Králíček Jojo

• USA Jojo Rabbit (více)

Být v nacistické Třetí říši malým blonďatým klukem znamená poměrně dost přímočarou kariéru. Tedy aspoň na jejím začátku. Jedním z prvních kroků je členství v organizaci Hitlerjugend, čili v „Hitlerově mládeži,“ což obnáší trochu vojenského drilu, pálení závadných knih, vyhazování věcí do vzduchu, nenávidění židů a podobné hraní si na vojáčky i na válku. A to v partě se spoustou Hitlerovi též velmi oddaných kamarádů. Smysl a cíl to má jednoduchý: stát se řádným a plnohodnotným nacistou. A tím chce být i desetiletý kluk Jojo (Roman Griffin Davis), kterému v tom pomáhá jeho imaginární přítel, tak trochu nablblý Adolf Hitler (Taika Waititi). Adolf Jojovi radí v různých životních situacích a podporuje jej v jeho správném náckovství. Zlom v Jojově životě nastane v okamžiku, kdy zjistí, že jeho maminka (Scarlett Johansson) ukrývá v podkroví židovskou dívku (Thomasin McKenzie). Od té chvíle musí malý Jojo čelit svému vlastnímu zaslepenému nacismu a s tím mu jeho vymyšlený Hitler už může jen velmi těžko poradit. I když se docela snaží. (CinemArt)

Rybizek

Satirická komedie? Ne, tak úplně. Ale pokud v sobě člověk nemá jistou dávku nadsázky, tak by do kina rozhodně neměl chodit. V jednu chvíli totiž brečí smíchy a v mžiku ho uzemní tvrdá realita. Mně osobně to přišlo jako směsice 'Allo 'Allo! s La vita è bella nebo s Musíme si pomáhat. Hodně mě bavila role Sama Rockwella a parodování "Ády" režisérem také stojí za zmínku. Ona role Scarlett Johansson, např. když si hraje na manžela, byla také dosti mrazivá. Každopádně ztvárnění mysli malého Rabbita bylo kreativní a možná bych řekla i reálné. Nějak podobně výchova malých nácků mohla probíhat. Waititi zazářil a věřím, že ho ceny neminou, 92%. ()

Adasin

Rozpolcený film, rozpolcené hodnocení. Bylo to, jako bych sledovala dva jiné filmy slepené do jednoho. Bylo tam sice to samé prostředí, ti samí herci, ty samé postavy, ale jako by se všechno vyskytovalo dvakrát ve dvou variantách jednoho příběhu - v komediální a vážné. A tyhle dvě varianty mi nějak nešly dohromady. Nefungovalo to. Přepínání mezi žánry mi přišlo příliš křečovité, nepřirozené, jakoby z donucení scénáře a režiséra. Nelíbilo se mi, jak se mě tvůrci v jednu chvíli snažili rozesmát, jako že se nic neděje, jako že válka a Nacisti je jenom sranda, a v druhou to utnuli a chtěli mě rozbrečet, jak je ta válka hrozná. Vážná varianta příběhu na mě párkrát i dost zapůsobila, to musím uznat, už jen proto si myslím, jak skvělý a dojemný film to mohl být, kdyby se hrálo jen na tu vážnou notu. Pouze komediální varianta by možná fungovala také, ale tady jsem měla problém s Waititiho humorem. Nesmála jsem tolik, jak si asi tvůrci přáli a Waititho imaginární Hitler mi nepřišel vtipný skoro vůbec. Naopak mi to přišlo přepálené, nedivila bych se nějaké kontroverzi (podobně bych se nedivila ani i kdyby se něco zvedlo kolem těch karikatur Židů). Imaginárního Hitlera jsem neměla moc ráda možná i kvůli tomu, že mi Taika Waitit není moc sympatický. Aspoň tady ne, jako Korg v MCU je fajn. Co se ostatních herců týče, tak tam si nemám na co stěžovat. Dětští herci byli skvělí a potěšili mě mí oblíbenci Scarlett Johansson a Sam Rockwell. Byla jsem překvapená, že mi vůbec nevadila Rebel Wilson, která mi jinak z nevysvětlitelného důvodu vadí (mimochodem jsem to tak měla už před Cats). ----- Kromě Scarlett Johansson (i když ta by si to ještě víc zasloužila za Manželskou historii), určitě Jojovi přeju Oscara hlavně za výpravu a kostýmy, to všechno se povedlo a samozřejmě mi udělalo radost i české prostředí. Za ten střih bych to Jojovi asi nedala, tam mi ostatní nominovaní přišli lepší. Za adaptovaný scénář se neodvažuji hádat, jelikož jsem nečetla knihu a upřímně to ani nemám v plánu. No a za nejlepší film bych mu to nedala už vůbec. 6/10 ()

