Bitva u Stalingradu

(TV film)
  • Rusko Stalingradskaja bitva (více)
všechny plakáty

Bitva u Stalingradu byla jednou z klíčových bitev druhé světové války a v historii světového válečnictví nemá obdoby. Adolf Hitler měl v plánu obsadit Stalingrad, a získat tak bezprostřední přístup ke kavkazským nalezištím ropy, ale čekalo ho ošklivé fiasko. Bitva trvala dvě stě dní, celé město bylo srovnáno se zemí, boje si na obou stranách vyžádaly neuvěřitelné množství obětí a nakonec Německo utrpělo svou největší válečnou porážku. (TV Spektrum)

Volodimir2

Bitka o Stalingrad bola príbehom sovietskeho ľudu a z tohto filmu som to vôbec necítil. Tento dokument obsahujúci archívne zábery, ktoré dopĺňa hranými vložkami sa natáčal v roku 2012 a to už bolo minimálne po troch otváraní archívov. A čo nového sme sa dozvedeli? Nič. Sklamal ma 1. diel Nad priepasťou ako aj 2. diel Bod zlomu. To, že sovietsky tank T 34 model 42 bol najlepším, pre tento typ vojny, sme už vedeli. Aké bolo postavenie uzatváracích práporov NKVD, taktiež nie je žiadna novinka. A prečo nie, keď v bitke u Voroneža niekoľko jedincov panikárov a zbabelcov dokázalo otočiť v priebehu okamžiku celú divíziu k úteku z boja. Bez tvrdej ruky by Stalin vojnu nikdy nevyhral. Aj o vnútorných bojoch v meste a postavení snajperov už toho bolo ukázané veľmi veľa. Takže sa tešme, že sa otvoria úplne archívy a dozvieme sa o histórii vojny a o Stalinovi omnoho viac. ()

st3f0o

Podľa mňa úplne zbytočné a obsahovo prázdne hrané pasáže, iba zrážajú celkový dojem inak dobrého dokumentu. Našťastie ich nie je veľa, ale... ale načo? ()

beso74

Priemerne solídny dokument pozostávajúci z koláže archívnych záberov a hraných sekvencii, ktorý neohúri ani po faktografickej stránke a ani svojim spracovaním. Niečo ako mix seriálu o Napoleonovi (krátke bio každého generála) a populárneho Soviet Storm. ()