Šingeki no kjodžin - Season 3

(série)
Japonsko, (2018–2019), 8 h 48 min (Minutáž: 24 min)

Předloha:

Hadžime Isajama (komiks)

Scénář:

Jasuko Kobajaši

Kamera:

Kazuhiro Jamada

Marina Inoue, Júki Kadži, Jui Išikawa, Hiro Šimono, Daisuke Ono, Romi Paku, Kišó Tanijama, Hiroši Kamija, Jú Kobajaši, Šiori Mikami, Tomohisa Hašizume (více)

Epizody(22)

Pozornost přežívajícího lidstva byla celou dobu upřena směrem ke zdem a hrozbě v podobě titánů vyskytujících se za nimi. Díra ve zdi Maria u části Šinganšina stále nebyla zacelena a Erenova snaha o její zabarikádování nenese kýžené ovoce. Situace se o to více komplikuje, když Scoutům a hlavně jejich veliteli Levimu hrozí nové nečekané nebezpečí. Nepřátelé totiž tentokrát nejsou pouze titáni. (Scalpelexis)

Arkanoid

Opening soundtrack sa zdá byť náladou totálne mimo misu, opening sa navyše vyhýba akémukoľvek stretu s titanmi a pôsobí ako neškodná prechádzka troch starých priateľov rozprávkovým lesom bez akéhokoľvek nebezpečenstva. Politická dejová línia sa zjavila skoro z ničoho, rovnako ako kolosálny titan, keďže v predošlých sériách sa dej zaoberal útokmi titanov alebo ich prenasledovaním a na takéto niečo už čas veľmi neostával a situácia sa nezdala taká zlá, ako ju zrazu odhalili v tejto sérii. Po najväčšom Titanovi, akému postavy čelili, nám tvorcovia ponúkli ešte aj poriadnu survival bitku, v ktorej niektorí fanúšikovia prídu o obľúbené postavy. Po tejto bitke nasleduje našťaštie odhalenie, ako to je so svetom mimo mesta, no bohužiaľ je to rozťahané a nudné. ()

Jeoffrey

Tak dobře, jsme v půlce, další díly budou prý až za půl roku, tak proč si trošku nerozebrat tuhle první část a pak to na jaře doplnit o polovinu druhou... Ještě před tím, než jsem se do další série pustil jsem slyšel na pár místech, že politický arc je špatný. Nějak jsem nechápal proč, vždyť trocha toho tahání se o moc a vnitřních půtek může dávat příběhu nějakou tu hloubku, která se jako vyvážení k tomu všemu bojování podle mě i hodí... No jo, ale to načasování! Největší problém celé téhle první poloviny nové sezóny (a politického arcu) je pro mě v tom, že krásně vysvětluje význam slova "antiklimaktické", tak jak si ho představuji já. Co to znamená? Pro přirovnání si vycucám z prstu zase jednou jeden "romantický" příměr. Představte si že máte krásnou partnerku (dámy partnera), která má skoro všechno co chcete a i vás přitahuje svojí osobností a teď jdete lidově řečeno "na věc". Hrajete si poznáváte se a všechno směřuje k tomu nejlepšímu, ale v momentě vrcholu celé téhle předehry, kdy už jste nažhavení jak kovová střecha uprostřed horkého letního dne na to nejlepší (na tu pořádnou "zápletku"), vám vaše drahá polovička začne z ničeho nic povídat o riziku pohlavně přenosných chorob. Jistě s tématem to souvisí, možná to pro někoho může být i zajímavé a poučné (když se to dobře podá), ale v tuhle chvíli, když čekáte něco trošku jiného to dokáže prostě utlumit veškeré nadšení a vrátit člověka někam na zem (v horším případě i pod zem). Takže co jsem dostal v této části titánů namísto reálných titánů, informací o světě tam venku a těch druhých a pro mě zajímavějších lidech a snad už konečně rozklíčování té otázky s klíčem a sklepem? Tak hlavně lekci z Historie (z rodu Reissů)! Docela nudný převrat. Potom zjištění, že zdejší nejdrsnější lidi se nepyšní jménem Norris (protože Chuck), ale říkají si Ackerman a je jich tady tolik, že jsou snad za každým šutrem a ani nejsou nějak blízcí příbuzní. Trochu té akce, kde nejlepší scénou z prvních cca 8 dílů pro mě byla ta zakončená Leviho návštěvou v baru. Jednoho podivného titána a k němu spoustu lore ovšem o věcech, které jsem až příliš často už dávno tušil. Za pozitivní považuji, že Eren už tak neřve, on teď jen nějak hodně přemýšlí, Armin už nebrečí, on je teď... co je vlastně teď Armin a k čemu tam tuhle část sezóny vůbec byl ?!? No a Mikasa je prostě "EREN" Mikasa, tam se moc nezměnilo, i když v posledním díle měla i chvíli, kdy mi tak na minutku přišla i docela roztomilá (když se kluci prali). Ony vůbec asi jen ty poslední dva díly ve mě vzbudili vzpomínky na to, proč si myslím, že je tohle anime vlastně tak cool a to třeba hlavně díky zdejšímu "Snapovi" (propracovaný to vedlejší příběh z předposledního dílu...), emotivní i veselé párty, kdy mě zase jednou pobavila Sasha a samotnému odjezdu, který pro mě měl nějaké ty emoce a já se spokojeně usmál když Erwin zvedl svojí poslední ruku. Nebudu tvrdit, že je to propadák, pořád to byla někdy i docela zajímavá pasáž, ale nějak mě to utlumilo a začínám mít dojem, že ty super a 5* pasáže příběhu z kterých čtenáři mangy nespí už pár let přijdou, asi až ve Hře o trůny dorazí do Westerosu ta opravdická zima a řekněme si upřímně že obojí se neskutečně vleče... První polovina - 6,5/10 EDIT 1.7.2019 - DRUHÁ POLOVINA Jsem moc rád, že tentokrát mi fanoušci nelhali a že na rozdíl od jiných sérií, kde pořád čekám (třeba takové SAO), zde na ty 5* okamžiky opravdu došlo. Celá druhá polovina třetí sezóny je natřískaná akcí, dramatem, poetickými i filozofickými momenty a přináší většinu odpovědí, na které divák čekal (a z nichž si některá možná už i z části domyslel). Akce nemá chybu, drama je někdy lehce přehnané, ale budiž, poetičnost v kontrastu s tím vším potěší a filosofie? Některá důležitá rozhodnutí budou budit roztržky nejen mezi samotnými postavami a možná i vy stejně jako já nebudete s některými cestami, kterými se příběh vydá, souhlasit (viz. zdejší diskuze plná spoilerů) ale tak o tom to asi je, dobře napsané dílo má přeci budit u diváků emoce, podporovat myšlení a vést k diskuzi! Takže i když si stojím za svým, dokážu to, že vše není tak, jak bych si já přál a jak by bylo dle mě správně, prostě přejít a přijmout tuhle Isajamovu vizi... Tahle druhá polovina by prostě na těch 5* a hodnocení někde kolem 9/10 za mě byla, ale pořád je tu ta první půlka třetí série, která mě zase až tak nechytla a tak tomu ty 4* jako hodnocení celé 3. série rozhodně nechám. Jsou to ale silné 4* - 8,3/10 () (méně) (více)