Vxxx

Film vás vtáhne do děje absurdním a dokonalým humorem a pak si vás udrží příběhem a emocemi. Brečela jsem jak smíchy, tak dojetím. Možná nejlepší komedie letošního roku. 5* ()

agentmiky

Taika Waititi je fakticky borec. Doopravdy jsem nečekal, že se film vydaří až tak moc. Ano, trailery slibovaly zajímavou podívanou, ale výsledek se zdařil ještě o kus více. Musím ocenit hodně věcí. Tak zejména herecké obsazení se řadí mezi hlavní devízu celého snímku, ústřední klučina Roman Griffin Davis má před sebou zářnou budoucnost v Hollywoodu, takový špičkový výkon předvést ve 12 letech ? Smekám kloubouček.......Dále válí ve vedlejších rolích Scarlett Johansson (nominace na Oskara bezpochyby zasloužená), Taika coby imaginární Hitler ! (jako, na takový ztřeštěný ale zároveň funkční nápad jsem dlouho ve filmu nenarazil) a taktéž Sam Rockwell (jeho závěrečná scéna nemohla snad nikoho nechat chladným). Kromě všech těchto hereckých es těží film ještě z propracovaného scénáře do posledního detailu. Waititi dokázal ve filmu balancovat mezi dvěma žánry: komediálně laděná nacistická satira a vážné hutné drama, kde se ukazuje pravá tvář války (v jednu chvíli se budete řezat smíchy, v následujícím momentě přijdou na řadu slzy a smutek). A to se mu povedlo prostě neskutečně skloubit dohromady ve funkční celek. Závěr vás zasáhne silnou emocionální dávkou, protože tak dojemný konec dokáže každého diváka ohromit. Nemám slov, film mě zasáhl svou jedinečností do těch nejcitlivějších míst, a to o mnoho filmech říct nedá. Za mě dávám 95 % a světě div se, pro mě to nejlepší, s čím kinematografie uplynulý rok přišla ()

ArsenalEagle

Jedna z nejlepších satir, kterou jsem kdy viděl. Perfektně zachycená absurdita, dokonalý humor a balancování na hraně.. no, možná bych i ocenil jít i za tu hranu, věřím, že Taika toho měl v rukávu nespočet, ale hold ta dnešní korektnost. Lehkost a trapnost, která ovšem není trapná, ale roztomilá a naivní se line příběhem, který je emočně nabitý a silný. Škoda jen, že ve výsledku se nezdá úplně celistvý, vůbec by nevadilo dodávat v jakém jsme roce, měsíci a dni, protože i když se můžeme chytnout jakýchsi časoprostorových indícií, stejně není těžké se ztratit. V jedné scéně sníh, v druhé už má Áďa v hlavě 2 dírky navíc. Komedie bez vulgarit a záchodového humoru je v dnešní době víc než vzácná, o to víc ji oceňuji. I přes obrovská očekávání jsem naprosto spokojen - Žatec kam se podíváš, herecký koncert a hlavně užívání snad všech (RGD mě v hlavní roli vážně překvapil, ten kluk nám toho ještě hodně ukáže, ve vedlejších rolích excelovali Rockwell s Alfiem, Merchant, Archie Yates), Taika boduje na všech frontách, postavy nejsou vůbec černobílé a jsou skvěle napsané a jak jsem už psal, tak i výborně zahrané a užité. Nevadilo by mi, kdyby si film držel jen komediální notu, protože ta tu fungovala lépe než fantasticky, nicméně i na vážnější strunu se zahrálo překvapivě kvalitně. Trefa do černého! 30. 12. 19. předpremiéra, Žatec. ()

Lukrecie

Naprosto úžasný a luxusní film. Nemám slov. Slova jsou zbytečná. Běžte se podívat. ;) Očekávám ne Králíčky ale Oskárky. :D ()

ivishka

Zvláštní. Velmi zvláštní. Ze začátku vtipné a potom to bylo prostě přesně to co jsem nechtěla aby se z filmu stalo. Nápad na film dobrý a Hitler byl zahrany taky dobře, ale všechny vtipne momenty se samozřejmě objevily v traileru a nic dalšího tak vtipného tam nebylo. Ač jsem se na tento snímek těšila, tak mě docela zklamal. ()

