Komentáře uživatelů k filmu (58)

 • troufalka
  *****

  Film světového formátu s noirovou atmosférou a fenomenálním Šmeralem v hlavní roli. Aneb jak se stát šíleným krok za krokem. Půvabná Luba Skořepová.(1.10.2014)

 • lubospoti
  ****

  Jeden z mála českých filmů, který se může pravém pyšnit přídavkem hororový. Vladimír Šmeral podobné role uměl zahrát dokonale. Ale největší zásluhu na temném ladění tohoto snímku má kamera a práce se světlem.(11.10.2018)

 • agassi68
  ***

  Atmosféru to malo skvelú. Napomohlo aj čiernobiele zobrazenie. No postupne sa hrany obrúsili a nebola to až taká pecka. No keď si vezmete do úvahy rok výroby - klobúk dolu..(21.10.2014)

 • Heroine
  ****

  Jako nefalšovaný hororový fanda, jsem si pustila tenhle starý kousek více méně z recese. Nečekala jsem nic moc, a byla jsem dost mile překvapená. Na svou dobu úžasně moderní, tajemný, inteligentní snímek, který je v dějové lince výborný, a po technické stránce srovnatelný s jakoukoli prvotřídní světovou filmovou tvorbou. Je zajímavé, jak se z Čechů stali jedni z nejhorších filmařů světa, protože tohle je dost kvalitní práce. Slušné herecké výkony, slušné triky, zkrátka fajn.(23.2.2013)

 • FOCKE_WULF
  ***

  Dobrý film, i když hororovosti je tu dosaženo tak nějak divně, nakonec jsem docela nerad, že jsem to viděl.(9.11.2011)

 • Stejšn
  ****

  Tohle bylo fakt skvělý. Dávám čtyři, protože jsem to viděl už fakt dávno, jako malej a tenkrát jsem se u toho bál. Možná kdybych to měl možnost vidět dneska zas, dal bych jednu hvězdu nahoru nebo dolu.(4.4.2011)

 • Pitryx
  ****

  Tady v podstatě není co dodávat. Kamera a světlo je základem filmu, to je bez debaty. A tady tomu dali autoři vyšší školu. Asi nej horor české výroby.(13.5.2018)

 • mrLotus
  *****

  Nevím,jak tento film bude působit na dnešní děti,ale já jsem se bál moc.V rámci filmů pro pamětníky,jsem jej poprvé shlédl někdy v polovině 70.let.Vřele doporučuji!(4.5.2009)

 • Nalimator
  ****

  Výborné mysteriózní historické drama, skvěle zahrané a nasnímané. Často jsou tam záběry v pološeru, kamera předvádí výtečnou hru světla a stínů, zejména v temnějších momentech filmu. Je tam trochu uměle a schematicky důraz na správné životní hodnoty, ale na druhou stranu nezaškodí si to občas připomenout. Mladou Skořepovou jsem vůbec nepoznal.(15.1.2015)

 • Ilus
  **

  Začátek vypadá slibně, ale pak už následuje jen klišé typu chudý zbohatne, ztratí smysl pro hodnoty, které měl, okolí se od něho odvrátí, atd., atd... O horor se nejedná v žádném případě, spíše nepovedené drama s drobným náznakem fantasy. Ani s přihlédnutím k době vzniku nehodlám filmu dávat lepší hodnocení.(5.5.2011)

 • TerryJohns
  ***

  Příběh o touze po penězích a slávě a o tom, jak může závist zničit lidskost a lásku. Velkou výtkou je předvídatelnost, klasická variace na faustovské téma, tentokráte s otevřeným koncem, a taky mi moc nesedlo množství černé v tomto černobílém snímku, ačkoliv musím uznat, že to přidalo na tísnivé atmosféře. Také na to, že film byl o umění tam zas tolik obrazů neukázali, z osudné podobizny se rýsují jen ty oči... Ale jinak je to film dobrý.(11.3.2012)

