Svědkové Putinovi

(festivalový název)

Dokumentární

Lotyšsko / Švýcarsko / Česko, 2018, 102 min

Karlis Auzans

Vtírají se otázky, proč Manskij čekal skoro dvacet let s uveřejněním takového materiálu? Podle svých slov předpokládal, že nemoc se časem vyléčí sama, ovšem když se tak nestalo, rozhodl se jednat. Pro nás se každopádně jedná o vhodné načasování, neboť některé paralely s praktikami našeho současného prezidenta jsou do očí bijící. Našince, který se detailně neorientuje v politice Matičky Rusi potěší i Manského komentář, který leccos objasňuje. Na druhou stranu se jedná o dokument, který od začátku své protiputinovské ladění neskrývá, a tak se o nikterak šokující příspěvek k tématu nejedná - přesvědčení na obou stranách spektra se nezmění. Za vidění to však rozhodně stojí.(1.7.2018)

Myslím, že dokumentarista má morální povinnost nepřekročit 100 minut. Druhou půlku jsem přemýšlel hlavně o tom, proč daná scéna ještě neskončila. Takhle se lidi neburcují.(29.10.2018)

Vlastně nic pozoruhodného. Ano, je zde řada dříve nepublikovaných záběrů na politické zákulisí a Jelcinovu rodinu v čase Putinovy kremlingurace, avšak žádné "nečekané svědectví", žádné překvapivé odhalení či nový úhel pohledu. Manskij rekapituluje dávno známá fakta a souvislosti, přičemž stopáž poloamatérských záběrů bez přidané hodnoty často natahuje nad únosnou mez. Ve výsledku nejzajímavějším momentem celého filmu tak může být pouhé uvědomění si, že to je už bezmála 19 let... 19!(26.11.2018)

Poslední den roku 1999, Rusové slaví podobně důležitý svátek, jako jsou naše Vánoce, končí letopočty začínající jedničkou, všude je plno nadšení. Ideální příležitost provést tvrdé změny na úrovni, která se dotkne každého obyvatele. Boris Jelcin skládá svou funkci a v rámci pečlivě promyšlené strategie dává Vladimíru Putinovi celé tři měsíce ve funkci "zastupujícího prezidenta" na to, aby se připravil na březnové volby, které Putin při své, pro Česko dnes velmi známé, "nekampani" vyhrává. Režisér Vitalij Manskij podrobně sleduje celý první rok jeho vlády, kdy vše krok po kroku začíná být (slovy Jelcina) narudlé. Situace připomíná Farmu zvířat, změny se dějí postupně a jsou vždy obhajovány blahem společnosti a zlepšením "pro všechny". Vrací se sovětská hymna, Putinovi někdejší příznivci přecházejí do opozice, přičemž těm zásadním se v následujících měsících "náhodou" přihodí nějaká tragédie, média postupem času přestávají hrát jinou než propagandistickou roli. Manskému se díky práci na několika podobných projektech i častému využívání menší skryté kamery daří proniknout do zásadních situací - má v tom taky velkou praxi ze svého předchozího snímku ze Severní Koreje V paprscích slunce. Věřím, že snímek uspěje u (nejen) českých distributorů, ve dnech jmenování vlády s podporou komunistů je zásadní, aby podobné snímky nacházely své diváky a otevíraly diskuze.(30.6.2018)

Zajímavý pohled do zákulisí zejména Putinovy kandidatury a průběhu voleb a do soukromí Borise Jelcina, samotné záznamy z období prvního roku Putinovy vlády totiž už nejsou tak výmluvné a hlavně jsou zdrženlivě mělké - včetně momentů, kdy se Putin baví s režisérem a mluví přitom přímo na kameru. Dokument se od začátku prezentuje jako protiputinovský, stejně se v něm ale pochopitelně objevuje jen to, co Putin dovolil filmařům natáčet.(7.7.2018)

