elimS

90% - komentář 20ti slovy: "Deprimující" atmosféra, skvělá hudba a excelentní Phoenix, který spojil styl Nicholsona a Ledgera a vytvořil vlastní...Oscar zaslouženě. K dokonalosti tomu chybělo lepší tempo. +++ SPOILER 20ti slovy: "Zcvonutý" komediant a klaun dostane vyhazov, zjistí že je adoptovaný, zabije partičku v metru, udusí matku, zastřelí moderátora a zrodí se Joker...a Batman. ()

Tarhiel

Výborne napísaná a skvelo zahraná psychologická dráma a nepríjemne pochopiteľný origin story Jokera. Kľudne by som to bral aj ako spinoff k Temnému rytierovi. ()

Niflheim

90 %. Ledgerovo ztvárnění Jokera jsem od prvního zhlédnutí Nolanova Temného rytíře považoval za nezpochybnitelné dogma v přístupu k této komiksové (sic!) roli. Joaquinu Phoenixovi se ale v tomto dramatickém thrilleru (sic!) podařilo vytvořit klenot. Naprosto fenomenální výkon a zasloužená uzurpace pozornosti napříč filmovou produkcí roku 2019. To vše podtrženo sugestivně zhudebněnou depresí, agonií a letargií z pera (nebo spíš DAW softwaru) Hildur Guðnadóttir. Na to hold mají skladatelé ze severu Evropy patent. Pro kinematografii bude jen a jen přínosné, když si toho režiséři a producenti budou všímat víc a víc. ()

Petike odpad!

Takže zoberieme trochu z homážovania sedemdesiatkovských psychologických magorín o magoroch a násilníkoch á la Taxikár, výrazne to posypeme typicky nezodpovedným holý-údským mýtizovaním a stigmatizovaním duševných problémov, a pridáme ešte pochlebujúci rektálny alpinizmus štúdií voči pre mňa nepochopiteľnému fenoménu fandov-fetišizátorov Žolíka. Ale fakt nepochopiteľnému. Až na veľmi ojedinelé výnimky (keď bol vykreslený ako pochabý truľo) nebol Žolík v batmanovských komiksoch nikdy vykreslený ako sympatická postava, či dokonca ako akási "ľútosti hodná obeť spoločnosti". Gimme a break... Keď sa prvýkrát objavil v 40. rokoch, nebol to len šašo-kriminálnik, bol to kovaný chladnokrvný zabijak so smutnosmiešnym vizuálnym leitmotívom, ktorý travil a podrezával ľudí. Nolan toto pochopil na výbornú, dokonca ešte aj Burton to kostrbato zvládaol. Žolík nie je niekto, koho by ste mali akýmkoľvek spôsobom ľutovať a sympatizovať s ním, a už vôbec nie niekto, kto by mal byť vykresľovaný ako sladko nevinná obeť. O to viac, že už v predlohách bežne spolupracuje s podsvetím, mafiánskymi bossmi a najrôznejšími hrdlorezmi a travenie ľudí chemickými zbraňami, bombovými útokmi alebo vraždenie nožmi je u Žolíka desaťročia dlhá tradícia. Sympatizovať so Žolíkom, aj scenáristicky zbabelo vykresleným na spôsob "fňuk, fňuk, bol obeťou všetkých", nie je o nič lepšie, ako sympatizovať s primitívnym sfetovaným skinhedom, ktorý skáče po hlávke bezbranného dieťaťa. Mám dojem, že najnovšia banda zodpovedná za celé fiasko menom DCEU si o Batmanovi a Žolíkovi nenaštudovalo ani pol slova. Inak by Batman v Snyderovej réžii nedrúzgal ľuďom lebky o steny a nevyprázdňoval do nich olovo, a Žolík by nedostal pseudo-artový blud, kde je prezentovaný ako "nevinná obeť systému" (ha-ha !!!) a kde sa jeho dysfunkcia a chorá zloba, za ktorú si žiaľ môže len a len sám, prezentuje ako niečo odpustiteľné a chvályhodné. Blbosti na kvadrát... (Snyderovci a ich DCEU nerozumejú Supermanovi, Batmanovi, Žolíkovi, žiadnej z postáv a ich charakterizácii. A výsledky vidíme, fiasko za fiaskom...) Fakt, že sympatie k Žolíkovi sa v tomto "filme" musia vytvárať aj za pomoci veľmi detinského očierňovania rodiny Wayneovcov tiež svedčia o totálnej bezradnosti scenáristov napísať dospelý príbeh s nuansami. Prebuďte sa, ľudia. Žolík vždy bol a bude maximálne dvojrozmerným zloduchom. Nolan to pochopil, jeho pôvod ho (tak ako tvorcov komiksov) nezaujímal, Žolík bol a je kráčajúci symbol zloby, ktorá je navýsosť priemerná, primitívna, hodnotovo bezobsažná, no zároveň na seba nihilisticky a narcisovsky náramne hrdá. Preto ide z Ledgerovho ale aj Hammilovho Žolíka strach a znechutenie, a máte chuť tomu malému bezcitnému sráčovi vykrútiť jeho špinavý, bezcenný a namyslený kriminálnický krk, ale ani na sekundu vo vás nevzbudzuje nežné ľútostivé slzičky. O nič viac, než by ste vyronili dojemné slzičky za "údelom" právoplatne odsúdeného, vraždy objednávajúceho alebo vykonávajúceho mafiánskeho hajzla. Pochopiteľne, film tak trochu nervózne tuší, že keby zahodil všetku tú nasilu homážujúcu štylizáciu, scenáristicky a obsahovo by za veľa nestál. Najmä so svojou smiešnou snahou robiť zo Žolíka sladkú, nevinnú obeť zlého všadepríotmného systému. Jedným z hlavných príznakov narcisovskej psychopatie je absolútna neschopnosť sebareflexie a neschopnosť vnímať sa ako človek s nuansami, namiesto brilantného nepochopeného génia a večnej obete, ktorá "má právo" sa pomstiť. Nie nemá. Prepáčte mi, ak som na toto alergický, ale popri komiksových zloduchoch mi toto lezie pravidelne na nervy aj pri prachatých kriminálnikoch a oligarchoch, ktorý sa vyskytujú v mojej krajine a neustále sa snažia hrať kartu obete a unikať trestnoprávnej zodpovednosti. Takže nehovorme "je to len komiks", ak tu tvorcovia tlačia na pílu rádoby-reálnosti a robia to maximálne zle a trápne a nedospelo.) Phoenix is completely wasted in this role... (I don't mean him being drunk.) And don't get me started on the old Hollywood bullshit machine continuing to stigmatize mental illness. () (méně) (více)

