Mia a bílý lev

• Francie Mia et le lion blanc (více)
Rodinný / Dobrodružný
Francie / Německo / Jihoafrická republika, 2018, 98 min (Alternativní 94 min)

Král přírody, majestátný lev jako ten nejlepší kamarád a domácí mazlíček? Proč ne? Jedenáctiletá dívka Mia se s rodinou přestěhuje na farmu v jižní Africe, kde se jí ve lví rezervaci splní dávný sen snad všech dětí světa. Dostane malého lvíčka, mládě vzácného bílého lva. Charlieho. Během pár dalších let se z nich stanou nerozluční přátelé, parťáci na celý život, jejichž pouto a láska stírá rozdíl mezi světem lidí a zvířat. Z mláděte ale vyroste opravdové zvíře, z roztomilého lvíčka se stane skutečný úžasný silný lev. A Mia zjistí, že rodinné farmě se zase tak dobře nedaří a táta musí obětovat jejího jedinečného bílého lva jako trofej pro lov turistů. Mia a bílý lev nemají jinou možnost, než utéct, a vydat se spolu na úžasnou cestu do africké savany, aby v divočině daleko od pušek lovců našli pro Charlieho bezpečné místo a lví království. Přátelství totiž není jenom slovo, ale závazek a opravdové dobrodružství. (Bontonfilm)

castor

Naivní limonáda, která se prodrala na plátna kin. Dospívající Mia je stejně tvrdohlavá jako její zvířecí kamarád. Ona se těžko smiřuje s tím, že musela opustit milovaný Londýn a odjet s rodinou na africkou farmu. Její bílé mládě zase zarputile dobývá její srdce tak dlouho, až položí základy pro celoživotní přátelství. Bílé lvíče má přilákat další turisty na farmu, která zoufale potřebuje vydělávat, rodiče děvčete ovšem dovádění s šelmou s přibývajícími kilogramy nevidí rádi. Objevují se tak tradiční rodinné rozepře, nijak dramatické a hlavně neobjevné, až vše směřuje k tomu, že dívka zjistí, jak je to se střílením majestátných zvířat kvůli trofejím. Výsledek bude pro desetileté slečny napínavý, pro jejich rodiče zase výjimečný poutem mezi dětskými herci a zvířaty (děti díky delšímu natáčení skutečně dorůstaly), naopak role filmových rodičů je zoufale ohlodaná. Uvítal bych víc záběrů na africkou krajinu (jiná zvířata se přeci jenom objevují sporadicky) i zajímavější finále. ()

silentname

"Mia And The White Lion" podľa mňa ako dobrý rodinný film funguje. Pokojne na to zoberte deti, Myslím si, že sa budú radi pozeraťn a film s bielym levom a jeho najlepšou kamarátkou v podobe mladej Mii. Možno som od filmu ale čakal o niečo viac. Mám pocit, že sa tu objaví veľké množstvo klišé. Jednoznačný zloduch, ktorý tu slúži len na to, aby bol jednoznačný zloduch. Ukazuje to síce, že pytliactvo na levov je stále aktuálnou témou a je to pre niekoho veľmi veľký biznis. Priateľstvo medzi Miou a Charliem je veľmi autentické a niekedy sú to väčší priatelia na celý život než ľudia. V závere je podľa mňa niekoľko vynikajúcich momentiek. Moja najobúľbenejšia je asi tá, keď je vidno, že Mia je z toho všetkého frustrovaná a až sama sebe nadáva, aká je hlúpa, že si myslela, že to zvládne a nebráni sa povedať "blbý lev". A viem ju pochopiť. Vizuálne je pravda, že film vyzerá vynikajúco. Pôsobí to maximálne skutočne, ako by som aj chcel. Žiadne lacné triky, žiadne pomôcky. Skutočný život jednej rodiny medzi levmi. Funguje to dobre. Možno keby bol príbeh zaujímavejší, tak by som to ohodnotil lepšie. Osobne by som asi viac odporúčal film "Brothers Of The Wind". Aj po vizuálnej stránke aj po príbehovej stránke. Rozhodne menej klišé a scénok, ktoré sme videli miliónkrát. Ale na jedno pozretie to pohodlne stačí a nenudí to. Hodnotenie: B ()

Aljak

Tie prírodné scenérie a zvieratá boli naozaj krásne. Vlastne, to bolo to najlepšie z celého filmu. Inak to bola absolútne priamočiara záležitosť, o ktorej snáď nikto nepochyboval, ako to napokon celé skončí. Posolstvo príbehu je síce pekné, ale tá neskonalá tvrdohlavosť pubertálnej Mie mi prišla ako totálna nepríčetnosť. By ma zaujímalo, čo by robila keby jej levík roztrhá nejakého z okoloidúcich alebo z rodinných príslušníkov. Tá jej bezhraničná láska k Charliemu mi pripadala skôr ako chorobná posadnutosť, ktorú by som určite nedával za príklad - aj keď áno, v konečnom dôsledku to dobre skončilo (ale stačila malá náhoda či zhoda okolností, a mohlo to skončiť absolútnou tragédiou). ()

BOURQUE

Pekný príbeh o vzniku priateľstva medzi bielym levom a mladou slečnou (ktorá vďaka tomu začne viac vážiť to, čo má). Celý je to zakomponované do Afriky, ale až tak veľa z toho nevidíme (až na záver). Záver trošku uťahaný, bez výraznejšieho emocionálneho vybuchnutia. Z hľadiska pozitív sa ešte určite dá hovoriť o tom, ako film vznikol (viac v kolónke Zaujímavosti // „druhá zaujímavosť“) . Osobné hodnotenie: 73% (***) ()

misterz

V škatuľke rodinných filmov príjemný prírastok, aj keď v tomto prípade by som o nejakom extra dobrodružnom vyžití nehovoril. Skrátka je to o dievčinke, ktorá si konečne v Afrike dokázala nájsť zvieracieho kamaráta, a ktorého sa potom v závere snaží zachrániť. To je celé. No veľmi dobre sa na to pozeralo, aj keď to bolo také skoro priam až kresťansky cukríkové. Aj dievčatám sa páčilo. Slabší nadpriemer. 70/100 ()

• Výjimečný film z africké přírody vznikal plné tři roky a během nich se z filmového příběhu stal skutečný. Jedinou možností, jak film natočit bez filmových triků, totiž bylo, aby spolu malí bílí lvi a dětští herci vyrůstali a stala se z nich jedna smečka. Přípravy a natáčení probíhalo pod dohledem Kevina Richardsona známého po světě jako „Zaříkávač lvů“. „Bylo to úžasné. Kevin a oba dětští herci byli se lvy jedna rodina. Mohli s nimi dělat cokoliv kdekoliv, být s nimi. My ostatní jsme museli myslet na to, že točíme s divokými zvířaty a predátory, museli jsme mít nějakou ochranu, držet se za plotem. Ale oni tři měli to nejdokonalejší zabezpečení. Lásku,“ vzpomíná s dojetím režisér Gilles de Maistre. (Zdroj: Bontonfilm)
  • Film se natáčel od května 2015 do prosince 2017 (ČSFD)
  • Rezervace Timbavati, do kté se Mia (Daniah De Villiers) snaží dostat bílého lva, leží na západní hranicích Krugerova národního parku v Jihoafrické republice. Název rezervace Timbavati znamená „místo, kde něco posvátného přišlo na Zemi z nebes,“ a odkazuje právě na vzácné bílé lvy z této lokality. (Posheidon)