Tajný život skal (TV seriál)

Dokumentární

Václav Cílek

Pavel Dvořák

Zvuk:

Jan Kacián

Zajímavý cyklus o geologické stavbě Čech (bohužel na Moravu zavítá Cílek sporadicky a Slezsko, které nezmíní ani v úvodní znělce, vynechá úplně, jako kdyby jinde skály nebyly), který je bohatý na informace i krásné skalní útvary. Místy už trochu tvůrci vařili z vody, ale celkový dojem je pozitivní. Vrcholem cyklu je pro mě okamžik, kdy si Cílek ve Vltavě bere jeden kámen za druhým a přesně určuje odkud a kdy tento kámen připlul.(27.1.2016)

Jeden z vynikajících českých dokumentů. Češi možná ve 3. tisíciletí už netočí tak dobré filmy, ale vynahrazují to velmi zajímavými dokumenty a tohle je jeden z nich. Samozřejmě především díky hlavnímu protagonistovi, ale i v jiných ohledech je znát snaha vyhnout se šabloně a rutině, např. v hudebním doprovodu.(13.9.2017)

Pan Václav Cílek mě okamžitě uhranul svojí bezprostředností a poetičností svého projevu. Nádherné vyprávění o skálách v naší zemi, která je jimi nejen posetá, ale také význačná. Krásné na této desetidílné sérii je i to, že pan Cílek nejen vypráví, ale i objevuje. Sledovat ho byla nevýslovná radost. Takového pána bych si dovedl u piva poslouchat klidně celé hodiny.(17.4.2017)

Projev pana Cílka je příjemně kultivovaný a náplň jednotlivých dílů tohoto dokumentárního seriálu je nesmírně zajímavá. Líbilo se mi to, že se jednotlivé díly neomezovaly vždy jen na jedinou oblast České republiky, nýbrž že se věnovaly různým, mnohdy i od sebe dost vzdáleným lokalitám. Ono "přeskakování" na mě nepůsobilo nijak rušivě, spíš naopak, přidávalo to jednotlivým dílům na atraktivitě. Dále pak oceňuji, že pan Cílek svůj výklad doplňoval vlastnoručně kreslenými obrázky a schématy - v době, kdy by to všechno šlo bez problémů zpracovat v digitální podobě, to působí tak nějak lidsky a sympaticky. Můj nejoblíbenější díl je ten o značkách ve skalách.(20.2.2016)

Sice ještě nejsem ani v půlce seriálu, ale už od prvního dílu jsem polapen Cílkovou civilností, pokorou (před krajinou, kamenem i divákem!) a především autentickým zápalem, se kterým pořadem provází, spojuje naši historii s konkrétními lokacemi a jejich horninami, jak zdůrazňuje propojení krajiny, horniny a člověka, který je tu v roli objevitele, výzkumníka, tu v roli dobyvatele, tu němého obdivovatele. Tam, kde jiný potřebují digitální kejkle, elektronické tužky a efekty za statisíce, stačí panu Cílkovi blok a pastelky. Smekám.(5.3.2016)