Československé drama ze života pražských montérů dojíždějících za prací do ostravských hutí. Stěžejní scéna osazování komína nástavcem je doplněna dílčími jednoduchými dramaty jednotlivých montérů v Praze. Hlavní postavu, málomluvného F. Vicenu, ostře zasáhla nevěra jeho ženy D. Zikánové, L. Trojan očekává narození potomka a nemotorný prosťáček J. Skopeček se poprvé zamiluje. Za zmínku stojí obsazení zkušených herců F. Kreuzmanna jako hostinského, N. Gollové jako porodní sestry a jiných. Jedná se o průměrné Machovo dílo, v němž se pozoruhodně málo času vzhledem k názvu filmu odehrává ve vlaku. Oceňuji, že nadšení do ostravského těžkého průmyslu bylo udrženo v rozumné míře a film se soustředí zejména na víkendový pobyt v hlavním městě.(2.1.2013)

Docela dobrej cernobilej film z prostredi party monteru. Resi se nejen horak na komin, ale taky nevera (zajimava Dagmar Zikanova), nova laska, krasna mlada Zuzana Fisarkova, atd. Mne se to nakonec celkem libilo, filmy o praci me nikdy neurazi... P.S.: Potesil napev moji oblibene pisnicky od Very Rackove... 3+(22.5.2015)

Velice příjemné překvapení z kamery pana Macha. Jedna z nejlepších rolí pana Viceny a bylo kouzelné sledovat pana Skopečka a pana Trojana v rozkvětu jejich mládí.(24.7.2016)

A můžeme být všichni rádi, že má hlavní hrdina pro co žít. Nebýt těch patetických keců, byl by to celkem slušný film o životě party montérů.(1.7.2013)

• klúčik

Film Rychlík do Ostravy je film o živote chlapov z montérskej partie. Film nie je len o práci , aj keď tá je tam samozrejme dôležitá , ale je o súkromnom živote. Osobne ma zaujala aj jemná kritika, keď nemohli zohnať materiál, tak ho museli " ukradnúť".... Osobne sa mi páčil Jan Skopeček.... Film je len priemerný a ja ho hodnotím 45%.(28.11.2013)

• Josef Mixa