Nepatřím k častým divákům dokumentů a v zahraniční politice se orientuji ještě méně než v té naší, Putin je přesto tak výrazná osobnost, že jsem se rozhodla to se snímkem popisujícím první rok jeho prezidentského úřadu přece jenom zkusit. Režisér kombinuje klasické metody s natáčením pomocí malé skryté kamerky, dokáže si tedy udržet patřičný odstup a nemá problém říct prezidentovi do očí, že s ním v některých momentech (změna státní hymny) nesouhlasí. Možná ještě zajímavější pro mě ale bylo sledovat život Borise Jelcina po jeho dobrovolné rezignaci. Jeho posmutnělý rezignovaný výraz v závěrečných minutách filmu - když už je jasné, že Putin se s člověkem, který ho dostal do pozice jednoho z nejmocnějších mužů světa, nehodlá absolutně o ničem radit, nepotřeboval žádný komentář. Skoro 4*.(30.6.2018)

Další rest z Varů a vlastně i z kina. Film, který zaujme mnoho lidí už svým tématem. Ale dokáže v celku rychle taky zklamat. Je to těžké hodnotit už jenom kvůli tomu, že film je zvláštní kombinace všeho a ničeho. Chvíle se díváte na záběry z roku 2000, pak je tam něco jako pohled do dneška, ale vlastně není. Pak jste u Jelcinů a sledujete volby a vy prostě nevíte. Je asi důležité zmínit, že mě už jenom bavilo to, že se člověk občas dozvěděl něco o Putinovi. A někdy z těch věcí vlastně i zamrazí. Ale problém je v tom, že ono to spíše vypadalo jako dokument o Putinovi, který někdy řekne něco hrozného, než nějaké velké odhalování tajemství a podobně. Ono dokáže oslovit, ale nenechává se nějak zamyslet a nebo ještě lépe vám odhalit nějaká tajemství. To je věčná škoda. Na člověka, který měl k Putinovi v celku blízko, tak jsme se toho zase moc nedozvěděli. Skoro nic než něco.(24.2.2019)

Ach, ta naivita... A hořkost (3,5*).(11.11.2018)

• anura

Vitalij Manskij takřka nezná střih a tak jsou jeho filmy v podstatě nekoukatelné... nekonečně dlouhé záběry plné prázdných slov od unavených lidí. Přitom mnoho stěžejních informací spíše zaznívá mimo obraz ve voice- overu režiséra.(15.7.2018)

60%(13.11.2018)

Putin je u moci přes 19 let a tak si málokdo vzpomene, jak to vlastně začalo. Na uvedenou otázku vám tento dokument odpoví a přiblíží tak pozapomenuté okamžiky novodobé ruské historie, která má vliv na nás, Evropu i celý svět. K moci jej přivedl alkoholik, ale demokrat Jelcin. Škoda, že se ani zde nedovíme, proč si z 20 kandidátů vybral zrovna Putina (byl premiérem a po odstoupení Jelcina 31.12.1999 půl roku "úřadujícím" prezidentem). První volby vlastně Putin vyhrál legitimně, akorát se spekuluje, že strachu z čečenských teroristů, před kterými jen on ruský lid ochrání, výrazně pomohli kamarádi z FSB (více ve filmu). Pak už pomalu a systematicky budoval svou pozici a moc, kterou má doteď. Větsina jeho spolupracovníků od něj odešla, asi když pochopila, co je zač. Téma autoritátorského Ruska je důležité a mělo by ve veřejném prostoru zaznívat častěji. Dokument jsem viděl v rámci festivalu Jeden svět 2019.(11.3.2019)

Nellíp to na úvod shrnula režisérova manželka.(18.11.2018)

Hezky natočený a vypointovaný dokument. Smutným hrdinou je tu Boris Jelcin, jehož mi bylo tak nějak lidsky líto. Trochu poodhaluje jak je možné Putinovi skočit na špek...(12.7.2018)