Ratchedová

• USA Ratched
Drama / Krimi / Mysteriózní / Thriller
USA, 2020, 7 h 15 min (Minutáž: 46–62 min)

Předloha:

Ken Kesey (kniha)

Hudba:

Mac Quayle

Sarah Paulson, Finn Wittrock, Jon Jon Briones, Judy Davis, Harriet Sansom Harris, Cynthia Nixon, Hunter Parrish, Amanda Plummer, Corey Stoll, Sharon Stone (více)

Epizody(8)

Je rok 1947 a Mildred Ratchedová začíná pracovat jako ošetřovatelka ve špičkovém psychiatrickém ústavu. Za jejím dokonale upraveným zevnějškem se ale skrývá čiré zlo. (Netflix)

Botič

Hned ze začátku se Ratched tváří jako mix Psycha a Osvícení, aby se pak převlékla do hávu z Mlčení jehňátek a poklonila Bonnie a Clydeovi, jenže nakonec skončí pomalu jako Carol Todda Haynese. Vymazlené a do detailu vykreslené omalovánky, které jsou ale na míle vzdálené od syrové nálady a atmosféry Přeletu nad kukaččím hnízdem. ()

Tom Riddle

American Horror Story: Ratched. Murphy už párkrát dokázal, že JE schopný vyprávět příběh umírněně a realisticky (ACS), tady je ovšem jako obvykle utržený ze řetězu, a proto se předem avizovaný pohled na to, jak se z Mildred Ratchedové stal jeden z nejikoničtějších záporáků filmového světa, nekoná, a to seriálu škodí víc než cokoliv jiného. Od samého začátku se tady totiž vesele vraždí, mučí a týrá, a samotná Ratched ve středu toho všeho pro dosažení svých diskutabilních cílů s radostí a tím nejjemnějším náznakem úsměvu manipuluje všechny kolem sebe. Sorta charakterů, která jí sekunduje, se může směle vyrovnat těm nejpraštěnějším postavám AHS (masový vrah kněžích, zdravotní sestřička, kterou rajcuje nebezpečí či výstřední milionářka s opičkou a touhou po brutální pomstě), všechny Murphyho trademarky jsou přesně tam, kde být mají (sety a kostýmy jsou až dechberoucí, hudba jako vždycky dokonale pasuje, ať už originální soundtrack, tak pocta Cape Fear, a ta otvíračka za zvuků Danse Macabre boží!!, a především kříšení zapadlých hollywoodských hvězd, tentokrát ve formě vynikajících Sharon Stone a Amandy Plummer,). Psychologicky propracovaného origin story o Ratched se tu člověk nedočká, zfetované, zábavné, často nelogické, ale vysoce sledovatelné, nekonečně stylové a napínavě zvrácené podívané ano. A Sarah Paulson je bohyně. ()

LIVINGDEAD

Sarah Paulson mi strašně vadila v seriálu American Horror Story, na tu řadu jsem ani nedodíval. Ale v Ratched se skvělá. Strhávám jen procenta za lesbické hrátky se starou rašplí Cynthii Nixon (54let a vypadá na 70let), to bylo na blití....Jsem zvědavý na 2. řadu i když režiséři sdělili, že kvůli pandemii covid není ještě vše rozhodnuto... ()

EvilPhoEniX

Ryan Murphy ( American Horror Story) servíruje sestričku Ratched, ve které exceluje Sarah Paulson a je to solidní. Má to lehký nádech AHS a je fajn, že nás Murphy zavádí opět do psychiatrické léčebny a ikdyž to není taková šleha jako Asylum, tak pořád se jedná o thrillerovou podívanou, která stylizačně působí jako 80tkové Horory. Sarah Paulson je v roli sestřičky senzační, využívá inteligentní dialogy a dokáže být pěkně zákeřná. Nejvíce mě bavily samotné terapie, které by se daly nazvat i mučením ( Vaření ženy za živa při 48 stupních, či lobotomie se povedlo) a občas nám režisér naservíruje i pěkné gore ( Scéna, kde si mladý hoch sám uřeže motorovkou ruce a chce si nechat přišít ruce někoho jiného je jeden z nejzvrhlejších nápadů vůbec), ale zklamalo mě, že první půlka seriálu je v tomhle hodně úderná, kdežto ve druhé půlce se tempo výrazně zpomalí a příběh se soustředí na méně zajímavě věci. Postavy jsou však zábavné, dojde na pár nečekaných twistů, je zde hodně sexu, atmosféra špitálu se povedla a ikdyž bych byl raději, kdyby se to zvrtlo ve větší divočinu, tak pořád se jedná o slušný žánrový nadstandard, který jsem zhlédl za jediný den. PS: Chválu si opět zaslouží Vincent D'Onofrio, který byť v menší roli, tak opět zahrál guvernéra tak nepříjemně a respektuhodně, že by i Kingpin měl nahnáno. Příběh****, Akce>Ne, Humor>Ne, Násilí***, Zábavnost****, Hudba****, Vizuál****, Atmosféra****, Napětí***. 7.5/10. ()

