! ()

fotograf44

Německo na konci války. Smutný příběh v dějinách lidstva podaný v dramatické satiře. Kupodivu se Waititi docela dobře trefil do pohledu desetiletého kluka, který věří, že árijská rasa je ta pravá, Židé jsou špatní a Hitler je bůh. Přímočaře vykreslený příběh, který se odehrával za války jistě ve stovkách rodin, které tajně vedly odboj, ale zároveň jejich děti nic nevěděly, protože byly naprosto sfanatizované. Krásný úhel pohledu 10 letého kluka, pro kterého je jeho krev, rasa a Hitler vším, ale nevidí to podstatné, že jsme všichni lidé. Stejné krve, masa a kostí. Řekl bych, že je to takový malý labyrint a ráj srdce, kdy mladý poutník dojde pomocí svých přátel k prozření a zjistí, že nic není tak černobílé jak mu bylo prezentováno NSDAP. Silný příběh a skvěle zahrány dětské role a parodie na Hitlera, který se snaží mladého nacistu držet na scestí, kontra matka odbojářka a doma ukrytá Židovka. Jak dopadne příběh mladého Joja nebudu prozrazovat, každopádně stojí za to se s ním ponořit do Berlína roku 1945 a i když hodně s nadsázkou si tuto dobu spolu s ním prožít. ()

TheBlizard

Velmi zajímavé, je nevídané, jakým způsobem dovede film lavírovat mezi komedií a dramatem. Film je trochu komornější, lokace u nás také potěší. Pro některé herce ne úplně typické polohy, na jaké jsme u nich zvyklí, viz Scarlett... bavil jsem se. ()

TomAbrt

Tento film jsem zhlédl až po shlédnutí žebříčku top filmů uplynulého roku, takže jsem netušil v čem je hlavní zápletka, kromě toho, že mladý hlavní hrdina, má za svého nejlepšího přítele imaginárního Adolfa Hitlera. Úvod filmu mě naprosto dostal a usadil do křesla takovým způsobem, že jsem se provinile smál absurditě hitlerovského Německa. Tábor Hitlerovi mládeže s Kapitánem Klenzerdofem, zkráceně Kapitánem K, mi zřejmě dokonale nastínil co mě čeká. Vzhledem k tomu, že jsem neviděl žádné upoutávky, byl jsem překvapen i zvraty v ději. Nepochybně se nedá upřít filmu humor, ale také nás čekají velmi silné momenty, které ve mě zůstali i pár dní po shlédnutí. Roman Griffin Davis odvedl moc dobrou práci a dějové linky Sama Roxwella, kterému je po boku jeho věrný poboční Freddie Finkel jsou pro mě nezapomenutelné, stejně jako ty části, kde má prostor Scarlett Johanson, která mě vzala za srdce. Nebudu vyzrazovat spoilery, ale tento film je pro mě opravdu filmem roku, i přestože mi závěrečná scéna po silně emotivním konci, zdála ne moc uvěřitelná. Film nám přesto přináší silné poselství o zvrácenosti a absurdnosti doby a také nám přináší svědectví o tom, že i přestože bylo nacistické Německo poraženo, tato ideologie stále přetrvává. Ovšem díky tomu, že o ni budeme nadále mluvit a dělat si z ní legraci, což se tomuto filmu daří, s ní budeme i nejlépe bojovat a lidé si uvědomí, jak hloupá je. ()

G....

Taika Waititi je borec. Doopravdy jsem nečekal, že se film vydaří až tak moc. Ano, trailery slibovaly zajímavou podívanou, ale výsledek se zdařil ještě o kus více. Musím ocenit hodně věcí. Tak zejména herecké obsazení se řadí mezi hlavní devízu celého snímku, ústřední klučina Roman Griffin Davis má před sebou zářivou budoucnost v Hollywoodu, takový špičkový výkon předvést ve 12 letech? Smekám kloubouk. Dále válí ve vedlejších rolích Scarlett Johansson (nominace na Oscara bezpochyby zasloužená), Taika  jako imaginární Hitler! (na takový ztřeštěný ale zároveň funkční nápad jsem dlouho ve filmu nenarazil) a taktéž Sam Rockwell (jeho závěrečná scéna nemohla snad nikoho nechat chladným) a na závěr Stephen Merchant  jako dvoumetrové gestapo. Kromě všech těchto hereckých es těží film ještě z propracovaného scénáře do posledního detailu. Waititi dokázal ve filmu balancovat mezi dvěma žánry: komediálně laděná nacistická satira a vážné hutné drama, kde se ukazuje pravá tvář války (v jednu chvíli se budete řezat smíchy, v následujícím momentě přijdou na řadu slzy a smutek). A to se mu povedlo prostě neskutečně skloubit dohromady ve funkční celek. Závěr se skvělou písní  Heroes  od Davida Bowieho zasáhne silnou emocionální dávkou, protože tak dojemný konec dokáže každého diváka ohromit. Nemám slov, film mě zasáhl svou jedinečností do těch nejcitlivějších míst, a to o mnoho filmech říct nedá. ()