Naneživo

(festivalový název)
  • Japonsko Kamera o tomeru na! (více)

Malý štáb točí laciný zombie horor v opuštěné fabrice, ve které kdysi japonská armáda experimentovala s mrtvými. Netrvá dlouho a herci i filmaři se začnou měnit na skutečné oživlé mrtvoly. Perfekcionistický režisér ale odmítá natáčení přerušit a posedlý utkvělou představou o ryzím umění pobíhá uprostřed nastalého chaosu s kamerou, zatímco nákaza si vybírá jednu obět za druhou. Pro dokonalý záběr je schopen obětovat vše. Anebo je to všechno jinak? Může být zombie krvák zároveň rodinnou komedií? Záleží na úhlu pohledu. Natočen s malými náklady, ale velkou láskou k řemeslu, Uedův celovečerní debut je originální poctou všem opravdovým filmařům. (MFF Karlovy Vary)

Trailer 1

Vančura

V podstatě srovnatelná sračka jako Socialistický Zombi Mord, s tím že prvních 37 minut je tak neuvěřitelně špatných, až je to docela vtipné, ale to co následuje potom je tak šíleně nudné a nesnesitelné, že se na to vůbec nedá koukat. Odpudivá věc a totální ztráta času. ()

Rimsy

Bizár, jak se patří, a hlavně výborný nápad! První půlhodina je skutečně k nepřežití, i když v dobré společnosti i na ni lze shovívavě nahlížet jako na zábavně nepovedené a nechtěně vtipné béčko. Druhá část filmu je však vtipná zcela záměrně a dost se jí to daří, poskytuje totiž na úvodní část zcela nový pohled. Nerad bych víc z příběhu prozrazoval, ale tahle komedie je opravdu hodně meta a bez ohledu na kvalitu humoru se nejeden divák dozví víc o tom, jak natáčení filmu vlastně probíhá. Jsem zvědav, jestli se jedná o náhodný úkaz, nebo můžeme od Šinčiró Uedy čekat další subverzivní absurdity jako v tomto případě. No, nechci říkat zbytečně moc, a tak jen znovu napíšu, že se jedná o výbornou zábavu, kterou se vyplatí vidět, a dál to radši nechám být. ()

juta

Když člověk nevydrží prvních 37 minut, tak může dávat klidně odpad, ale když tenhle film nedokouká, tak mu nedojde, jak to bylo celé myšleno. Já si také ze začátku říkal, že to je neskutečná ptákovina, která si nezaslouží vysoké hodnocení, ale když skládačka postupně zapadala, tak jsem se strašně moc bavil a smál se a to se mi už moc často nestává. Opravdu skvělá komedie, kterou byste museli vidět minimálně dvakrát a to by už klidně bylo i na plný počet hvězdiček. :-) ()

Goldbeater

Zajímavý komediální experiment v rámci filmové narace, kdy zpočátku tvůrci diváka zkouší, jak dlouho snese nevtipnou amatérskou zombie kravinu, aby ho poté odměnili postupným odkrýváním pozadí toho, proč byl začátek snímku tak strašně (a úmyslně) špatný, načež v poslední třetině přináší bláznivý a velice vtipný sled událostí, který dává veškerému předchozímu dění naprostý smysl. Naneživo není žádný filmový klenot, ale v rámci nízkorozpočtových komedií se zajímavým formálním nápadem je potřeba ho vyzdvihnout a ocenit. A bavil jsem se opravdu dobře. [Sitges 2018] ()

EvilPhoEniX

V zahraničí podivně vychválená záležitost z Japonska, která pro mne byla naprosto nesnesitelným utrpením a příliš nechápu z čeho jsou diváci spokojení. Je to víceméně film ve filmu kde sledujeme neherce hrát zombie film, kde štáb napadnou opravdoví zombie, což je sice poměrně originální nápad, ale krom nápadu zde nic pozitivního najít nemůžu. Vypadá to levně jak hajzl papír, herci jsou nesnesitelní, gore prakticky chybí, atmosféra nefunguje, vtipné to už vůbec není, po půl hodině se film navíc podivně přehoupne do žánru Drama a ikdyž ta finální půl hodina byla nečekaná, i tak jsem se nepřestával nudit. Tohle šlo absolutně mimo mě. Příběh***, Akce**, Humor**, Násilí**, Zábavnost*, Hudba***, Vizuál*, Atmosféra**, Napětí**. 3/10. ()

• Film byl natočen za pouhých 8 dnů. (Duoscop)
  • Při rozpočtu pouhých 27 tisíc amerických dolarů dokázal film jen v Japonsku vydělat 8 milionů dolarů. (Duoscop)
  • Bez střihu film jede plných 37 minut. (Duoscop)