*CARNIFEX*

Áno, je to extrémne pomalé. Áno, je to netradične, priam prehnane farebné. Lenže to je účelový faktor kombinácie vizáže (vonkajšku) a samotného obsahu (vnútra), kedy psychológia postáv, tých chorých, je doslova ukážkovo odprezentovaná tak, aby vytvorila tu správnu, podivnú atmosféru. Vždy ma fascinovala ľudská myseľ, takže Ja osobne som veľmi spokojný. Každopádne, chápem diváka, ktorý sa v tom “nenašiel”. ()

lesumir

Srovnávat to s Přelem může jen pseudointelektuální onanistický kokot. __ Je to boží. Vizuální look fantastický. Hitchock tribute. __ Murphy to dával dokupy na těžkým fetu a měl ten xicht stopro celej od koksu, protože to je fakt mega úlet. __ Některé díly jsou slabší, ale drží to pořád vysokou laťku. ()

DJ_bart

Seriálová motyka Ryan Murphy se opět překonal ve svém prznitelství, mezitímco se Miloš Forman a Ken Kesey kvůli překrucování dějového zázemí původního románu obracej v hrobě.... tohle je prostě kolonoskopický hnüs, velebnosti. Netflixovský chrchel, jemuž by prospělo 'vyhození z kola ven' UwU ()

