Reklama

Reklama

Epizody(6)

Obsahy(1)

Seriál Hlava 22, natočený na motivy věhlasného stejnojmenného románu Josepha Hellera, vypráví příběh prohnaného a bezkonkurenčního flákače Yossariana (Christopher Abbott), pilota bombardéru amerického letectva za druhé světové války. Ten je celý bez sebe, protože se ho snaží zabít tisíce lidí, které nikdy neviděl. Jeho skutečným nepřítelem je ale vlastní armáda, neustále navyšující počet misí, které musí letci absolvovat, aby splnili povinnost. Pokud se však Yossarian jakkoli pokusí vyhnout svým nelogickým povinnostem, poruší absurdní, byrokraticky vykonstruovaný paragraf známý jako Hlava 22, který udává, že obavy o vlastní bezpečnost tváří v tvář skutečným a bezprostředním ohrožením jsou důkazem racionálního uvažování. Letecké povinnosti může být zbaven ten, kdo je uznán za psychicky narušeného a zároveň požádá o uvolnění. Žádost o uvolnění ale svědčí právě o psychickém zdraví a proto k němu dojít nemůže. (HBO Europe)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (130)

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Dovolím si tvrdit, že Hellerovu slavnému románu je duchem i vizáží mnohem blíž filmová verze, která je zřetelně absurdnější, jízlivější, vzhledem k rozsahu mnohem koncentrovanější a v neposlední řadě roztříštěním dějové linie a halucinogenními stavy podobnější románu, který pracuje s různými časovými rovinami a klade čtenáři různé překážky. Seriál je pro ty, co to chtějí polopatě, protože je vyprávěný lineárně se zjevnou snahou zpřístupnit obsah co největší divácké obci. Satira je přítomná, ale vytrvale neútočí, jen tu a tam zavrčí a vycení zuby. Ve filmu je víc přítomný zmatek a hodnotová krize kapitána Yossariana. Ze seriálu se trochu vytrácí společenskokritické zaměření románu ve prospěch pohody a koupání. Cítím tu podprahovou snahu ulámat konfliktu nejostřejší hroty. Ale i tak je to nadprůměrný kousek, který rozhodně stojí za vidění. Celkový dojem: 75 %. ()

Fr 

všechny recenze uživatele

,,ORR JE BLÁZEN. PROTO MŮŽE SKONČIT S BOJOVÝMI LETY. STAČÍ O TO POŽÁDAT. JENŽE JAKMILE POŽÁDÁ, PŘESTANE BÝT BLÁZEN. HLAVA 22 UVÁDÍ, ŽE OBAVA O VLASTNÍ BEZPEČNOST VE SVĚTLE REÁLNÉHO A BEZPROSTŘEDNÍHO NEBEZPEČÍ JE PROJEVEM RACIONÁLNÍ MYSLI“… /// Když jsem ještě mladej kluk, chtěl jsem si přečíst knihu. Nechytlo mě to a já to vzdal. Tady jsem na začátku taky nebyl nějak vodvázanej. Ale oni postupně (a všichni) šlapou na plyn, takže se z toho stává neuvěřitelně lidská záležitost, se vším, co si pod tím slovem dokážete představit. Nevzpomínám si, kde jinde jsem viděl tolik fórů, ze kterých se obratem stává tragická událost, takže jsem z toho měl pěkně hnusnej pocit. Hlava 22 z války ukazuje strašně maličko a přitom ji odsuzuje, jako málo co. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennou knihu, kterou v roce 1961 napsal Joseph Heller, neznám. 2.) Na vojně jsem byl spíš „klídek, klídek, klídek, smrt“ než „starost, starost, starost, smrt“. /// Thx za titule „Jiří Kobělka“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ** AKCE * NAPĚTÍ ** ()

Reklama

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Přiznám se, že původní film z roku 1970 mě neoslnil natolik, jako tato mini série. Musím říct, že tohle se chlapcům v čele s Clooneyem vysloveně povedlo. Absurdita války je tu zobrazována poměrně schopně sarkasticky, každou chvílí tu narazíte na nějakou tu absurditu, no a když si na tu haha atmosféru zvyknete, tak Vás to sejme nějakým momentem, u kterého Vám do smíchu vůbec nebude. Dlouho se mi nestalo, abych se u něčeho upřímně nasmál a v následující scéně tupě zíral na obrazovku, snažíc se přijmout fakt a okolnosti, co se v příběhu udály. Klobouk dolů. Takhle se vytváří filmové emoce a ty mě v tomto příběhu totálně rozebraly. Navíc Christopher Abbott je úplně dokonalej a perfektně mu zde sekunduje snad každej, kdo se v příběhu objeví, včetně místních, kteří i s jazykovou zábranou, dokáží bez potíží rozesmát. Rozhodně jeden z největších zážitků z roku 2019! ()

Morien 

všechny recenze uživatele

Mno, mně tedy přijde, že tón a způsob podání ze strany tvůrců se těžce míjí s duchem a obsahem zdrojového materiálu. Rozhodnutí hrát na city mi přijde velmi chybné, respektive kontraproduktivní. Navíc mi všichni ti young white boys splývají do jednoho panáka a nikde žádná charisma, co by vyčnívalo. Kdybych Yossariana neznala z Girls, tak bych ho mezi ostatními asi nerozeznala, a určitě si na něj po pár hodinách už nevzpomenu. Největší šanci něco předvést by měl asi Lewis Pullman, ale jako na potvoru jeho role představuje spíš cameo než cokoliv jiného. Zároveň chápu, že se tam nemá nic moc dít, tedy že to nemá být nacpané akcí, nicméně velká část seriálu na mě působila, jako bych sledovala b-rolls druhého štábu, který má zachycovat balast na pozadí, zatímco áčkový tým tu substanci točí někde jinde a já ji nikdy neuvidím. ()

Slasher 

všechny recenze uživatele

Hellerova klasika ve vydařené minisérii, která vyniká hlavně v obsazení (jak Abbott v kůži zoufalého hlavního hrdiny, zbytek, tak trojice páprdů velitelů - Clooney, Laurie, Chandler), funguje jako humorná anti-válečná satira nad absurditou a nesmyslností, tak i po té krvavější, vážnější, smutné stránce army mašinerie. Lituji, že jsem dodnes nečetl předlohu a cením všech těch pěkných obrázků B-25 "pin-up" bombardérů mezi obláčky explozí vysoko nad italskou krajinou, oldies písniček... Dojem mi tak kazil snad jen zvolený obrazový filtr, bral bych větší retro. 80% ()

Galerie (72)

Zajímavosti (6)

  • Epizóda je venovaná výkonnému producentovi minisérie, Steve Golinovi, ktorý zomrel necelý mesiac pred jej premiérou. (koba)

Související novinky

PF 2020

PF 2020

31.12.2019

Tak Le Mans ’66 nakonec v celkovém hodnocení uživatelů ČSFD.cz porazil i oceňovaného Jokera. Není to zas až tak překvapivé, jedná se přeci jen o pozitivnější film, a to máme rádi. Což dokazuje i… (více)

Reklama

Reklama