Luicy

Part 1 třetí série cílí hlavně na charaktery. Ladí se na osobnější a více emotivnější hladinu, což je hlavní důvod, proč OP4, Red Swan, je naprosto odlišný od předešlých openingů, které připomínají bojové chorály. Osobně to hodnotím jako nejslabší opening. Skladba je sice nádherná, ale sedělo by mi to spíše na ending, ale vzhledem k příběhu to dává smysl. V první části se zároveň hrozba za zdmi hodí na chvíli za hlavu a na řadu přicházejí nepokoje ve vnitrozemí. Osobně jsem čekala trochu víc intrik a nakonec hodnotím tu politickou linku za nepovedenou. To však zcela kompenzuje Part 2, ve kterém je hlavním cílem znovudobytí města Shinganshina a zacelení zdi Maria. Úkol ale znesnadňují inteligentní titáni, kteří se chtějí zmocnit Erena, načež dochází k epickému souboji, který je opět nastíněn v OP5 (ten moment kdy Beast titan háže kameny na průzkumnickou hlídku prostě nemá chybu). Tady nemám žádnou výtku. Bylo to naprané akcí, emocemi - hlavně souboj Leviho se Zekem a Erwinův proslov k vojákům. Na závěr série se konečně dostáváme do sklepení, na který myslíme už od první série a od té chvíle začíná naprostý mindfuck... ()

Starletka

Není žádné tajemství, že politický arc se příliš nepovedl a i když se najde pár fanoušků, kterým se líbil a vždycky to ve všech diskuzích rádi zdůrazňují, většinová nelibost prostě převažuje a spousta čtenářů to v tomto bodě vzdala. A proto není ani překvapivé, že sám Isayama uznal svou chybu a rozhodl se ji v anime napravit. Napravit tím, že nudné části nevyhodí, ale jen je přehází, takže je to ve výsledku pořád ta samá nuda a to docela zamrzí, protože tempo úvodních 2 dílů bylo slibné. Taky zvláštní volba openingu mě vůbec nepotěšila, protože sice není vyloženě špatný, ale tohle opravdu není romantická komedie. A jen tak pod čarou pokaždé když vidím někoho z hlavního tria tak mám chuť je kopnout do obličeje, jak jsem je za tu dobu začala nenávidět. Škoda. Bavilo mě to daleko víc, když si to ještě na nic nehrálo. První půlka - 6/10 a tu druhou si odkládám na neurčito ()

novoten

Neuvěřitelně vyvážená sezóna, kdy na každý dialog a intriku v první polovině připadá o rok později fascinující válečný výjev a na každé prohloubení vztahů uvnitř zdí pak odpověď na otázky, na které jsme netušili, že potřebujeme znát odpověď. Vzhledem k tomu, jak zásadním způsobem se celý koncept v tuto chvíli mění, dokonale rozumím, proč jsme na informace ze sklepa museli čekat tak mučivě dlouho. ()

• Na začiatku druhej časti Levi (Hiroshi Kamiya) vyrazí vráta do baru, avšak o 7 sekúnd neskôr stojí Kenny (Kazuhiro Yamaji) pred vchodom a vráta sú zatvorené. (MarekTA)
  • Zhruba v polovině epizody lze vidět malého Zeka, jak si hraje s plyšovou opicí. Ta nápadně připomíná podobu jeho titána, kterého získá později v příběhu. (Myslivir)
  • Epizoda obsahuje velmi málo doprovodné hudby. Zazní pouze dvě skladby – přibližně v polovině epizody a v jejím závěru. (Myslivir)