filmfanouch

Dle románu Kena Kenseyho Přelet nad kukaččím hnízdem z roku 1962 vznikla v roce 1975 stejnojmenná filmová adaptace, která dodnes patří mezi nejslavnější filmy všech dob a především v něm je i díky účasti režiséra Miloše Formana obrys zlatých českých ručiček. Především je ale film úkazem dvou legendárních a naprosto strhujících hereckých výkonů: Krom Jacka Nicholsona v roli Randalla McMurphyho je tu totiž také Louise Fletcher, která naprosto bravurně ztvárnila čiré zlo v podobě sestry Ratchedové a vznikl tak i jeden z nejproslulejších filmových záporáků. Dle účelu má divák sestru Ratchedovou nenávidět a i proto je závěr Přeletu dost možná jedním z nejtragičtějších filmových závěrů všech dob. Nicméně se aktuálně píše rok 2020 a sestra Ratchedová dostala vlastní seriál! Producent, scenárista a režisér Ryan Murphy se během několika let stal jedním z nejúspěšnějších televizních tvůrců, který stojí za úspěšnými projekty jako Glee, American Horror Story, American Crime Story nebo Feud. Především mají ale Murphym vyprodukované seriály společné trademarky mezi které patří specifický vizuální styl, a především Murphy většinou umí servírovat bravurně vykonstruované plot twisty jako na běžícím páse. A to byl i pro mně jakožto naprosto velkého fanouška American Horror Story (jsem jeden z mála, který odmítá potvrdit, že šel ten seriál lehce ke dnu) trošku dle očekávání problém, protože jsem si nebyl nějak jistý jestli se zrovna tenhle přístup k sestře Ratchedové a k prequelu, který předchází událostem Přeletu nad kukaččím hnízdem hodí. A ve finále jsem se vlastně obával tak trochu napůl. Zásadní problém je ten, že sestra Ratchedová byla v Přeletu nad kukaččím hnízdě prostě a jednoduše čiré zlo, která působila jako sadistické, zlé a především bezcitné stvoření a samotný nápad na seriál, který víceméně sliboval, že ukáže jak se z Mildred Ratchedové stala ta sestra Ratchedová v Přeletu mi přišel víceméně směšný a zbytečný, protože to nebyla informace, kterou bych v původním filmu potřeboval a především jde o klasické a opravdu už tak trochu otravné odůvodňování toho, že každý je zlý z nějakého důvodu a nikdo se prostě nenarodí jako jednoznačná svině. V samotném seriálu je už od začátku sestra Ratchedová v podstatě taková jako v původním filmu, seriál se ale přece jen snaží vysvětlovat, že v ní přece jen možná je trocha lidskosti a především, že je schopná lásky! Její romantická linka s postavou Gwendolyn v podání Cynthie Nixon ale víceméně prostě a jednoduše nefunguje a je to jedna z podzápletek, která seriálu za mně tak trochu ubližuje. Nejsem si také úplně jistý tím jak moc skvělý výběr je právě Sarah Paulson. Ta překvapivě velmi dobře zvládá tu bezcitnou a zlou stránku Ratchedové a jde z ní většinou stejný lehký strach jako z podání Fletcherové v původním snímku. Jakmile ale Sarah Paulson přepíná do té normální (víceméně falešné) stránky tak jsem s ní měl většinou času problém a především je nutné zmínit, že se Paulson možná úplně na tuhle roli nehodí. Po ztvárnění Louise Fletcherové je laťka nastavená samo sebou vysoko, i přesto, že Sarah Paulson nepodává nejhorší výkon je tohle jednoduše role, která jí stoprocentně nesedne. Murphy si klasicky zvládl pohlídat vizuální stránku a nutno dodat, že v seriálové konkurenci těžko hledat tak překrásné hrání s barvami, víceméně se jde ale úplně jiným směrem než u Přeletu nad kukaččím hnízdem což pro spoustu lidí může být zásadní problém. Velmi výrazně Ratchedová připomíná 2. sérii American Horror Story a Murphy se zde především opět sází na své zvraty. Ty většinou opět dokáži posadit na zadek a nedokážu si vybavit téměř nikoho kdo by takové zvraty dokázal v televizní konkurenci prodávat, přesto je ale možná lepší u sledování Ratchedové zapomenout na to, že nějaký Přelet nad kukaččím hnízdem vůbec existuje a brát Ratchedovou jako věc, která si žije ve svém vlastním světě podobně jako to třeba minulý rok udělal Joker. Tím pádem se i vyhnete srovnávání s podáním Louise Fletcher a i s pojetím Miloše Formana, které Murphy zcela jistě ignoruje a jede si po vlastní ose. Sarah Paulson možná v tomhle případě nebyla úplně nejšťastnější castingová volba, v rámci možností a především faktu, že existuje ve stínu Louise Fletcherové se o jejím výkonu rozhodně nedá říct vůbec nic špatného. Velmi výrazně se ale musí pochválit zbytek castingu, který čítá jména jako Sharon Stone (její nejlepší role od Casina!), Finn Wittrock (který je podobně jako v American Horror Story: Freak Show nezřízená střela a je naprosto parádní), Vincenta D´Onofria nebo Judy Davis. Všichni tito zmínění si herecky vyhráli a zařizují se o to aby divák jen neztratil z veškerého dění pozornost, což by ve finále byl dost možná i lehčí úkol než se zdá. Ratchedová totiž není vyloženě nezajímavá, její potenciál ale není využit tak dostatečně jak by mohl být. První čtyři epizody jsou velmi fajn, především tedy třetí a čtvrtá, které jsou vlastně jedním dílem rozděleným do dvou částí. V páté, šesté a sedmé epizody poté dojde k menšímu zhoršení a především dost možná zbytečnému natahování a přílišného budování menších podzápletek, osmá epizoda toto ale vše tak trochu vynahrazuje a dokáže nalákat na již odklepnutou druhou sérii. Pořád se tu sice pracuje se zásadně zvláštním pojetím sestry Ratchedové, rozhodně tu ale vidím potenciál a i proto neříkám druhé sérii ne. A hlavně i proto, že jsem si první sérii navzdory jejím jasným záporům vlastně užil. Murphy ale podobně vrcholnou seriálovou pecku jako American Horror Story, American Crime Story nebo Feud tentokrát nevytvořil a dost možná si tentokráte ukousl až příliš velké sousto spojené s tím, že pořád kráčí ve stínu jednoho z nejzásadnějších filmů všech dob. To prostě není jednoduchá pozice. Ratchedová je spíše působivý herecký koncert většiny zúčastněných než zásadní seriálový milník, který by si bez problému obhájil svou existenci. Díky právě zmíněným hereckým koncertům, překrásnému vizuálnímu pojetí a především pořád funkčnímu vyprávění napříč epizodami je to pořád fajn záležitost. Druhá série má ale potenciál překvapit a být ještě něčím víc, otázka ovšem je zda je to v rámci rozdaných karet ještě vůbec možné. Od seriálu jehož existenci jsem nikdy nevyžadoval a pořád se nezbavil pachu lehké zbytečnosti jsem ale rozhodně čekal horší věci.... () (méně) (více)

playboxguest

Scénář není z nejdokonalejších a s přibývající stopáží přibývá i nesmyslů, díky režii je ale radost dění sledovat i v hluchých místech. Obrovský hold Hitchcockovi a Kubrickovi. ()

