Švejk v civilu

Jacques Bachrach

Viktor Gluck

Scénografie:

Alois Mecera

Když se v roce 1926 na filmovém plátně poprvé objevila kulatá tvář dobrého vojáka Švejka, nikdo netušil, že si tato svérázná figurka vyžádá volná pokračování. V následujím období vznikly tři další filmy, které však měly s původním Haškovým románem pramálo společného. Ani jeden z tvůrců nezapíral čistě komerční zájem. Poněkud netradiční stanovisko zaujal i lyrik stříbrného plátna Gustav Machatý, který zatím pouze snil o svých budoucích projektech. Snad pro větší atraktivitu a případný zahraniční import byl film vyroben v rakouské koprodukci. Karel Noll se v roli Švejka už plně vyčerpal a nabízí jen rutinní variaci téhož, ostatním spoluhráčům naopak schází výraznější zaujetí pro hru. Pro Machatého tento film neznamenal víc, než vyplnění volného času v době příprav na budoucí průlomové dílo domácí němé kinematografie, na Erotikon.(16.9.2009)

• wosho

Upřímně, nevím jestli se chci ještě někdy podívat na náš nějaký němý film. Toto není možné, taková amatérská blbost. Nejsem znalcen celkové němé tvorby ve světě-možná je to tím, že jsem viděl opravdové skvosty, tak mě toto dílo pana Machatého se tak nelíbilo. Ale opravdu se jedná o škvár, bez jakýkoliv kvalit a odpad nedám jen z lítosti.(17.9.2009)

Mám rád Machatého a mám rád Švejka, bohužel kombinace, těchto dvou oblíbených postav ještě nezajistila kvalitní snímek. Co oceňuji: 1) vcelku propracovaná a propletená zápletka, jež sice dává pozornému diváku možnost předvídat děj, ale zároveň vždy si najde místo pro nějaký ten situační humor 2) že se film netočí jen okolo Švejka 3) romantický konec.(26.9.2013)

• gouryella

Noll a jeho trapna imitace Svejka, nikdy vice!!!!!!!!!!!!(13.10.2009)

Gustav Machatý ve svém pozdějším filmu Načeradec král kibiců dokázal, že komedie umí. A jinak by tomu nebylo ani u Švejka v civilu, nebýt naprosto zbytečné, až otravné postavy právě Švejka. Netuším, proč si zrovna tohoto "vojáka" vybral do svého filmu, k jeho stylu rozhodně nesedí a dle toho to také dopadlo. Švejk, či celé scény s ním působí, jako by byly do hlavního dění násilím přidány, pouze ruší jinak vcelku zajímavý příběh. V tom se sice nedočkáme žádných výrazných hereckých výkonů, ale několika dobrých komediálních momentů jistě ano. Navíc vztahové dění je dobře propletené, i když má samozřejmě očekávaný závěr. Další co na první pohled zaujme je již zde se projevující Machatého talent na kvalitní záběry kamery, či nasvícení scén. Samozřejmě stínohra, ale i spousta dalších zajímavých povětšinou detailů, či záběrů, věnujícím se kráse ženského těla... jak jinak u Gustava Machatého. 55%(17.4.2018)

• - Představitel hlavní role, Karel Noll, byl do filmu vybrán jako zažitá tvář Švejka ze dvou předchozích filmů. Herce navíc schválil i samotný autor předlohy, Hašek, že si takto vojáka Švejka představoval, když román psal. Herec byl také inspirací pro ilustrace Josefa Lady. (Rosana)

• - Po filmech Dobrý voják Švejk, Švejk na frontě a Švejk v ruském zajetí (1926-1927), které dnes existují jen ve společném sestřihu pod názvem Osudy dobrého vojáka Švejka (1930), je Švejk v civilu (1927), poslední němé pokračování, jediným filmem, který existuje samostatně. (NinadeL)

• - Po Haškově smrti se pokusil Karel Vaněk dokončit IV. díl jeho románu Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Dokončení bylo vydáno pod totožným názvem jako Haškův román. Zdroj: Český hraný film 1898-1930, NFA 1995. (NFA.cz)