O rafinovaném plánu, který má připravit "ilegálního milionáře" o jeho nepoctivě získaný majetek. Zádrhel je však v tom, že někdo další má ještě rafinovanější plán... Děj známé předlohy "Zlaté tele" od Ilja Ilf a Jevgenije Petrova je přenesen do 60. let a domácích poměrů. Příkladná ukázka žánru, kterému se říkalo komunální satira. (oficiální text distributora)

lola3121

Neřekla bych, že je to taková pitomost, jak by se mohlo zdát z většiny zdejších komentářů. Naopak s přihlédnutím k roku vzniku se vůbec nedivím, že tenhle film 20 let po natočení nikdo neviděl, ovšem proč tomu tak bylo i dalších 20 let, to už jsem nepochopila. Já se totiž královsky bavila spoustou povedených hlášek, které byly na tehdejší dobu dost odvážné. Dnešní mládeži asi přijde absurdní přání jet navštívit "hrobku Karla Marxe", ovšem ta ocelová závora na hranicích se přehlédnout nedala, a o tom, jet s Čedokem třeba do Vídně, si 90% národa mohlo nechat jenom zdát. Výzkumný ústav futurologický mě zkrátka pobavil. ()

Karlos80

Velmi nepovedená komunální satira, která ale obsahuje spoustu narážek a vtipů na bývalý režim, film byl tedy nejspíš poté na dlouhé roky zakázán. Komedie? Co je to platný, když jsem se skoro nezasmál, nezáživný film který dnes už neosloví ani herecké výkony mě tentokrát moc nechytli. Film je znám socialistickou souteží, která se tu objevuje v tv, tuším že se jmenovala "Desetkrát odpověz" z roku 1962. ()

troufalka

"Poslyšte, vy jste úžasnej člověk! Vy ovládáte vědeckej světovej názor a přitom jste ještě na svobodě. To Vám dlouho nevydrží." Luxusní sranda od začátku až do konce!! Plno vtipných hlášek, nádherně absurdní situace, politická satira, ale i vize do budoucnosti, skvělé herectví a hlavně inteligentní zábava! Aneb jak oloupit milionáře. :o) ()

WANDRWALL

Tuhle komedii jsem prvně viděl až na Filmboxu, v době, kdy dával ještě české filmy. A byl jsem překvapený, že CT ji snad nikdy nedávala a nechápal jsem proč. Je zábavná, jen neznámá. Není to sice komedie k popukání, ale úplně stačí že se nese v úsměvném duchu...Komunální satira, tenhle pojem už dneska není aktuální, protože dneska se krade jinak než dříve, a s nikým už to nehýbe tak, jako v době a ve společnosti, která dokázala vytvořit jakousi hierarchii hodnot, jejichž narušení se pranýřovalo, a lid se podle toho ve svém průměru skutečně řídil. Oporou pro ta slova mi není jen tenhle film, ale řada jiných, v nichž jsou narážky, které dneska jen těžko někdo pochopí, kdo nezná souvislosti. ()

blackrain

Zasmála jsem se pouze dvakrát za celým film. Prvně to bylo při pohledu na Výzkumný ústav futurologický a pak, když byl podvodník doběhnutý podvodníky. Což považuju skutečně za hodně málo. Vidět jednou bohatě postačí. Slávka Budínová tu měla poměrně odvážnou roli. Čestmír Řanda v té rádiovce pobíhající někam s kufrem neměl chybu. ()