How It Ends

Thriller / Akční / Dobrodružný / Drama / Mysteriózní / Sci-Fi

USA / Kanada, 2018, 113 min

Průměrný post apo počin s nadprůměrným Forestem Whitakerem o katastrofě, která není nijak specifikována, pohledem hlavních hrdinů, kteří se setkávají s jejími následky a samozřejmě postupně do chaosu upadající společností. Průměrná, ale nikoli špatná road movie, která potěší milovníky tohoto žánru ale nic nového jim nedá. V podstatě nízká očekávání naplní, vysoká zase zklame. Já měl ty nízké a tomu odpovídá i mé hodnocení. 65%(10.11.2018)

• tron

Forest Whitaker tomu dosť dáva. Zo začiatku jeho protivnému svokrovi moc palce veru držať nebudete, ale postupne mu preniknete pod drsnú šupku. Nie je to síce zrovna rola roka, ale vďakabohu aspoň za Foresta, lebo bez jeho prítomnosti by to bolo ešte slabšie/horšie. Theo James je slabý, ale niekomu možno bude stačiť ku šťastiu, že sa podobá na zosnulého Paula Walkera. Niektoré epizódy, ktoré hrdinovia zažívajú, a postavy, ktoré stretávajú, majú niečo do seba. Ale tempo je pomalé a rozvláčne. Napriek občasnej akcii, napätiu a konfliktom sa tu toho vlastne zas až tak veľa nestane a to je škoda, hoci niekomu takéto ležérne tempo rozprávania môže vyhovovať, ako mu vyhovovalo napr. v Monsters od Garetha Edwardsa. Je zaujímavé, že sa tvorcovia rozhodli nešpecifikovať unikátnu situáciu, v ktorej sa svet ocitol. Zároveň tým však idú trocha proti sebe, lebo miestami je to taká nuda, až si prajete béčkarských mimozemšťanov. A tí nepriletia, aspoň nie v tomto filme. Chápem, nebol rozpočet a zrejme ani záujem. Tvorcovia sa na katastrofu národného rozmeru chceli pozrieť takto detailne, formou dialógovej road movie. Ale proste je to nuda. Myšlienka, že v prípade „koncu sveta“ (= keď sa zrúti systém, prestanú fungovať bezpečnostné zložky štátu atď.), tak sa z ľudí stávajú monštrá je logická a pravdivá, ale spracovaná rovnako nezáživne, ako zvyšok snímky.(6.8.2018)

Rutinní postapo, ve kterém otec a jeho budoucí zeť hledají dceru/přítelkyni. Kromě různých existencí, které na své cestě potkají, řeší i ne zrovna ideální vzájemný vztah. Nic překvapivého, ale atmosféricky celkem solidní a to i přes to, že žlutý filtr místy leze na nervy. Sem tam se objeví nějaký náznak akce a i když se film i díky mírně přetažené stopáži nemůže chlubit nějakým závratným tempem, ubíhá to všechno docela svižně. Herecky v pohodě, ačkoliv Whitakerova postava je občas na pěst. Nemám větší problém. 60%(21.7.2018)

Postapokalyptická thrillerová roadmovie, u který přes komorní pojetí (kamera se mimo auto nebo prázdnou silnici podivá zřídkadky nebo úspornej casting) nuda rozhodně nehrozí a atmosféra je místama fakt skvělá. Díky tomu, že neni divák přímo svědkem konkrétní katastrofický události (co se stalo v Seattlu) se taky daří většinu stopáž udržovat solidní dávku napětí, o co vlastně půjde. Jenže, finále je jedno velký zklamání, protože se mimo jedný ničim podložený konspirační teorie nakonec nedovíme, co se stalo a navzdory názvu filmu ani nezjistíme "jak to skončí", což mě zamrzelo ještě víc, protože se skončilo v nejlepšim. Na tyhle scénáristický rezignace vysvětlit aspoň hlavní pointu (aneb uvážování scénáristy ve smyslu "nevim, jak to vysvětlit, tak to nevysvětlim vůbec a třeba to někomu přijde cool") jsem fakt vysazenej, takže čtvrtou hvězdu prostě nepřihodim, tři slabší hvězdy.(4.8.2018)

(65%) Pro tyhle postapo filmy mám prostě slabost. A ani mi kolikrát nevadí, že jsou dost nízkorozpočtové. Co se týče tohoto snímku, tak v podstatě nemám ani co výrazného vytknout. Sice se nedá hovořit o nějakém velkém nadšení, ale i tak mi to vcelku sedlo. Je to tedy jednohubka, ale na zabití večera výborná. 1/3 je solidní, seznámení s hlavními herci, slušný rozjezd, zajímavý soundtrack, jehož hudební motiv se v průběhu celého filmu několikrát opakuje atd. 2/3 je už slabší, ale furt se tu něco děje, trochu bych přidal brutalitu a nějaké ty více zapamatovatelné scény. Přesto mě potěšilo pár zručně natočených automobilových bouraček. Poslední cca 3/3 je už viditelně slabší, už mě ani nezajímalo, jak to dopadne a konec je takový, jaký je. Herecká sestava je na tom dobře, duo Whitaker a James – super volba. Oddychovka jak vyšitá, lepší nadprůměr.(27.8.2018)

• - Někteří vojáci, kteří hlídají uzavírku dálnice, patří ke Kanadským ozbrojeným složkám. (NiWi)

• - Spoiler: Za celý průběh filmu se nedozvíme, co doopravdy způsobuje přírodní katastrofy. (NiWi)