Tajný život skal

Česko, 2015, 4 h 20 min (Minutáž: 26 min)

Režie:

Alan Lederer

Kamera:

Ladislav Rataj

Hudba:

Václav Fiala

Václav Cílek (průvodce)

Epizody(10)

Pískovce vznikaly před sedmdesáti miliony lety. Co se s nimi za tu dobu dělo? Geolog a spisovatel Václav Cílek se nám pokusí tyto skutečnosti poodhalit. Zavede nás na pět míst; z neobvyklých úkazů vyčte konkrétní stopy, abychom si vytvořili základní představu o pískovcových „pohádkových" místech. Poznáme unikátní skálu, tvořenou železitým pískovcem u Střezivojic, skalní hřiby v Broumovských stěnách, majestátní polabské pískovce na Königsteinu, posvátné krajiny stolových hor kolem známého poutního místa ve Vambeřicích a skončíme u pískovcového zázraku uprostřed Evropy: u betlému, který vytesal do skály nedaleko Kuksu přímo Matyáš Braun. Čeká nás příroda, skály i kameny v proudu času, ale i nadčasové úvahy Václava Cílka o krajině mezi skálami, stromy a člověkem. (Česká televize)

Recenze uživatele rigby k tomuto seriálu (1)

Tajný život skal (2015)

Velmi kvalitní dokumentární seriál. Václav Cílek znovu exhibuje a pro diváka je to přínosem. Možná mi vadila jen jistá nekoncepčnost tohoto projektu. Přeskakování z místa na místo nebylo dobrým nápadem a nepomohla tomu ani mapka Google, která způsobila spíše zmatek, než aby trochu usměrnila diváka. Naopak oceňuji představení těch méně známých míst, kde opět platí mnou mockrát ověřené rčení, že na neznámých místech bývá mnohem krásněji než na těch notoricky známých a plných lidí. Takže opět zásah do černého a těším se na další projekt. ()