• Schlierkamp

Československý komediální krimifilm, jenž volně navazuje na úspěšnou Nahou pastýřku, avšak kvalit svého předchůdce zdaleka nedosahuje. V hlavní roli vedoucího hotelu, jenž je přestavěn z původního zámku a v němž se nachází jako lákadlo na hosty středověká mučírna a hladomorna, se představí opět pan Pacínek v podání B. Šmídy. Jeho podivné herectví, plné české krasomluvy, avšak výrazově prázdné, mě příliš nezaujalo, stejně jako mizerný scénář s nevtipným dějem. V Pacínkově hotelu se ukryje šestice zlodějů, jež ukradli v bance 2 miliony a maskují se s penězi ukrytými v kufru jako umělecké hudební těleso. Dochází k očekávané záměně zavazadel a postupným bizarním úmrtím jednotlivých členů zločineckého gangu, což do jisté míry připomíná diametrálně úspěšnější Lipského Čtyři vraždy stačí, drahoušku. Členy zlodějské bandy tvořili Z. Dítě coby jejich šéf, J. Obermaierová představující zpěvačku, účelově koketující s Pacínkem, L. Kostelka nešťastně zabitý padajícím víkem rakve, F. Peterka, P. Landovský a Č. Řanda, nemoudře ukrytý v Železné panně. Kromě těchto herců se v menší roli profesora ukázal M. Nedbal a v rolích takřka okrajových kriminalistů J. Skopeček a Z. Řehoř spolu s kapitánem Trondou v podání V. Menšíka, jehož výkon mě také zklamal. Machův film patří rozhodně k podprůměrným snímkům, postavení filmu na postavě úslužného, ale nezajímavého Pacínka se ukázalo jako holý nerozum, kriminální zápletka se v podstatě nekonala a o komediální složce bych snad ani nehovořil.(12.9.2017)

• Valentin

Pokračování už není detektivka, ale komedie. Tam kde se Nahá pastýřka snažila alespoň tvářit vážně, tak tady se režisér snaží jen o další vtipy. Bohumil Šmída je skvělý jako v prvním díle, ale jinak to za moc nestojí. Není divu, že zatímco nahou pastýřku dávající co půlrok v televizi, tak tohle se tam objeví jen málokdy.(13.2.2012)

Ztřeštěný příběh kolem výměny kufru. Jeden zmatek střídá druhý a do toho všeho pan Pacínek se svým šarmem a noblesou. Stará dobrá česká komedie, jakých je v české kinematografii spousty. Nikdy nic však takhle skromně nepobavilo. Tahle éra je již bohužel nenávratně pryč, neboť nejsou nejen tvůrci, ale i herci, kteří by to takhle dokázali zahrát. A tak díky alespoň za archiv.(18.4.2015)

"Děkuji Vám za důvěru byť i pozdní a v tého chvíli marnou. Veškerá naplánováná romantika, byla mi totiž úředně pozastavena."                                                                                                                                                                               Postava Pacínka z Nahé pastýřky autory zřejmě natolik zaujala, že vznikl nápad postavit krimi právě na postavě ukecaného úslužného chlapíka. Tohle se však ukázalo slabinou celého příběhu. Koření má jídlo ochutit, ale nedá se konrumovat bez pokrmu. S propracovanějším scénářem by se rakev mohla směle postavit vedle Čtyři vraždy stačí, drahoušku. Na komedii je málo srandy, na detektivku chabá zápletka a málo napětí. Ale i tak se dá bez újmy na zdraví zrakem spočinout. Šmídovi prostě detektivky sluší. (A Jarušce Obermaierové sluší hlas Nadi Urbánkové.)                                                                           "Dobrodiní zákona příleží v tomto případě polehčujícím okolnostem. Například, když nezákonně přivlastněný majetek odevzdá delikvent do rukou ctěných orgánů"                                                                                                          "Hele, hele, vodleť do Betléma dělat andělíčka nad jesličky,jo?!!"(8.7.2014)

Roztomilá crazy parodie na kriminální sérii s delikventem Pacínkem za čytři hvězdičky ode mne. Docela svěží a dobře vymyšlený děj s plejádou výborných herců, kteří se tu skutečně vyřádili. Mladičká Jarka Obermaierová v roli protřelé naivky, která tu naivku hraje až do konce, kdy kriminalisté konečně dopadnou zločince - který se jim stačí ještě navíc sám zabít řemdihem. Krásné vstávání mistra Nedbala z rakve či Řanda, který se zavře do železné panny... Vše zarámováno do kreseb Neprakty. Nu, a pak Václav Lohniský v předobraze doktora Chocholouška. Jen k ostatním komentářům - v tomto filmu nelze vidět detektivku.(15.7.2014)

• - Filmový zámek Ronov je ve skutečnosti Orlík nad Vltavou. (skudiblik)

• - Poprvé ve filmu Jana Fořtová - Krampolová. (M.B)