Praxis

Lahodná feel positive komedie s dramatickým podtextem, aneb každý máme někoho, o koho se můžeme opřít. Těžký kalibr, který mě postupně více a více utvrzoval, že se dívám na něco vyjimečného. Především pak ústřední herec - R.G. Davis, který své starší a zkušené kolegy válcuje o parník. 90% ()

Laxik

Těch vtipů tam je vlastně pomálu a většinou nejde ani tak o zaručené kameňáky, jako spíš o humor nehumor vycházející z absurdní situace brané postavami naprosto vážně. Spíš jde o velmi milý a velmi drsný film o rodině, lásce a mezilidských vztazích vůbec. A nebudu lhát, v jeden moment jsem maličko natahoval. ()

Vyrida

Na komediální snímky moc často nekoukám, ale na jedno milé doporučení jsem tedy udělal pro jedinkrát výjimku. Komedie musí diváka hlavně pobavit a Králíček JoJo to nejednou kupodivu dokázal. Hodně tomu pomohlo i dějové zasazení do doby holokaustu ze kterého si film dělá účelově neskutečnou srandu. Tím se celý film dostává do pozice, kdy bude buďto zarytými moralisty nebo i lidmi kteří jej na vlastní kůži přežili ( moc jich už živých nezbývá ) neskutečně poflusán odpadními známkami už z principu a nebo se prostě naladíte na jeho vlnu černého humoru a necháte se smíchy unášet až do závěrečných minut. Ale čekat pouze rohlík ve tváři by byla chyba, protože po úvodní dvacetiminutovce přijde malinko úpadek a přejdeme i lehce po špičkách do dramatu, aby dříve či později vše zase odlehčila nějaká veselá hláška. Osobně mě potěšilo i pár nenápadných easter eggů v podobě scén okopírovaných ze známějších filmů ( Grudge, Saving Private Ryan atd. ) a několik nostalgických hudebních hitovek. ()

Alementina

Uf, na to, aby to bylo čistá komedie, tam bylo příliš momentů "cooo?" Kdyby si režisér a zároveň představitel Hitlera odpustil některé věci, tak je to alespon průměrná komedie či spíše ten typ komedie to je fakt blbý, ale je to tak blbý až je to vtipný, takhle je to v mém případě spíše slabší a trochu bizár a protože tomu tři hvězdičky dát nemůžu, musím snížit hodnocení Cats z minulého týdne na 1*, protože to bylo fakt hrozný :) ()

erased

Hi, Adolf. Po bezmála úžasném úvodu jsem měl dost velké pochybnosti, že má Taika Waititi dost materiálu pro celý film. Ostatně se i postupně ukázalo, že patos většinou jen tak tak vystačí účelu protože není moc těžký průběh každé scény průběžně předpovídat se stoprocentní přesností, a ani toho Adolfa nakonec není tolik, kolik premisa filmu naznačuje. Montypythonovský humor i tragikomická nálada ale film bez problému utáhnou. Osobně nejvíc oceňuju právě umění navození atmosféry, kdy jsem si během těch německo-českých procházek nesčetněkrát vzpomněl na Bowieho (a to i bez té snad zamýšlené spojitosti s Aladdinem). Ten warm fuzzy závěr totiž nenechá chladným ani kus kamene. ...und wir sind dann Helden! ()