whysoserious

Po absolvování předpremiéry Jokera musím říct, že je to naprosto vynikající psychologické drama a trailery byly jen slabý odvar. Bylo to vidět i na lidech v kině. Já sám jsem se několikrát přistihl, že jsem zapomněl dýchat a ostatní ani nedutali, jak do toho byli vtaženi. Skutečně to není klasická komiksovka. Přijdou si na své i milovníci dramat, kteří komiksy nemusí. A za mě, který mám tuhle postavu moc rád říkám, že se jedná o nejlepší natočený origin, jaký jsem kdy viděl. Nelze to porovnat s žádným předchozím představitelem Jokera, protože tohle je prostě něco zcela jiného. Je to skvělé! ()

horor2

Jsem velice vděčný, že nám tvůrci vůbec nic neukázali v trailerech a nechali si to až do kina. Joker je mistrovským dílem, který v sobě skrývá víc než jen temnou zlobu šílence. Film není vhodný pro lidi, kteří jej špatně pochopí a budou řešit násilí násilím. Joaquin Phoenix by si plešouna za svůj výkon zasloužil. Todd Phillips předvedl už v předešlém počinu Týpci a zbraně, že umí točit i jiné vody, než je u něj zvykem. Oba palce nahoru - jsem nadšen! Škoda, že DC neudělalo svůj vesmír v tomto duchu, bylo by to určitě hodně zajímavé sledovat od nich tvrdé R-ka :-) :-) :-) HA HA HA ()

