Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Zkrachovalý komediant Arthur Fleck (Joaquin Phoenix) se dlouho pohybuje na tenké hranici mezi realitou a šílenstvím. Jednoho dne se ve svém obleku klauna potuluje po ulicích Gotham City a dostává se do konfliktu s brutálními zloději. Pomalu se roztáčí spirála událostí dosahující hrozivých rozměrů. Všemi opuštěný Fleck se začne čím dál více propadat do hlubin šílenství a postupně se mění v ikonu zločinu, kterou svět brzy bude znát pod jménem Joker. (Vertical Ent.)

(více)

Zajímavosti (78)

 • Jokerův šílený skřek Joaquín Phoenix nacvičoval několik měsíců. Když ho začal vydávat i mimo natáčení, tak jej kolegové ze štábu prosili, ať s tím přestane, protože to v nich vyvolávalo úzkost. (raininface)
 • Jokerův oblek je úplně ten stejný, který má na sobě Arthur (Joaquin Phoenix) na pódiu, když vypráví vtipy. Pouze barvy byly změněny. (TaNya_)
 • Pro každou část města, kterou Arthur (Joaquin Phoenix) navštěvuje, byl vytvořen jiný design odpadu a pytlů s odpadky. (TaNya_)
 • Ve filmu není nikdy řečeno, kde a kdy se odehrává, podle režiséra Todda Philipse jde o alternativní verzi New Yorku v roce 1981. (TaNya_)
 • Ve filmu Batman z roku 1989, kde hraje Jokera Jack Nicholson, při ničení v Gothamském muzeu mine Joker obraz „Chlapec v modrém“, což je obraz malíře Thomase Gainsborougha. Vznikl roku 1779 a jde o portrét Jonathana Buttalla, syna bohatého obchodníka – což je samo o sobě drobná paralela na Batmana – v životní velikosti. Ve skutečnosti tento obraz visí v Huntington Library v San Marinu v Kalifornii. Stejný obraz – vzhledem k sociální situaci pravděpodobně repliku – má Arthur Fleck (Joker hraný Joaquinem Phoenixem) ve svém obývacím pokoji ve filmu Joker z roku 2019. (Sidarius)
 • Islandská skladatelka Hildur Guðnadóttir se díky tomuto filmu stala první ženskou držitelkou Oscara za nejlepší originální hudbu. (Kinofil)
 • Joaquin Phoenix je prvním hercem, který vyhrál Oscara za nejlepší herecký výkon v hlavní roli v komiksovém filmu. (Kinofil)
 • Joker je historicky 1. komiksový film, kterému se podařilo získat 11 nominací na Oscara. Na 2. místě je Temný Rytíř (2008) s 8 nominacemi a na 3. Black Panther (2018) se sedmi nominacemi. (Kinofil)
 • Dle Todda Phillipse, scenáristy a režiséra filmu, se celý děj odehrává v hlavě Arthura Flecka (Joaquin Phoenix), který je držen v psychiatrickém ústavu. Nejedná se tedy přímo o Jokera a jeho zrod, jako spíše o jeho osobní pohled na tuto postavu. To dává smysl, protože původně chtěl natočit film o společnosti, ale skrze slavnou postavu lépe protlačil projekt ke schválení. (Seniad)
 • Postava Jokera (Joaquin Phoenix) trpěla neurologickým onemocněním zvaným PBA, které se objevuje obvykle po poranění mozku či úrazu hlavy. Projevuje se nekontrolovatelnými projevy emocí, například pláčem nebo smíchem, přičemž daný projev nemusí vůbec souviset s tím, jak se osoba právě skutečně cítí. (Kamas)
 • Scéna s tancem na schodech se odehrává na 1170 Shakespeare Avenue, Bronx, New York. Po uvedení filmu se stala turistickou atrakcí. (Punisher)
 • Jeden z policistů, kteří jdou po Arthurovi (Joaquin Phoenix), se jmenuje Burke. Policista gothamské policie Tommy Burke se objevil v komiksu „Detective Comics Vol 1 #748 Batman“ z roku 2000. (Punisher)
 • Jedná se o první film v historii, který s ratingem R překonal hranici tržeb ve výši 1 miliardy amerických dolarů. (Tashi)
 • Joker je třetím nejlevnějším filmem (při rozpočtu méně než 100 milionů amerických dolarů), který překročil tržby 900 milionů dolarů. Bohemian Rhapsody (2018) utržilo 903 milionů při rozpočtu 52 milionů a Lví král (1994) utržil po všech obnovených premiérách celkem 968 milionů při rozpočtu 45 milionů. (Kinofil)

Související novinky

Ben Affleck se objeví jako Batman ve dvojce Aquamana

Ben Affleck se objeví jako Batman ve dvojce Aquamana

31.07.2022

Odklad filmového Flashe s nevypočitatelným Ezrou Millerem (Fantastická zvířata a kde je najít) až za druhého Aquamana způsobil studiu Warner Bros. další problémy. Původně se totiž v tomhle DCEU…

Cruise, Smith a DiCaprio mezi nejlépe placenými herci

Cruise, Smith a DiCaprio mezi nejlépe placenými herci

22.07.2022

Nový článek od serveru Variety odhalil, kolik dostávají v současnosti zaplaceno jedny z největších filmových hvězd. A jak byste si nejspíš troufli sami tipnout, je to hodně. Autoři se zaměřili na…

Druhý Joker bude muzikál s Lady Gaga

Druhý Joker bude muzikál s Lady Gaga

14.06.2022

Ne, tohle není apríl. Bylo bláhové si myslet, že pokračování k miliardovému hitu Joker od režiséra Todda Phillipse (Pařba ve Vegas) bude jakkoli konvenční nebo následovat tradiční sequelová, natožpak…

Druhý Joker potvrzen, jak se bude jmenovat?

Druhý Joker potvrzen, jak se bude jmenovat?

08.06.2022

Režisér Todd Phillips (Pařba ve Vegas), o němž jsme před pár dny psali v našem velkém shrnujícím článku ohledně budoucnosti studia Warner Bros., oficiálně potvrdil sequel ke svému miliardovému…

Reklama

Reklama