misterz

Pozrel som si dve časti a rozhodol som sa, že nebudem pokračovať. Na mňa až príliš hlúpe, neprirodzene pastelkové, nezáživné a so slabučkou atmosférou. Réžia tiež nič moc a herci hrali dosť divne. Skúste to počúvať so zavretými očami a pochopíte. Hodnotil by som dvomi hviezdičkami, a to je málo aby som seriál dorazil. Strata času. ()

pornogrind

On to nebyl vůbec špatnej nápad stvořit pro Ratchedovou seriál. Škoda toho zpracování. Na oko možná působí líbivě(barvičky, nóbl psychiatrie). Na druhou stranu je to v mnoha epizodách zbytečně ukecaný. Rozhodně jsem to čekal svižnější, drsnější a krvavější. Tak trošku tomu chyběly koule. Kouknout se na to určitě dá a nejspíš půjdu i do druhé série ale moje očekávání to tak úplně neuspokojilo. Lepší 3 hvězdy. ()

Chrustyn

Začátek velice slušný. Atmosféra a celé výtvarné pojetí s využitím křiklavých barev se mi moc líbilo. Ratchedová je skvělá manipulativní svině, ale jak se začne od půlky řešit milostný vztah, jde celé to výborné až hororové vyznění do kopru a dojíždí to na neutrál. Škoda, úvod mě hodně nalákal a režijně je film hodně vysoko a Murphy umí. ()

Marze

Jde o adaptaci předlohy Kena Keseyho Vyhoďme ho z kola ven z roku 1962. Mildred Ratchedová dělá za války zdravotní sestru a po ní je zaměstnána v sanatoriu. Současně je do něho umístěn bestiální vrah kněží. Nechybí hororovvá glamourová estetika se stříkáním krve. Sarah Paulsonová hraje ledovou královnu a manipulátorku, která se vzpamatovává z osobních traumat. Je zde hodně sexu a tabu téma nymfomanie. Podzápletek je zde celkem hodně. Mimisérie je stylově barevně natočena s mnoha extravagantními postavami. ()

Arsenal83

Z celkom nádejného počinu, ktorému nechýbala atmosféra a výborná hudba, sa postupne stáva fádny kúsok nič nehovoriacej až prázdnej drámy a z toho, čo mohlo prejsť do výborného hororového seriálu sa stala politicko korektná sračka. Presne na to raz aj doplatí plátok s diabolským červeným N v logu, ktorý aj dobrý námet domrví tým, že nasilu, účelovo a nezmyselne pretláča propagandu, ktorá sa začína hnusiť stále väčšiemu počtu ľudí. Ako som uviedol pri niektorej z častí, väčšina ľudí je ok s tým, že si každý žije ako chce, do súkromia sa nikto starať nechce. Ale keď mi budeš každý deň servírovať na tanieri výkal a ešte mi budeš vnucovať myšlienku, že sa mi to musí páčiť inak som zlý, nehodný žita a za opačný názor mám zhniť v base, potom dosiahneš presne opačný efekt ako je akceptácia. Ale dobre, ľudstvo zrejme potrebuje pád na dno. Lebo len z dna sa dá odraziť. ()

Stanislaus

Ratchedovou nelze srovnávat s Přeletem nad kukaččím hnízdem, protože jde jak o jiný formát (seriál vs. film), tak i dobu vzniku (v tomto případě jde multi-kulti obsazení ruku v ruce s Ryanem Murphym coby jedním z předních tvůrců seriálu). Tak trochu jsem očekával variaci na AHS: Asylum, což byla pro mě osobně nejlepší série (kterou jsem ze seriálu viděl), nicméně Ratchedová se i přes nejeden mord držela celkem na uzdě. Největším kamenem úrazu byl pro mě casting a vykreslení postav, kde se v několika případech sešel jak nesympatický představitel, tak i jím ztvárněná postava (Briones/Hanover, Tolleson/Wittrock). Uvítal jsem ale menší či větší roličky pro Harriet Sansom Harris (démonické Felicii ze Zoufalek není nikdy dost) a Sharon Stone. Sarah Paulson byla coby Mildred Ratched fajn, avšak "Lana Banana" jí sedla více, a spíše než její současná dějová linie mě příběhově více oslovilo rozkrývání její minulosti. Závěr první série nenechal vrátka, nýbrž doslova vrata pro další epizody, takže jsem zvědavý, jakým směrem se bude příběh Ratchedové vyvíjet (vznikne-li tedy doopravdu další série). ()

