poster

Erotikon

Drama / Romantický / Poetický / Psychologický

Československo, 1929, 85 min

 • Matty
  ****

  Již odskandalózněný němý film se svůdnou hlavní hrdinkou (kulící oči jako postavy z manga komiksů), nesympatickým metrosexuálem (tehdy by použili spíš výrazu donchuán), několika inovatními nápady (text dopisu nebyl tím nejšťastnějším, jakožto nejčitelnějším) a s překvapivě stabilní příběhovou linií. Jinými slovy důkaz, že i na území našeho státu vznikaly kvalitní filmy... před dávnými časy. 80% Zajímavé komentáře: Borec3, Pisoarec(2.5.2006)

 • swamp
  *****

  Filmu bych dal normálně hvězdičky čtyři. Příběh o dívce Andree, která se zamiluje do světaznalého George je velmi naivní, ale na svou dobu, a to i vzhledem k erotickým scénam, velmi radikální a revoluční. Tak proč tedy hvězdiček pět. Měl jsem tu možnost vidět ho s živým hudebním doprovodem..a to ne ledajakým. Zapomenutý orchestr země snivců pražského Divadla Archa vytvořil na projekci takovou atmosféru, že by se dala krájet! :)(10.5.2006)

 • Anderton
  ****

  Erotikon ma bavil o dosť viac, ako Extáze a nechápem ani prečo, ale veď to je jedno. Erotikon je taká kvalitne a inteligentne spracovaná červená knižnica. Má viacero dejových zvratov, má rýchlyspád a pôsobí psychlogicky dôveryhodne. Respektíve veríme postavám ich emócie a je to asi aj preto, že riešia to isté, čo ľudia digitálneho veku. Aj dnes sa ženy rýchlo zaľúbia do nablýskaného bonvivána a často robia tú istú chybu dvakrát. A muži sú proste stále všetci rovnakí, že...(5.9.2016)

 • zette
  *****

  Z nasich predvalecnych filmu se zcela urcite jedna o film s jednim z nejlepsich scenaru. Neskutecne nadcasovy film, ac nemy, tak dodnes ma divakovi co rict. Postava svetaka, kterou ztvarnil Olaf Fjord je vyborna a Ita Rina jen dokazuje, ze zeny byly sexy uz pred 90-ti lety. Film, ktery prekonal me ocekavani.(23.6.2013)

 • honajz
  ****

  Erotikon Gustava Machatého si získal za dobu od svého vzniku stejně jako jiný jeho snímek Extáze pověst kontroverzního filmu. A skutečně na tehdejší dobu v něm najdeme odvážné scény (ano, nahé), jež pomohly snímku proslavit se v zahraničí. Machatého Erotikon ale skutečně znamenal výrazný přelom v českém němém filmu, už jen prostředky, jaké Machatý použil hlavně při střihové skladbě, či kompozici obrazu. Ovlivnil tak mnohé filmaře dalších desetiletí, i do doby mluveného filmu. Navíc jako jeden z prvních obsadil mezinárodní uznávané herce, nejen české. Dějově jde o melodrama – cizinec svede dceru hlídače na dráze, ta otěhotní a odjede do Prahy, kde porodí mrtvé dítě. Ve chvíli, kdy ji chce znásilnit opilec, jí však pomůže továrník Jan, který si posléze dívku vezme za ženu. Ale stále ještě není spravedlnosti učiněno zadost. V hlavní roli excelovala Ita Rina, dále hráli Karel Schleichert, Olaf Fjord, ze známých českých herců Theodor Pištěk. Společnost Filmexport vydání věnovala velkou péči – titul vychází rovnou na dvoudisku, přičemž první DVD obsahuje film ve vyčištěném obrazu (černobílý, formát 1,33:1 /4:3/). Navíc jde o rekonstruovanou verzi. Samotný snímek je němý, ale v podkresu zní nová hudba Jana Klusáka, kterou zkomponoval u příležitosti uvedení kompletního zrekonstruovaného Erotikonu v roce 1995 v Národním divadle v Praze, a zde je zvuk v Dolby Digital 2.0. Film samotný, jakožto němý, obsahuje české mezititulky, které je možné si nechat podtitulky přeložit do angličtiny. První disk ještě obsahuje dvacetiminutové povídání filmové historičky Blaženy Urgošíkové z NFA, podrobné biografie a filmografie, fotogalerii a soudobou dokumentaci, již najdeme v bohaté míře i v DVD-ROM části (jde o plakáty, vstupenky, články, letáky apod.). Druhý disk, kde mají bonusy německý překlad, obsahují krátký úvod, vzpomínání kameramana Josefa Hanuše, půlhodinové povídání o filmové kariéře Gustava Machatého od filmového historika Jiřího Horníčka, tři čtvrtě hodinové o fenoménu Machatý od filmového historika Pavla Jirase, skladatel Jan Klusák popíše své pocity při skládání hudby k tomuto snímku, následuje skoro hodina vzpomínání manželky Machatého, Helge Machatyové, v půlhodině o českém filmovém erotikonu popovídá filmový historik Pavel Taussig, na bratrance Gustava vzpomíná v další půlhodince Marie Vondřejcová, sběratel Milan Volf zajímavě popíše cestu filmové kopie, a konečně následuje půlhodina amatérských rodinných záběrů, jak je natočil Machatý na přelomu třicátých a čtyřicátých let v USA. Na český disk a za tu cenu nadprůměr nejvyššího kalibru.(18.8.2015)

 • - Na vzniku snímku se podílela řada znamenitých tvůrců od Vítězslava Nezvala, který inkognito poskytl námět, až po kameramana Václava Vícha či architekta Jilia von Borsodyho. [Zdroj: Festival nad řekou] (hippyman)

 • - Upravená zvuková verzia filmu v Nemecku a Rakúsku, kde sa hrala pod názvom Parfum jednej ženy, nemala veľký úspech. (Raccoon.city)

 • - Natáčelo se v Praze, ale také v Karlových Varech. (džanik)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace