Hellerova klasika ve vydařené minisérii, která vyniká hlavně v obsazení (jak Abbott v kůži zoufalého hlavního hrdiny, zbytek, tak trojice páprdů velitelů - Clooney, Laurie, Chandler), funguje jako humorná anti-válečná satira nad absurditou a nesmyslností, tak i po té krvavější, vážnější, smutné stránce army mašinerie. Lituji, že jsem dodnes nečetl předlohu a cením všech těch pěkných obrázků B25 "pin-up" bombardérů mezi obláčky explozí vysoko nad italskou krajinou, oldies písniček... Dojem mi tak kazil snad jen zvolený obrazový filtr, bral bych větší retro. 80%(22.5.2019)

Nic moc, trochu jsem čekal Bratrstvo neohrožených s letadly, ale slabota. Hlavní hrdina je takový ubrečený zbabělec, který se snaží vykroutit z války a utéct domů - jak v seriálu zaznělo "You're f*cking coward". Seriál rozhodně není chlapský a rozhodně není komediální, co potom zbývá u válečného filmu... nic lepšího než jen průměr?(10.5.2020)

Absurdních byrokratických vojenských blbákovin si jeden mohl užít i při základní vojenské službě, a to ani nemusela být válka. V tomto je ten seriál naprosto dokonalý. Snad ten seriál v posledním díle trochu ztrácí na ostrosti a nabývá na sentimentu. Ale vůbec mne potěšilo, že po dlouhé době lze vidět nový film z války, který je protiválečný.(19.4.2020)

Kniha mne chytila v oblasti povinné četby. A po padesáti stránkách jsem ji odepsal s tím, že jsem se v ní nevyznal a ani mne moc nechytila. I když jsem fanda absurdního humoru, tak zde jsem se nechytil. Seriál byl teda trochu otazník, ale jak se ukázalo, tak byl spíše příjemný vykřičník. Zjistil jsem, že na poli odvyprávění a audiovizuální možnosti se to uchytilo mnohem lépe a zábavněji. Ukázalo se, že jde o velmi bizarní humor, který poukazuje na absurditu války a válečného systému samotného. Postavy mají charakter a příběh, absurdita u nich také funguje a vytvoříte si o nich bezchybný vztah. Musíte se asi umět vcítit a taky mít pro to cit. Je mi totiž jasné, že toto se nelíbilo dost lidem, ale hold jde o styl humoru. Ten mi zde seděl. Jen ten až moc otevřený konec, který vlastně nic nepřinesl byla další věc. To nic nemění na tom, že zatím jde pro mne o jeden z nejlepších seriálů tohoto roku.(16.6.2019)

Přiznám se, že původní film z roku 1970 mě neoslnil natolik, jako tato mini série. Musím říct, že tohle se chlapcům v čele s Clooneyem vysloveně povedlo. Absurdita války je tu zobrazována poměrně schopně sarkasticky, každou chvílí tu narazíte na nějakou tu absurditu, no a když si na tu haha atmosféru zvyknete, tak Vás to sejme nějakým momentem, u kterého Vám do smíchu vůbec nebude. Dlouho se mi nestalo, abych se u něčeho upřímně nasmál a v následující scéně tupě zíral na obrazovku, snažíc se přijmout fakt a okolnosti, co se v příběhu udály. Klobouk dolů. Takhle se vytváří filmové emoce a ty mě v tomto příběhu totálně rozebraly. Navíc Christopher Abbott je úplně dokonalej a perfektně mu zde sekunduje snad každej, kdo se v příběhu objeví, včetně místních, kteří i s jazykovou zábranou, dokáží bez potíží rozesmát. Rozhodně jeden z největších zážitků z roku 2019!(30.7.2019)

• - George Clooney nabídku na roli nejdřív odmítl. (Duoscop)

• - Epizóda je venovaná výkonnému producentovi minisérie, Steve Golinovi, ktorý zomrel necelý mesiac pred jej premiérou. (koba)

• - George Clooney v seriálu nejen hraje a režíruje, ale byl i jeho výkonným producentem. (Duoscop)