TheEvilTwin

Tři díly před koncem vypínám a nemám motivaci seriál dokoukat. Strašně nezáživná, nudná a táhlá věc, která nemá čím zaujmout. Sarah Paulson a její herectví mi tady vůbec nesedlo, stejně tak jako nevyhraněný žánr samotného seriálu - na horor nudné, na mysteriozní málo tajemné a místy to působí jako disney channel záležitost. Nebrat. ()

veru_needy

Murphy v tomhle seriálu dokazuje, že je kreativcem, který na velká díla rozhodně má. Zde sice trošku mírní své tradiční prvky, ale výsledkem je kvalitní show, která je správně dramatická, nenudí a občas i sem tam připomíná AHS. Nebyl by to ale Murphy, aby do seriálu nedal kousek sebe v pozitivním smyslu, třeba krásné barvy, prostředí, kostýmy, v negativním pak těžkou politiku. Celkově se mi ale trefil do vkusu i přesto, že jsem případu Ratched nikdy předtím nevěnovala moc pozornosti. Sarah Paulson je vždy skvělá volba, moc dobře se na ní v těchto záporných rolích dívá. Finn Wittrock také odvedl skvělý herecký výkon. Zbytek postav byl také příjemný a nikdo mi nevadil. Líbilo se mi propojení s psychologií a prostředí léčebny. Ačkoliv byla Mildred dost nepřekonatelná manipulantka, které se vše dařilo, nebylo to takové to klasické seriálové počínání, kdy se postavě vše daří. Naopak právě tento seriál pracoval i s motivem nečekané změny plánů a nutností improvizace, takže v tomhle byl dost neočekávaný. - "Oh look, my peach!" ()

Morholt

Jo, je to nepřiznaná série AHS, ale zase proč ne? Nehledě na to mi připadalo, že se tu někde vznáší Kingův duch a to tomu celému dodalo na osobitosti. Bavil mě samotný příběh sestry Ratchedové i její charakteristika coby chladnokrevné mrchy se srdce. Samotné vylíčení jejího dětství v dětském divadle považuji za jeden z vrcholů seriálu. Murphy a spol. se nekrotí ani v případě drastických scén odehrávajících především během léčebných procedur a pecková je i do určité míry přepálená stylizace konce 40.let. Co se týče -SPOILER- lesbické orientace hlavní hrdinky, tak nevím, nakolik je to úlitba dnešní době, ale na druhou stranu se Sarah Paulson a Cynthií Nixon se něčemu podobnému dalo asi těžko vyhnout a navíc důležité je, že to nepůsobilo rušivě či účelově. Výhradu tak mám k jisté nevyváženosti, kdy druhá polovina série pokulhává za tou první. Ale to se snad s další řadou spraví. 85% ()

Sawy

Hannibal revival. Patologicky deformovaná reinterpretace legendární postavy, kterou si Ryan Murphy obalil svým bizarně úchylným hororovým hávem ála AHS. Bohužel, stylizaci jsem nepochopil ani ve vnitřní diegetické logice, ani s ohledem na vzor, ze kterého se vychází. Ze sestry Ratchedové z Přeletu zde zbyl jen účes a jméno, jinak dost dobře nechápu, proč si Murphy prostě nevymyslel jinou fikční postavu, kolem které by svou další freak show obestavěl. Ale to by mě ve výsledku nesralo, stejně jako pro mnohé jistě frustrující eklektičnost, se kterou Ratched proplouvá od detektivky k hororu, od milenecké road movie ála Bonnie a Clyde k Hitchcockovi, od naprostého bizáru sklouzávajícího ke komedii k vážným LGBT, MeToo a woman empowerment tématům. To by mě možná nakonec i bavilo, kdyby to (stejně jako ten Hannibal) nebyl od začátku do konce ten bizár konstrukt vyplněný od A do Z patologickými figurami, jejichž jediným účelem je BÝT DIVNÝ a TRAUMATIZOVANÝ. Pak mi zkrátka všechny momenty, kdy doposud apsychologizované tipy projevují nějaké emoce či ambivalenci, přišly tak akorát k smíchu. Špatně, Ryane. Ten vizuální cit a nadání pro stylizované výjevy ála minulé éry Hollywoodu by příště měly být investovány s větší rozvahou. 50 % ()

Dr.Zhivago

Proč by měl divák soucítit s postavou, která byla napsaná a posléze zahrána jako jeden z největších zaporáků. Ratchedová je čiré zlo, které Louise Fletcher vytavila k herecké dokonalosti. Tu postavu jednoduše čtenář nebo divák nemá mít rád. Je to prostě svině. Tak proč ten soucit? ()