 • the_weaver
  ***

  Podobenstvo o zhubnom účinku (opodstatnenej) túžby po peniazoch a po sláve.↵  Niektoré prestrihy boli zrejme podstatné skratky oproti predlohe, čo príbehu trochu uberá na uveriteľnosti (napr. plány po objave pokladu a vzápätí iná realita). Napriek tomu sa jedná o celkom zaujímavo sfilmovaný príbeh, ktorý má hlavu i pätu i obstojnú pointu.↵  ↵  Výhrady mám k ležérnemu a nezaujatému stvárneniu Martiny Lubou Skořepovou, ktoré nezapadá do príbehu a najmä k práci so svetlom, ktorá síce mala navodiť pochmúrnu atmosféru ale súčasne sťažila sledovanie a pochopenie filmu.↵  Kvôli nejasnému potemnelému obrazu a podobným vizážam rôznych ľudí som totiž často nedokázal rozlíšiť tváre a strácal sa tak v deji (najmä po prestrihoch). Musel som sa orientovať podľa výrazných čŕt ako brada/fúzy, ale vďaka tomu som si zas nestotožnil Romana (bez brady) s jeho budúcim ja (s bradou) v zrkadlovej scéne po jeho sne.(28.12.2015)

 • OnlyKotoro
  ***

  Oh, Džízus! Lidi, fakt jsem chtěl, aby se mi tenhle film líbil, ale bohužel jsem tomu všemu prostě neuvěřil. Jediný herec, který dle mého názoru stál za to, byl asistent hlavního hrdiny. Jinak u všech ostatních jsem měl buď pocit, že to co říkají čtou z papíru nebo, že jen naprosto zbytečně přehrávají. Chápu fakt, že se jedná již o celkem starý film, ale přeci nebudu nadhodnocovat průměrný film, jen kvůli tomu, že je z doby, kdy filmařina ještě nebyla tak promakaná. Co se mi ale na Podobizně líbilo, byly scény, ve kterých se herci doslova „topili v temnotě“ díky neosvětleným interiérům, což třeba v noci dává dost smysl.(30.12.2017)

 • MrKrahujec
  *****

  Jak jste proboha přišli na to, že tenhle filmový skvost je "dnes již silně vyšumělý"??!!(4.7.2019)

 • JARDAHONDA
  *****

  Velmi podařený český snímek s hororovým nádechem mě nenechal rozhodně klidným.. Mysteriózně laděný film vytváří neobvyklou atmosféru.. Zdařilý námět a tehdejší zpracování hodnotím, jako vynikající. Tajemná hudba a šerosvitné záběry mě naprosto učarovaly. Závěr = 100%(5.4.2013)

 • L_Into
  ****

  Jak už napsal Kagemush, film se nedá v žádném případě označit za vyčpělý. Tak nádherná hra světla a stínu, tak dotažené herecké výkony.... Kam se na Šmeralova malíře hrabe Ledgerův Joker. Atmosferický horor jak malina.(29.12.2013)

 • mirasul
  *****

  Výborný expresionistický film, který přitom téměř postrádá běžná tehdejší klišé. I proto, že není ve všem zcela doslovný a zachovává napětí. Vladimír Šmeral je geniální a tento film je předznamenáním jeho výkonu o dvacet let později v Kladivu. Obraz lichváře je skutečně děsivý, nechtěl bych ho mít doma. Skvělá temná atmosféra a práce se světlem. Neznám podobný film tuzemské produkce, podobá se jen německým expresionistům, kterými se zřejmě tvůrci inspirovali. Proč jej ČT neuvede častěji a jindy, než jednou za pět let v 0:10, to pro mě zůstává záhadou. Možná je to tím, že film otevřeně kritizuje uměleckou podbízivost a komerci..(1.10.2014)

 • Ardath
  ***

  Prostředí, herecké výkony, atmosféra i hudba stojí za to. Ovšem obsahově je snímek slabší. Z dnešního pohledu poněkud fádní děj by mohl být svižnější a s výraznějšími zvraty. Je ale s podivem, kam se česká hororová kinematografie poděla, když měla tak slušně našlápnuto.(5.1.2016)

1 2 3 následující >>