Midar

Neskutečná jízda, která vás pohltí bezcitností vyzařující skoro z každého záběru. Kromě excelujícího Todda Phillipse v nejednom záběru odkazujícího na Scorseseho Taxikáře je zde samozřejmě hlavní hvězdou Joaquin Phoenix předvádějící výkon na hranici posedlosti a geniality. Jeho styl chůze, jeho běh, jeho gestikulace, jeho marná snaha zastavit smích, jeho oči, mnohdy děsivý výraz jeho tváře, prostě neuvěřitelné, naprosto mě svým hereckým výkonem dostal. Kromě dvou výše zmíněných je pak třeba pochválit také hudbu, která až neskutečně dokresluje, to co se děje na plátně a dává tomu tak úplně jiný rozměr. Kombinace Phoenixova herectví právě s hudbou, pak dělají některé scény doslova nesnesitelnými. Líbilo se mi také propojení Fleckova příběhu s Brucem Waynem, nepřišlo mi to nějak nucené, naopak to dávalo smysl a do příběhu to bez problémů zapadalo. S tímto snímkem mám tak v konečném výsledku jen dva malé problémy. Tím prvním je občas až moc velká doslovnost a tím druhým je pak závěr samotného snímku, kterým klidně mohl být tanec na autě. Já osobně totiž tuto scénu považuji za "highlight" celého snímku při němž jsem měl husí kuži snad úplně všude. ()

MyrnaAlec

Je to čistý drama, ne komix, a excelentní Joaquin Phoenix. Jak se totálně zbláznit a umět to vyjádřit jen obličejem. Skvělý, pro mě zatím film roku. ()

george82

Tohle je ultra super. Strhující hudba, nádherný vývoj postavy, skvělé záběry a hlavně naprosto dokonalý výkon Phoenixe. Konečně něco jiného než super-hrdinové v latexu a silikonu. ()

redshift

Nakonec tomu teda 5* dám, ikdyž několikrát během filmu jsem zapochyboval jestli to bude za plnej počet. Nadruhou stranu finále rozhodlo že teda jo. Hodně syrově natočený. Takovej film tu celkem chyběl kor u DC. Cream White Room rules. :) ()

Martin.Tokos

Nejen úžasný film, ale jeden z nejlepších, které jsem v životě viděl. Phoenixova dokonalá one man show, která vyrážela dech všem v kině. Pokud nedostane Oskara za tohle, tak už to můžou rovnou zrušit. ()

Wowo

Co si budem.. byl jsem na predpremiere a odesel jsem fakt stastnej z toho co jsem dostal.. dnes jsem na to sel znova, abych doplnil to, co mi poprve uniklo a vypada to, ze pujdu potreti. Kamera, soundtrack v topu. Dramaturgie mohla bejt trosicku vybrousenejsi. Phoenix je proste dokonalej a dohromady s prostredim, kde kontrastuje barevnej, schizofreni sociopat a sedivy, depresivni mesto na pokraji revoluce fakt skvele funguje. Jsem z toho celej dojatej! Vylozene kult osobnosti. ()

Kortexo

Předem jedna informace.Joker tenhle rok slaví 75 let.Všechno nejlepší.Vychází i kniha s výběrem nejlepších komiksů s jeho postavou a je v prodeji.Spravně,bych dal filmu 3 hvězdy,ale zdejší hodnocení, je potřeba vyrovnávat.Film Joker nefunguje.Joker je geniální zločinec a ne maskot při nepokojích.V plné síle se ukázal v temném rytíři i v komiksů, kde si s ním batman nevědel rady, což je podstata jeho postavy, ale tady si ohřívá jídlo v mikrovlnce a zavazuje boty.Chybí,už jen stříhání nehtů ve vaně. Tragicky předvídatelný děj, který dobře postavena kamera nezachrání.Jediná scéna, která vyčnívá je scéna v metru a ta je rozhodně dílem náhody.Joaquin Phoenix je jako herec na maximu a dál už jít nemúže.V nikdys nebyl, podává rozhodně lepší výkon, než tady.Tady hraje jen díky tomu protože ostatní to odmítli.Nejubožejší věci, co zde v pochvalných recenzích čtu je názor revoluce v komiksu, což není pravda, protože je tady film LOGAN, který se ovšem všem vypařil z hlav.Tomuto filmú udajně pleskali v Benátkách 10 minut, Tarantinovi 15.Co to znamená? Vůbec nic.Pokud jsem neviděl všechny filmy do konce roku a předem ho hodnotit, jako nejlepší,může jen omezenec a blb.Největším pozitivem tohohle projektů je zpracování plakátů, které je jedinečné a stojí za koupi.Už vidím vytetovaného jokera u každého druhého na ulici.Jakmilho v budoucnu uvidím v televizi, přepínám kanál.KONEC... ()