Pierre

Takže Králíček Jojo? No, pojďme na koment...To jsou mi teda noviny! Jistý chlapec  Jojo není jen tak nějaký chlapec. Když se strhe takové háló okolo filmu o desetiletém klukovi, který chce být ideálním nacistou a jeho nejlepším kamarádem je Adolf Hitler, nedá se čekat nic míň než řádně ulítlá a lehce kontrovérzní podívaná s hromadou gagů nebo podívaná roztomilejší než šteňátka lízající obrazovku. Ta ale končí tak patnáctou minulou. Ten příběh je už asi dostatečně absurdní sám o sobě, satirický tón se filmem táhne po celou dobu a nadsázka je zde velká, ten kluk je do toho nacismu zapalenej skoro stejně jako já do naší školy,  ale i tak jsem si později občas říkal ,,teď by se mohlo stát něco fakt vtipnýho´´, nebo ,,z tadytý postavy by se mohla stát pořádná karikatura´´ a ono se to většinou nestalo v tak velké míře jak bych čekal (mimo scény s Hitlerem.) Ale třeba to tak mělo být a i tak se mi to dost  líbilo. Dobré satiry je totiž málo a odlehčený pohled na nacismus neuškodí, přičemž výsměh absurditě tohoto nedemokratického tohoto režimu už vysloveně zahřeje na srdci. A pod tím vším se zde ukrývá křehký příběh o desetiletem klukovi, který si mysllí že je nacista, přičemž si na něj vlastně jenom hraje a ve skutečnosti si neumí ani zavázat tkaničku.To máme společné, ten nacistický sen naštěstí ne.D  Nakonec se ale zamiluje do Židovky (to se mi ještě taky nestalo)  což do toho dokonale zapadlo.  Takže  trocha romantiky přišla.  Před hlavním představitelem Romanem Griffinem Davisem smekám, předvedl opravdu skvostný a typově přený výkon, přičemž snad ani neslezl z plátna. Thomas McKenzie je už starší a měla méně prostoru ale byla neméně skvostná. Mohlo to dopadnout tak že se hlavní dvojice nakonec přidá na ruskou stranu a postupně začnou oslavovat komunismus. Třeba přístě.. Tak doražte do kina, ať má Jojo radost. . A dáme rovnou konec komentáře, ať můžu  jít spát. ()

Siegmund

Můj názor na tento film se měnil v průběhu jeho sledování. Nejprve mě zarazila doba, do které byl děj filmu umístěn. Hned na to navázali členové Hitlerjugend a podivný Hitler. Teprve postupem doby vyšlo najevo, proč to tak všechno je. Přechovávání židovské dívky mi připomnělo děj filmu Musíme si pomáhat. Výběr dvou chlapeckých hrdinů byl tak nějak podle amerického vzoru. Jeden kluk štíhlý, druhý kulaťoučký a oba s křivými zuby. Kdyby se film odehrával v současné době, tak by se tato dvojice ještě rozšířila o Afroameričana a případně ještě vozíčkáře. Děj filmu však měl něco do sebe a herecký výkon Romana Griffina Davise nebyl špatný. ()

blackrain

Velmi dobře promíchaný absurdní humor s hodně silným příběhem. Chvilkami mě z toho mrazilo i v zádech, protože přeskakování mezi jednotlivými situacemi bylo až na hraně nebo bych to měla spíše přirovnat k turbolencím nebo jízdě na horské dráze. Pro mě velké překvapení. Ovšem, na tenhle film musí mít člověk tu pravou náladu. Imaginární Adolf Hitler stojí za to. Oceňuji nápad, že vše, co se odehrávalo, jsem měla možnost vidět dětskýma očima. Děti prostě vidí svět jinak než dospělí jedinci. ()

Remedy

Expozice Králička Jojo je explozivní a oplývá fantastickým timingem jednotlivých gagů a perfektním vytěžením všech vedlejších postav (jeden příklad za všechny je zdánlivě zadumaná a nezúčastněně působící Rebel Wilson, která je ovšem neskutečně vtipná). Je proto škoda, že po návratu z nacistického tábora pro mládež dojde k až přílišnému zpomalení tempa vyprávění, což ve výsledku vyvolává nezanedbatelný dojem zkratkovitosti a epizodičnosti. Scarlett Johansson a Sam Rockwell hrají na samotné hranici svých hereckých možností a jsou jednoznačně tím nejlepším, co může Taika Waititi nabídnout. Celá linie s objevenou židovskou dívkou má určitě své momenty, ale aby tenhle film nějak hluboce reflektoval takhle silné téma, působí moc dětinsky a nedotaženě. Čistě po formální a komediální stránce je to pořád ale dost originální. 70% ()

