poster

Cirkus Rwanda

 • Slovensko

  Cirkus Rwanda

 • angličtina

  Circus Rwanda

  (festivalový název)

Dokumentární

Česko / Slovensko, 2018, 75 min

Režie:

Michal Varga

Scénář:

Michal Varga

Kamera:

Jakub Jelen

Producenti:

Marek Novák
(další profese)

Komentáře uživatelů k filmu (7)

 • mchnk
  ****

  Jedna česká lidová, společně s černošským křepčením. Zdánlivý nesoulad mi nakonec zněl skvěle, mělo to rytmus, čistě se doplňovali a nenásilně propojili své kultury skrze svobodné umění. I málo stačí k tomu, aby si nepředpojatý divák domů odnesl trochu toho míru, než se zase naštve. Po stránce režijní se možná nejedná o žádný zázrak, pár povedených záběrů a střih, jinak vše jede ve stylu home videa s jediným protagonistou a lidmi kolem. Každopádně akrobat Eliseé má v dokumentu také svůj prostor, stejně jako ostatní ze skupiny, rozhovory, osobní příběhy i vlastní pohledy na přípravu vystoupení, které je nakonec skvělým závěrem. I když snad s povahou principála, dnes už ze zásady, nesouzním a že se nám ukázal kua naostro, misím přiznat, že tato akce se mu povedla a já přidávám jednu navíc a respekt...smysl v tom vidím. [Filmový klub Citadela - Litvínov](12.12.2018)

 • Slarque
  ****

  Nejsem si jistý, zda záměrem byl dokument o rwandských akrobatech nebo o Rosťovi Novákovi, ale ono na tom nesejde. Ve výsledku tady máme výborně zdokumentovaný vznik jednoho představení. Spousta scén je totiž natolik upřímných, že to snad museli natáčet skrytou kamerou (a nemyslím tím jen Rwanďany, ale i Rosťu Nováka). Možná je škoda, že zbytek ansámblu La Putyky tu hraje jen kompars, ale jinak velmi zajímavý dokument.(6.9.2020)

 • Marze
  ***

  Trochu mi naskakovala husí kůže z toho množství lidí úplně všude v nejpřelidněnější africké zemí Rwandě. Ve vzduchu viselo, kdy moderátor rádia zase vydá povel "vezměte krumpáče a jděte na své sousedy". Dokument se mi zdá dobře dramaturgicky vystavěn. Trochu mi chybělo vidět podle čeho a kde ve Rwandě byli artisté ve Rwandě vybíráni. Nadšení pro cirkus je ve filmu nakažlivé.(27.9.2020)

 • Gekacuk
  **

  Každopádně zajímavý film. Jenom zapomněli říct, že je to hlavně film o Novákovi. Neskutečná sebestřednost z filmu přímo tryská. Novák ve středním věku zjišťuje, co ví každý školák, že při cestě do Afriky je třeba se naočkovat. Do Afriky jede nepřipravený a vystrašený. Zatímco na straně Rwanďanů se dovíme, co si myslí a jak se připravují na své artistické výkony, z české strany jsou zprostředkovány pouze názory a pocity Nováka. Nikdo jiný ze štábu nemá šanci se do filmu prosadit. Dokonce ani Novákův táta, který se jen mihne na začátku filmu. A to mne docela mrzí. A tak vidíme, jak s Novákem cloumají emoce, jak se dojímá, jak se snaží rwandské akrobaty připravit, jak je nervózní, aby všechno dobře dopadlo. Ano, film ukazuje ve vyprávěních, v jakých podmínkách se ve Rwandě žije, jak je těžké se prosadit, ukazuje neskutečnou chudobu, na každém kroku číhající nebezpečí, ale šlo to natočit líp.(5.8.2018)

 • Gore
  **

  Asi by to dopadlo mnohem líp, kdyby to nebylo o Novákovi, už když se mihl v nějakém filmu, tak mi připadal strašně sebestředný, nafoukaný a nesympatický, a tento dokument mi potvrdil, že to nebyl jen pocit. Jinak je to spíš takový home video než dokument a dvě hvězdy je asi ode mě fakt velkolepost.(7.9.2020)

 • t.b.kat
  **

  Mohl to být super dokument, ale Novák ho zabil tím, že jej zaměřil jen na sebe. Z počátku dokumentu mě osobně vadil jeho trochu přezíravý až ignorantský pohled na Rwandu a její obyvatele, takové to typické čecháčkování, které nenávidím. Co mělo být posláním dokumentu, co chtěl Novák říci a ukázat? To, že dobrá práce stojí námahu nebo že cizí kulturu je potřeba zesměšňovat? Chápu i tu tvrdost, kterou jako perfekcionista je potřeba mít, pokud chci podat špičkový výkon. V tom Nováka chápu. Ale někdy je lepší neukazovat na sebe a své ego, ale na práci a lidi, kteří jsou její součástí. Proto 1-2* za promarněný můj čas(20.11.2020)

 • blondboss
  ***

  Akože príbehovo a dokumentaristicky je to fajn myslené a aj tá téma spolupráce afrických a európskych cirkusantov je zaujímavá. Problémom len je, že je to natočené dosť nezáživne a sebestredne, hlavne čo sa týka autora. Vzhľadom na samotný námet to nebola žiadna sláva a pre mňa len priemer. 50 %(12.6.2020)