Mr.Sombrero

Působivý film o vzniku jednoho z největších padouchů filmové historie. Úžasná je temná a depresivní atmosféra zločinem protkaného Gothamu a vnitřní boj psychicky nemocného a týraného jedince proti celé společnosti, který nakonec musí vyústit v tragédii. Joaquin Phoenix zahrál začínajícího Jokera skvěle a musím pochválit i práci kameramana. Rozhodně zatím jeden z nejlepších počinů letošního roku. 80% ()

adamix

Určite veľký úspech pre DC, niečo takéto by sme mali vždy očakávať zakaždým, keď sa bude jednať o tieto dve písmenká. Rovnako tak aj pochvala pre Phoenixa, ktorý by si zaslúžil minimálne nomináciu na zlatého oskarka. Spočiatku som bol veľmi skeptickým, keď som videl meno Todd Phillips, pretože moc dobre viem, aké komediálne výstrely do prázdna nechal za sebou (nie, niesom fanúšikom série o tých troch ožranoch) a i keď som videl skvostný trailer, stále som bol na pochybách. Potom prišli Benátky s osem-minútovým potleskom, potom šťastní kritici, napokon aj diváci a a nakoniec keď som zakaždým šiel na internet, videl som tancujúceho klauna na schodoch no a dnes som mal tú česť si konečne film vychutnať, čo sa aj podarilo. Ponúkol nám pohľad na usmiateho šialenca z pohľadu prvej osoby, dovolil nám nahliadnuť do jeho súkromného života i nespravodlivého sveta okolo neho a následne sme si k nemu získaly sympatie a pochopenie aj z tej humánnej stránky. Plné hodnotenie však nedám, pretože záverečná pocitovka vyvolaná tvorcovskou originalitou sa mi nedostala. Povedzme, že niečo podobného som už videl vo viacerých filmoch. JOKER je ten typ celovečeráku, kde hlavná antipostava prežíva nepekné muky od strany života a spoločnosti (ktorú film aj následne kritizuje) a snaží sa diváka s postavou stotožniť. Výslednej satisfakcie sa však nedočkáme, pokiaľ nám ten výsledok stále niečo pripomína. Z kritického pohľadu ide o bežnú hollywoodsku rutinu, ktorá ale nie je na zahodenie, pretože táto má značku a jeden veľký herecký talent, na ktorý film spolieha od samého začiatku. Z mojej strany je to však stále spokojnosť a musím uznať, že táto vízia na najslávnejšieho záporáka nám vo filmovom svete chýbala - ponúkla nám realistický obraz toho, aká je naša spoločnosť napi*u. U mňa 4* a 80%. ()

Hovadin

Už je to tady 100x napsané: Phoenix podal skvělý herecký výkon. Ve filmu snad není jediná scéna ve které by se neobjevil hlavní "hrdina", to znamená 122 minut úžasného hereckého výkonu (na Oscara?). Posledních 20 minut si přijdou na své i fanoušci již "hotového" Jokera. ()

matab

Podle mě překvapení roku 2019. Takové měly být všechny filmy od DC. Temné, depresivní, realistické a úplně jiné než Marvel. Gotham nebyl nikdy temnější a zároveň uvěřitelnější. A Phoenix, naprosto bez komentáře a jasný favorit na Oscara. ()

Asdas

Pravdepodobne najznámejší záporák pop kultúrneho sveta dostal svoj výživný "origin" a bola by chyba ho v kine zmeškať . ()

Logan od Mangolda je součástí MCU kánonu

Logan od Mangolda je součástí MCU kánonu

03.11.2023

Oppenheimer si připsal mimořádný rekord

Oppenheimer si připsal mimořádný rekord

18.08.2023

Kdo by se mohl stát příštím Supermanem?

Kdo by se mohl stát příštím Supermanem?

13.01.2023

Seriálový The Penguin nabírá obsazení