L_O_U_S

Ani zdaleka jsem se nebavil tolik, jak jsem čekal. Nápad s klukem, kterému se zjevuje Hitler, je možná zajímavý, ale nesmí u něj zůstat. Autorka předlohy a tvůrci takové nápady předvádějí izolovaně. Já vím, že zkušenost s ukrývanou židovkou má klukovi pomoct se toho imaginárního Hitlera zbavit. Jenže mi tady chybí něco víc. Druhý izolovaný nápad, který působil samoúčelně, byla skladba Davida Bowieho na samém konci. A pokud jde o uvěřitelnost – spoiler – to kluka vážně nechali po popravě matky bydlet samotného? (1 328.) ()

salalala

Trochu zvláštní směsice drsného válečného dramatu a brutální satiry. Waititi měl v hlavě evidentně strašně moc motivů, které bohužel využil snad úplně všechny, což je na jednu stranu fajn a příjemně nekompromisní, na druhou stranu ale díky tomu výsledek působí tak nějak polovičatě. Některé scény jsou naprosto fantastické (výcvik malých nacistů, prohlídka bytu, závěrečná válečná scéna), jiné jsou ale oproti nim až na hranici trapnosti a tato nevyrovnanost se táhne prakticky celým filmem. Waititi má cit pro vypointování a načasování některých vtipů, nebojí se jít mnohdy až na dřeň a pár momentů se vskutku může zapsat do zlatého fondu válečné satiry (úžasná scéna s hajlováním). Daří se mu vytvořit i potřebnou atmosféru a vše má svižné tempo, v němž se pořád něco děje. Trochu na škodu pak je, že seriózní scény, které by měly být mrazivé, tak úplně nepůsobí a do celku se moc nehodí. Jestli ale něco stojí za vyzdvihnutí, je to naprosto fenomenální vedení herců. Roman Griffin Davis je v ústřední roli famózní a v tom nejlepším slova smyslu roztomilý, ostatně všichni dětští herci jsou velmi dobří a žádný z nich není přehnaně otravný. Scarlett Johansson tu sice není tolik, i ona je ale výtečná a scéna s imaginárním manželem je jejím naprostým vrcholem, Sam Rockwell je taktéž výtečný a i jako nacista těžký sympaťák, jen samotný režisér v roli Hitlera nepříjemně a samozřejmě záměrně extrémně přehrává, což je ke konci už trochu rušivé. Jojo Rabbit je poměrně vydařená záležitost, která je ale trochu nevyrovnaná a nemá natolik silný a celistvý příběh, že by dokázala zaujmout více než jednou. 60 % ()

Colby Sawyer

Taika v té nejlepší formě, která musí potěšit každého fanouška tohoto osobitého tvůrce. Na Joja jsem se velmi těšil a musím říct, že má očekávání zcela naplnil. Ať už jde komediální či dramatické výjevy ve filmu, tak Waititi to trefuje naprosto přesně. Celý film je vlastně demonstrací toho, že náckové jsou úplný idioti a divákovi to servírováno v černohumorné i satirické podobě, přesto když se člověk nad jednotlivými vtipy zamyslí, tak mu musí dojít, jak tragickou minulost vlastně reflektují a poukazují na neuvěřitelnou absurdnost nacistického režimu, jeho krutost, fanatismus a šíření nenávisti. Jojo se svým imaginárním kamarádem Adolfem táhnou film kupředu výbornými výkony, ale za mě to byly hlavě vedlejší postavy v podání Scarlett a Sama Rockwella, které tomuto snímku přidávaly širší rozměr. Rozhodně se jedná o fantastický počin, který se své nominace zaslouží a ukazuje, že Taika Waitit je fenomenálním tvůrcem. ()

Blackhand47

Když jsem poprvé slyšel, že Waititi plánuje natočit satirický film z období druhé světové války, moc jsem tomu nevěřil. První trailer nakonec změnil můj názor a ve výsledku je to opravdu povedený snímek, který jednotlivé archetypy a situace vyhání až do extrému. Postava imaginárního Hitlera je tu však bohužel tak nějak navíc a myslím si, že bez něj by byl film daleko lepší a třeba by utržil i nějakou tu trofej navíc. Dětští herci předvedli jinak opravdu skvělé výkony a opravdu mě pobavil Jojův tlustý kamarád, který ve finále jen tak otočí stranu a pád Německa přijímá, jako by se nic nestalo. 80% ()

Chris Evans ztvární legendárního herce

10.02.2020

Ceny BAFTA – výsledky

Ceny BAFTA – výsledky

03.02.2020

73. ročník udílení Filmových cen Britské akademie je za námi, kdo slaví, a kdo naopak odešel domů s prázdnou? Nejlepším filmem bylo nakonec zvoleno válečné drama 1917 Sama Mendese. Snímek si odnesl… (více)